Płyn do płukania jamy ustnej – który będzie najlepszy dla ciebie?

Materiały partnera

Płyn do płukania jamy ustnej – który będzie najlepszy dla ciebie?

Zdrowa jama ustna to zdrowe ciało i umysł. Nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Choroby rozwijające się w tym miejscu mają również wpływ na cały organizm, często bardzo dotkliwy. Jednym ze sposobów na utrzymywanie wysokie higieny jamy ustnej i zdrowia zębów, języka czy dziąseł jest stosowanie preparatu, jakim jest płyn do płukania jamy ustnej. Który rodzaj preparatu powinien zwrócić twoją uwagę i kiedy? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdują się w tym tekście!

 

 

Czym jest płyn do płukania jamy ustnej?

Preparatów do czyszczenia zębów, dziąseł czy języka, a także całej jamy ustnej, znajduje się na rynku bardzo wiele. Ich skład został zaprojektowany w taki sposób, aby przede wszystkim zabijać niepożądane drobnoustroje bytujące w jamie ustnej człowieka. To nie jest jedyna cecha produktów tego typu.

Warto więc spojrzeć na preparaty tego typu nieco szerzej. Na rynku pojawia się nie tylko płyn do płukania jamy ustnej typu uniwersalnego, ale również inne produkty, które prócz uniwersalnego zastosowania mają także zastosowanie specjalistyczne. Pomagają radzić sobie z konkretnymi przypadłościami lub zapobiegać ich wystąpieniu.

Skład produktu określa jego przydatność w konkretnych sytuacjach, każdy jednak wykazuje działanie bakteriobójcze, usuwające szkodliwe drobnoustroje, ułatwiające redukowanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego (do pewnego stopnia). Jakie rodzaje płynów do płukania jamy ustnej możesz spotkać w drogeriach, aptekach i sklepach internetowych?

 

Płyn do płukania jamy ustnej i jego rodzaje

Uniwersalny płyn do płukania to świetny pomysł dla każdego. Niektóre osoby potrzebują jednak nieco bardziej specjalistycznych preparatów. Płyn do higieny jamy ustnej ma wiele zalet, nie zastąpi jednak szczotkowania zębów. Ma tę jednak przewagę, że dociera do każdego zakamarka jamy ustnej i w przestrzenie międzyzębowe, ponieważ ma formę cieczy i nie wymaga energicznego rozprowadzania. Jakie więc rodzaje płynów do ust znajdziesz i kiedy okażą się dla ciebie przydatne?

 

Płyn do płukania wspomagający dziąsła

Krwawiące dziąsła? Afty? Zapalenia? Do wspomagania organizmu w leczeniu warto zastosować preparaty, które mają zbawienny wpływ na dziąsła. Płyn antybakteryjny do ust nie tylko zabija powodujące problemy drobnoustroje, ale działa również na wielu innych płaszczyznach w jamie ustnej.

Przede wszystkim: łagodzi. Nie tylko obrzęki i stany zapalne, ale również dolegliwości bólowe, które odczuwa osoba dotknięta schorzeniami dziąseł. Potrafią być one szczególnie nieprzyjemne podczas codziennego szczotkowania zębów. Wtedy to delikatne dziąsła ulegają nierzadko krótkotrwałemu krwawieniu. Odpowiedni płyn zadziała łagodząco i zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby.

 

Antypróchniczy płyn do płukania ust

Próchnica pojawia się nie tylko ze względu na zaniedbania w kwestiach dotyczących higieny jamy ustnej. Jest ona także do pewnego stopnia (choć nie zawsze i nie w każdym przypadku) dziedziczna, wynika z niewłaściwego sposobu odżywiania się, spożywania dużych ilości alkoholu, palenia papierosów czy czynników środowiskowych.

Płyny do płukania jamy ustnej, które w swoim składzie mają fluor, zapobiegają jej rozwojowi lub utrudniają dalszą progresję choroby. Fluor nie tylko chroni zęby przed próchnicą, ale pozwala na odbudowę szkliwa wszędzie tam, gdzie zostało ono naruszone w sposób mechaniczny, na przykład podczas urazu lub za sprawą niewłaściwej techniki mycia i szczotkowania zębów.

 

Płyn do zębów nadwrażliwych

Gorąco, zimno, cukier, ostre przyprawy, używki – wymienione rzeczy stają się czynnikami drażniącymi i powodującymi ból u osób, które cierpią na nadwrażliwość zębową. Ma ona związek z niewłaściwą dietą, odsłoniętymi szyjkami zębowymi czy po prostu predyspozycjami genetycznymi. Dolegliwości są szczególnie nieprzyjemne podczas jedzenia czy oddychania mroźnym powietrzem, ale można im przeciwdziałać, stosując odpowiednie preparaty.

Jednym ze środków jest oczywiście płyn do płukania jamy ustnej, w którego składzie znajdują się między innymi jony potasu. Ich zadaniem jest blokowanie kanalików zębowych i utrudnianie przesyłania informacji bólowych do zakończeń nerwowych podrażnianych przez czynniki środowiskowe. Efekt? Brak bólu przy jedzeniu i piciu gorących bądź zimnych napojów.

Płyn do płukania jamy ustnej blog

Płyny ortodontyczne do płukania ust

Ten rodzaj preparatów jest przeznaczony dla osób zmagających się z problemami ze zgryzem, które noszą aparaty ortodontyczne. Akcesoria tego typu są trudne w czyszczeniu, a niewłaściwa ich pielęgnacja prowadzi do problemów ze strony zębów, dziąseł czy kwestii związanych z przykrym zapachem oddechu.

Masz aparat ortodontyczny? Stosując preparaty tego typu, zapobiegasz rozwojowi próchnicy, neutralizujesz zagrożenia związane z zapaleniami dziąseł, a także dbasz o świeży oddech i ogólną estetykę swojego uśmiechu. Pamiętaj, że preparaty ortodontyczne działają wielokierunkowo i są nieco droższe od pozostałych, wykazując przy tym nieco silniejsze i bardziej rozległe działanie.

Płyn do płukania jamy ustnej powinien znaleźć się u każdej osoby, która chce zadbać o zdrowie swoich zębów, dziąseł i całego organizmu. Stosuj odpowiednie płyny, pamiętaj jednak, że stanowią uzupełnienie szczotkowania i stosowania innych produktów do higieny jamy ustnej!

The following two tabs change content below.
Magazyn TrustedCosmetics.pl to branżowy portal kosmetyczny i popularny blog kosmetyczny w jednym. Stworzyła go pasjonatka branży beauty, by połączyć marki kosmetyczne z kobietami kochającymi kosmetyki oraz najpopularniejszymi blogerkami kosmetycznymi i influencerkami urodowymi. Zaglądaj na TrustedCosmetics.pl po najświeższe newsy z branży kosmetycznej. Skorzystaj z usług Wirtualnej Asystentki w branży kosmetycznej, poznawaj laureatów Plebiscytu Diamenty Beauty, nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków oraz rankingi i kosmetyczne wybory redakcji. Jako pierwsza poznawaj najnowsze i nieznane dotąd marki kosmetyczne, godne polecenia kosmetyki oraz perfumy, a także najlepsze usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Zaglądaj również na blog redaktor kosmetycznej, który znajduje się na kobiecym blogu lifestylowym https://www.sposobynazycie.pl/ i bądź na bieżąco z nowinkami w branży kosmetycznej.

Powiązane artykuły

Różnice między wodą toaletową, wodą perfumowaną i perfumami

Różnice między wodą toaletową, wodą perfumowaną i perfumami

Wybór między wodą toaletową, wodą perfumowaną lub perfumami nie zawsze jest łatwy. Nie różnią się tylko nazwą, ale przede wszystkim stężeniem. Aby wybrać właściwy produkt, należy wiedzieć, co wyróżnia każdy…

Więcej
Top 5 kosmetyków do włosów, które musisz mieć

Top 5 kosmetyków do włosów, które musisz mieć

Dbanie o włosy to nie tylko mycie i suszenie, bo przecież wtedy trudno byłoby włożyć w nie grzebień, a czesanie wiązałoby się z codziennym bólem i wyrywanie włosów. Dlatego poza…

Więcej

Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.