Zbliża się sezon wakacji i urlopów. Jest to doskonała pora, żeby zwiększyć lub zapoczątkować naszą aktywność fizyczną. Wszelkie formy ruchu, szczególnie te na świeżym powietrzu, wpływają pozytywnie na naszą kondycję, na smuklejszą sylwetkę, lepsze samopoczucie psychiczne oraz na zdrowie. Popularne hasło "ruch to zdrowie" ma swoje podstawy.
Uprawianie sportu, również amatorskie, niesie ze sobą szereg korzyści:
- działa pobudzająco na układ sercowo-naczyniowy,
- wspomaga spalanie kalorii,
- zwiększa pojemność płuc,
- usprawnia krążenie krwi (zapobiega powstawaniu żylaków, zakrzepów i zatorów),
- wpływa na wydzielanie przez mózg serotoniny, tzw. "hormonu szczęścia",
- zapobiega występowaniu bezsenności,
- zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy,
- wzmacnia mięśnie, ścięgna, więzadła i poprawia gęstości kości,
- obniża ciśnienie krwi.
Oczywiście nikt nie wymaga, abyśmy przerzucili się na sportowy rytm życia. Ważne jednak jest, aby nasza aktywność fizyczna była zauważalna. Jako minimum konieczne dla zdrowia zalecane są różne formy ruchu, co najmniej 3 x w tygodniu przez co najmniej 1 godzinę.
Każdy może znaleźć taką formę aktywności, która przypadnie mu do gustu i jest na jego możliwości.
Najtańszą forma ruchu, dostępną dla wszystkich są spacery. Wystarczy wygodne, płaskie obuwie na elastycznej podeszwie i niekrępujący ubiór. Dzięki regularnym spacerom wspomożesz odchudzanie, odzyskasz energię, a także poprawisz sobie nastrój, zapobiegniesz wystąpieniu osteoporozy. Warunkiem zdrowego spaceru jest dość szybkie (tzw. marszowe) tempo oraz prawidłowa postawa ciała. Specjaliści uważają, że dorosły człowiek powinien robić (dla zdrowia) od 6 do 10 tys. kroków dziennie, co odpowiada pokonaniu 4-6 km każdego dnia.
Jazda na rolkach wzmacnia mięśnie nóg i pośladków oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia kondycję i zwiększa koordynację ruchową. Koszt stanowi zakup rolek.
Jazda na rowerze normalizuje poziom cukru we krwi, obniża poziom złego cholesterolu, zwiększa pojemność płuc. Krew jest bardziej dotleniona i lepiej pracuje serce. Wzrasta wytrzymałość i siła mięśni. Koszt to zakup roweru.
Pływanie wzmacnia mięśnie i odciąża kręgosłup. Stanowi więc też formę rehabilitacji. Koryguje wady postawy, zwiększa pojemność płuc, szybko spala tkankę tłuszczową, wspomaga układ oddechowy, zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca i cukrzycy.
Gra w siatkówkę zwiększa ogólną wydolność organizmu, koordynację ruchową oraz kondycję. Jeśli mamy znajomych, którzy zechcą przyłączyć się do uprawiania aktywności fizycznej, to warto poszukać boiska (jeśli jesteśmy w mieście), lub kawałka wolnej plaży (jeśli przebywamy na urlopie nad morzem).
Jeśli lubimy zajęcia grupowe w pomieszczeniach, możemy uczęszczać do klubu fitness na zajęcia grupowe typu aerobik. Aerobik ma korzystny wpływ na sylwetkę, zwiększa wydolność serca, wzmacnia system naczyniowy i wytrzymałość mięśni, usprawnia perystaltykę jelit, zapobiega utracie jędrności ciała. Kosztem jest tu wykupienie karnetu na zajęcia.
Należy pamiętać, że wszelką aktywność ruchową możemy rozpocząć co najmniej godzinę po posiłku.
To tylko część form aktywności ruchowej, z których można korzystać, mieszkając zarówno w mieście, jak i poza miastem. Potrzeba aktywności ruchowej dla zdrowia wzrasta wraz z wiekiem. Już wiele lat temu dowiedziono, że systematyczna aktywność fizyczna, przede wszystkim u ludzi w wieku średnim i starszych wydłuża ich życie oraz zapobiega przedwczesnej śmierci i wystąpieniu poważnych chorób. Aktywność fizyczna wpływa na prawidłowe funkcjonowanie umysłu i zapobieganie depresji. U starszych ludzi aktywność fizyczna może pomóc w redukcji ryzyka wystąpienia demencji i zapadalności na chorobę Alzheimera.
Wykorzystajmy nadchodzące ciepłe dni na zmobilizowanie siebie i naszych bliskich do większej aktywności ruchowej — dla zdrowia i urody.
Ostatnio się zapuściłam. Planuje wrócić do treningu ale nigdy nie mam dobrej motywacji. Dziś mój pierwszy dzień i mam nadzieję że wydołam w postanowieniu! Trzymajcie kciuki
Powodzenia 🙂
Ja już dzis po porannej jeździe rowerem 🙂 pogoda sprzyją więc to świetna sprawa!
Sport to same korzyści dla nas. Uprawiam jazdę na rowerze, pływanie spacery, nordic walking, badminton. Ostatnio na MORSKIE OKO szłam w obie strony i po Zakopanym. Zrobiłam 22 km i wcale się nie zmęczyłam.
Lubie pływanie i jazdę na rowerze a także taniec 😉 Teraz jest najlepszy czas aby więcej się ruszać 🙂
badminton bardzo chętnie,ale to rozrywka w bardzo ładną i bezwietrzną pogodę..
W pozostałe dni lubimy jeździć na rolkach i wyprawy rowerowe
Ruch to zdrowie i trzeba się z tym zgodzić a każda aktywność fizyczna jest wskazana
może kiedyś coś polubię 🙂
my jeździmy rowerami w weekendy, w dni powszednie jeżdżę rowerem do pracy jak dopisuje pogoda, 5 km w 20 minut na spokojnie, dodatkowo gramy wieczorami w badmintona 🙂
I super… 🙂 Sama preferuję rower, spacery i tenis. W badmintona też chętnie bym grywała, ale nie mam gdzie… 🙁