Trądzik u dorosłych a zaburzenia hormonalne

Trądzik u dorosłych a zaburzenia hormonalne

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry, która przede wszystkim dotyczy nadprodukcji łoju. Większości osób trądzik kojarzy się z wiekiem dojrzewania i obecną w tym czasie burzą hormonów, jednak aktualnie coraz częściej z problemem tym mierzą się osoby dorosłe. Jego obecność w dojrzałym wieku bardzo często ma związek zarówno z zaburzeniami hormonalnymi, a także wieloma czynnikami środowiskowymi. Sprawdź, jak pokonać trądzik u dorosłych.

 

Trądzik u dorosłych – czym różni się od młodzieńczego?

Trądzik to choroba skóry o przewlekłym charakterze. Zazwyczaj pojawia się wtedy, kiedy zostanie zaburzona praca gruczołów łojowych, czego efektem jest nadprodukcja sebum, zatkane pory i obecność zaskórników, które stanowią jeden z pierwszych objawów tej choroby. Oprócz tego w większości przypadków na skórze powstaje stan zapalny, który objawia się obecnością wyprysków. Trądzik pospolity możemy podzielić na młodzieńczy oraz trądzik u dorosłych. Ich cechą wspólną jest przede wszystkim podłoże hormonalne.

Trądzik młodzieńczy to stosunkowo łagodna postać tej choroby, która pojawia się w okresie dojrzewania, a jej przebieg w większości przypadków nie jest ciężki, dzięki czemu z łatwością można go leczyć. W przypadku trądziku u dorosłych sytuacja ta jest niestety bardziej skomplikowana.

 

Trądzik u dorosłych – przyczyny

Trądzik u osób dorosłych w większości przypadków posiada podłoże hormonalne, dlatego też bardzo prawdopodobne, że po pierwszej wizycie u dermatologa możemy zostać skierowani, aby wykonać określone badania hormonalne. Zazwyczaj obejmują one:

  • testosteron całkowity;
  • hormony tarczycy;
  • testosteron wolny;
  • prolaktynę;
  • insulinę;
  • hormon luteotropowy (LT);
  • hormon folikulotropowy (FSH);
  • dehydroepiandrosteron (DHEA).

 

Jak leczyć trądzik u dorosłych?

Trądzik u dorosłych to przewlekła choroba, której leczenie jest długotrwałe i nie zawsze przynosi nam zadowalające efekty. Dlatego też, rozpoczynając terapię antytrądzikową, powinniśmy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość – nie istnieje cudowny lek na trądzik, który sprawi, że nasza skóra już po kilku dniach będzie wolna od niedoskonałości. W leczeniu tej choroby stosuje się przede wszystkim środki o działaniu miejscowym w formie maści lub kremów. Jeśli trądzik jest w zaawansowanym stadium, konieczne może okazać się stosowanie doustnych preparatów lub antybiotyków. Warto pamiętać, że ze względu na ich silne działanie powinny być przyjmowane tylko pod nadzorem dermatologa.

 

Trądzik u dorosłych – pielęgnacja

Aby terapia przeciwtrądzikowa przynosiła zamierzone rezultaty, bardzo ważna w tym czasie jest prawidłowa pielęgnacja. Powinniśmy unikać kosmetyków, które są mocno oczyszczające i ściągające, a także w swoim składzie zawierają alkohol etylowy oraz SLS-y – te substancje mocno wysuszają skórę, uszkadzając jej płaszcz lipidowy, co także wpływa na zwiększoną produkcję sebum.

 

Czym są przebarwienia po trądziku?

Problemem, z jakim mierzy się znaczna część osób posiadających cerę trądzikową, są przebarwienia po trądziku. Jeśli w przeszłości borykałeś się z trądzikiem, a aktualnie na Twojej twarzy znajdują się ciemniejsze bądź jaśniejsze plamki, to właśnie przebarwienia po trądziku. Skąd biorą się na naszej skórze? Mogą być one efektem błędów pielęgnacyjnych, jakie popełniliśmy w trakcie walki z tą chorobą (np. wyciskanie wyprysków), a także pojawić się podczas kuracji niektórymi lekami lub poprzez ekspozycję na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniego zabezpieczenia.

 

Jak pozbyć się przebarwień po trądziku?

Pozbycie się przebarwień po trądziku jest możliwe, jednak podobnie jak leczenie trądziku będzie wymagać od nas wiele cierpliwości. Na szczęście dzięki właściwie dobranej pielęgnacji jest to o wiele łatwiejsze. Dobrym rozwiązaniem będzie krem na zaczerwienienia lub o działaniu rozjaśniającym. Składnikami, które będą w tym przypadku pomocne, są witaminy A i C.

Równie dobrym wyborem w przypadku przebarwień po trądziku będzie regularnie przeprowadzany peeling, który dokładnie złuszcza skórę i pozwala na pozbycie się martwego naskórka. Nie należy jednak przeprowadzać go zbyt często, ponieważ może podrażnić skórę.

 

Artykuł promocyjny

The following two tabs change content below.
Magazyn TrustedCosmetics.pl to branżowy portal kosmetyczny i popularny blog kosmetyczny w jednym. Stworzyła go pasjonatka branży beauty, by połączyć marki kosmetyczne z kobietami kochającymi kosmetyki oraz najpopularniejszymi blogerkami kosmetycznymi i influencerkami urodowymi. Zaglądaj na TrustedCosmetics.pl po najświeższe newsy z branży kosmetycznej. Skorzystaj z usług Wirtualnej Asystentki w branży kosmetycznej, poznawaj laureatów Plebiscytu Diamenty Beauty, nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków oraz rankingi i kosmetyczne wybory redakcji. Jako pierwsza poznawaj najnowsze i nieznane dotąd marki kosmetyczne, godne polecenia kosmetyki oraz perfumy, a także najlepsze usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Zaglądaj również na blog redaktor kosmetycznej, który znajduje się na kobiecym blogu lifestylowym https://www.sposobynazycie.pl/ i bądź na bieżąco z nowinkami w branży kosmetycznej.

Powiązane artykuły

Gdzie kupować kosmetyki online?

Gdzie kupować kosmetyki online?

Rozwój sprzedaży przez internet sprawił, że ilość sklepów online, które oferują kosmetyki, ciągle rośnie. To bardzo wygodny sposób na zakupy – nie trzeba wychodzić z domu, stać w kolejce czy…

Więcej
Co zrobić, żeby włosy przestały wypadać?

Co zrobić, żeby włosy przestały wypadać?

Kluczem do zdrowych i lśniących włosów jest właściwa pielęgnacja. To istotne szczególnie w obecnych czasach, kiedy wraz z dietą i szybkim trybem życia nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich…

Więcej

Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.