Suplementy diety a zapobieganie wystąpieniu osteoporozy

Suplementy diety a zapobieganie wystąpieniu osteoporozy

Osteoporoza to choroba, która polega na zmniejszeniu masy kostnej, osłabieniu struktury kości oraz zwiększonej podatności na złamania. Na osteoporozę najczęściej chorują kobiety po 45 roku życia, ale występuje ona czasem również u mężczyzn po 50-ce.

 

Czynniki wpływające na rozwój osteoporozy:

 • niewłaściwa dieta (niskie spożycie wapnia, witaminy D, ogólne niedożywienie),
 • palenie tytoniu,
 • nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu,
 • brak aktywności fizycznej,
 • zbyt rzadka ekspozycja na światło słoneczne.

 

Bywa również osteoporoza, która towarzyszy występowaniu innej choroby jak np. zaburzeń wchłaniania czy zaburzeń hormonalnych. Wtedy mówi się o tzw. osteoporozie wtórnej i może ona występować w każdym wieku u obu płci. Osteoporoza rozwija się w sposób bezobjawowy i wykryć ją można dopiero za pomocą specjalnych badań. Niestety bardzo często wykrywana jest wtedy, kiedy jest już w zaawansowanym stadium, gdy dochodzi do niekontrolowanych złamań kości. Najpopularniejszym badaniem wykrywającym osteoporozę jest tzw. densytometria kości, którą powinna wykonać w ramach profilaktyki każda kobieta po 45 roku życia. Badanie powinno się powtarzać co 3-4 lata, a skierowanie na densytometrię wystawia lekarz z Poradni Leczenia Osteoporozy (takie Poradnie mieszczą się zazwyczaj razem z Poradniami Reumatologicznymi). Ponieważ osteoporoza jest chorobą, która może prowadzić do zgonów w wyniku powikłań ciężkich złamań kości, szalenie ważna jest profilaktyka.

Dieta w wieku dojrzałym powinna obfitować w produkty zawierające wapń — mleko, jogurty, kefiry, sery żółte i białe. Należy też pamiętać o konieczności korzystania ze słońca, dzięki któremu w skórze powstaje witamina D. Ponadto warto włączyć do diety produkty zawierające tę witaminę, głównie ryby morskie. Jeśli chcemy zapobiec osteoporozie, ważne jest również dostarczanie organizmowi odpowiednich dawek magnezu oraz witamin K i C.

Zazwyczaj sama dieta nie wystarcza, żeby powstrzymać rozwój osteoporozy. Konieczne jest włączenie aktywności fizycznej do naszego planu codziennych zajęć oraz stosowanie skutecznej suplementacji. Suplementy zalecane przez lekarzy w profilaktyce przeciw osteoporozie to głównie uzupełnianie wapnia, witaminy D oraz witaminy K.

Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi:

 • u dzieci do 10. roku życia 800 mg,
 • u młodzieży i osób dorosłych 1000 mg,
 • u kobiet w ciąży, w trakcie karmienia piersią i po menopauzie oraz u osób w wieku podeszłym – 1500 mg

 

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D:

 • dzieci i młodzież 600-1000 j.m.
 • dorośli 800-2000 j.m.
 • kobiety w ciąży 1500-2000 j.m.

 

Osoby zagrożone osteoporozą — zwłaszcza kobiety po 45 roku życia, które podejrzewają u siebie niewystarczające spożycie wapnia oraz niedobory witaminy D (w Polsce niedobór tej witaminy ma większość osób) powinny uzupełnić dietę w suplementy — najlepiej w uzgodnieniu z lekarzem POZ.

Na rynku występuje kilka dobrych, skutecznych produktów, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby lub wspomóc jej leczenie:

– TEVA Calperos 500 i TEVA Calperos 1000 (uzupełnienie niedoborów wapnia)
– NOW Calcium Citrate (uzupełnienie niedoborów wapnia)
– SOLGAR Wapń 500 (uzupełnienie niedoborów wapnia)
– UNIPHARM Vitrum Osteo (preparat złożony: wapń, witamina D, magnez)
– POLFA ŁÓDŹ Calcium Osteo D3+ (preparat złożony: wapń, witamina D)
– VALENTIS Kinon200 (uzupełnienie witamina K)
– POLFA RZESZÓW Calcenato (preparat złożony: wapń, witamina D, magnez, cynk)
– MERCK Vigantoletten 1000 i MERCK Vigantoletten 2000 (uzupełnienie niedoborów witamina D)

 

 

Rynek oferuje nam bardzo dużo preparatów, które producenci reklamują jako "skuteczne" czy "najlepsze". Do reklamy podchodzić jednak należy z dystansem, a ewentualną suplementację ustalić wspólnie z lekarzem. Nie znając naszych niedoborów, a chcąc zadziałać profilaktycznie przeciwko osteoporozie, najbezpieczniej zaopatrzyć się w preparat złożony, który zawiera jednocześnie wapń i witaminy D, a czasem jeszcze minerały. Jak w przypadku wszelkich suplementów diety należy szukać produktów uznanych producentów i sprawdzać skład suplementu.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

A Ty jakiej szczoteczki używasz? Wybielanie zębów w domu. Jaką szczoteczkę wybrać?

Wybielanie zębów w domu. Jaką szczoteczkę wybrać?

Kto nie chciałby mieć śnieżnobiałych zębów? Aby wybielić zęby wcale nie trzeba mieć najdroższych szczoteczek i past do zębów z najwyższej półki. Domowymi sposobami możesz zmienić kolor swoich zębów nawet…

Więcej
8 Diament Beauty 2019 Top Coat No Wipe Slowianka Nails Trends nagrodzony Diamentem Beauty 2019

Top Coat No Wipe Slowianka Nails Trends nagrodzony Diamentem Beauty 2019

Top Coat No Wipe to preparat nawierzchniowy, który daje efekt mokrego paznokcia i utrzymuje się do 4 tygodni. Idealnie wykańcza każdą stylizację. A jego konsystencja sprawia, że preparat doskonale sprawdza…

Więcej

3 komentarze na temat “Suplementy diety a zapobieganie wystąpieniu osteoporozy

 1. Zona mojego znajomego choruje na osteropozę, W przeciągu 3 lat miała dwa bardzo poważne złamania z przemieszczeniem. Ostatnim razem tylko lekko się uderzyła i już kość w nodze pękła. Masakra 🙁

 2. Bardzo ważne informacje, warto stosować się do rad i starać zapobiec osteoporozie, niż później borykać się z jej konsekwencjami…


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.