Żylaki są częstym problemem i dotyczą zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn. Przyczyną jest noszenie zbyt obcisłych ubrań czy wysokich obcasów, ale też nadwaga, nieprawidłowa dieta, palenie papierosów czy zażywanie doustnej antykoncepcji. Dziś przedstawimy Wam skuteczne sposoby walki z żylakami.
Spis treści
Jak walczyć z żylakami – naturalne sposoby
Naturalne sposoby walki z żylakami mogą być niezwykle skuteczne. Warto np. postawić na zioła, które uszczelniają naczynia krwionośne, a przy tym wzmacniają tkanki naczyń włosowatych. Mogą też działać przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Na pewno skuteczny jest wyciąg z kasztanowca. Możecie pić napary, ale też stosować maści oraz żele. Jeżeli dodatkowo pojawiają się owrzodzenia żylakowe, to niezbędne jest wzmocnienie naczyń krwionośnych. Warto wtedy regularnie spożywać wywar z kwiatu nagietka. Działanie przeciwzapalne ma jeszcze liść oczaru. Pomyślcie jeszcze nad domowymi sposobami, które również warto wprowadzić do swojego życia. Czasami proste zmiany mogą dać duże efekty. Na pewno warto postawić na dietę bogatą w warzywa oraz owoce. Należy wybierać produkty, które zawierają witaminy z grupy B, C oraz krzem. Unikajcie też gorących kąpieli. Zrezygnujcie z sauny czy solarium. Wybierajcie tylko i wyłącznie wygodne buty na płaskiej podeszwie. Nie noście też dopasowanych ubrań. Codziennie wykonujcie delikatny masaż nóg, podnoście też stopy powyżej ud.
Rajstopy uciskowe na żylaki
Oczywiście to nie wszystko, co możecie zrobić, by pozbyć się żylaków. Doskonałym wyborem są rajstopy uciskowe. Przy pajączkach oraz niewielkich żylakach najlepiej stosować rajstopy o niskim ucisku, natomiast, gdy żylaki są większe lepiej wybierać rajstopy o większym stopniu kompresji. Osoby, które zmagają się z dużymi żylakami lub są po operacji, powinny używać rajstop należących do drugiej klasy kompresji bądź do trzeciej klasy kompresji. Czwarty stopień kompresji wykorzystuje się w przypadku nie tylko żylaków, ale i obrzęków limfatycznych oraz zespołach pozakrzepowych. Przy dopasowaniu musicie wziąć pod uwagę swój wzrost oraz masę ciała. Trzeba też zmierzyć nogi w kilku miejscach. Powinniście zmierzyć obwód kostki w najwęższym miejscu, a także obwód łydki w najszerszym miejscu. Do tego należy zmierzyć obwód środka uda oraz obwód poniżej krocza, czyli bezpośrednio pod pośladkami.