Ty również możesz wygrać z depresją!

Ty również możesz wygrać z depresją!

Lęk, smutek, zrezygnowanie, pustka, melancholia, bezsilność, rozpacz…. to słowa, które charakteryzują depresję. Aktualnie szacuje się, że na tę chorobę cierpi około 1,5 miliona Polaków. Jakie są jej przyczyny? Czy należy ją bagatelizować? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć?

 

Depresja jest jakby tematem tabu, często pomijanym i przemilczanym. Jednak warto to zmienić, bo według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 350 milionów osób na całym świecie wykazuje objawy depresji. Cierpią na nią najczęściej osoby w wieku 20-40 lat. Zatrważający jest fakt, że choroba ta bywa coraz częstszą przyczyną samobójstw. Dlatego myślę, że warto poruszyć ten temat.

Nasze życie nie jest usłane różami i każdy sukces w życiu bywa także "ozdobiony" smutkiem, przygnębieniem, żalem czy negatywnymi emocjami. Czasem jest również tak, że nie umiemy cieszyć się z tego, co posiadamy. Każdy z nas inaczej odbiera emocje, i – co więcej – inaczej sobie z nimi radzi (lub zupełnie sobie nie radzi). Mamy różną granicę wytrzymałości na stres, trudne życiowe, ale czasem i traumatyczne lub tragiczne wydarzenia, których doświadczamy.

 

Przyczyny depresji

Zdaniem dra n. med. Piotra Wierzbińskiego z Poradni Zdrowia Psychicznego Medsolver:
– "Pierwszy epizod depresji jest zwykle poprzedzony jakimś istotnym czynnikiem stresującym, przeważnie wydarzeniem życiowym, które dość istotnie odbija się na pacjencie i jego sytuacji finansowej czy rodzinnej, jak np. śmierć lub choroba bliskiej osoby, utrata pracy. Jednak obecnie coraz częściej przyczyną wyzwalania depresji jest przewlekłe narażenie na stres związany z szybkim tempem życia".

Długotrwałe narażenie na stres, presja z zewnątrz i osłabienie sprawiają, że w efekcie ludzie mają zaniżoną ocenę własnej wartości, nie potrafią celebrować radości, popadają w stan braku energii. Taki długotrwały (kilkutygodniowy) stan prowadzi do depresji.

Niestety na stany depresyjne narażony jest każdy człowiek na kuli ziemskiej, bez względu na kolor skóry, wiek czy język, którym się posługuje.

 

Błędne ludzkie myślenie

Wiele osób wyobraża sobie, że depresja objawia się w jakiś spektakularny sposób, albo też, że sama minie. Tak naprawdę może ona rozwijać się przez lata.

 

Portret psychologiczny osoby cierpiącej na depresję

On lub ona, ciągle smutny lub zasmucona, zmusza się do najprostszych czynności. Nie potrafi się skoncentrować i negatywne patrzy na świat. Jednym z objawów tej dolegliwości są zaburzenia snu — mogą to być problemy z zaśnięciem, niemożność zmrużenia oka po kilku godzinach snu lub spanie przez większość dnia. Pojawia się przemęczenie, którego podstawą nie jest aktywność fizyczna czy ucieczka przed codziennością w sen.

U chorego na depresję zauważa się brak energii i radości, mówi się o takiej osobie, że nic jej nie cieszy. Następuje wyłączenie z życia w społeczeństwie, ale także brak życia seksualnego. Brak zainteresowania rodziną, przyjaciółmi, a także niedbałość o swój wygląd i higienę osobistą. Niechęć do pracy, do przebywania w towarzystwie innych ludzi, ucieczka w samotność, niechęć do rozmowy. Brak apetytu, przygnębienie, bezradność, myśli samobójcze. Często jednym z objawów depresji jest niewytłumaczalny lęk.

Osoba cierpiąca na depresję może skarżyć się na dyskomfort w klatce piersiowej, bóle pleców i głowy, trudności z trawieniem czy zaburzenia miesiączkowania w przypadku kobiet.

Oczywiście, nie zawsze wystąpi każdy z powyższych objawów.

 

Co zrobić, gdy te objawy się utrzymują?

Osoby cierpiące na depresję nie są słabe ani leniwe — po prostu potrzebują pomocy. Zamiast motywować je, by "wzięły się za siebie", lepiej jest skontaktować je z lekarzem, najlepiej psychologiem lub psychiatrą.

 

Jak wyjść z depresji lub nie doprowadzić do jej powstania?

Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, czy można samemu wyjść z depresji. Na pewno zależy to od wielu czynników. Zebrałam kilka moim zdaniem przydatnych sposobów, które mogą zapobiec pojawieniu się lub pomóc wyjść z depresji:
– rozmowy z przyjaciółmi, z osobami, które wysłuchają Twoich trosk i problemów oraz Cię wesprą;
– sport — regularne uprawianie aktywności fizycznej i przebywanie na świeżym powietrzu dotlenia komórki organizmu, ale także odpręża umysł;
– zdrowa zbilansowana dieta, wypełniona sezonowymi owocami i warzywami, zdrowymi olejami i orzechami, które dostarczą odpowiedniej ilości mikroelementów;
– słuchaj motywacyjnych afirmacji i audiobooków;
– regularny relaks i odprężenie — nie próbuj stać się maszyną! Potrzebujesz się zrelaksować, zająć umysł przyjemnymi myślami. Poczytaj książkę, wybierz się na basen, zrób coś miłego dla siebie… i wysypiaj się!

 

Nie bagatelizuj przyczyn! Chorobę tę można skutecznie leczyć!

– "Ludzie nie dopuszczają do świadomości tego, że mogą mieć depresję. Wciąż mają poczucie, że kontrolują swój stan, wprowadzając pozorne zmiany do swego życia. Uważają, że gdy zaczną inaczej jeść, pójdą kilka razy na spacer, będą łykać suplementy, to poczują się lepiej. W tym czasie depresja się rozwija i pacjenci trafiają do lekarza, dopiero gdy ich funkcjonowanie społeczne jest bardzo upośledzone, pojawia się lęk oraz znaczny spadek nastroju" – tłumaczy Wierzbiński.

 

 

Ciągłe życie pod presją, mnogość zadań i wyzwań, z którymi musimy sobie poradzić, ale także wymagania stawiane przez najbliższych i otoczenie mogą sprawić, że w efekcie doprowadzić do depresji.

I co z tego, że XXI wiek okrzyknięto czasem świetności mediów społecznościowych, za pomocą których jesteśmy w ciągłym kontakcie ze znajomymi, jeśli tak trudno dostrzec depresję u najbliższych nam osób? Warto czasem wyciszyć komórki, wyłączyć tablety i laptopy, by po prostu na 100% pobyć z najbliższymi! Rozmawiajmy z nimi również offline i interesujmy się, życiem najbliższych!

Wiele osób show-biznesu w tym aktorów, gwiazd i celebrytów mówi wprost o swojej depresji… nie bój się poprosić o pomoc!

The following two tabs change content below.
Renata Zielezińska
Promotorka kosmetyczna, redaktor kosmetyczna, blogerka kosmetyczna, pasjonatka branży beauty, copywritera, której misją jest poszukiwanie wyjątkowych i niezwykłych produktów oraz usług, które zapewniają troskliwą i niezwykłą pielęgnację. Recenzentka kosmetyków i usług spa, opiniotwórczyni i influencerka w branży urodowej. Tworzy własną Listę Kosmetycznych Znakomitości, jest pomysłodawczynią Plebiscytu Diamenty Beauty oraz wyzwań urodowych dla Czytelniczek. Autorka wielu tekstów o urodzie, zdrowiu, pielęgnacji, medycynie estetycznej i żywności. Z branżą urodową związana od 2007 roku, Ekspert Akademii Versum, doradza wielu firmom z branży beauty. Uwielbia zdobywać i doskonalić wiedzę, chętnie bierze udział szkoleniach, sympozjach i konferencjach, które wzbogacają ją w nowe wiadomości oraz są doskonałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów.

Powiązane artykuły

Jaki kosmetyk polecasz na wiosnę? Idealny kosmetyk na wiosnę — zdaniem blogerek i naszych Czytelniczek

Idealny kosmetyk na wiosnę — zdaniem blogerek i naszych Czytelniczek

Chętnie pytamy o zdanie nasze czytelniczki, bo to one są naszymi Ekspertkami. Ostatnio zapytaliśmy o ulubiony do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów oraz ulubione perfumy na wiosnę. Jakie kosmetyki na…

Więcej
Znasz te nowości kosmetyczne? Perełki kosmetyczne z Targów Look & beautyVision 2018 w Poznaniu

Perełki kosmetyczne z Targów Look & beautyVision 2018 w Poznaniu

Targi kosmetyczne to nie tylko wyjątkowa możliwość poznania nowych trendów urodowych, spotkania z firmami i markami kosmetycznymi oraz udziału w spotkaniu blogerek urodowych. Targi kosmetyczne to moim zdaniem doskonała sposobność…

Więcej

2 komentarze na temat “Ty również możesz wygrać z depresją!

  1. Nie kojarzę wśród znajomych aby były osoby cierpiące na depresję, mam nadzieję, że jak kiedyś kogoś takiego spotkam to będę umiała mu pomóc

  2. Samemu nie można wyjść z depresji. Można z melancholii, chandry czy obniżonego nastroju. Z depresji – nie można. I nie ma takiego sportu, suplementów diety, czy relacji z bliskimi, które zwalczą chorobę. Bo to choroba. A przyczyną jej wystąpienia mogą być też uwarunkowania genetyczne (!) czy zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Jeśli w bliskiej rodzinie ktoś chorował na depresję, jest spore prawdopodobieństwo, że dopadnie ona osoby blisko spokrewnione. Znałam osobę, której podłożem depresji były zaburzenia gospodarki hormonalnej. Tu leczeniem zajął się psychiatra we współpracy z endokrynologiem. Leczenie trwało kilka miesięcy, a teraz osoba przyjmuje tylko niewielkie dawki hormonów. Ale zdiagnozowanie przyczyny wystąpienia depresji bywa trudne, bo nie zawsze depresja występuje na skutek traumatycznych przeżyć czy długotrwałego stresu. Nie rozumiem jednak chwalenia się przez celebrytów czy gwiazdy tym, że przeszły depresję. Jeśli ma to na cel propagowanie leczenia u psychiatrów, które kiedyś było "wstydem" to jeszcze zrozumiem. Ale tak nie do końca do mnie trafia chwalenie się, że było się chorym. Może pochwalą się tym, że mają problem z grzybicą, łupieżem czy jelitami. To też choroby, jak depresja.


Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.