Zapachy, które odstraszają owady

Zapachy, które odstraszają owady

Każdy z nas doświadcza przez całe życie obcowania z owadami. Stanowią one nieodłączny element przyrody i otaczającego nas świata. Nie zawsze jednak nasz kontakt z owadami jest dla nas przyjemny. O ile motyle, ważki czy biedronki cieszą nasze oko, tak komary, pluskwy i mole zazwyczaj już nie.

 

Obecność owadów w naszym otoczeniu może być dokuczliwa i nieść za sobą określonego rodzaju problemy, często nieprzyjemne w skutkach. Szczególną uciążliwość obcowania z owadami odczuwamy w okresie letnim. Często też takich "nieproszonych gości" możemy przywieźć ze sobą do domu z urlopu w naszym bagażu i nieświadomie doprowadzić do ich zagnieżdżenia się w naszym domu czy mieszkaniu.

 

Na rynku istnieje dużo specyfików pomagających w walce z intruzami w naszym otoczeniu. Część preparatów oferowanych przez sklepy specjalistyczne naprawdę jest skuteczna, ale wiele produktów dostępnych w sklepach typu drogerie czy markety budowlane nie przynosi oczekiwanych efektów swojego działania. Wynika to m.in. ze względów bezpieczeństwa użytkowników. Wiele osób nie przywiązuje wagi do zaleceń stosowania i zachowania odpowiednich środków ostrożności. Dlatego też preparaty powszechnie dostępne (kupowane bez konsultacji ze specjalistą w tej dziedzinie) nie mogą mieć naprawdę silnego działania.

Preparaty dostępne w sklepach specjalistycznych zawierają silne substancje mocno toksyczne dla żywych organizmów i wymagają specjalnych zasad stosowania. Nie każdy chce takie środki stosować, szczególnie jeśli problem, który mu dokucza, nie jest nadto uciążliwy. Wtedy z pomocą mogą przyjść naturalne metody zwalczania insektów czy owadów, które potrafią być również skuteczne, a ich stosowanie nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla ludzi czy zwierząt.

Istotnym elementem walki z owadami czy insektami mogą być zapachy. Zmysł węchu jest bardzo silnym zmysłem i można go wykorzystać do walki z intruzami, których obecność uprzykrza nam życie. Owady reagują na bardzo wiele zapachów i unikają przebywania w miejscach, gdzie te zapachy są przez nie wyczuwalne.

 

Jakie zapachy działają odstraszająco na owady?

Lawenda — jej zapach skutecznie odstrasza komary, muchy, pluskwy, pająki, meszki, mrówki i mole. Jest wiele sposobów, by ją wykorzystać. Od sadzenia w ogródku oraz w doniczkach trzymanych w domu, po rozwieszanie suszonych pęczków lawendy w miejscach nawiedzanych przez owady. Jeśli lubimy ten zapach, świetnym sposobem jest wykorzystanie lawendowego olejku eterycznego w kominku zapachowym. Doskonale sprawdza się on także w pielęgnacji na przykład jako dodatek do bezzapachowego balsamu do ciała lub w postaci naturalnych perfum o zapachu lawendy. W sklepach dostępne są także kulki na mole nasączone olejkiem lawendy. W domu czy ogrodzie można palić świeczki zapachowe o aromacie lawendy. Warto jednak pamiętać, żeby aromat był naturalny, a nie syntetyczny. Miejsca występowania owadów (również ciało) możemy spryskiwać wodą z kilkoma kroplami olejku eterycznego. (100 ml + 30 kropli olejku eterycznego).

Wanilia — odstrasza komary, muchy i meszki. W tym celu sprawdzi się naturalny olejek waniliowy stosowany do ciast, olejek eteryczny stosowany w kominkach do aromaterapii lub świece pachnące wanilią. Olejek eteryczny można rozmieszać z wodą i stosować do rozpylania na ciało, żeby zapobiec ugryzieniom (100 ml wody + 30 kropli olejku).

Mięta pieprzowa — działa odstraszająco na mole, mrówki, pająki, muchy, komary, meszki. Można uprawiać miętę w ogródku lub suszoną i sproszkowaną posypywać miejsca występowania insektów. Dostępny jest także miętowy olejek eteryczny, który rozpylamy w powietrzu lub w miejscach przebywania np. mrówek czy pająków albo do spryskiwania na ciało. (100 ml wody + 30 kropli olejku eterycznego).

Pelargonia — zapach jej kwiatów działa na komary, muchy, meszki. Jeśli komuś przeszkadzają owady latające, może hodować w ogródku czy w doniczkach w domu kwiaty pelargonii. Jej zapach skutecznie będzie trzymać z dala nieproszonych gości.

Pomarańcze i cytryny — ich zapach przegoni z naszego otoczenia mole, mrówki. Wystarczy suszona skórka cytrusów. Rozkładamy ją w miejscach występowania owadów lub spryskiwać te miejsca olejkiem eterycznym rozpuszczonym w wodzie (100 ml wody + 30 kropli olejku).

Cynamon — odstrasza mrówki. Można pałki suszonego cynamonu rozkładać w miejscach przebywania mrówek.

Drzewo herbaciane — jego zapach odstrasza pająki i pluskwy. Olejek z drzewa herbacianego można używać w kominkach aromaterapeutycznych, a rozcieńczonym wodą spryskiwać miejsca, gdzie zagnieździły się owady. (100 ml wody + 30 kropli olejku eterycznego).

Trawa cytrynowa — działa odstraszająco na pluskwy, muchy, meszki, komary. Można kupić suszoną i rozkładać w miejscach przebywania owadów, wykorzystywać olejek eteryczny do palenia w kominkach lub spryskiwania powietrza czy sprzętów (100 ml wody + 30 kropli olejku eterycznego).

 

Owady nie tylko uprzykrzają nam życie. Ugryzienia wielu z nich mogą wywołać reakcje alergiczne czy określone choroby. Trzeba mieć świadomość, że ślady ukąszeń to nie tylko defekt kosmetyczny, który nas szpeci, ale często początek borykania się z chorobami, na które zostaliśmy narażeni, doświadczając częstych ugryzień (szczególnie komarów, meszek czy pluskiew).

 

 

Metody naturalne — w tym zapachy — pomogą w odstraszeniu owadów latających czy biegających pod warunkiem, że nie mamy do czynienia z tzw. plagą. W przypadku odkrycia przez nas np. w mieszkaniu gniazd pluskiew czy mrówek warto już skorzystać z silniejszych środków chemicznych.

The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

Rozmowa z Zuzanną Mierzejwską Kosmetyki przyjazne dla skóry i środowiska – rozmowa z Zuzanną Mierzejewską o fenomenie Targów Ekocuda!

Kosmetyki przyjazne dla skóry i środowiska – rozmowa z Zuzanną Mierzejewską o fenomenie Targów Ekocuda!

Targi Kosmetyków Naturalnych Ekocuda rozwijają się tak ekstremalnie szybko. Z każdą edycją odwiedzają je niezliczone tłumy ludzi. Osób, które żyją świadomie i poszukują naturalnych, ekologicznych i bezpiecznych kosmetyków. Sama lubię…

Więcej
Recenzja kosmetyków odbudowujących do włosów Pielęgnacja włosów kosmetykami Halier Re:scue

Pielęgnacja włosów kosmetykami Halier Re:scue

Końcówki włosów się rozdwajają i kruszą. Włosy nadmiernie wypadają. Każdego dnia ze szczotki wybieram sporą kępkę włosów. Czas poszukać odpowiednich kosmetyków, które je wzmocnią i odbudują na całej długości. Czy…

Więcej

6 komentarzy na temat “Zapachy, które odstraszają owady

  1. Ostatnio mieliśmy plagę meszek na działce i uprzykrzyły nam grilla ze znajomymi. Dobrze wiedzieć, że są na to naturalne sposoby. Następnym razem wykorzystam lawendę do odstraszania owadów.


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.