Prawidłowy sen dziecka – jak o niego zadbać?

Materiały partnera

Prawidłowy sen dziecka – jak o niego zadbać?

Dzieci, które śpią dłużej, potrzebują mniej kalorii, więc mają mniejszą skłonność do otyłości. Sen odpowiada za to, co dziecko myśli, czuje i jak funkcjonuje w otoczeniu. Szczególnie dla rozwijającego się organizmu to podstawa! Sprawdź, jak zadbać o prawidłowy sen dziecka i jak usypiać niemowlę.

 

 

Jak długo powinno spać niemowlę?

Noworodek przesypia zwykle do 20 godzin na dobę, budzi się średnio co 3-4 godziny z powodu głodu. Dziecko między 2. a 4. miesiącem życia przesypia ok. 18 godzin na dobę. Nocny sen niemowlaka mającego 6 miesięcy powinien nieprzerwanie trwać od 6 do 8 godzin, a w dzień wspierać go powinny dwie, trzy drzemki. Oczywiście to tylko teoria, bo każdy maluch będzie zachowywał się inaczej. Wszyscy znamy dzieci, które od urodzenia mają kłopoty ze snem, bardzo łatwo je rozproszyć i pobudzić. W takich sytuacjach ważne jest, by wiedzieć, jak usypiać niemowlę, by nie doprowadzić do niedoborów snu.

 

Jak usypiać niemowlę?

Dzieci, nawet te nowo narodzone, potrzebują uporządkowanego świata. Wieczorne kładzenie do snu powinny poprzedzić rytuały, które nasz maluch z czasem pozna i polubi. To sekwencja czynności, które poprzedzają sen – kolacja, toaleta, śpiewanie kołysanek, czytanie książeczek, masaż, przytulanie, delikatne kołysanie.

Niektóre niemowlęta potrzebują być ciasno zawinięte. Czują się wtedy tak, jakby nadal były w brzuchu mamy. Podobną funkcję spełnia szum, w łóżeczkach instaluje się szumiące zabawki, które imitują odgłosy wód płodowych.

Noworodki i niemowlęta w pierwszych miesiącach życia potrzebują też zaspokajać odruch ssania, który działa na nie uspokajająco i pomaga w zaśnięciu. Marudzącemu dziecku można podać smoczek lub pierś. Rodzice wychowujący dzieci według filozofii rodzicielstwa bliskości Williama Searsa śpią razem z nimi, by budować bliskie relacje. Bliskość w nocy to dla malucha znak, że sen jest przyjemny, a ciemność u boku rodziców bezpieczna.

 

Co robić, gdy dziecko nie chce spać?

Są różne szkoły mówiące, co robić, gdy niemowlę nie chce spać i płacze. Psychologowie nie mają wątpliwości, że nie powinno zostawiać się dziecka samego (tzw. metoda Ferbera, inaczej ferberowanie, której głównym zaleceniem jest… pozwolenie dziecku na wypłakanie się), bo pogłębia to jego stres i może niekorzystnie wpłynąć na więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicami.

Gdy dziecko nie chce spać w nocy, najlepiej powtórzyć niektóre rytuały towarzyszące wieczornemu zasypianiu. Przebudzone niemowlęta mogą zwyczajnie domagać się jedzenia – w takim wypadku wystarczy przystawić je do piersi lub podać butelkę z mlekiem.

 

Jak przygotować komfortowe miejsce do snu dla dziecka?

Jak zapewnić dziecku zdrowy i spokojny sen? Przede wszystkim, kupując dobre łóżeczko dla niemowlaka i materac do spania. Łóżeczko jest niezbędnym elementem wyprawki dla dziecka. W pierwszych miesiącach życia maluch jest tak mały, że z powodzeniem może spać w koszu Mojżesza lub kołysce, jednak z czasem konieczny będzie zakup standardowego łóżeczka dziecięcego.

Jaki materac dla niemowlaka? Rekomenduje się przede wszystkim nowoczesne materace piankowe, które zapewniają stabilne podparcie dla kręgosłupa i wysoki komfort snu. Dobrze wybrać model z dość gęstej pianki, który będzie też najtrwalszy. Najlepiej, jeśli pościel dla noworodka i niemowlaka uszyta jest z bawełny z ewentualnym dodatkiem włókien bambusowych.

 

Artykuł promocyjny

The following two tabs change content below.
Magazyn TrustedCosmetics.pl to branżowy portal kosmetyczny i popularny blog kosmetyczny w jednym. Stworzyła go pasjonatka branży beauty, by połączyć marki kosmetyczne z kobietami kochającymi kosmetyki oraz najpopularniejszymi blogerkami kosmetycznymi i influencerkami urodowymi. Zaglądaj na TrustedCosmetics.pl po najświeższe newsy z branży kosmetycznej. Skorzystaj z usług Wirtualnej Asystentki w branży kosmetycznej, poznawaj laureatów Plebiscytu Diamenty Beauty, nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków oraz rankingi i kosmetyczne wybory redakcji. Jako pierwsza poznawaj najnowsze i nieznane dotąd marki kosmetyczne, godne polecenia kosmetyki oraz perfumy, a także najlepsze usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Zaglądaj również na blog redaktor kosmetycznej, który znajduje się na kobiecym blogu lifestylowym https://www.sposobynazycie.pl/ i bądź na bieżąco z nowinkami w branży kosmetycznej.

Powiązane artykuły

Rytuał pielęgnacji twarzy kosmetykami z jabłkiem polskiej marki Yappco

Rytuał pielęgnacji twarzy kosmetykami z jabłkiem polskiej marki Yappco

Zakazany owoc stał się absolutnie niezbędnym składnikiem kosmetycznym. Wykazuje mnóstwo właściwości pielęgnacyjnych. Znalazłam go w kosmetykach polskiej marki, które postanowiłam przetestować. Przygotowałam rytuał wieloetapowej pielęgnacji cery z wegańskimi kosmetykami Yappco….

Więcej
Skuteczna pielęgnacja twarzy – naturalne kosmetyki przy cerze normalnej, problematycznej i dojrzałej

Skuteczna pielęgnacja twarzy – naturalne kosmetyki przy cerze normalnej, problematycznej i dojrzałej

Każdy typ cery — normalny, problematyczny i dojrzały wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Aby o nią zadbać, należy stosować odpowiednio dobrane kosmetyki. Jak je dobrać i które sprawdzą się w danym przypadku…

Więcej

Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.