Współczesna nauka odkryła w szałwii lekarskiej (Salvia officinalis) wiele substancji leczniczych. Oprócz bogactwa soli mineralnych (wapnia, manganu żelaza, magnezu, potasu, fosforu, sodu boru, miedzi) oraz witamin B1, C, PP, prowitaminy A, znajdują się w niej kwasy organiczne, flawonoidy i inne związki, które wpływają na podniesienie odporności organizmu.
Ziele łagodzi stany zapalne, działa kojąco, antygrzybiczo i antybakteryjnie. Wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwpotne, ściągające, antyoksydacyjne. Uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń kapilarnych. Nazywane jest często "kobiecym zielem" ponieważ reguluje miesiączki, łagodzi bóle miesiączkowe, łagodzi objawy menopauzy (potliwość, uderzenia gorąca). Stosowana w formie naparów (herbatki) poprawia również pracę układu trawiennego, likwiduje niestrawność i wzdęcia.
Zewnętrznie napary z tej dobroczynnej rośliny warto stosować do płukania jamy ustnej i gardła przy wszelkich schorzeniach laryngologicznych czy problemach z dziąsłami lub przyzębiem.
Najważniejszym składnikiem tego ziela o wyjątkowych właściwościach jest olejek eteryczny.
W przemyśle kosmetycznym szałwię dodaje się do:
- past do zębów (Ziaja Mintperfect Szałwia),
- płukanek do ust (Sylveco Ziołowy płyn do płukania jamy ustnej z szałwią),
- mydeł (Sanbios Mydło naturalne szałwiowe),
- dezodorantów (Alterra Deo-Balsam Zitronnenmelise&Salbei, No. 36 Dezodorant do stóp),
- kremów i balsamów (FlosLek Żel szałwiowy bezzapachowy, Lagoona Mediterran, Farmona. Herbal Care Krem przeciw nadmiernej potliwości stóp — szałwia, Cztery Pory Roku Krem do rąk szałwia i menthol).
- preparatów oczyszczających (Fitomed Mleczko ziołowe Lukrecja i Szałwia, Martina Gebhardt Tonik z szałwią, Pharma Care Łagodzący żel do higieny intymnej Kora Dębu i Szałwia Lekarska, Vianek Żel pod prysznic z ekstraktem z szałwii),
- szamponów (John Masters Organics Szampon z odżywką cynk+szałwia, Radical Szampon do włosów tłustych — szałwia).
Szałwia dzięki swoim właściwościom sprawdza się przede wszystkim w preparatach przeznaczonych do skóry łojotokowej, trądzikowej. Odkaża skórę, zmniejsza stany zapalne, przeciwdziała nadmiernej produkcji łoju, zmniejsza widoczność porów.
To również doskonała przyprawa o mocnym korzennym aromacie i gorzkawym smaku. Ryby morskie natarte świeżą lub suszoną szałwią tracą charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach.
Właśnie z powodu swojego aromatu szałwia wzbudziła zainteresowanie producentów perfum, głównie tych kierowanych do panów. Szałwię wykorzystano przy tworzeniu takich męskich kompozycji jak:
- Sage Demeter Fragrance
- Obsession for Men Summer Calvin Klein
- Today Tomorrow Always For Him Avon
- Avon Essence Avon
- L’Homme Sport Lanvin
- Jaguar Fresh Man Jaguar
- Optimistic for Him Paul Smith
- Pure Lavender Ferrari
A czy Wy wykorzystujecie dobroczynną moc szałwii w diecie lub/i pielęgnacji?

jednak od szałwii wolę pokrzywę
Zapachy z szałwią ???? Nie miałam pojęcia.
Często piję napar z szałwii 🙂
U mnie szałwia ma zastosowanie przy robieniu płukanek na gardło. Szczerze polecam
Używam jak najbardziej do płukania gardła jak i w kosmetykach
Ja zawsze płuczę gardło, gdy mam anginę 🙂
Szampony z szałwią – jak najbardziej. Cenię i polecam.
Oj chyba ja nie posiadam kosmetyków z szałwią, ale nic straconego 😉 Bo zdecydowanie ma wiele dobrych właściwości!
http://mikibym.blogspot.com/
Mnie ostatnio płukanie naparem z szałwi pomogło przy zapaleniu dziąseł… 🙂 A z zapachów z szałwią lubię Optimistic for Him Paul Smith.
Chętnie przygotowałabym domowy tonik na bazie szałwii. Powinien się spisać przy mojej mieszanej cerze skłonnej do niedoskonałości.
http://iwonka-bloguje.blogspot.com
tak, tak szałwia w kosmetykach np. w szamponach się sprawdza
Znam lecznicze i kosmetyczne właściwości szałwii. To zioło jest wspaniałe. Używałam szamponów i kremów do stóp z szałwią i zawsze się sprawdzały.
http://krzyzykowy-swiat.blogspot.com/
szampony z szałwią to fajna rzecz 😉