Odkąd wyroby plastikowe zaczęły święcić triumfy w sklepach, nasz współczesny świat zalewany jest plastikowymi odpadami. Pocieszające jest to, że świadomość na temat ochrony środowiska wzrasta i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą nadmierna ilość plastiku w przyrodzie. Tworzywa sztuczne mogą szkodzić środowisku, ale też naszemu zdrowiu. Producenci różnych dóbr wychodzą naprzeciw tej wiedzy i szukają nowych, przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Pokłosiem tego są między innymi kosmetyki w kostce.
Zazwyczaj produkty takie jak szampony, odżywki do włosów, balsamy do ciała, a nawet peelingi znamy z plastikowych opakowań. Biorąc pod uwagę potrzeby naszej planety, stworzono alternatywną formułę tych kosmetyków, wpisującą się w ideę zero waste i zero water. Z czego znane są kosmetyki w kostce?
Właściwości kosmetyków w kostce:
- nie zawierają wody, co skutkuje tym, że te produkty nie posiadają w swym składzie konserwantów, które są niezbędne do zachowania trwałości kosmetyków zawierających wodę. To czyni je mniej alergennymi od "wodnych" odpowiedników;
- są wolne od plastiku, biodegradowalne i bezpieczne dla Ziemi;
- posiadają biodegradowalne, ekologiczne opakowania;
- mają wegańskie, naturalne składy;
- są często wydajniejsze od kosmetyków w płynie;
- ich kompaktowość umożliwia wygodne zabranie ich w podróż.
Poznaj różne rodzajami kosmetyków w kostce
Szampon w kostce
Jego działanie oczyszczające niewiele różni się od działania zwykłego szamponu w płynie. Często zawiera naturalne detergenty, takie jak: SCI (Sodium Cocoyl Isethionate) i SCS (Sodium Coco Sulfate). Pierwszy jest łagodnym środkiem myjącym, najdelikatniejszym dostępnym na rynku surfaktantem z oleju kokosowego. Warto wspomnieć, że jest jak najbardziej przyjazny dla środowiska. Dobrze rozpuszcza zanieczyszczenia, a przy tym nie wysusza skóry głowy. Co ważne, daje gęstą pianę.
SCS jest bezpiecznym, choć dosyć mocnym środkiem powierzchniowo czynnym, dlatego nie poleca się go osobom z wrażliwą skórą głowy.
W szamponach w kostce znaleźć można również takie detergenty jak dobrze tolerowany Decyl Glucoside (glukozyd decylowy) czy Disodium Lauryl Sulfosuccinate, który należy do grupy SLS-ów, lecz jest łagodniejszy od ich najbardziej znanych przedstawicieli. Zdarza się, że tego typu kosmetyki są wzbogacane w ekstrakty roślinne albo substancje zapachowe.
Jak umyć włosy szamponem w kostce?
Istnieją 3 metody mycia włosów szamponem w kostce:
1. Zmocz kostkę szamponu w ciepłej wodzie i spień ją w dłoniach, a następnie nałóż pianę bezpośrednio na mocno zwilżoną wcześniej skórę głowy i włosy.
2. Potrzyj szamponem w kostce zwilżone włosy – ten sposób jest wygodny, ale rodzi ryzyko niszczenia włosów przy potarciu.
3. Wrzuć szampon w kostce do słoika czy szklanki, dolej wody i wstrząśnij – tak powstałą pianą z wodą zwilż włosy i skórę głowy, a następnie wykonuj masaż.
W sklepach odnajdziemy m.in. takie szampony w kostce:
– szampon w kostce pokrzywowy Cytryna & Rozmaryn Ponio
– szampon w kostce Różowa Glinka Alepia
– szampon w kostce Odżywcza malina Naturologia
– szampon w kostce do włosów wrażliwych Soft Satisfaction Foamie
– szampon do włosów w kostce zwiększający objętość Almond Oil Nature Box
– szampon do włosów w kostce ze skrzypem polnym i aloesem Biovax Botanic L’Biotica
Odżywka w kostce
To kosmetyk, który jest kopalnią składników odżywczych i nawilżających, między innymi masła kakaowego i olejów: kokosowego, jojoba czy ze słodkich migdałów. Skład zawsze jest dostosowywany do rodzaju włosów. Sposób użycia jest taki sam jak w przypadku szamponów w kostce. Odżywka do włosów w kostce spełnia funkcję typowej odżywki do włosów i doskonale nadaje się do codziennej pielęgnacji, ponieważ:
- zmiękcza i nawilża włosy,
- nie obciąża włosów przy skórze głowy,
- chroni włosy przed wysuszeniem,
- ułatwia rozczesywanie i nadaje im połysk.
Przykłady odżywek w kostce:
- odżywka do włosów Bergamotka & Pomarańcza & Truskawka Tinktura
- odżywka do włosów w kostce Konopie Herbs&Hydro
- odżywka do włosów w kostce Dolina Czeremchy
- odżywka w kostce do włosów blond i rozjaśnianych Rokitnik Zielnik
Balsam do ciała w kostce
Balsam do ciała w kostce powstaje z połączenia naturalnych wosków, maseł oraz olejów roślinnych np. z nasion winogron, słonecznikowego czy sezamowego. Ekstrakty z aloesu czy zielonej herbaty mogą uzupełniać recepturę. Rolę zapachową zazwyczaj pełnią olejki eteryczne. Kostka balsamu do ciała topi się pod wpływem temperatury ciała. Można pocierać kostką bezpośrednio po skórze albo rozgrzać ją w dłoniach, by wcierać balsam w ciało. Po jego aplikacji skóra jest gładka i pachnąca. Trzeba mieć na uwadze, że wysoka temperatura może powodować delikatne topienie się balsamu, jednak nie wpływa to w żaden sposób na działanie i jakość produktu.
Dostępne balsamy do ciała w kostce:
- naturalny balsam do ciała w kostce Jaśmin i Zielona Herbata Orientana
- balsam w kostce Wanilia Ponio
- balsam do ciała w kostce skóra normalna Naturalis
- regenerujący balsam do ciała w kostce Mango Subtle Beauty
Peeling w kostce
W tej postaci może kryć się zarówno peeling cukrowy, kawowy, jak i z drobno zmielonych pestek brzoskwiń. W skład kostek peelingujących wchodzi masło kakaowe lub masło shea, oleje oraz olejki eteryczne. Na liście składników INCI znajdują się również detergenty – głównie takie, jakie odnajdziemy w szamponach w kostce. Środki, które zawierają zmydlone kwasy tłuszczowe, nazywa się mydłami peelingującymi. Z tego peelingu korzystamy podobnie jak z szamponu czy odżywki w kostce – zwilżamy kostkę oraz ciało ciepłą wodą, peelingujemy skórę bezpośrednio kostką lub pocieramy ją w dłoniach do uzyskania piany, następnie myjemy ciało jak zawsze. Na koniec obficie spłukujemy skórę.
W sprzedaży znajdziemy gotowe na przykład peelingi w kostce i mydła peelingujące:
- peeling do ciała w kostce Coffee & Orange Oil Love Bar
- cukrowy peeling do ciała Tinktura
- peeling brzoskwiniowy Bydgoska Wytwórnia Mydła
- peeling kawowy Blank Mydlarnia
Jak przechowywać kosmetyki w kostce?
Każdy kosmetyk w kostce powinien być odpowiednio przechowywany, by wystarczył na dłużej i pozostawał w dobrej kondycji. Nie może mieć stałego kontaktu z wodą, bo po prostu rozmięknie. Niektóre produkty można kupić w zestawie ze specjalną wielorazową puszką, która może pełnić funkcję mydelniczki. W sklepach znajdziemy również mydło w wersji refill w papierze, którą należy przechowywać w mydelniczce.
Ważne: kosmetyki w kostce muszą wyschnąć po każdym użyciu. Dobrym patentem jest trzymanie kostki w przewiewnym woreczku, który pozwoli jej się swobodnie wysuszyć.

W ostatnim trustrdboxie dostałam szampon w kostce i z ciekawością go przetestuję. Zastosuję metodę tworzenia piany w dłoniach i nakładania na mokre włosy. Jestem ciekawa efektów na moich długich włosach.
Nie miałam jeszcze okazji do wypróbowania szamponu, balsamu, odżywki czy peelingu w kostce i nie spieszno mi do poznania tych nowych trendów, nie przekonują mnie.
Wszyscy zachwalają te szampony w kostkach. Jeszcze sama. Nigdy ich nie używałam. Już kiedyś mówiłam że muszę je wypróbować. Muszę się zmotywować 🙂
"Trendy to ostatni stopień przed tandetny" jak mawiał Karl Lagerfeld 🙂 Dotyczyło to kwestii świata mody i zapachów, ale myślę, że tak samo może odnosić się do innych "trendów" w różnych branżach. Co chwila mamy do czynienia z jakąś "modą" , później mija zastępowana inną "modą", a na koniec kolejna "moda" pokazuje, że ta poprzednia "moda" wcale nie była dobra a wręcz przeciwnie. I tak na okrągło 🙂 Dlatego ja modzie nie ulegam kierując się zawsze własnym rozumiem i solidną wiedzą.
Początkowo byłam bardzo sceptyczna (i przyzwyczajona do płynnych produktów), a teraz uwielbiam szampony i peelingi w kostce. Dodatkowo powróciłam do zwykłych mydeł w kostce, najchętniej wybieram te ręcznie robione, które przy okazji mają bardzo dekoracyjny wygląd. Przy okazji na nowo polubiłam zwykłe "szare mydło", które sprawiło, że pielęgnacja pooperacyjnych ran zaczęła być efektywna 🙂
Dotychczas udało mi się poznać tylko szampony w kostce i uważam, że świetnie nadają się do codziennego mycia głowy i włosów, ale niekoniecznie dają radę z usuwaniem resztek kosmetyków stylizacyjnych. Te, które posiadam mają piękne kuszące zapachy. Generalnie uważam ten wynalazek za udany. ☺