Wpływ przechowywania i przygotowywania posiłków na nasze zdrowie

Wpływ przechowywania i przygotowywania posiłków na nasze zdrowie

Niemal każdy z nas słyszał o podstawowych zasadach zdrowego żywienia. Wiemy, że warto spożywać duże ilości warzyw i owoców, ograniczyć produkty przetworzone i bardzo tłuste potrawy. Niewiele mówi się jednak o sposobach przechowywania i przygotowywania posiłków. Jest to błąd, ponieważ są to czynniki, które w dużej mierze wpływają na wartości odżywcze potraw. Jak obchodzić się z jedzeniem, żeby czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych?

 

Przechowywanie żywności a jej wartości odżywcze

Prawdopodobnie zdajemy sobie sprawę, że poszczególne produkty mają różny czas przydatności do spożycia. Niekiedy możemy przedłużyć ich trwałość poprzez odpowiednie przechowywanie. Jednym z lepszych sposobów na przechowywanie żywności jest jej mrożenie. Możemy zamrozić wiele produktów spożywczych – od mięsa po warzywa i owoce. Mrożone produkty mogą być wykorzystywane nawet po kilku miesiącach od włożenia ich do zamrażarki. Co więcej, zachowują one wiele wartości odżywczych.

 

W przypadku mrożenia obowiązują jednak pewne zasady. Produkty powinny być dokładanie umyte. Poza tym można zamrozić je tylko raz. Po rozmrożeniu żywności nie możemy zamrozić jej ponownie. Cześć produktów – takich jak mąki czy makarony możemy przechowywać w suchym, chłodnym miejscu – na przykład w kuchennej szafce. Powinniśmy zabezpieczyć je przed powietrzem i szkodliwym działaniem wilgoci. Przechowywane w optymalnych warunkach będą one nadawały się do spożycia jeszcze przed długie miesiące.

 

Zdrowe gotowanie – co warto o nim wiedzieć?

Wielu ludzi zaczynających swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem popełnia poważny błąd. Mianowicie nie ma świadomości, że sposób przygotowywania posiłków ma bardzo duży wpływ na ich wartości odżywcze. Są osoby, które wierzą, że długo gotowane warzywa wciąż są zdrowe. Jest to poważny błąd, gdyż długie gotowanie powoduje niemal całkowite wypłukanie z produktów kluczowych dla naszego zdrowia witamin i minerałów. Co zatem robić, żeby czerpać z żywności jak najwięcej korzyści? Jednym z najlepszych sposobów jest spożywanie warzyw i owoców na surowo. Jeżeli zdecydujemy się na tę metodę, musimy pamiętać o dokładnym ich umyciu.

 

Osoby, które nie wyobrażają sobie jedzenia surowych warzyw, mogą pomyśleć o gotowaniu ich na parze. Ten sposób obróbki pozwala na zachowanie większości wartości odżywczych. Warto jednak pamiętać, że gotowanie na parze powinno trwać maksymalnie krótko. Dłuższa obróbka termiczna doprowadzi do wypłukania cennych składników.

W jaki sposób gotować na parze? Mamy trzy możliwości. Pierwszą z nich jest zakup specjalnej maszyny zasilanej elektrycznie. Druga to specjalne garnki do gotowania na parze – przeznaczone są one do wykorzystywania na kuchence gazowej lub elektrycznej. Kiedy nie mamy specjalnego sprzętu, a akurat chcielibyśmy spróbować gotowania na parze – nic straconego. Jeżeli posiadamy zwykły garnek i duże, metalowe sito możemy stworzyć swój własny parowar – na dno garnka wlewamy wodę i gotujemy. W chwili, kiedy woda zaczyna wrzeć – na garnku kładziemy metalowe sito, w którym umieszczamy warzywa przeznaczone do obróbki termicznej.

 

Gotowanie i duszenie alternatywne sposoby na przygotowanie posiłków

Choć gotowanie warzyw nie jest najlepszym pomysłem, jeżeli chodzi o zachowanie ich wartości odżywczych, nie znaczy to, że powinniśmy całkowicie rezygnować z tej metody. Wyjątkiem są tu z całą pewnością zupy. Pomimo że gotowanie wypłukuje z warzyw witaminy i minerały pozostają one w tym przypadku w wodzie, którą spożywamy. Jeżeli zależy nam na zachowaniu jak największej ilości składników odżywczych w spożywanych przez nas potrawach, możemy pomyśleć o ich duszeniu. W przypadku duszenia warzyw nie pozbywamy się bowiem wody, która jest bogata w składniki odżywcze.

 

 

Jakich metod należy unikać?

Jeżeli zależy nam na tym, żeby jeść zdrowo, powinniśmy unikać smażenia i grillowania. Poddawanie produktów wysokim temperaturom całkowicie pozbawia ich odżywczych substancji. Dodatkowo taka metoda przyczynia się do powstania rakotwórczych substancji.

 

 

Tekst przy współpracy z dietetykami z poradni dietetycznej dieta-med.pl z Krakowa.

The following two tabs change content below.
Nasza redakcja to społeczność ludzi dbających o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Prezentujemy godne polecenia produkty i usługi oraz dzielimy się wiedzą dotyczącą sprawdzonych sposobów, które pomagają zachować zdrowie i urodę. Interesuje nas tematyka perfum, makijażu czy medycyny estetycznej. Uwielbiamy czytać książki, których recenzje publikujemy w rubryce Beauty Czytelnia oraz recenzować i informować o nowościach kosmetycznych.

Powiązane artykuły

Znasz egzotyczne składniki perfum? Egzotyczne składniki perfum cz. I

Egzotyczne składniki perfum cz. I

Znacie egzotyczne składniki perfum? Zapraszam na ich przegląd. Dziś przyjrzymy się kilku z nich.   Agar – egzotyczny składnik perfum AGAR znany również pod nazwami OUD lub AOUD – wyjątkowe,…

Więcej
Znacie kosmetyki marki Dizao Organic? Kosmetyki Dizao Organic — kosmetyczna podróż po Rosji

Kosmetyki Dizao Organic — kosmetyczna podróż po Rosji

Dizao Organic, rosyjska marka kosmetyczna, która niesamowicie dba o składy swoich kosmetyków i nieprzerwanie od wielu lat czerpie z natury to, co najlepsze. Wśród asortymentu marki znajdują się przede wszystkim…

Więcej

3 komentarze na temat “Wpływ przechowywania i przygotowywania posiłków na nasze zdrowie

  1. Doceniłam jakiś czas temu wagę zdrowego odżywiania, ale na parze nie jestem w stanie gotować. Mam nawet parowar, ale w domu potrawy z niego nikomu nie smakują. Stawiam więc na duszenie.

  2. Czytam dużo publikacji dotyczących zdrowia, urody, radzenia sobie z chorobami czy dolegliwościami za pomocą prostych, domowych środków. Tak naprawdę, co publikacja to nowe pomysły. Jedne rady czasami przeczą drugim. Dietetycy czy lekarze też mają swoje indywidualne podejście i swoje pomysły. Ja staram się przede wszystkim unikać tego co ewidentnie niezdrowe, dostarczać sobie tego co ewidentnie zdrowe i trzymać się najważniejszych zasad dotyczących żywienia czy stylu życia. Wszystkiego nie damy rady się trzymać,a czasem nie wiadomo, która wersja porad jest tą właściwą.


Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.