Ajuweda jedna z najstarszych na świecie filozofii, która pochodzi z Indii. Ten starożytny system wierzeń głosi, że na dobre samopoczucie i piękny wygląd ma wpływ równowaga pomiędzy duchem, umysłem i ciałem. Czym zatem są kosmetyki ajurwedyjskie?
Trzy rodzaje skóry według ajurwedy
Odnosząc się do trzech bioenergii i przenosząc to do współczesności, można powiedzieć, że w ajurwedzie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje cery: Vata (na którą składa się wiatr i eter) – to odpowiednik cery suchej, Pitta (ogień) – to odpowiednik cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień i Kapha (ziemia i woda) – to cera tłusta.
Olejki w ajurwedyjskiej pielęgnacji
Do każdej z wymienionych rodzajów cery ajurweda proponuje pielęgnację innymi olejkami: migdałowym, różanym, z drzewa sandałowego lub herbacianego.
Zioła himalajskie w ajurwedyjskiej pielęgnacji
Zioła stosowane do pielęgnacji naszego ciała powinny być nieprzetworzone i dobrej jakości. Ajurweda dzieli zioła na pobudzające umysł, usprawniające jego działanie i wyciszające. Jeżeli chcesz wypróbować któreś z nich, możesz o nie zapytać w niektórych aptekach lub w sklepach z kosmetykami naturalnymi.
Glinki w ajurwedyjskiej pielęgnacji
Popularne w ajurwedyjskiej pielęgnacji są glinki do pielęgnacji cery, całego ciała, a nawet włosów. Mogą one być mieszane z innymi naturalnymi składnikami – roślinami czy ziołami. Zmywa się je wodą, a najlepiej wodą różaną.
Terapia oczyszczająca w ajurwedyjskiej pielęgnacji
Pięć działań oczyszczających według ajurwedy stanowi podstawę do lepszego funkcjonowania organizmu, poprawienia stanu zdrowia i opóźnienia starzenia się organizmu. Uzyskana w ten sposób równowaga oznacza, że mamy więcej energii, zdrowia i harmonii. Na terapię oczyszczającą, mającą na celu oczyszczenie całego organizmu z toksyn, składa się: oczyszczenie przy zastosowaniu środków przeczyszczających, lewatywa z olejów lub wyciągów ziół, ewentualnie prowokowane wymioty, stosowanie kropli do nosa oraz upuszczanie krwi lub jej oczyszczanie za pomocą ziół.
Masaże w ajurwedyjskiej pielęgnacji
Masaże wykonywane zgodnie z filozofią ajurwedy odblokowują kanały energetyczne w celu prawidłowego przepływu energii. Mogą być oczyszczające, odmładzające, odchudzające.
Ajurwedyjska pielęgnacja twarzy
Zgodnie z ajurwedyjskimi wierzeniami twarz oczyszczamy codziennie za pomocą olejków, ziół lub mydeł ajurwedyjskich. Zabiegi parowe są szczególnie polecane w celach relaksacyjnych, oczyszczających i poprawiających samopoczucie. Warto w tym celu zadbać o odpowiedni dobór składników. Do cery suchej można stosować liście laurowe, rumianek, lukrecję, kamforę, prawoślaz, różę, mlecz lub skórkę pomarańczową. W ajurwedyjskiej pielęgnacji cery tłustej sprawdzi się melisa, lawenda, liście laurowe, kamfora, koper, lukrecja, skórka z cytryny. Natomiast w codziennej pielęgnacji cery wrażliwej oraz trądzikową pomoże mieszanka cytryny, bergamotki, róży, lawendy, jałowca, liści laurowych, liści czarnej porzeczki, korzeni łopianu i mleczu.
Nie od dziś wiadomo, że nic tak nie wpływa negatywnie na nasz organizm, jak stres, tempo życia, złe odżywianie się, smog i zanieczyszczenia oraz brak czasu przeznaczonego dla siebie. Może właśnie mądrość sprzed kilku tysięcy lat jest w stanie wspomóc nas w jak najdłuższym i jak najlepszym funkcjonowaniu tak, abyśmy przez kolejne lata cieszyli się zdrowiem, urodą i witalnością.
Miałaś okazję poznać na własnej skórze kosmetyki ajurwedyjskie? Chętnie takie poznam!

Używam olejku do twarzy Orientana-róża japońska i szafran sporządzonego według metody ajurwedyjskiej.I muszę przyznać,że jest naprawdę świetny.Stosuję go od niedawna,ale przypadł mi do gustu.Jestem zaskoczona efektem solidnie nawilżonej,gładkiej,miękkiej i odmłodzonej skóry.
nie znam nawet tego słowa 😀 , ale ciekawie mi się czytało te zasady .
Nie znam ajurwedyjskich kosmetyków.
Myślę,że stres to jeden z głównych czynników, który pogarsza zdrowie i nasz wygląd…
Ja obecnie testuję odżywkę do włosów opartą na recepturze ajurwedyjskiej, choć sam skład średnio to potwierdza.