Zimą skóra narażona jest na działanie wiatru, nagłych zmian temperatury, mrozu, deszczu i śniegu. Skutkiem tego może być wysuszenie skóry, zaczerwienienia, pękające naczynka, a nawet odmrożenia, które powodują trudne do usunięcia skazy. Dlatego też zimą szczególnie jej odkryte partie, czyli twarz i dłonie, wymagają dodatkowej troski. Pomogą w tym precyzyjnie dobrane kosmetyki ochronne.
Zimowe kremy na dzień
W okresie zimy do pielęgnacji cery w ciągu dnia najlepiej wybierać kremy natłuszczające, które zapobiegają wysuszaniu się skóry pod wpływem niskiej temperatury i wiatru. Pewną niedogodnością tłustych kremów, szczególnie dla posiadaczy cery tłustej, jest błyszczenie i świecenie skóry. Można temu łatwo zapobiec, stosując sypki puder na świecące miejsca lub bibułki matujące. Osoby przebywające dłużej na świeżym powietrzu powinny zaopatrzyć się w krem z filtrem UV, gdyż zimą promienie słoneczne odbijają się od śniegu. Jeśli wybierasz się na zimowy wypoczynek na narty, zaopatrz się w mocniejszy filtr UV.
Kremy na noc
Nocą skóra powinna odpocząć i zregenerować się, aby zniwelować działanie warunków atmosferycznych w ciągu dnia. Kremy na noc powinny zawierać biolipidy czy aminokwasy, jak również mieć działanie nawilżające i kojące. Posiadacze skóry suchej powinni stosować kremy odżywcze i półtłuste, które dodatkowo odżywiają cerę. Osoby o tłustej cerze mogą wybrać kremy nawilżające. Zimą szczególnie narażona na uszkodzenia jest cera naczynkowa. Dla to właśnie jej właściciele powinni zadbać o troskliwą pielęgnację — wybierając krem o właściwościach wzmacniających i obkurczających naczynka oraz uszczelniających skórę.
Kosmetyki do makijażu
Zimą kosmetyki do makijażu odgrywają dodatkową rolę jako warstwa ochronna dla skóry zabezpieczająca przed działaniem warunków atmosferycznych. Dlatego wybieramy podkład gęsty, tłusty i kryjący, tak aby dobrze chronił skórę przed zimnem i wiatrem. Właściwości podkładu na zimę są przeciwne do tych, które wybieramy na lato.
Zimą ważna jest również ochrona ust. Dlatego też stosujemy specjalne pomadki ochronne. Wilgotne powietrze, wiatr i zmiany temperatury mogą powodować rozmazywanie się makijażu wokół oczu. Dlatego też w okresie zimowym stosujemy wodoodporne tusze do rzęs.
Kosmetyki do demakijażu
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w okresie zimy lepiej wybierać do demakijażu kosmetyki produkowane na bazie bezalkoholowej. Najlepszym wyborem będą wody micelarne, które dobrze sprawdzają się dla każdego rodzaju cery. Wody micelarne nie zakłócają naturalnego pH skóry, zabezpieczają przed wolnymi rodnikami oraz dobrze oczyszczają skórę.
Kosmetyki do ust
Zimą wargi narażone są na wysychanie, pierzchnięcie lub opuchnięcie. Pod wpływem zimna mogą stać się szorstkie i popękane. Dlatego w okresie zimowym zamienić zwykłe pomadki na szminki i błyszczyki o właściwościach ochronnych. Warto również stosować balsamy do ust, szczególnie przed wyjściem z domu. Dobry balsam do ust powinien odpowiednio zregenerować wargi i nie dopuścić do wysuszenia przez zimny wiatr. W recepturach zimowego balsamu do poszukujmy witaminy E, ziół, miodu, oliwy lub wosku pszczelego.
Pomadka ochronna w każdej torebce.To mój nr.jeden podstawowych kosmetyków na zimę.
Zrobiłam duże zapasy na zimę, a temperatura ciągle na plusie, mam wrażenie że stale jest listopad, bo ciemno i pada przez całe dnie.
Bez pomadki czy balsamu do ust lepiej zimą nie ruszać się z domu 😉
ja zawsze mam przy sobie balsam do ust
Skóra zimą wymaga nieco innego traktowania niż w pozostałych miesiącach. Nie zmieniałabym schematu pielęgnacji, a jedynie same kosmetyki na nieco bardziej treściwe formuły
W zimie hurtowo zużywam pomadki ochronne do ust 🙂
Używam różnych kremów do twarzy jednak bez podziału dzień noc.
Do tych kosmetyków dodała bym jeszcze kremy do rąk.
O tak bez pomadek i balsamow ochronnych do ust nie wychodze z domu :*