Żylaki na nogach – dlaczego powstają i jak można je leczyć?

Artykuł sponsorowany

Żylaki na nogach – dlaczego powstają i jak można je leczyć?

Żylaki to zgrubienia żył widoczne pod skórą. Najczęściej występują na nogach. Ich powstaniu sprzyja siedzący tryb życia, duża masa ciała i predyspozycje zdrowotne. Skuteczne leczenie żylaków to kwestia zdrowia i dobrego samopoczucia, ale też estetyki. Zobacz, kiedy powstają żylaki i jak łagodzić ich objawy!

 

Czynniki sprzyjające powstawaniu żylaków

Żylaki kończyn dolnych powstają wtedy, gdy krew cofa się z żył głębokich do powierzchniowych, rozpychając je. W procesie starzenia się organizmu zachodzą pewne zmiany w układzie krwionośnym, które mogą w konsekwencji prowadzić do pojawienia się żylaków. Ich powstawaniu sprzyja siedząca lub stojąca praca, brak ruchu, nieprawidłowa dieta, stosowanie używek i otyłość. Dlatego w profilaktyce bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego, higienicznego trybu życia. Czasami jednak to nie wystarczy i z czasem pod skórą można zauważyć ślady żylaków.

 

Jak skutecznie leczyć żylaki kończyn dolnych?

Jeśli żylaki pojawiły się stosunkowo niedawno i nie dają mocnych symptomów, warto zacząć od leczenia objawowego. Obecnie wiele maści na żylaki i tabletek to preparaty dostępne bez recepty. Ich działanie polega na poprawie elastyczności i napięcia ścian żył. Lekarze często zalecają swoim pacjentom cierpiącym na żylaki tabletki o działaniu przeciwzapalnym. Pomagają one złagodzić najbardziej uciążliwe dolegliwości i objawy. Istnieją także skuteczne metody chirurgicznego usuwania żylaków. Gdy metody farmakologiczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, stosuje się skleroterapię, miniflebektomię, laserowe usuwanie żylaków lub tzw. stripping.

 

Terapia miejscowa – maści na żylaki

Aby uzyskać najlepsze efekty leczenia, warto łączyć przyjmowanie tabletek ze stosowaniem terapii miejscowej. Skuteczne kremy, żele i maści na żylaki najczęściej mają w swoim składzie wyciągi roślinne z owocu kasztanowca lub ruszczyka. Często spotykane składniki to rutyna, diosmina i hesperydyna – wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i tym samym łagodzą objawy żylaków kończyn dolnych. Preparaty na żylaki działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i łagodząco. Warto smarować nimi obszar skóry zmieniony chorobowo. Stosowane regularnie (najlepiej kilka razy dziennie) i przez dłuższy okres przynoszą dobre efekty.

 

Pozostałe sposoby na łagodzenie objawów żylaków

Uczucie ciężkości nóg, obrzęki i mrowienia to sygnał, że należy zacząć działać. Oprócz stosowania maści na żylaki, warto pamiętać o odpoczynku z lekko uniesionymi nogami. W tym celu można podłożyć sobie pod nie poduszkę lub zwinięty koc. Ulgę przyniosą też chłodne kompresy lub prysznic. Na co dzień dobrze sprawdza się korzystanie ze specjalnych podkolanówek i pończoch uciskowych.

W przypadku żylaków kończyn dolnych bardzo ważna jest profilaktyka. Gdy obserwujesz u siebie charakterystyczne objawy, skonsultuj się z lekarzem, który może zalecić leczenie. Zwróć uwagę na odpowiednią dawkę ruchu. Doraźnie ulgę przyniosą Ci maści na żylaki z naturalnymi wyciągami roślinnymi oraz chłodne okłady, a także wypoczywanie z lekko uniesionymi nogami.

The following two tabs change content below.

Powiązane artykuły

Pielęgnacja skóry twarzy, rąk i ciała z przebarwieniami

Pielęgnacja skóry twarzy, rąk i ciała z przebarwieniami

Przebarwienia to popularny problem skórny, z którym wiele osób jesienią zgłasza się do dermatologa. Kliniki medycyny estetycznej oferują różnorodne procedury i profesjonalne zabiegi niwelowania przebarwień. Istnieją jednak kosmetyki na przebarwienia…

Więcej
Skuteczna pielęgnacja skóry: jak pozbyć się problemu łuszczącej się skóry

Skuteczna pielęgnacja skóry: jak pozbyć się problemu łuszczącej się skóry

Łuszcząca się skóra to powszechny problem, który dotyka wielu osób, niezależnie od wieku czy płci. Może być wynikiem różnych czynników, takich jak zaburzenia procesu rogowacenia naskórka, uszkodzenie bariery ochronnej skóry,…

Więcej

Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.