Profilaktyka i leczenie biegunki

Biegunka to zapalenie jelit, które wywołane jest przez infekcje bakteryjną, wirusową spowodowaną alergią bądź też nietolerancją pewnych składników lub zaburzeniami w funkcjonowaniu układu pokarmowego.

 

Może być spowodowana przez błędy żywieniowe, dietetyczne, zanieczyszczony bakteriami pokarm, reakcjami alergicznymi, a nawet czynnikami emocjonalnymi. Biegunka może również wystąpić w skutek stosowania pewnych leków. Jeśli problem utrzymuje się dłużej niż tydzień, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ biegunka może prowadzić do odwodnienia, które u małych dzieci bywa stanem zagrażającym życiu.

 

Wyróżniamy dwa rodzaje biegunki — biegunkę ostrą oraz przewlekłą

Biegunka ostra najczęściej spowodowana jest przez zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz w skutek stosowania pewnych leków (antybiotyki, leki antyarytmiczne, hipotensyjne, cytostatyki itd.). Charakteryzuje się nagłym początkiem oraz intensywnymi objawami (wymioty, osłabienie organizmu, temperatura), które trwają zwykle 3 dni.
Biegunka przewlekła występuje, gdy mamy do czynienia z przewlekłymi schorzeniami jelit, stanami zapalnymi trzustki, zespołem złego wchłaniania, dolegliwościami jelit. Wówczas bardzo ważna jest konsultacja lekarska i określenie przyczyny oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Kiedy pojawia się biegunka, warto pamiętać o odpowiednim spożyciu wody, aby się nie odwodnić. Najlepiej pic wodę przegotowaną (by wyeliminować z niej wszelkie bakterie) oraz przestudzoną.

Należy także pić herbatki ziołowe, spożywać pokarmy o wysokiej zawartości skrobi (ziemniaki, marchew, ryż). Można także wprowadzić do diety banany oraz gotowane jabłka.

Świetnie sprawdzają się również zioła: kardamon, rumianek, imbir, melisa, wiązówka błotna, gałka muszkatołowa, proszek z kory wiązu, liść maliny. Należy unikać surowych owoców (wyjątek stanowią banany), ponieważ mogą nasilać biegunkę. Ponadto należy wyeliminować suszone owoce i surowe warzywa, ze względu na zawartość błonnika, który może drażnić i nasilać stany zapalne jelit.

Bezwzględnie należy wyeliminować alkohol, kofeinę (występującą zarówno w kawie, herbacie czarnej, zielonej, napojach gazowanych), nabiał (prócz jogurtów zawierających żywe kultury bakterii), cukier i substancje słodzące.

 

W zależności od przyczyny biegunki stosujemy różne środki lecznicze:

 • środki adsorpcyjne — wiążą toksyny bakteryjne, bakterie w przewodzie pokarmowym — najczęściej stosowany jest węgiel leczniczy Carbo Medicinalis;
 • pektyny — chłoną wodę, pęcznieją w jelitach i ułatwiają formowanie stolca przez zagęszczanie mas kałowych — wysuszone sproszkowane jabłka, granulat jabłkowy;
 • środki ściągające -wykorzystywane są najczęściej garbniki i surowce garbnikowe, które działają przeciwzapalnie, ściągająco, przeciwwysiękowo, przeciwbakteryjnie.

 

Garbniki chronią zmienioną śluzówkę przed dalszym zakażeniem i sprawiają, że toksyny bakterii nie są aktywne. W biegunkach wykorzystywane są preparaty, które uwalniają się w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego. Należy pamiętać, ze zbyt duże dawki tych surowców wywołują działania niepożądane mianowicie wymioty, bóle brzucha, podrażnienia żołądka.

 

 

Do najpopularniejszych środków ściągających zaliczamy:

 • liść jeżyny wykazujący działanie ściągające, przeciwbiegunkowe;
 • kłącze pięciornika stosowane przy zatruciach pokarmowych, w stanach zapalnych żołądka i jelit, przy drobnych
 • krwawieniach jelitowych;
 • owoc borówki czernicy, mający działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne przeciwbiegunkowe, przeciwkrwotoczne, ściągające, a nawet przeciwrobacze! Jest to świetny i smaczny środek wykorzystywany w zatruciach pokarmowych i stanach zapalnych jelit u małych dzieci.
 • kora dębu stosowana przy ostrych nieswoistych biegunkach wykazuje działanie ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne.
The following two tabs change content below.
Karolina to farmaceutka, specjalistka do spraw promocji zdrowia z elementami zdrowia publicznego, magister politologii w zakresie zarządzania farmacją. Interesuje się zagadnieniami związanymi z branżą kosmetyczną, farmaceutyczną; zjawiskiem social-media marketingu, fotografią oraz rękodziełem — z naciskiem na decoupage. Prowadzi bloga www.karolajn-el.pl, na którego łamach pisze o urodzie, modzie, zdrowiu czy wnętrzach.

Powiązane artykuły

Dlaczego szczoteczka soniczna Seysso to najlepszy wybór dla zdrowia Twoich zębów?

Dlaczego szczoteczka soniczna Seysso to najlepszy wybór dla zdrowia Twoich zębów?

Dbając o zdrowie swoich zębów, warto zainwestować w odpowiednie narzędzia do codziennej higieny jamy ustnej. Jednym z nich jest szczoteczka soniczna Seysso, która dzięki swojej zaawansowanej technologii i innowacyjnym rozwiązaniom…

Więcej
Diamenty Beauty 2024: specjalistka ds. dokumentacji kosmetycznej

Diamenty Beauty 2024: specjalistka ds. dokumentacji kosmetycznej

Wprowadzenie kosmetyku do sprzedaży w Unii Europejskiej wymaga mnóstwa wcześniejszej pracy i opracowania niezbędnej dokumentacji, zanim kosmetyk trafi do sprzedaży oraz w ręce konsumentów. Kim jest specjalista ds. dokumentacji kosmetycznej…

Więcej

8 komentarzy na temat “Profilaktyka i leczenie biegunki

 1. Przy biegunce powinniśmy pić elektrolity. Sama woda nie jest wskazana, gdyż ‚przepływa’ przez układ pokarmowy i nie dostarcza nam żadnych składników. Można dodać do takiej wody łyżeczkę miodu/ sok z cytryny- by żołądek dostał informację, że musi zając się trawieniem i by ta woda pozostała trochę dłużej w organizmie. Bardzo dobra też jest gorzka czekolada, która spowalnia prace jelit oraz coca-cola (pepsi), które pomagają przy np. zatruciu.

 2. Też od lat stawiam na węgiel leczniczy (kapsułki są wygodniejsze niż tabletki, które trzeba rozgnieść w pewnej ilości płynu). Węgiel usuwa szkodliwe substancje z organizmu. Wszystkie produkty typu Smecta tego nie robią. Powstrzymują biegunkę zostawiając to co nam zaszkodziło wewnatrz przewodu pokarmowego.

 3. Mam od lat typowy "zespół jelita drażliwego" i w ogóle bardzo wrażliwy przewód pokarmowy. Biegunki towarzyszą mi od dziecka. Najskuteczniejszym, najbezpieczniejszym i najtańszym lekiem jest węgiel leczniczy. Absorbuje wszelkie "świństwa" i usuwa je z organizmu. Należy wziąć go co najmniej 6-8 tabletek jednorazowo. Przy uporczywej biegunce czy silnym zatruciu, powtórzyć po ok. 6 godz. Należy przy tym pamiętać, że węgiel zwiąże tez brane przez nas leki, więc jeśli ktoś takie stosuje, należy brać je co najmniej 2 godz. po zażyciu tabletek/kapsułek z węglem. Faktem jest uzupełnianie płynów. Ja już dwukrotnie wylądowałam w szpitalu w stanie skrajnego odwodnienia po długotrwałej silnej biegunce. Wtedy może już pomóc niestety tylko kroplówka (i to w większej ilości).


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.