Są takie składniki kosmetyczne, które wywołują mnóstwo skrajnych emocji. Jednym z najbardziej popularnych wśród nich i często źle stosowanych jest retinol. Dawniej zarezerwowany był jedynie dla kosmetologów, aktualnie znajduje zastosowanie w recepturach kremów, olejków czy serum do pielęgnacji twarzy i ciała. Przygotowałam kompendium wiedzy o retinolu i jego zastosowaniu w rytuałach pielęgnacyjnych, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące retinolu.
Jeśli zapytasz najlepszych kosmetologów o dwa produkty o działaniu anti-aging, które są absolutną podstawą w kosmetyczce każdej kobiety i mężczyzny na całym świecie, odpowiedzą:
- po 1: krem z filtrami przeciwsłonecznymi zapewniający szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB stosowany przez cały rok;
- po 2: retinol.
Kompendium wiedzy o retinolu – spis treści:
- Co to jest retinol?
- Retinol w kosmetykach – jak go znaleźć?
- Pochodne witaminy A w kosmetyce – poznaj różnice
- Retinol a witamina A
- Retinoid a retinol
- Podział retinoidów
- Tretinoina a retinol
- Jak retinol wpływa na skórę?
- Retinol a problemy skórne
- Retinol na trądzik
- Retinol na blizny potrądzikowe
- Retinol na przebarwienia
- Retinol na rozszerzone pory skóry
- Retinol na melasmę
- Retinol na łuszczycę
- Retinol na rozstępy
- Retinol na zmarszczki
- Retinol — czy to rozwiązanie dla każdego?
- Gdzie kupić kosmetyki z retinolem?
Co to jest retinol?
Retinol jest pochodną witaminy A o wielu zastosowaniach w kosmetyce, pielęgnacji przeciwstarzeniowej oraz dedykowanej do skóry problematycznej. Uważany jest za superbohatera wśród składników aktywnych. Retinoidy przyspieszają regenerację skóry, wspomagają jej złuszczanie i leczenie trądziku, redukują przebarwienia, spłycają zmarszczki oraz zapobiegają powstawaniu nowych czy regulują produkcję sebum, a także aktywizują produkcję elastyny i kolagenu. Z tego względu retinoidy stały się popularnymi składnikami kosmetyków oraz zabiegów kosmetycznych. Jednak zanim zajrzysz do sklepu internetowego z najlepszymi kosmetykami, by kupić serum z retinolem lub umówisz się na zabiegi z retinolem w salonie kosmetycznym, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Retinol w kosmetykach – jak go znaleźć?
W recepturach INCI kosmetyków znajdziesz zarówno naturalne oraz syntetyczne pochodne retinolu, które ukrywają się pod nazwami:
- retinol (INCI: retinol)
- retinal (INCI: retinal)
- estry retinylu np. propionian retinylu (INCI: retinyl propionate) lub palmitynian retinylu (INCI: retinyl palmitate)
- kwas retinowy (INCI: tretinoina)
- adapalen
- tazaroten
Wyjątkowe działanie terapeutyczne sprawia, że retinoidy są stosowane w kosmetyce, kosmetologii i medycynie. Choć producenci kosmetyków podkreślają zawartość witaminy A w ich preparatach, to retinol jest składnikiem przynoszącym najlepsze efekty. Z kolei kwas retinowy, tazaroten czy adapalen mogą powodować działania niepożądane, dlatego dostępne są na receptę.
Poza sprawdzeniem receptury kosmetyku istotne jest także stężenie składnika aktywnego, a także opakowanie, zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem tlenu, promieni słonecznych i temperatury.
Pochodne witaminy A w kosmetyce – poznaj różnice
Retinol w ostatnich latach wywołuje za skrajne emocje. Nazwa ta używana jest w odniesieniu do wielu różnych form witaminy A, zatem nie zawsze wiadomo, co dokładnie znajduje się w twoim kosmetyku. Grupa retinoidów obejmuje retinol oraz jego pochodne – zarówno te naturalne, jak i syntetyczne. Każdy retinoid w skórze jest przekształcany w kwas retinowy, zanim będzie mógł regenerować komórki i aktywizować syntezę kolagenu. Retinoidy znajdujące się w kosmetykach bez recepty muszą być wielokrotnie przekształcane, zanim staną się kwasem retinowym. Dlatego tak ważna jest cierpliwość i konsekwencja podczas ich stosowania.
Retinol a witamina A
Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach, występuje w wielu produktach spożywczych oraz suplementach. Wzmacnia wzrok i odporność i odgrywa mnóstwo ważnych ról w organizmie. Natomiast retinol jest formą witaminy A, stosowaną w kosmetyce, do poprawy kondycji i kolorytu skóry.
Retinoid a retinol
Zarówno retinol i retinoid są pochodnymi witaminy A używanymi w kosmetykach i zabiegach kosmetycznych w celu poprawy tekstury i wyglądu skóry. Zasadniczą różnicę stanowi ich stężenie. Retinol jest popularnym składnikiem kosmetyków, natomiast retinoidy w wyższych stężeniach najczęściej są dostępne na receptę oraz znajdują zastosowanie w zabiegach kosmetologicznych.
Tretinoina a retinol
Tretinoina jest silnym retinoidem dostępnym wyłącznie na receptę. Od lat znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku oraz oznak przedwczesnego starzenia skóry powodowanego przez ekspozycję na słońce.
Podział retinoidów
Retinoidy to silne składniki aktywne o właściwościach anti-aging, które wnikają w głębsze partie skóry. Istnieje wiele rodzajów retinoidów, które dzielą się na:
- I generację: retinol, retinal, retinaldehyd, tretynoina, izotretynoina, alitretinoina — wykazują działanie przeciwstarzeniowe i przeciwtrądzikowe.
- II generację: etretynat i acytretyna — stosowane do leczenia łuszczycy.
- III generację: adapalen, beksaroten, tazaroten.
- IV generację: trifanoid, trifaroten i seletinoid.
Jak retinol wpływa na skórę?
Najprościej mówiąc, retinol zwiększa produkcję komórek skóry, a w efekcie aktywizuje syntezę kolagenu i elastyny. Zmniejsza starzenie się komórek i przekrwienie porów skóry oraz reguluje produkcję sebum. Pomaga odblokować pory, złuszcza naskórek, a w efekcie odmładza i ujędrnia. Redukuje szorstkość, przebarwienia i zmarszczki. Retinol to obiecujący składnik w leczeniu trądziku, który zmniejsza widoczność blizn oraz poprawia teksturę skóry. Witaminę A warto dostarczać do organizmu w diecie, zapewniając skórze odżywienie od wewnątrz. Stymulacja odnowy komórkowej, którą wywołuje retinol, przynosi mnóstwo korzyści, także skórze problematycznej.
Retinol a problemy skórne
Retinol może pomóc w rozwiązywaniu różnych problemów skórnych, takich jak rozstępy, trądzik, blizny potrądzikowe, przebarwienia czy rozszerzone pory.
Retinol na trądzik
Trądzik jest popularnym problemem, który powstaje, gdy pory skóry zostaną zablokowane martwymi komórkami oraz nadmiarem sebum. Wówczas mogą pojawić się zaskórniki i trądzik. Retinol zapobiega zatykaniu porów oraz eliminuje stany zapalne skóry. Pomaga on nie tylko zmniejszyć liczbę wyprysków, ale także minimalizuje zaczerwienienia i obrzęki.
Retinol na blizny potrądzikowe
Blizny potrądzikowe są efektem urazów i stanów zapalnych. Te różowe, ciemne i czerwone plamy na skórze pojawiają się w trakcie gojenia trądziku i mogą utrzymywać się przez kilka tygodni. Również wyciskanie pryszczy powoduje urazy skóry, które w efekcie mogą stać się trwałymi bliznami. Miejscowe leczenie blizn potrądzikowych retinolem zmniejszy obrzęk i stan zapalny oraz zapobiega powstawaniu kolejnych wyprysków.
Retinol na przebarwienia
Przebarwienia są efektem uszkodzenia skóry przez słońce. Objawiają się w postaci brązowych plam na twarzy, dłoni, szyi oraz ramionach. To nic innego jak nadmiar melaniny — barwnika odpowiedzialnego są kolor skóry. Przebarwienia nazywane są też plamami starczymi, plamami słonecznymi czy plamami wątrobowymi. Choć są bezbolesne, to najczęściej stanowią problem natury estetycznej.
Retinol na rozszerzone pory skóry
Pory skóry to otwory znajdujące się na jej powierzchni, przez które składniki odżywcze nałożone miejscowo wnikają w jej głębsze partie. Zatkane pory skóry stają się bardziej widoczne, natomiast retinol przyspiesza odnowę komórek i przeciwdziała zatykaniu porów skóry.
Retinol na melasmę
Melasma to kolejna powszechna choroba skóry, która powoduje powstawanie plam na skórze. Ekspozycja na światło słoneczne oraz niektóre hormony zwiększają ilość produkowanej melaniny, co powoduje powstawanie plam. Melasma występuje najczęściej u kobiet w ciąży.
Retinol na łuszczycę
Łuszczyca to choroba skóry objawiająca się stanami zapalnymi. Przyczyniają się one do szybkiego wzrostu nowych komórek skóry, które gromadzą się, tworząc czerwoną wysypkę przypominająca łuskę. Zastosowany na skórę łuszczycową retinol spowalnia pojawianie się nowych komórek skóry oraz zmniejsza stany zapalne, dzięki czemu łagodzi tę dolegliwość.
Retinol na rozstępy
Rozstępy to blizny, które powstają, gdy skóra się rozciąga np. w ciąży lub gdy przybieramy na wadze, ekspresowo tracimy kilogramy czy w przypadku szybkiego wzrostu mięśni. Początkowo rozstępy są różowe, fioletowe lub czerwone, po pewnym czasie blakną i stają się problemem estetycznym.
Retinol na zmarszczki
Wiele czynników powoduje powstawanie zmarszczek. Wraz z upływem lat skóra staje się cieńsza, mało jędrna, a nieodpowiednia ilość kolagenu i elastyny sprawia, że powstają zmarszczki. Najczęściej trzeba stosować miejscowo retinol na skórę przez kilka miesięcy, aby dostrzec spłycenie zmarszczek i poprawę napięcia.
Nagromadzenie martwych komórek skóry na jej powierzchni może sprawić, że stanie się ona sucha i matowa. Stosowanie retinolu poprawi nawilżenie skóry, wspomoże leczenie rogowacenia mieszkowego. Poza tym może wzmocnić skórę oraz zapewnić jej ochronę przed dalszymi uszkodzeniami środowiskowymi.
Retinol — czy to rozwiązanie dla każdego?
To składnik, który zapewnia spektakularne efekty w walce ze starzeniem się skóry czy trądzikiem. Nie jest to jednak rozwiązanie odpowiednie dla każdego. Retinoidy nie są zalecane kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Osoby ze skórą wrażliwą, suchą lub skłonną do powstawania zmarszczek raczej powinny zrezygnować z jego zastosowania.
Warto podkreślić, że retinol uwrażliwia skórę na światło słoneczne, dlatego podczas kuracji retinolem należy nie tylko unikać ekspozycji na słońce, ale także stosować kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi zapewniające szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB.
Gdzie kupić kosmetyki z retinolem?
Intrygującym kosmetykiem, który znalazłam w sklepie internetowym NaturalZen.pl, jest serum Retinol z witaminami C, E, F. Preparat odmładza, pielęgnuje i poprawia kondycję skóry. Jest absolutnym must-have każdej kobiecej kosmetyczki po ukończeniu 30 roku życia ze względu na silne właściwości anti-aging i z powodzeniem może być używany także przez mężczyzn. W jego recepturze znalazłam także olej z krokosza barwierskiego, olej sojowy oraz kwas linolowy. Selektywnie dobrane składniki aktywne oraz ich odpowiednie stężenia sprawiają, że serum intensywnie nawilża, wzmacnia barierę hydrolipidową skóry oraz ją odmładza i neutralizuje działanie wolnych rodników. Serum z retinolem NaturalZen aktywizuje produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, a w efekcie odmładza, spłyca drobne zmarszczki oraz rozjaśnia i niweluje przebarwienia.
Warto podkreślić, że po rozpoczęciu stosowania kosmetyków z retinolem może pojawić się uczucie suchości, zaczerwienienie czy łuszczenie skóry. Etap ten jest nazywany oczyszczaniem, po kilku tygodniach systematycznego stosowania dostrzeżesz niebywałą poprawę kondycji skóry.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem https://www.naturalzen.pl/.

Cieszę się, że dzielisz się również informacjami o składnikach, na które warto zwracać uwagę. To naprawdę pomaga w wyborze produktów.