Podrabiane zapachy, czyli jak nie dać nabić się oszustom w butelkę perfum

Podrabiane zapachy, czyli jak nie dać nabić się oszustom w butelkę perfum

Perfumy są jednym z najczęściej podrabianych produktów i to nie tylko w Polsce. Na całym świecie walczy się z tym procederem za pomocą różnych środków, ale cały czas dostępność podrabianych zapachów jest na rynku zastraszająco duża.

 

Z falą podróbek najzajadlej, a zarazem najbardziej skutecznie walczy Francja, uważana przez wielu za ojczyznę współczesnego perfumiarstwa. Tu karalne jest nawet posiadanie podróbki. Osoba używająca publicznie podrabianych perfum (tak jak obnosząca się np. z podrabianą torebką) może zapłacić grzywnę w wysokości kilkuset tysięcy euro, a nawet trafić za kratki. Słynne luksusowe marki posiadają nawet własne wyspecjalizowane ekipy tropiące na rynku ich podrabiane produkty.

 

A jak sytuacja wygląda w Polsce?

Prawo polskie również reguluje kwestię podróbek. Zgodnie z art. 305 ustawy o prawie własności przemysłowej, "kto w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Policja kontroluje miejsca, gdzie może odbywać się handel podrabianymi towarami, w tym również perfumami. Likwidowane są magazyny czy rozlewnie takich perfum, ścigani handlarze na bazarach. Niestety zamiłowanie Polaków do podróbek powoduje, że ten proceder nadal kwitnie. Wg oficjalnych danych wynikających z badań CBOS-u aż 32% Polaków kupiło taki produkt (dane z 2011 roku). Zazwyczaj były to zakupy świadome, choć wielu klientów dało się też zwyczajnie nabrać rynkowym oszustom.

Na rynku można znaleźć sporą różnorodność podrabianych zapachów:

 • podróbki podłej jakości łatwe do rozpoznania nawet laikowi z powodu m.in. nazw zapachów, które podawane są w przeinaczonej formie lub z błędami literowymi:
 • tzw. "perfumetki", które zazwyczaj nie odbiegają nazewnictwem od oryginałów (choć i tu zdarzają się błędy literowe)
 • podróbki wysokiej jakości, które możemy rozpoznać jedynie po dokładnych oględzinach produktu (a i to często bywa dość trudne dla osoby mało obeznanej z tematyką).

 

podrabiane_perfumy_1

 

Na co zwrócić uwagę kupując perfumy?

1. Zwracać uwagę na miejsca zakupu perfum. Nie kupować perfum od ulicznych handlarzy, na bazarach, w podrzędnych perfumeriach internetowych. Unikać zakupów na stronach typu "sprzedajemy.pl", "olx.pl", "gumtree.pl" czy nawet na Allegro. To miejsca, gdzie oszuści czują się bardzo dobrze i zalewają strony podrabianymi zapachami. Dokonywać zakupów w perfumeriach/ drogeriach stacjonarnych lub sprawdzonych, istniejących od lat perfumeriach internetowych, których jest naprawdę bardzo dużo (m.in. Perfumesco.pl; E-glamour.pl; perfumeria.pl; Dolce.pl; Aleperfumeria.pl).

2. Zwracać uwagę na cenę. Cena podejrzanie niska w stosunku do ceny rynkowej zazwyczaj świadczy o nieoryginalności produktu. Oszuści chętnie zamieszczają informacje na swoich stronach, jak np. "cena jest taka niska, bo towar pochodzi bezpośrednio od producenta". To oczywiście nie jest prawdą, bo światowi producenci perfum nie sprzedają "bezpośrednio z fabryki" ani osobom prywatnym, ani podrzędnym firmom.

3. Przy zakupie należy zwracać uwagę na opakowanie perfum i zawarte na nim informacje:

 • prawidłowa nazwa zapachu i nazwa producenta (bez błędów literowych, np. Donna Karen, Hugo Booss itp.)
 • kod kreskowy,
 • kod produkcji, który musi być nabity na opakowaniu zarówno kartonowym, jak i na samej butelce (oba muszą być takie same),
 • w przypadku produktu foliowanego folia musi być ściśle naciągnięta na pudełko i mieć równe brzegi klejenia (bez śladów kleju),
 • pudełko musi być równe i mieć równe nadruki (zapachy podrabiane mają zazwyczaj tanie, niedopracowane opakowania),
 • napisy nie mogą być krzywe czy niedodrukowane, większość producentów zamieszcza napisy nazw zapachów czy marki w formie tłoczonej — na podróbkach są zazwyczaj płaskie,
 • butelka musi być starannie wykonana, równe dno i boki, w szkle nie może być pęcherzyków powietrza,
 • wszelkie naklejki na butelce muszą być równo przyklejone, również te na spodzie opakowania,
 • atomizer musi być równy i dokładnie spasowany z nasadką (w podróbkach często nasadka jest za luźna),
 • płyn w butelce musi być klarowny, nie mieć zbyt intensywnej barwy, nie może w nim nic pływać (podrabiane zapachy zazwyczaj są produkowane w niewłaściwych warunkach, stąd zdarzające się w płynie zanieczyszczenia).

 

podrabiane_perfumy_2

 

Światowi producenci nie pozwalają sobie na wypuszczanie swoich produktów w niedopracowanych opakowaniach kiepskiej jakości. Pojawiające się czasem informacje oszustów w stylu "perfumy są tanie, bo mają wybrakowane opakowanie" są kolejną bzdurą mającą na celu zwabienie bardziej naiwnego klienta.

Oferowane masowo na portalach aukcyjnych tzw. "perfumetki" są w 90% tanimi podróbkami, które ze światowymi markami nie mają nic wspólnego. Oferowane w jednakowych buteleczkach z atomizerem o pojemności zazwyczaj 20 lub 33 ml zawierają płyn, który jest jedynie nieudolną próbą odtworzenia markowego zapachu.

Tworzenie perfum to prawdziwa sztuka. Stworzenie jednego zapachu to kilka miesięcy, a nawet kilka lat pracy całej grupy ludzi. Pracy perfumiarza, chemików, biologów, producentów składników perfum, plantatorów roślin używanych w przemyśle perfumeryjnym. Receptury zapachów stanowią tajemnicę firmy, a same kompozycje opierają się często na rzadkich i drogich składnikach.
Podróbki perfum oferowane na rynku to tanie chemiczne mieszanki składające się z najpodlejszych składników, produkowane często w skandalicznych warunkach, przechowywane w baniakach czy kanistrach, które nie mają kompletnie nic wspólnego z kompozycjami, jakie chcą udawać.

Kupując świadomie taki produkt, napędzamy przestępczy proceder i umożliwiamy oszustom bogacenie się naszym kosztem.

Wiele osób marzy o luksusowym zapachu, którego cena przekracza ich możliwości finansowe. W dobie rozwoju perfumerii internetowych luksusowe zapachy są szerzej dostępne, bo ich ceny są tu znacząco niższe niż w perfumeriach stacjonarnych (nawet do 40%).

 

podrabiane_perfumy_4

 

Dodatkowo zarówno w perfumeriach / drogeriach stacjonarnych, jak i internetowych mamy bardzo dużo marek może nieco mniej luksusowych niż Chanel czy Christian Dior, które jednak w swojej ofercie mają dużo dobrych, a nawet bardzo dobrych zapachów w umiarkowanej cenie. Lepiej zdecydować się na zakup zapachu mniej słynnej marki, ale oryginalnego, niż podrabianego produktu, którego używanie może zachwyci kogoś z otoczenia, ale tak naprawdę będzie tanią, sztuczną namiastką "luksusu" na którą niewielu się nabierze.

 

A co z tzw. "odpowiednikami"? Od podróbek różnią się niewiele… ale o tym w innym artykule.

 

Zdjęcia do tego artykułu pochodzą ze strony: http://www.policja.pl/.

 

perfumologia_nauka_o_perfumach_z_trustedcosmetics

 

Perfumologia – czyli rubryka dotycząca edukacji w zakresie perfum –  powstała, by pomagać konsumentkom, dokonywać odpowiednich wyborów. To autorski projekt, który powstał przy współpracy Feerie, autorki bloga: https://perfumowakraina.wordpress.com/ oraz Redakcji TrustedCosmetics.pl

The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

Znasz egzotyczne składniki perfum? Egzotyczne składniki perfum cz. I

Egzotyczne składniki perfum cz. I

Znacie egzotyczne składniki perfum? Zapraszam na ich przegląd. Dziś przyjrzymy się kilku z nich.   Agar – egzotyczny składnik perfum AGAR znany również pod nazwami OUD lub AOUD – wyjątkowe,…

Więcej
Jakie perfumy dla kobiet na wiosnę? Damskie perfumy idealne na wiosnę

Damskie perfumy idealne na wiosnę

Zbliża się wiosna… Większość z nas marzy o nadejściu ciepłych dni i promieniach słońca, napawających optymizmem. Marzymy o zrzuceniu ciepłych kurtek, zostawieniu w domu czapek i ciepłych szalików. Chętnie zamienimy…

Więcej

5 komentarzy na temat “Podrabiane zapachy, czyli jak nie dać nabić się oszustom w butelkę perfum

 1. nie ma porównania podróba to podróba i zawsze nią będzie , nawet ta "najlepszej jakości". Wolę odłożyć trochę i kupić oryginał niż psikać na ciało nie wiadomo jakie mieszanki.

   1. Tu masz rację Feerie. Kupują je , bo po prostu chcą mieć je za tańszą cenę. Nie zastanawiają się, że podróbki nie pachną tak długo jak oryginalne perfumy. Często bywa też tak, że po upływie godziny zapach cuchnie.

    1. …"chcą mieć je za tańszą cenę" – problem w tym, że produkcja i sprzedaż czegoś takiego to proceder karalny a kupowanie i używanie moralnie naganne oraz przejaw braku dobrego smaku i jakiegokolwiek "gustu". Dodatkowo "podróbki" nie mają nic wspólnego z oryginałami. I tu nie chodzi o samą trwałość zapachu, tylko o całokształt. To ani ten zapach, ani te składniki – naiwny, kto w to wierzy.


Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.