Różne rodzaje kolagenu w kosmetykach – który wybrać dla siebie?

Różne rodzaje kolagenu w kosmetykach – który wybrać dla siebie?

W obecnych czasach firmy kosmetyczne prześcigają się w produkcji coraz to nowszych i lepszych kosmetyków. Kosmetyki z kolagenem bardzo dobrze się sprzedają i z tego powodu na naszym rynku pojawia się ich coraz więcej. Niestety, to, że jakiś kosmetyk reklamowany jest jako ten z kolagenem, nie zawsze oznacza, że jest faktycznie skuteczny. Jak wybrać dobry kosmetyk kolagenowy do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów?

 

 

Zdarza się, że kolagen jest składnikiem dodawanym do produktu w znikomych ilościach, co sprawia, że nie ma szans, aby zadziałał. Częste są również sytuacje, w których kolagen, jako składnik konkretnego kosmetyku, nie jest po prostu przez naszą skórę wchłaniany. Jak odróżnić dobre produkty z kolagenem od tych, które lepiej pominąć w swojej pielęgnacji?

 

Kolagen natywny (Hydrat) w kosmetykach

Ten rodzaj kolagenu pozyskiwany jest ze skór ryb słodkowodnych, których środowiskiem naturalnym są wody o dodatnich temperaturach. Dzięki temu hydrat ma możliwość "rozpadania się" na mniejsze cząsteczki po nałożeniu na twarz. Kolagen natywny ma niemal identyczną strukturę jak ten ludzki (potrójna helisa), dlatego ma najlepszą przyswajalność i faktycznie wnika w głąb skóry. Wykazuje on właściwości nawilżające, wygładzające, przeciwzmarszczkowe i minimalizujące niedoskonałości. W przypadku kosmetyków z hydratem powinniśmy zwrócić uwagę na jego opakowanie – najlepiej, jeśli kolagen jest przechowywany w szklanych buteleczkach z grubymi ściankami, a dodatkowo w zabezpieczonym pudełkiem wykonanym ze styropianu. To wszystko pozwala na zachowanie jego właściwości. Kolagen natywny przechowywany w zbyt niskich lub w zbyt wysokich temperaturach staje się bezużyteczny. Warto na koniec dodać, że ten rodzaj kolagenu został opatentowany przez Polaków. Kolagen natywny jest stosowany w kosmetykach uznawanych za luksusowe.

 

Kolagen hydrolizowany (Hydrolizat) w kosmetykach

Kolagen hydrolizowany to nic innego jak żelatyna. Ten rodzaj kolagenu powstaje w wyniku termicznego lub chemicznego niszczenia wiązań sieciujących oraz peptydowych wiązań kolagenowych, przez co traci swoją aktywność biologiczną (nie wnika w głąb skóry). Jest to mieszanka fragmentów tkanek martwych i odpadów zwierzęcych. Hydrolizat to najtańszy rodzaj kolagenu, a przy tym niepełnowartościowy. Utrzymuje wilgoć w skórze, napina, uelastycznia, wygładza oraz wypełnia zmarszczki. Niestety po zmyciu kosmetyku żadne z powyższych efektów nie utrzymują się długotrwale. Kolagen hydrolizowany jest często spotykany w tanich kosmetykach jako "wypełniacz" lub "zagęszczacz".

 

Kolagen roślinny (Fitokolagen)

Fitokolagen to wielocukry pochodzenia roślinnego, które na twarzy dają raczej efekt powłoki ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi oraz sztucznego napięcia skóry, niż długotrwałego nawilżenia czy spłycenia zmarszczek. Zaletą takiego kolagenu roślinnego jest to, że jest odpowiedni dla wegan.

 

Kolagen liofilizowany

Kolagen liofilizowany powstaje w procesie suszenia w temperaturze poniżej 0°C i w warunkach obniżonego ciśnienia. Taka obróbka gwarantuje, że aktywność i działanie kolagenu zostają zachowane. Skuteczność tego rodzaju kolagenu jest bardzo wysoka. Minusem są wysokie koszty produkcji, które przekładają się na wysoką cenę kosmetyków z zawartością kolagenu liofilizowanego. W kosmetyce najczęściej wykorzystywany jest do produkcji maseczek kolagenowych i płatków pod oczy.

 

Kolagen zwierzęcy

Kolagen zwierzęcy jest to kolagen pozyskiwany ze skór wieprzowych i bydlęcych, poddany obróbce chemicznej lub enzymatycznej (zdarza się, że obu). Powodują one znaczną degradację białka, co sprawia, że kolagen traci większość swoich właściwości. Duża i gęsta sieć kolagenowa zmniejsza jego rozpuszczalność w wodzie, co sprawia, że aktywność tego kolagenu w kosmetyku jest znikoma. Cząsteczki kolagenu zwierzęcego są także zbyt duże (w porównaniu do kolagenu rybiego czy ludzkiego), aby przeniknąć w głąb skóry.

 

Mikrokolagen

Mikrokolagenem nazywamy, otrzymywane w laboratoriach biotechnologicznych, niewielkie cząsteczki białkowe, do których dodawane są cząsteczki tłuszczowe. Dzięki temu mikrokolagen "naśladuje" fragmenty naturalnego kolagenu i jest w stanie wniknąć w strukturę skóry. Jest to skuteczny składnik aktywny w kosmetykach, który hamuje procesy starzenia oraz spłyca i wypełnia zmarszczki. Pomimo zalet jego działania daleko mu jednak do naturalności.

 

Atelokolagen

Atelokolagen jest to przetworzony kolagen zwierzęcy (o zachowanej wysokiej bioaktywności i czystości biologicznej). Poprawia elastyczność i wygładzenie skóry, a także wypełnia zmarszczki. Jego zaletą jest to, że nie wywołuje reakcji alergicznych. Stosowany najczęściej w postaci podskórnych zastrzyków. Widoczny, pozytywny efekt po użyciu iniekcji z atelokolagenem może utrzymywać się nawet do dwóch lat. Sposób jego wytwarzania jest bardzo kosztowny, a co za tym idzie, produkty z tym kolagenem są dość drogie.

 

Różne rodzaje kolagenu w kosmetykach

 

Jak widać na powyższych przykładach kolagen kolagenowi nierówny. Przy wyborze odpowiedniego dla siebie kosmetyku kolagenowego musimy podejść do tematu kompleksowo i zwrócić uwagę na cały skład INCI danego preparatu pielęgnacyjnego. Kolejność wymieniona w INCI nie jest bowiem dziełem przypadku – składniki są zapisane od tych użytych w największych ilościach do tych w najmniejszych. Jeśli zatem widzimy, że kolagen (pod różnymi nazwami) znajduje się na ostatnich miejscach, to możemy mieć pewność, że działanie akurat tego składnika będzie wątpliwe. Powinniśmy również unikać kolagenów, których skuteczność daleka jest od pożądanej.

 

Artykuł przygotowała: Marta Herbszt

The following two tabs change content below.
Magazyn TrustedCosmetics.pl to branżowy portal kosmetyczny i popularny blog kosmetyczny w jednym. Stworzyła go pasjonatka branży beauty, by połączyć marki kosmetyczne z kobietami kochającymi kosmetyki oraz najpopularniejszymi blogerkami kosmetycznymi i influencerkami urodowymi. Zaglądaj na TrustedCosmetics.pl po najświeższe newsy z branży kosmetycznej. Skorzystaj z usług Wirtualnej Asystentki w branży kosmetycznej, poznawaj laureatów Plebiscytu Diamenty Beauty, nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków oraz rankingi i kosmetyczne wybory redakcji. Jako pierwsza poznawaj najnowsze i nieznane dotąd marki kosmetyczne, godne polecenia kosmetyki oraz perfumy, a także najlepsze usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Zaglądaj również na blog redaktor kosmetycznej, który znajduje się na kobiecym blogu lifestylowym https://www.sposobynazycie.pl/ i bądź na bieżąco z nowinkami w branży kosmetycznej.

Powiązane artykuły

Dlaczego szczoteczka soniczna Seysso to najlepszy wybór dla zdrowia Twoich zębów?

Dlaczego szczoteczka soniczna Seysso to najlepszy wybór dla zdrowia Twoich zębów?

Dbając o zdrowie swoich zębów, warto zainwestować w odpowiednie narzędzia do codziennej higieny jamy ustnej. Jednym z nich jest szczoteczka soniczna Seysso, która dzięki swojej zaawansowanej technologii i innowacyjnym rozwiązaniom…

Więcej
Diamenty Beauty 2024: specjalistka ds. dokumentacji kosmetycznej

Diamenty Beauty 2024: specjalistka ds. dokumentacji kosmetycznej

Wprowadzenie kosmetyku do sprzedaży w Unii Europejskiej wymaga mnóstwa wcześniejszej pracy i opracowania niezbędnej dokumentacji, zanim kosmetyk trafi do sprzedaży oraz w ręce konsumentów. Kim jest specjalista ds. dokumentacji kosmetycznej…

Więcej

11 komentarzy na temat “Różne rodzaje kolagenu w kosmetykach – który wybrać dla siebie?

  1. Miałam kiedyś okazję kupić cobie kolagen perfetcoll srebrny. Byłam bardzo zadowolona. Obecnie używam kolagenu perfect coll grafitowy. Widzę różnicę na skórze i to jaka ona jest. Twarz jest zupełnie inna. Z czystym sumieniem mogę go polecić.

  2. Nie wiedziałam o takiej różnorodności kolagenu ale z kolagenem jest mi po drodze tylko okazjonalnie. Nie szukam go w kosmetykach w chwili obecnej. I trochę odstrasza mnie jego odzwierzęce pochodzenie. Roślinnych kolagenów chyba nie używałam.

    1. Niestety. Podobnie jest z kwasem hialuronowym i innymi "chwytliwymi" składnikami, które znajdują się na końcu listy INCI, a reklamowane są tak jakby te składniki były podstawą danego kosmetyku 🙁

  3. Kolagen kolagenowi nie równy, a więc wychodzi na to że te wszystkie kremy po 30 50 zł z kolagenem nie mają z nim nic wspólnego. Używałam krem kolagenowy BANDI PRO CARE COLLAGEN & ELASTIN CREAM i okazuje się że on ma hydrolizowany kolagen który praktycznie jest niepełnowartościowy.

    1. Uwielbiam kosmetyki z kolagenem. Interesuję się tym tematem od ok. 10 lat, wtedy zwróciłam uwagę na kolagen 🙂 Chcesz dobry kolagen mający odczuwalny wpływ na twoja skórę ? Musisz wydać co najmniej 200 PLN za kosmetyk . Taka jest prawda.

    2. Ale już np. Bandi Anti-aging Care Przeciwzmarszczkowy krem do cery mieszanej posiada mikrokolagen, czyli tę formę, która działa długofalowo. 🙂

  4. Zaskoczyło, że fitokolagen nie daje długofalowych rezultatów. Byłam pewna, że jest to w sumie dobra inwestycja. Teraz wiem, że za bardziej wartościową wersję kolagenu trzeba zapłacić więcej.


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.