Nie ma chyba osoby, która choć raz nie doświadczyłaby problemów skórnych. W okresie dojrzewania pojawia się trądzik, a u osób dorosłych zmarszczki czy cienie pod oczami. Powszechne są też wągry czy problemy związane z odwodnioną skórą.
Aby skutecznie walczyć z problemami skórnymi, trzeba najpierw poznać źródło problemu. Wybierając kosmetyki, warto dobrać je odpowiednio do potrzeb swojej skóry. Części dolegliwości można się też pozbyć, stosując domowe sposoby. Jak poradzić sobie z najczęściej występującymi problemami skórnymi, takimi jak wągry, zmarszczki czy łupież?
Wągry
Wągry to inaczej zaskórniki, które są formą trądziku. Są to ciemne, nieestetycznie wyglądające kropki na skórze, które pojawiają się najczęściej w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Wągry pojawiają się wtedy, kiedy pory skóry zostaną zatkane np. w wyniku brudu, łoju czy martwych komórek skóry. Aby ich uniknąć, trzeba więc dbać przede wszystkim o odpowiednie oczyszczanie cery. Ważny będzie dokładny demakijaż twarzy, staranne mycie skóry żelem do mycia twarzy, a także regularne stosowanie toniku, który zdezynfekuje skórę i usunie ewentualne bakterie. Konieczne będzie też regularne stosowanie kremu nawilżającego. Należy unikać kosmetyków tłustych, a także tych, które w swoim składzie zawierają alkohol. Z wągrami z powodzeniem można też walczyć domowymi sposobami. Pomocna okaże się tutaj np. maseczka z sody oczyszczonej lub z płatków owsianych, peeling ryżowy, ocet jabłkowy czy kąpiel parowa.
Zmarszczki
Zmarszczki nie oznaczają problemów zdrowotnych czy toczących się w organizmie chorób. Pojawiają się one wtedy, gdy skóra zaczyna tracić niezbędny składnik, czyli kolagen, przez co staje się mniej jędrna i elastyczna. Dzieje się tak niestety z wiekiem. Zmarszczki są mocno widoczne zwłaszcza w okolicach oczu. Skóra jest tam najbardziej delikatna. Zmarszczki mogą też być wynikiem odwodnienia skóry. Gdy nawilżenia zaczyna brakować, skóra nie jest w stanie dostatecznie się regenerować i traci swoją jędrność. W takiej sytuacji zmarszczki pojawiają się zazwyczaj na czole. U każdej osoby także w młodszym wieku widoczne są też zmarszczki mimiczne, które występują naturalnie np. podczas grymasu twarzy, mrużenia oczu czy śmiechu. Aby poradzić sobie ze zmarszczkami albo chociaż sprawić, że będą mniej widoczne, warto stosować kosmetyki, które mają w swoim składzie kolagen, kofeinę, retinol, koenzym Q10 czy niacynamid. Oprócz kremu warto stosować też serum przeciwzmarszczkowe. Skórę należy na co dzień nawilżać, odżywiać, a także regenerować. Pod oczy dobrze sprawdzą się płatki z kolagenem. Pomogą one pozbyć się zmarszczek, ale też zredukują opuchnięcia pod oczami, a skóra będzie wyglądać na bardziej wypoczętą.
Łupież
Łupież to najczęściej pojawiający się problem, jeśli chodzi o skórę głowy. Jest to schorzenie zapalne, które ujawnia się poprzez złuszczanie warstwy naskórka. Skóra pokryta łupieżem zaczyna swędzieć, częściej się też przetłuszcza. Pozbycie się łupieżu nie zawsze jest łatwe, choć zazwyczaj w rozwiązaniu problemu pomaga szampon przeciwłupieżowy. Dobry szampon powinien zawierać składniki, takie jak cynk, kwas salicylowy, ketokonazol, a także mieć działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne, aby zapobiec procesom łuszczenia. Przy łupieżu należy unikać kosmetyków do stylizacji włosów np. lakieru, pianki czy maski, gdyż może to spotęgować objawy i rozwój łupieżu. Walka z łupieżem to często długotrwały proces, nie należy więc się zrażać, jeśli efektów terapii nie widać od razu.