Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2016 oceniła jakość powietrza w ponad 3 tys. miast w 103 krajach. Powstał raport, z którego wynikało, że w pierwszych 50 najbardziej zanieczyszczonych miastach aż 33 miasta to miasta leżące na terytorium Polski. Smog to zjawisko bezpośrednio związane z zanieczyszczeniem powietrza, czyli obecnością w atmosferze szkodliwych substancji, które wpływają negatywnie na zdrowie człowieka.
Smog to kumulacja tych substancji, które na skutek warunków meteorologicznych ulegają reakcjom chemicznym, tworząc tzw. wtórny pył. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem osłabia układ oddechowy i sercowo-naczyniowy, zaś skóra wystawiona na działanie substancji zawartych w smogu szybciej się starzeje oraz traci odporność na wiele chorób dermatologicznych i onkologicznych. Staje się sucha, pojawiają się przebarwienia, traci jędrność, bo niszczeniu ulegają włókna kolagenowe i elastyna.
Zdrowie możemy starać się chronić, unikając wychodzenia na dwór w okresach, kiedy unosi się smog i używając maseczek antysmogowych, których szeroka oferta dostępna jest na rynku. W mieszkaniach i domach warto zaopatrzyć się w filtry powietrza.
Skutki działania smogu na skórę możemy starać się minimalizować, myjąc dokładnie twarz po powrocie do domu oraz stosując kosmetyki antysmogowe. Wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów, wiele firm ma już takie kosmetyki w swojej ofercie. Jest kilka kierunków obieranych przez producentów kosmetyków, od których zależy dobór składników w recepturach kosmetyków antysmogowych.
Co powinny zawierać takie kosmetyki, żeby były skuteczne?
- Przeciwutleniacze – witaminy E i C oraz składniki roślinne bogate we flawonoidy, oraz filtry przeciwko promieniowaniu UV.
- Składniki przeciwzapalne lub przyspieszające regenerację skóry – allantoinę i pantenol.
Ponieważ bardzo duże znaczenie ma oczyszczanie skóry, producenci kosmetyków stawiają na receptury oparte np. na węglu aktywnym, który ma za zadanie neutralizować związki toksycznie działające na skórę. Na rynku pojawiły się również maseczki i peelingi z dodatkiem węgla.
W celu ograniczenia zgubnego wpływu smogu na naszą skórę nie musimy sięgać po kosmetyki, które mają przez producentów deklarowane działanie antysmogowe. Składniki, stosowane w tych produktach są stosowane od wielu lat w przemyśle kosmetycznym. Obecnie bardzo często napisy pojawiające się na opakowaniach produktów kosmetycznych to przede wszystkim chwyt marketingowy. Często kosmetyki reklamowane jako "antysmogowe" mają mniej skutecznych substancji aktywnych niż te niereklamowane. Warto więc czytać skład kosmetyków!
Po jakie kosmetyki z rynku warto sięgnąć, mając na celu ochronę skóry przed działaniem zanieczyszczeń powietrza?
- Krem pod oczy z witaminą C Sesderma C-Vit Eye Contour Cream
- Krem do twarzy z witaminą C Embryolisse
- Tonik z witaminą C Pixi Vitamin-C Tonic
- Maska z witaminą C Fresh Vitamin Nectar Vibrancy-Boosting Face Mask
- Maseczka w płachcie z witaminą C Skin Naturals Garnier
- Krem przeciwzmarszczkowy z witaminą C La Roche-Posay Redermic C
- Serum z witaminą C Vichy Liftactiv Antioxidativ 15% Vitamin C Brightening Skin Corrector
- Krem na noc z witaminą C Nivea Q10 Plus C
- Krem nawilżający z witaminą E The Body Shop Witamin E Moisture Cream
- Krem odżywczy na noc z witaminami C i E Iwostin
- Serum z witaminą E 100% naturalne Nikel
- Nawilżający krem z witaminą E Jason
- Peeling do ciała z miodem i witaminą E Korund Złocisty Lirene
- Krem arganowy z witaminą E (30+) Nacomi
- Krem borowinowy do twarzy z pantenolem i allantoiną Krynickie Spa
- Płyn micelarny z pantenolem Lirene
- Żel micelarny z pantenolem Vis Plantis
- Krem-żel odżywczy przeciwzmarszczkowy ze śluzem ślimaka i allantoiną Gel Nutritivo Caracol Extract Babaria
- Krem regenerujący ze śluzem ślimaka, allantoiną i pantenolem Snail Mucin Cream Clarena
- Emulsja do suchej skóry z allantoiną Emulsion A L’Allantoine SVR
Jak widać, na rynku znajduje się dużo kosmetyków mogących nam pomóc w walce o zdrową i piękną skórę, mimo narażenia jej na działanie smogu. Warto sięgać po te z określonymi składnikami zwracając dodatkowo uwagę na to, żeby te składniki znajdowały się na początku listy INCI.
Słyszałam wiele pozytywnych opinii o tym serum nivea Q10, chyba przy następnej okazji się na niego skusze.
Wpływ smogu na naszą skórę (i nie tylko) jak i działanie kosmetyków "antysmogowych" to niestety nic, co można zauważyć od razu… Warto jednak zdawać sobie sprawę z możliwych, negatywnych efektów. Ja dbam o skórę pod tym kątem skupiając się głównie na dobrym oczyszczaniu oraz ochronie filtrami 🙂 Jako, że jestem mieszkanką Wrocławia rozważałam również zakup oczyszczacza powietrza, a mój Mąż do pracy jeździ na rowerze w dobrej jakości maseczce antysmogowej, w której regularnie wymieniamy filtry 🙂
To fakt ze napis ‚antysmogowy krem’ to niezły chwyt marketingowy, któremu niestety konsumenci ulegają.
Nie wierzę w działanie kosmetyków antysmogowych.
Dlatego tez napisałam wyraźnie – nie kupować kosmetyków reklamowanych jako "anty smogowe" 🙂 Za to kupować te, w których składzie są substancje znane od lat, które dodatkowo przeciwdziałają skutkom działania smogu 🙂
Staram się wybierać kosmetyki, których składy pozwalają mi zapobiegać przebarwieniom i przesuszeniu. Jednak ochrona przed smogiem w dużych aglomeracjach to żmudna i ciężka praca. Począwszy od porannej pielęgnacji i stosowania kremów z filtrem, by przygotować skórę na negatywne czynniki, poprzez zdrową dietę, odpowiednie nawilżenie skóry i ostatecznie usunięcie zanieczyszczeń i próba naprawienia szkód wyrządzonych przez codzienny kontakt z zanieczyszczeniami.
Dobry krem z filtrem to podstawa. W składzie mojego kremu na dzień jest filtr mineralny. Dbam o to, aby dostarczać sobie w prawie każdym kosmetyku pielęgnacyjnym solidną dawkę antyoksydantów. I oczywiście bardzo dokładne oczyszczanie twarzy – to punkt w codziennym rytuale, który wymaga najwięcej czasu, ale jest szalenie istotny, bez tego nawet najlepsza pielęgnacja antysmogowa nie ma szans właściwie podziałać. Lubię też od czasu do czasu zafundować sobie maskę węglową.