Wyjątkowe jesienne nuty w perfumach

Wyjątkowe jesienne nuty w perfumach

Branża perfumeryjna od kilkudziesięciu lat intensywnie się rozwija. Dziesiątki perfumiarzy starają się zdobyć dla swoich kompozycji jak największe grono odbiorców, wykorzystując do pracy dziesiątki bardzo specyficznych składników. Nuty wykorzystywane przy tworzeniu perfum potrafią zadziwić. Jakie typowo jesienne nuty zawierają perfumy?

 

Jesienne aromaty w perfumach

 

Borowik szlachetny w perfumach

Borowik szlachetny – gatunek grzyba z rodziny borowikowatych, chętnie poszukiwany jesienią przez grzybiarzy, znalazł zastosowanie również w branży perfumeryjnej. Jego nuty spotkamy w takich zapachach jak: Moshroom Demeter Fragrance, After the Flood Apoteker Tepe (2015), Sepia Aftelier (2012) czy Colette JoAnne Bassett (2006).

 

Orzech laskowy w perfumach

Orzech laskowy – jadalny owoc krzewów z rodziny leszczyna, znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni czy kosmetykach. Perfumiarze również wykorzystali jego specyficzne nuty w swojej pracy. Gdzie miłośnicy orzechów laskowych znajdą ich aromat? M.in. w takich kompozycjach jak: Hazel & Tonka Acqua Colonia 4711 (2014), Valentino Uomo Valentino (2014), Pineberry Zara (2018), Choco Violet Mancera (2016) czy Imari Fantasy Avon (2017).

 

Pigwa w perfumach

Pigwa – roślina wieloletnia z rodziny różowatych, mająca smaczne i zdrowe owoce. Dla celów kulinarnych najlepiej zbierać ją późną jesienią, w okresie pierwszych przymrozków. Znajduje zastosowanie głównie w kuchni, ale jej kwaskowaty aromat wykorzystali również perfumiarze. W jakich perfumach odnajdziemy pigwę? M.in. w takich jak: Quince Demeter Fragrance, Daisy Delight Marc Jacobs (2014), Vaara Penhaligon’s (2013), Fantasy Britney Spears (2005) czy Provocative Woman Elizabeth Arden (2004).

 

Dynia w perfumach

Dynia – uniwersalne warzywo o wszechstronnym zastosowaniu w kuchni. Istnieje wiele odmian tego jesiennego warzywa, a niektóre wykorzystywane są również w branży perfumeryjnej. Amatorzy tego warzywa odnajdą jego nuty m.in. w takich perfumach jak: Pumpkin Pie Demeter Fragrance (2011), Purrfect Pumpkin Bath & Body Works (2016), Halloween DSH Perfumes czy Tilda Swinton Like This Etat Libre d’Orange (2010).

 

Berberys w perfumach

Berberys – krzew ozdobny z owocami, które wykorzystywane są do celów leczniczych i kosmetycznych. Perfumiarze wykorzystali jego nuty w takich zapachach jak: Max Mara Silk Touch Max Mara (2007), L’Air du Paradis Nina Ricci (2018), Special Red Edition M.Micallef (2011) czy Fitnessence House of Matriarch (2015).

 

Głóg w perfumach

Głóg – roślina z rodziny różowatych, wykorzystywana głównie w celach prozdrowotnych. Ceniona przez wszystkich mających problemy z sercem. Owoce głogu zbiera się jesienią, a przygotowane z nich nalewki czy konfitury mają nie tylko zdrowotne właściwości, ale i ciekawy zapach. Branża perfumeryjna wykorzystała aromat głogu przy tworzeniu takich kompozycji jak: Fahrenheit Christian Dior (1988), Flower by Kenzo Kenzo (2000), Tender White Iceberg (2014), Valentino Donna Acqua Valentino (2017) czy Police Passion Police (2010).

 

Czarny bez w perfumach

Czarny bez – roślina ozdobna wykorzystywana w kuchni, medycynie i kosmetyce. Kwiaty zbiera się w maju i czerwcu, ale owoce jesienią. Perfumiarze zainteresowali się czarnym bzem, wykorzystując go w swojej pracy. Amatorzy tej rośliny mogą odnaleźć jej aromat w takich perfumach jak: 24 Faubourg Hermes (1995), Naughty Garden Laubahn Perfumes (2017), Symbios The World In Scents (2018) czy Secret Fantasy Wonderland Avon.

 

 

Jak widać jesień to również pora roku, kiedy natura przynosi nam sporo swoich darów, do wykorzystania nie tylko w kuchni czy kosmetyce, ale również w branży zapachów.

The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. III

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. III

Najsłynniejsze zapachy… Przez ponad 100 lat, kiedy na świecie rozwinęła się branża perfumeryjna w formie, jaką znamy obecnie, takich zapachów powstało jedynie kilkadziesiąt. I choć co roku wchodzi na rynek…

Więcej
Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. II

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. II

Kultowe perfumy… Zapachy wszech czasów… Przeboje branży perfumeryjnej… Takie określenia pojawiają się w różnego rodzaju wydawnictwach poświęconych perfumom, w rankingach przedstawianych przez media czy w wypowiedziach osób reprezentujących branżę. Nie…

Więcej

10 komentarzy na temat “Wyjątkowe jesienne nuty w perfumach

  1. Właśnie sobie uświadomiłam, iż przepiękny i świeży orzech laskowy mamy w zapachu Noa Perle. Jakoś wcześniej mi to umknęło.

  2. Nigdy nie spotkałam się z zapachem z nutą orzecha laskowego lub dyni. Zaciekawiło mnie jak takie perfumy pachną.

  3. Ciekawy artykuł.Nie pomyślałabym że dynia czy grzyb znajdzie swoje miejsce w perfumach.Orzech laskowy był w wersji świątecznej w odświeżaczu powietrza i muszę przyznać ze pięknie pachniał.

    1. Proponuje upolować na allegro Noa Perle, tylko z uwagi, iż niestety są one unikatowe kosztują ok. 350 zł za buteleczkę.

  4. Mam zapach Provocative Woman Elizabeth Arden, ale przyznam, że nie wyczuwałam w nich do tej pory pigwy 🙂 Dopiero po artykule sie nad tym zastanowiłam i faktycznie. Chyba ta pigwę znalazłam.


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.