Żylaki to zgrubienia żył widoczne pod skórą. Najczęściej występują na nogach. Ich powstaniu sprzyja siedzący tryb życia, duża masa ciała i predyspozycje zdrowotne. Skuteczne leczenie żylaków to kwestia zdrowia i dobrego samopoczucia, ale też estetyki. Zobacz, kiedy powstają żylaki i jak łagodzić ich objawy!
Spis treści
Czynniki sprzyjające powstawaniu żylaków
Żylaki kończyn dolnych powstają wtedy, gdy krew cofa się z żył głębokich do powierzchniowych, rozpychając je. W procesie starzenia się organizmu zachodzą pewne zmiany w układzie krwionośnym, które mogą w konsekwencji prowadzić do pojawienia się żylaków. Ich powstawaniu sprzyja siedząca lub stojąca praca, brak ruchu, nieprawidłowa dieta, stosowanie używek i otyłość. Dlatego w profilaktyce bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego, higienicznego trybu życia. Czasami jednak to nie wystarczy i z czasem pod skórą można zauważyć ślady żylaków.
Jak skutecznie leczyć żylaki kończyn dolnych?
Jeśli żylaki pojawiły się stosunkowo niedawno i nie dają mocnych symptomów, warto zacząć od leczenia objawowego. Obecnie wiele maści na żylaki i tabletek to preparaty dostępne bez recepty. Ich działanie polega na poprawie elastyczności i napięcia ścian żył. Lekarze często zalecają swoim pacjentom cierpiącym na żylaki tabletki o działaniu przeciwzapalnym. Pomagają one złagodzić najbardziej uciążliwe dolegliwości i objawy. Istnieją także skuteczne metody chirurgicznego usuwania żylaków. Gdy metody farmakologiczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, stosuje się skleroterapię, miniflebektomię, laserowe usuwanie żylaków lub tzw. stripping.
Terapia miejscowa – maści na żylaki
Aby uzyskać najlepsze efekty leczenia, warto łączyć przyjmowanie tabletek ze stosowaniem terapii miejscowej. Skuteczne kremy, żele i maści na żylaki najczęściej mają w swoim składzie wyciągi roślinne z owocu kasztanowca lub ruszczyka. Często spotykane składniki to rutyna, diosmina i hesperydyna – wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i tym samym łagodzą objawy żylaków kończyn dolnych. Preparaty na żylaki działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i łagodząco. Warto smarować nimi obszar skóry zmieniony chorobowo. Stosowane regularnie (najlepiej kilka razy dziennie) i przez dłuższy okres przynoszą dobre efekty.
Pozostałe sposoby na łagodzenie objawów żylaków
Uczucie ciężkości nóg, obrzęki i mrowienia to sygnał, że należy zacząć działać. Oprócz stosowania maści na żylaki, warto pamiętać o odpoczynku z lekko uniesionymi nogami. W tym celu można podłożyć sobie pod nie poduszkę lub zwinięty koc. Ulgę przyniosą też chłodne kompresy lub prysznic. Na co dzień dobrze sprawdza się korzystanie ze specjalnych podkolanówek i pończoch uciskowych.
W przypadku żylaków kończyn dolnych bardzo ważna jest profilaktyka. Gdy obserwujesz u siebie charakterystyczne objawy, skonsultuj się z lekarzem, który może zalecić leczenie. Zwróć uwagę na odpowiednią dawkę ruchu. Doraźnie ulgę przyniosą Ci maści na żylaki z naturalnymi wyciągami roślinnymi oraz chłodne okłady, a także wypoczywanie z lekko uniesionymi nogami.