Pragniemy starzeć się z wdziękiem. Wraz z wiekiem na skórze pojawiają się nieuchronne oznaki upływu czasu. Skóra sromu i pochwa nie są wyjątkiem. Choć nadal to trochę temat tabu, to suchość pochwy, świąd, podrażnienie i dyskomfort okolic intymnych to powszechny problem wielu kobiet. Przygotowałam obszerny poradnik dotyczący pielęgnacji i higieny okolic intymnych, w którym zdradzam również, dlaczego warto używać serum intymnego Wimin.
Choć większość kobiet o tym nie pamięta, to tak samo, jak skóra na twarzy i ciele, podobnie i pochwa oraz srom wymagają regularnego nawilżania. Dbając o zdrowie i higienę sromu oraz pochwy zapobiegamy problemom związanym z ich suchością takim jak ból, dyskomfort, pieczenie, krwawienie, świąd, przykry zapach, suchość, upławy i wydzielina, zaburzenia cyklu menstruacyjnego czy zwiększone ryzyko infekcji.
Wiele kobiet od czasu do czasu doświadcza nieprzyjemnych infekcji pochwy, zwanych zapaleniem. Dolegliwości te mogą wpływać na codzienne życie, nastrój czy relacje intymne z partnerem. Również obszar wokół pochwy (srom) może ulec podrażnieniu. Jak złagodzić dyskomfort i zapobiegać infekcjom stref intymnych? Odpowiedni schemat pielęgnacji i higieny pochwy z pewnością przyniesie ulgę.
Czym jest srom?
Srom to wielozadaniowy element żeńskich narządów płciowych, który znajduje się poza pochwą. Pełni kilka funkcji w ciele kobiety. Chroni pochwę przed wnikaniem czynników chorobotwórczych oraz przed urazami mechanicznymi, natomiast znajdujące się po obu stronach pochwy gruczoły wydzielają śluz niezbędny do jej nawilżenia.
Czym jest pochwa?
Pochwa to rozciągliwy i elastyczny element układu rozrodczego kobiety, znajdujący się wewnątrz jej ciała. Pełni wiele funkcji: wytwarza mnóstwo śluzu w dni płodne, który ma ułatwiać zapłodnienie, wiąże się z posiadaniem potomstwa i jest obszarem odczuwania przyjemności seksualnej.
Jak dbać o kobiece strefy intymne?
Celem pielęgnacji kobiecych stref intymnych jest utrzymywanie ich w stanie suchym, ale optymalnie nawilżonym i wolnym od podrażnień, co pozwoli uniknąć obrzęków, zaczerwienienia i infekcji. Aby nie dopuścić do powstania powyższych problemów, trzeba dbać o strefę intymną każdego dnia. Zastanawiasz się, w jaki sposób to zrobić? Wystarczy unikać potencjalnych podrażnień kontaktowych, wilgoci, tarcia i chemikaliów.
Podrażnienie, suchość i świąd w dowolnym miejscu na ciele powoduje dyskomfort. Gdy pojawia się w okolicach intymnych, może być objawem infekcji, dlatego nie należy go bagatelizować. Jakie są przyczyny podrażnienia okolic intymnych i czy serum do higieny intymnej Wimin to dobre rozwiązanie, które przywróci równowagę i komfort?
Jakie czynniki powodują świąd, podrażnienie, pieczenie i dyskomfort w okolicach narządów płciowych?
Istnieje kilka popularnych przyczyn dyskomfortu w kobiecych strefach intymnych, a są to:
Infekcje bakteryjne – poza pieczeniem, stanem zapalnym i upławami objawia się również rybim zapachem.
Choroby przenoszone drogą płciową – chlamydia, rzęsistkowica, opryszczka czy rzeżączka narządów płciowych, brodawki narządów płciowych i inne drobnoustroje mogą powodować swędzenie i podrażnienie.
Infekcja drożdżakowa (kandydoza pochwy) – na jej rozwój mogą wpłynąć ciąża, osłabiony układ odpornościowy, antybiotyki czy stosunek płciowy. Poza świądem i podrażnieniem jej objawem jest również gęsta i biała wydzielina.
Klimakterium – za sprawą spadku hormonów estrogenu ściany pochwy mogą stać się cienkie i suche, co przyczynia się do świądu i podrażnienia.
Drażniące substancje chemiczne – płyny do higieny intymnej, lubrykanty, detergenty do prania, kosmetyki erotyczne, mydło, papier zapachowy, a nawet podpaski, prezerwatywy i wkładki higieniczne mogą podrażniać waginę i srom.
W przypadku kobiecych problemów z okolicami intymnymi najlepiej udać się do ginekologa, który odpowiednio zdiagnozuje problem. W jaki sposób zadbać o higienę i komfort delikatnych partii intymnych kobiecego ciała?
Pielęgnacja i higiena kobiecych okolic intymnych a detergenty do prania
- Stosuj łagodne proszki do prania i płyny do płukania pozbawione perfum, barwników i innych silnych substancji chemicznych, które mogą podrażnić delikatną skórę.
- Zrezygnuj ze stosowania wybielaczy i odplamiaczy do bielizny.
- Koniecznie pierz nową bieliznę przed założeniem.
Pielęgnacja i higiena kobiecych okolic intymnych a odzież
- Noś tylko wykonaną z bawełny bieliznę, która jest przewiewna i odprowadza wilgoć.
- Codziennie zmieniaj bieliznę.
- Nie używaj stringów na co dzień.
- Śpij bez bielizny jedynie w bawełnianej piżamie.
- Unikaj noszenia obcisłej odzieży, szczególnie tej wykonanej z tkanin syntetycznych.
- Po treningu tak szybko, jak to możliwe zdejmij mokrą odzież.
- Nie pożyczaj bielizny od innych osób.
Pielęgnacja i higiena kobiecych okolic intymnych a dieta
- Najlepszym naturalnym sposobem nawilżania okolic intymnych jest spożywanie optymalnych ilości wody każdego dnia.
- Pamiętaj, że zdrowa i zbilansowana dieta wypełniona warzywami i owocami oraz unikanie żywności przetworzonej, słodzonych napojów i jedzenia typu fast-food to najlepsze rozwiązanie również i w tej kwestii.
Pielęgnacja i higiena kobiecych okolic intymnych a kąpiel i higiena
- Unikaj stosowania kosmetyków do kąpieli z perfumami, również soli i płynów do kąpieli.
- Zrezygnuj z tamponów, podpasek i wkładek higienicznych zawierających drażniące składniki.
- Stosuj wodę i bezzapachowe mydło do pielęgnacji okolic intymnych każdego dnia.
- Nie szoruj waginy myjką, gąbką ani lufą. Wystarczy delikatnie przemyć ją dłonią.
- Nie bierz gorących kąpieli czy prysznica, stosuj letnią wodę.
- Delikatnie osusz i nie pocieraj skóry sromu.
- Unikaj stosowania perfumowanego papieru toaletowego, kosmetyków erotycznych i lubrykantów.
- Używaj białego i bezzapachowego papieru toaletowego. Zrezygnuj z "ultra miękkiego" papieru toaletowego, który może zawierać pozostałości chloru lub formaldehydu.
- Nie pocieraj skóry po oddaniu moczu, jedynie lekko osusz ją papierem toaletowym.
- Do osuszania stref intymnych po kąpiel używaj oddzielnego ręcznika, który po użyciu koniecznie trzeba zmienić.
- Unikaj stosowania perfum do okolic intymnych czy nawilżanych chusteczek dla niemowląt.
- Zrezygnuj ze stosowania perfumowanych podpasek, tamponów i wkładek higienicznych. Używaj jedynie podpasek z bawełnianym wypełnieniem, które pozostawiają suchą skórę.
- Stosuj serum Wimin do stref intymnych, aby nawilżyć skórę oraz zmniejszyć jej podrażnienie podczas miesiączki czy oddawania moczu lub przed seksem.
- Nie należy nosić wkładek higienicznych każdego dnia, ponieważ blokują cyrkulację powietrza i ocierają skórę.
- Do depilacji okolic intymnych używaj czyste maszynki czy depilator.
- Pamiętaj, że pH w okolicy narządów płciowych znacznie różni się od reszty ciała, dlatego tak istotne jest stosowane odpowiednio dobranych i wysokiej jakości kosmetyków do pielęgnacji intymnej.
Pielęgnacja i higiena kobiecych okolic intymnych a środki antykoncepcyjne
- Najlepiej wybierać prezerwatywy z preparatem nawilżającym, które zapewnią skórze ochronę przed podrażnieniem oraz przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Pielęgnacja i higiena kobiecych okolic intymnych a seks
- Stosuj prezerwatywy, które chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i nawilżają pochwy.
- W przypadku suchości pochwy stosuj serum nawilżające Wimin przed stosunkiem.
- Jeśli pojawi się świąd, podrażnienie czy ból unikaj stosunku do momentu ustąpienia objawów.
Serum intymne Pielęgnacja Ochrona Wimin – co to za kosmetyk? Poznamy go bliżej!
Aktualnie w aptekach i sklepach z kosmetykami znajdziemy różnego rodzaju preparaty do higieny intymnej dla kobiet, które nie tylko odświeżają i utrzymują odpowiednie pH, ale również pielęgnują i dbają o higienę.
Sprawdzony i skuteczny preparat nawilżający to najlepsza opcja do codziennej pielęgnacji skóry stref intymnych. Na przykład serum intymne Pielęgnacja i Ochrona Wimin poprawia nawilżenie, eliminuje świąd, pieczenie, suchość i dyskomfort, a dodatkowo pielęgnuje skórę.
Recenzja serum intymnego Wimin – moja opinia i odczucia
Serum intymne Wimin to kosmetyk o potrójnym działaniu, który odżywia mikrobiom, intensywnie nawilża oraz łagodzi podrażnienia. Został stworzony dla kobiet przez kobiety i stanowi praktyczne rozwiązanie na codzienne i realne potrzeby okolic intymnych.
W recepturze INCI tego wegańskiego kosmetyku znalazłam: glicerynę; probiotyk – wyciąg z fermentacji bakterii Lactobacillus; inulinę; polisacharyd z maltozy o właściwościach prebiotycznych, nawilżających i ochronnych; ekstrakt z kory dębu; wyciąg z szałwii; kwas hialuronowy oraz kwas mlekowy.
Selektywnie dobrane składniki naturalne zostały dobrane, by troskliwie pielęgnować najbardziej wrażliwe części kobiecego ciała. Przebadany dermatologicznie kosmetyk jest dostosowany do kobiecej fizjologii i polecany do skóry stref intymnych, która potrzebuje ukojenia i nawilżenia.
Skóra i błona śluzowa okolic intymnych są wrażliwe j bardzo delikatne, dlatego koniecznie trzeba je nawilżać. Regularne stosowanie serum do stref intymnych Wimin przywraca jej komfort, zapobiega suchości, łagodzi podrażnienia, chroni przed tarciem, silnie nawilża i poprawia elastyczność skóry. Ale to nie wszystko, bo zawartość prebiotyków i probiotyków zapewnia skórze ochronę przed infekcjami poprzez odżywienie jej mikrobiomu.
Podrażnienia po upojnym seksie, depilacji okolic intymnych, używaniu niewygodnej bielizny czy wizycie w jacuzzi lub na basenie powodują dyskomfort, a często wpływają również na nastrój i samopoczucie. Serum intymne Wimin warto mieć zawsze pod ręką, gdyż doskonale koi, łagodzi i działa przeciwzapalnie, a dodatkowo wpływa na poprawę komfortu życia.
Intrygujący kosmetyk stał się niezbędnym elementem moich codziennych rytuałów związanych z higieną i pielęgnacją stref intymnych. Stosuję go w zależności od potrzeby. Wystarczy na suchą i czystą skórę warg sromowych delikatnie wmasować odrobinę kosmetyku i gotowe.
Receptura INCI serum intymnego Wimin: Aqua, Glycerin, Lactobacillus Ferment, Laureth-9, Hydroxyethylcellulose, Inulin, Alpha-Glucan Oligosaccharide, Quercus Petraea Bark Extract, Salvia Officinalis Extract, Sodium Hialuronate, Propylene Glycol Sodium Nitrite Hydrated Silica, Lactic Acid.
W dzisiejszym świecie troskliwie dbamy o skórę i włosy. Często zapominamy jednak o szalenie istotnej, a często pomijanej i bagatelizowanej strefie intymnej. Pochwa powinna być czysta i pozbawiona nieprzyjemnych zapachów, by czuć się świeżo i komfortowo.
Większość kobiet każdego dnia troskliwie pielęgnuje skórę twarzy, by była zregenerowana i nawilżona. Co robimy zaś dla wrażliwej skóry okolic intymnych?
Coraz bardziej świadome konsumentki przywiązują ogromną uwagę do składników w kosmetykach nakładanych na skórę. Dlaczego jednak tak bacznie nie przyglądamy się preparatom i codziennym zwyczajom, które wpływają na nasze zdrowie intymne? Skóra sromu i pochwy jest bardzo delikatną i wrażliwą częścią kobiecego ciała. Dodatkowo jest niesamowita, bo oczyszcza się samodzielnie. Nie musimy jej szorować, rozjaśniać czy perfumować. Wszystkie te czynności zaburzają pH pochwy, co może powodować podrażnienie, suchość, świąd oraz infekcje.
Powinnyśmy zmienić sposób, w jaki myślimy o pielęgnacji i higienie kobiecych stref intymnych niezależnie od wieku. Dbanie o skórę sromu i pochwy powinno być tak samo zwyczajne, jak codzienne rytuały skóry twarzy.
A Ty, w jaki sposób dbasz o delikatną i wrażliwą skórę stref intymnych?

A w przypadku podrażnienia i pieczenia idealnie sprawdza sie przemywanie czy nasiadówki w mieszance ziół Vagosan. Jest na rynku od 30 lat, kosztuje grosze, a sprawdza się znakomicie.
Już kilka lat temu po rozmowach z dwoma różnymi ginekologami stosuje do mycia okolic intymnych wyłącznie wodę, a myję wyłącznie okolice krocza. Nie stosuję też żadnych kosmetyków mających mnie rzekomo nawilżyć i ochronić. Skończyły mi się stany zapalne, problem ze swędzeniem oraz… suchość, z którą miałam problem. Okolice intymne kobiety to bardzo delikatne okolice, a wszystkie kosmetyki wymyślane przez producentów do ich higieny nic dobrego im nie przynoszą. A preparaty do nawilżenia przy stosunku ? Wyłącznie apteczne. Jako kurację można zastosować globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym przez 10 dni, a później 1-2 x w tygodniu. To są preparaty do nawilżenia i wzmocnienia śluzówki. Od kosmetyków na te okolice trzeba się trzymać z daleka.