Różne przyczyny wypadania włosów

Różne przyczyny wypadania włosów

Problem wypadania włosów staje się coraz bardziej powszechny. Choć najczęściej łysienie występuje u osób starszych, to nadmierne wypadanie włosów może pojawić się w każdym wieku, również u dzieci. Poznaj różne przyczyny wypadanie włosów.

 

 

Na naszej głowie znajduje się około stu tysięcy włosów, a utrata około 50-100 dziennie jest normą. Choć nieustanna wymiana pasm włosów nie powinna nikogo dziwić to czasem może wystąpić ich trwałe lub tymczasowe wypadanie.

Nowe pasma włosów zwykle zastępują te kosmyki, które już wypadły. Choć nie jesteśmy w stanie policzyć ilości utraconych każdego dnia włosów, to niezbędna jest regularna obserwacja. Gdy zauważysz ich zbyt dużo na umywalce lub kępki włosów pozostają na szczotce albo na skórze głowy pojawiają się pozbawione kosmyków place, wówczas należy udać się do specjalisty, aby zdiagnozować przyczynę.

 

Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. Poniżej omówimy wybrane z nich.

Łysienie androgenowe a wypadanie włosów

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą cierpieć na dziedziczne wypadanie włosów. U panów nazywa się to łysieniem typu męskiego a u pań łysieniem typu żeńskiego. Bez względu na płeć, u której problem występuje z punktu widzenia medycznego, oznacza to łysienie androgenowe.

Osoby, które cierpią na tę dolegliwość, odziedziczyły geny, które powodują kurczenie się mieszków włosowych, a w efekcie pasma włosów przestają rosnąć. Proces ten może się rozpocząć już w wieku dojrzewania, ale zwykle pojawia się później. U kobiet pierwszym zauważalnym objawem łysienia androgenowego jest przerzedzenie włosów. Natomiast mężczyźni zauważają cofającą się linię włosów lub łysienie na czubku głowy.

 

Czy można pobudzić do wzrostu włosy w przypadku łysienia androgenowego?

Tak, odpowiednie leczenie może zatrzymać lub spowolnić wypadanie włosów, a także pobudzić je do wzrostu. Ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie kuracji.

 

Wiek a wypadanie włosów

Wraz z wiekiem większość ludzi zauważa utratę lub spowolnienie wzrostu włosów. W pewnym momencie życia mieszki włosowe przestają rosnąć, co w efekcie przyczynia się do utraty koloru oraz mniejszej gęstości włosów.

 

Łysienie plackowate a wypadanie włosów

Łysienie plackowate jest chorobą, która rozwija się, gdy układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów. Dolegliwość ta może dotyczyć włosów na dowolnej partii ciała, nie tylko skóry głowy, ale również brwi czy rzęs.

 

Chemioterapia i radioterapia a wypadanie włosów

Metody leczenia nowotworów takie jak chemioterapia czy radioterapia mogą powodować przerzedzenie i osłabienie lub całkowitą utratę włosów. Najczęściej włosy zaczynają odrastać kilka miesięcy po zakończeniu kuracji.

 

Poród, choroba lub inne czynniki stresogenne a wypadanie włosów

Kilka miesięcy po porodzie, ale także po chorobach lub operacjach możesz zauważyć nadmierne wypadanie włosów. Występuje to również po silnie stresujących i traumatycznych sytuacjach takich jak rozwód czy śmierć bliskiej osobie. Najczęściej w ciągu kilku miesięcy po ustaniu sytuacji stresujących włosy wzmacniają się i odrastają.

 

Nieodpowiednie lub zbyt silne zabiegi pielęgnacji włosów a wypadanie włosów

Wiele zabiegów pielęgnacji i stylizacji włosów, szczególnie tych wykonywanych zbyt często lub nieprofesjonalnie może uszkadzać włosy i przyczyniać się do ich nadmiernego wypadania. Wyliczyć wśród nich można rozjaśnianie, farbowanie, zbyt silne tapirowanie i zabiegi stylizacji.

 

Zaburzenia hormonalne a wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest częstą konsekwencją zespołu policystycznych jajników (PCOS) u kobiet. Również niektóre tabletki antykoncepcyjne lub zaprzestanie ich zażywania może doprowadzić do zaburzenia równowagi hormonalnej.

 

Infekcje bakteryjne skóry głowy a wypadanie włosów

Zakażenie skóry głowy może prowadzić do powstawania łuszczących się obszarów zapalnych. Wygląda to, jak małe czarne kropki, które w rzeczywistości są kosmykami włosów.

 

Lekarstwa a wypadanie włosów

Skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków jest wypadanie włosów. W tej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem, zanim przerwiesz kurację.

 

Łuszczyca skóry głowy a wypadanie włosów

Wiele osób cierpiących na łuszczycę skóry głowy obserwuje nadmierne wypadanie włosów, które zaczynają odrastać dopiero po wyleczeniu tej dolegliwości.

 

Trichotillomania a wypadanie włosów

Jest to zaburzenie psychiczne, które polega niekontrolowanym wyrywaniu włosów przez osobę chorą. Daje to krótkotrwałe poczucie zadowolenia i ulgę, a także minimalizuje stres. Osoba chora na nią może cierpieć również na trichofagię, czyli potrzebę spożywania włosów. To poważne zaburzenie, które warto skonsultować nie tylko z dermatologiem, ale również z psychologiem. Czy włosy mogą odrosnąć? Tak, jeśli nie zniszczono mieszków włosowych.

 

Bliznowaciejące łysienie a wypadanie włosów

Łysienie bliznowaciejące to rzadka i trudna do leczenia choroba, która polega na zastępowaniu zdrowej tkanki w okolicach skóry głowy tkanką bliznowaciejącą. Dolegliwość ta powstaje w efekcie trwałego uszkodzenia mieszków włosowych. Wśród przyczyn tej dolegliwości wymienia się czynniki genetyczne, infekcje, choroby autoimmunologiczne czy uszkodzenia mechaniczne.

 

Choroby tarczycy a wypadanie włosów

Kolejną dolegliwością, która może wpływać na nadmierne wypadanie włosów, są zaburzenia pracy tarczycy. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy oraz choroba Hashimoto mogą objawiać się pogorszeniem kondycji włosów nie tylko na skórze głowy, ale również w przypadku rzęs i brwi. Dodatkowo mogą stać się one łamliwe, suche i szorstkie.

 

Niedobór biotyny, białka, cynku lub żelaza a wypadanie włosów

Objawem niedoboru niektórych składników odżywczych takich jak biotyna, żelazo, cynk i białko mogą być nadmiernie wypadające włosy. Najczęściej wystarczy uzupełnić dietę o odpowiednie składniki, aby przyspieszyć odrastanie kosmyków włosów.

 

Zatrucie a wypadanie włosów

Również zatrucie organizmu substancjami takimi jak rtęć, arsen, lit czy tal mogą powodować wypadanie włosów. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że także przyjmowanie dużych ilości witaminy A lub selenu może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.

 

Różne przyczyny wypadania włosów

 

Choć przedstawiłam wiele różnych przyczyn, które mogą powodować wypadanie włosów, to kluczem do zastosowania odpowiedniego leczenia jest ich wczesne rozpoznanie. A już niebawem zaproszę na przegląd i porównanie różnych metod leczenia wypadania włosów.

The following two tabs change content below.
Renata Zielezińska
Promotorka kosmetyczna, redaktor kosmetyczna, blogerka kosmetyczna, pasjonatka branży beauty, której misją jest poszukiwanie wyjątkowych i niezwykłych produktów oraz usług, które zapewniają troskliwą i niezwykłą pielęgnację. Prowadzi popularny kobiecy blog lifestylowy www.www.sposobynazycie.pl. Recenzentka kosmetyków i usług spa, opiniotwórczyni i influencerka w branży urodowej. Tworzy własną Listę Kosmetycznych Znakomitości, jest pomysłodawczynią Plebiscytu Diamenty Beauty oraz wyzwań urodowych dla Czytelniczek. Popularna copywriterka kosmetyczna i polecana copywriterka lifestylowa, autorka wielu tekstów o urodzie, zdrowiu, pielęgnacji, medycynie estetycznej i żywności. Z branżą urodową związana od 2007 roku, Ekspert Akademii Versum, doradza wielu firmom z branży beauty. Wirtualna Asystentka w branży beauty i nie tylko, uwielbia zdobywać i doskonalić wiedzę, chętnie bierze udział szkoleniach, sympozjach i konferencjach, które wzbogacają ją w nowe wiadomości oraz są doskonałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów.

Powiązane artykuły

Jak wybrać odpowiedni krem dermokosmetyczny dla Twojego typu skóry?

Jak wybrać odpowiedni krem dermokosmetyczny dla Twojego typu skóry?

W dzisiejszych czasach kremy dermokosmetyczne zyskały ogromną popularność dzięki swoim specjalistycznym formułom, które łączą działanie pielęgnacyjne z dermatologicznymi korzyściami. Jednak aby skorzystać z pełni ich potencjału, niezwykle ważne jest dobranie…

Więcej
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych kosmetykami z perfumerii Sephora

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych kosmetykami z perfumerii Sephora

Włosy wysokoporowate są wymagające w pielęgnacji. Wiem to z własnego doświadczenia. Znalezienie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów wysokoporowatych, a także dobranie zabiegów pielęgnacyjnych może być wyzwaniem. Przygotowałam kompendium wiedzy o…

Więcej

7 komentarzy na temat “Różne przyczyny wypadania włosów

  1. Na szczęście ten problem mnie nie dotyczy, również po ciąży i karmieniu piersią udało mi się uniknąć utraty włosów 🙂

  2. Również narkoza i mocne znieczulenie podczas operacji wywołuje nadmierne wypadanie włosów lub nawet wyłysienie. To całkiem normalne i ten stan jest tylko przejściowy. Niestety lekarze nie informują o tym i pacjenci często są zaskoczeni tak dużym wypadaniem włosów.

  3. Każdy włos ma swój okres życia, musi byc wymiana włosa, a niekotrzy przez różne choroby i inne dolegliwości mają nie mały problem. Choć ja pomimo niedoczynności tarczycy nie narzekam na wypadanie włosów. Jest to raczej normalna wymiana włosów jaka zachodzi na głowie.

    1. Otóż to, zauważyłam podobne tendencje. 🙂 Ale już kilkanaście dni odpowiedniej suplementacji trochę poprawia mój stan. 🙂

  4. Moja mama w młodości cierpiała na łysienie plackowate. Ja na szczęście obecnie nie mam z yym problemu. Niestety w ciągu roku zdarzają mi się okresy wzmożonego wypadania włosów, a przyczyny dopatrywałabym się w niedoborach pokarmowych. Regularnie stosuję wcierki, obecnie w użyciu jest alkoholowa wcierka z ekstraktem z pokrzywy. Niezbyt ładnie pachnie, ale czego się nie robi dla efektu. 😉


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.