Piękne i zdrowe włosy farbowane. Znacie ziołowe farby w żelu Herbatint?

Piękne i zdrowe włosy farbowane. Znacie ziołowe farby w żelu Herbatint?

Poznając tematykę naturalnych farb do włosów, natrafiłam na informacje o trwałych ziołowych farbach do włosów w żelu marki Herbatint. Zauroczyła mnie ich receptura wypełniona organicznymi ekstraktami roślinnymi oraz delikatna i skuteczna formuła. W związku z tym zaprosiłam do rozmowy Panią Elżbietę Sanojca, która jest wyłączną przedstawicielką marki Herbatint na Polskę.

 

Renata Zielezińska: Co powinno znajdować się w zdrowej farbie do włosów?

Elżbieta Sanojca: Kupując farbę do włosów, warto zwrócić uwagę na jej skład. Można go znaleźć na opakowaniu każdego kosmetyku, jest to tzw. INCI. Ważne jest, aby farba, którą zamierzamy użyć do koloryzacji, była naturalna, tzn. oparta na naturalnych ekstraktach ziołowych i roślinnych. Powinna być opracowana z zastosowaniem absolutnie minimalnych ilości składników chemicznych. W efekcie jest to produkt, który nie tylko koloryzuje, ale przede wszystkim pielęgnuje włosy, które uzyskują naturalny i zdrowy wygląd.

 

Renata Zielezińska: A czego nie powinno być w składzie farby do włosów? Jakie składniki podrażniają skórę głowy, sprawiając, że swędzi i piecze oraz szczypią oczy?

Elżbieta Sanojca: Przed aplikacją każdej farby do włosów, szczególnie w przypadku podejrzenia alergii należy wcześniej wykonać test alergiczny. Trzeba wiedzieć, że klasyczne produkty do koloryzacji włosów zawierają sporą ilość silnych alergenów. Są to niebezpieczne substancje, jednak niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Nadmierne ilości związków zawartych w takich farbach kumuluje się w organizmie, a potem nagle pojawia się poważna choroba. Oczywiście istnieją także inne czynniki chorobotwórcze jak np. złe odżywianie lub zanieczyszczenie organizmu. Nadmierne nagromadzenie związków toksycznych w organizmie sprawia, że w pewnym momencie organizm reaguje chorobą.

Istnieje wiele badań naukowych wykazujących, że regularne farbowanie włosów może wywołać groźne alergie i zwiększać ryzyko nowotworów. WHO kilka lat temu zakazała używania wielu substancji, które uznała za zbyt niebezpieczne. Groźnym alergenem jest np. rezorcyna (rezorcynol), która dodatkowo zaburza gospodarkę hormonalną.

Koniecznie należy unikać amoniaku. Amoniak jest substancją silnie zasadową (pH 12,5) i stosuje się go do otwarcia łuski włosa po to, aby umożliwić przeniknięcie sztucznych barwników do wnętrza kory. Tak wysokie pH silnie uszkadza naturalną strukturę białkową włosa. Łatwo zauważyć, że w rezultacie działania amoniaku włosy stają się bardzo suche i szorstkie. Dzieje się tak dlatego, że po wymuszeniu silnego otwarcia łuski, nie można spowodować jej późniejszego całkowitego zamknięcia.

 

 

Renata Zielezińska: Czy są jakieś badania, które potwierdzają niekorzystne działanie farb na organizm?

Elżbieta Sanojca: Na przykład badanie z 1991 roku, którego wyniki opublikowano w American Journal Of Epidemiology, wykazało, że trzykrotnie większe ryzyko raka piersi występuje u kobiet w zawodzie fryzjerskim, jeśli przez okres powyżej pięciu lat pracowały, stosując farby do włosów. Natomiast po dziesięciu latach ryzyko wystąpienia raka pęcherza moczowego wzrasta u nich pięciokrotnie. Jest to spowodowane nie tylko tym, że fryzjerki mieszają substancje wytwarzające opary amoniaku, ale również tym, że są przez wiele godzin narażone na działanie chemikaliów, o wiele dłużej niż sama klientka.

 

Renata Zielezińska: A do czego służy woda utleniona w farbach do włosów?

Elżbieta Sanojca: Nadtlenek wodoru (H2O2) jest substancją naturalną, która po wymieszaniu z trwałym barwnikiem "utlenia" pigmenty kolorów. Podczas procesu farbowani woda utleniona rozpada się na cząsteczki wody i tlenu, przy czym ten ostatni powoduje utlenianie albo rozszerzanie pigmentów. To rozszerzenie pozwala zatrzymać pigment we wnętrzu łodygi włosa. Różne stężenia nadtlenku wodoru decydują o stopniu rozjaśnienia koloru. Po prostu im wyższe jest stężenie lub objętość nadtlenku, tym większe stają się pigmenty. Tak jak przy nadmuchiwaniu balonów, im są większe, tym stają się lżejsze.

 

Renata Zielezińska: Jak to jest z konserwantami w farbach do włosów?

Elżbieta Sanojca: Ważne ze względów zdrowotnych jest, aby w farbach nie było konserwantów pod nazwą parabeny, które wprawdzie przedłużają trwałość kosmetyków, ale mogą powodować alergiczne stany zapalne skóry. Wchłaniają się bezpośrednio ze skóry do krwi i limfy. Szczególnie łatwo przenikają między innymi przez skórę szyi. Parabeny w kosmetykach występują również pod nazwą nipaginy.

 

 

Renata Zielezińska: Czym wyróżniają się farby Herbatint na tle pozostałych dostępnych na rynku?

Elżbieta Sanojca: Herbatint to marka, która od 1970 roku zaliczana jest do najmniej agresywnych trwałych farb do włosów. Ponadto są pozbawione nieprzyjemnego zapachu i nie dają efektu jednolicie ufarbowanego "hełmu". Uzyskany kolor jest bardzo naturalny, a siwe włosy pokryte w 100%.

W badaniu przeprowadzonym niedawno przez najważniejszą niezależną organizację konsumencką we Francji dotyczącym farb do włosów produkt Herbatint zajął pierwsze miejsce wśród 18 najbardziej znanych i popularnych preparatów, z których niektóre reklamowane są jako "naturalne farby do włosów". Dla poparcia tego wyniku spółka Antica Erboristeria poszła dalej i po raz pierwszy poddała produkt testom dermatologicznym na skórze wrażliwej. Badanie zrealizowano w niezależnym laboratorium rekomendowanym przez Cosmetica Italia, czyli najważniejszym we Włoszech stowarzyszeniu firm kosmetycznych. Należy podkreślić, że testy dotyczyły skóry wrażliwej, a nie skóry normalnej.

 

Renata Zielezińska: Proszę zdradzić więcej na temat tych testów….

Elżbieta Sanojca: Testy płatkowe wykonano z zastosowaniem odcieni Herbatint o największym stężeniu środka koloryzującego. W trakcie badania dermatolog nakładał produkt Herbatint na skórę osoby badanej, aby zaobserwować i przeanalizować możliwe reakcje skóry. Na początek nakładano preparat miejscowo na skórę pleców, gdzie zabezpieczony pół okluzyjnym płatkiem pozostawał przez 45 minut, czyli przez czas oddziaływania preparatów Herbatint podczas farbowania. Stan skóry sprawdzano przed nałożeniem oraz po zdjęciu płatka (po 30 minutach i po 24 godzinach). W przyjętych warunkach eksperymentalnych nałożenie preparatu Herbatint nie powodowało reakcji ani podrażnienia. Podsumowując, po przeprowadzeniu ponad 160 testów, dla całej gamy farb Herbatint stwierdzono dobrą i bardzo dobrą reakcję u osób ze skłonnością do podrażnień skóry. Uzyskane wyniki potwierdzają, że Herbatint to wysokiej jakości produkty koloryzujące, które dzięki zrównoważonej, łagodnej i unikalnej recepturze są odpowiednie dla osób o wrażliwej skórze oraz osób ogólnie dbających o zdrowie włosów.

 

 

Renata Zielezińska: A jakich substancji farby Herbatint nie zawierają?

Elżbieta Sanojca: Farby Herbatint nie zawierają amoniaku, rezorcyny, alkoholu, parabenów, substancji zapachowych, henny, glutenu. Brak amoniaku (który ma bardzo niekorzystny wpływ na strukturę włosa) oraz wykorzystanie szczególnie niskiej zawartości nadtlenku wodoru sprawiają, że farby Herbatint są szczególnie delikatne i nie niszczą włosów.

Farby Herbatint, w przeciwieństwie do produktów konkurencyjnych, nie zawierają alkoholu, który podczas reakcji z barwnikami może przesuszać włosy. Alkohol etylowy, który jest wymieniony na opakowaniach naszych farb, w rzeczywistości nie jest ich składnikiem, ale jako jeden z mniej istotnych komponentów złożonego składnika. Jego stężenie jest bardzo niskie i nie wchodzi on w reakcję z barwnikami.

 

Renata Zielezińska: Zatem co znajduje się w recepturach farb Herbatint?

Elżbieta Sanojca: Składniki użyte w produktach Herbatint pochodzą od znanych firm farmaceutycznych i są wyjątkowo czyste. Wszystkie stężenia procentowe stosowane w naszych preparatach są silnie zredukowane, aby produkty działały w sposób jak najbardziej naturalny, również dzięki wykorzystaniu ekstraktów roślinnych (ich funkcja opisana jest na opakowaniu każdej farby Herbatint).

Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na wykorzystanie przez markę Herbatint aloesu w farbie do włosów, szamponie i odżywcze. Roślina ta słynie z właściwości przeciwzapalnych i wysokiej zawartości witamin, naturalnych minerałów, a także enzymów i roślinnych substancji śluzowych. Aloes odżywia oraz chroni włosy podczas farbowania, ale również nawilża i wykazuje właściwości gojące. Dzięki aloesowi farba ziołowa Herbatint nie tylko nie niszczy struktury włosa, ale dodatkowo ją chroni i wzmacnia.

Farby Herbatint zawierają etanolaminę (należy do grupy MEA), która jest najbezpieczniejszym środkiem zasadowym, jaki można stosować na skórze ludzkiej głowy. Jest on niezbędny, aby unieść łuski włosa i uzyskać trwały efekt jego koloryzacji. Etanoloamina, która jest pochodną oleju kokosowego, jest organicznym związkiem zasadowym, szczególnie bezpiecznym dzięki swojej dużej masie cząsteczkowej. Etanoloamina nie ma tak silnego i nieprzyjemnego zapachu jak amoniak. Czyni to etanoloaminę znacznie bezpieczniejszą alternatywą dla amoniaku, ponieważ nie powoduje podrażnień układu oddechowego, oczu, ani żadnych innych tego rodzaju dolegliwości. Etanoloamina jest składnikiem stosunkowo droższym. Amoniak jest tani (i z oszczędności stosowany w popularnych farbach do włosów), ale ogromnie szkodliwy dla łuski i mieszka włosa, gruczołów łojowych, a ponadto powoduje wypadanie włosów. Wszystkie składniki farb Herbatint są zgodne z rygorystycznymi przepisami Unii Europejskiej.

 

 

Renata Zielezińska: Dlaczego zdecydowała się Pani wprowadzić produkty marki Herbatint do Polski?

Elżbieta Sanojca: Na farbę Herbatint trafiłam przez przypadek w 2010 roku. Dostałam ją do przetestowania od koleżanki, której siostra (z zawodu fryzjerka) nakłada ją codziennie kobietom w Nowym Jorku. I okazało się, że jest to farba, która bardzo mi odpowiada i co do której przekonałam się w 100%. Wtedy właśnie postanowiłam sprowadzić farby Herbatint do Polski. Na dodatek są one włoskiej produkcji. Receptura preparatów Herbatint zyskała uznanie klientek na całym świecie. Farby są dostępne w ponad 40 krajach świata. Włoska farba Herbatint to pierwsza farba do włosów w żelu zawierającą roślinne ekstrakty, bez amoniaku. Unikalny skład, wręcz śladowe ilości składników chemicznych w harmonijnym połączeniu z wyciągami roślinnymi i ziołowymi umożliwiają łagodną koloryzację włosów, która jest jednocześnie wzmacniającą kuracją pielęgnacyjną. Efekt, jaki uzyskujemy po zastosowaniu farby Herbatint, jest nieporównywalny z żadną inną metodą koloryzacji. Włosy nie są suche, zmęczone i trudne do rozczesania, ale gładkie, błyszczące i odżywione.

Farby są dwuskładnikowe, a po ich zmieszaniu uzyskują postać żelu, który bardzo łatwo aplikuje się w warunkach domowych. Cały proces wygląda niemal identycznie jak przy tradycyjnej koloryzacji, z tą różnicą, że bez przykrego zapachu. Nałożony żel trzymamy na włosach 40 minut i spłukujemy. Do opakowania dołączona jest saszetka Szamponu Normalizującego oraz saszetka Królewskiej Odżywki w kremie.

 

Renata Zielezińska: Czy to prawda, że farby ziołowe Herbatint można dzielić na porcie?

Elżbieta Sanojca: Dużą zaletą farby ziołowej Herbatint jest możliwość dzielenia jej na porcje, ponieważ termin trwałości wynosi 12 miesięcy od jej otwarcia. W opakowaniu znajdują się dwie oddzielne, zakręcane buteleczki, których zawartość można dozować. To, co nie zostanie zużyte podczas farbowania, zamykamy i przechowujemy w szafce do następnej koloryzacji. To zaleta, która czyni farby Herbatint niezwykle ekonomicznymi.

 

Renata Zielezińska: Na ile koloryzacji wystarcza jedno opakowanie farby Herbatint?

Elżbieta Sanojca: Paniom z krótszymi włosami jedno opakowanie wystarcza na dwa, czasem nawet na trzy farbowania. Można nakładać farbę tylko na przedziałki lub skronie. Z tej możliwości klientki są najbardziej zadowolone. Paleta kolorów trwałej farby Herbatint obejmuje 36 kolorów, które można ze sobą łączyć. W ten sposób otrzymujemy najmodniejsze odcienie na dany sezon, a możliwości są praktycznie nieograniczone.

 

Renata Zielezińska: Jakie produkty znajdziemy w ofercie marki Herbatint?

Elżbieta Sanojca: Linia produktów Herbatint to kompletny zestaw, który opracowano, biorąc pod uwagę zdrowie włosów oraz dbałość o ich wygląd i urodę, składa się z trwałych, ziołowych farb do włosów dostępnych w 36 kolorach, szamponu normalizującego aloesowego Herbatint, Królewskiej Odżywki aloesowej Herbatint, szamponu rumiankowego Herbatint, szamponu i odżywki naprawczej z linii Bio-Organic Moringa Herbatint.

 

Renata Zielezińska: Co należy wiedzieć, sięgając po raz pierwszy po farbę Herbatint?

Elżbieta Sanojca: Przed użyciem żelowej farby do naturalnej koloryzacji włosów należy zapoznać się z instrukcją. Pamiętajmy, że mieszankę koloryzującą nakładamy zawsze na nieumyte, suche włosy. Po koloryzacji trzeba zawsze umyć włosy dwa razy, aby dobrze wypłukać resztki farby. Producent zaleca farbowanie włosów raz w miesiącu lub jak się pojawią widoczne odrosty. Poza tym należy wiedzieć, że każdy preparat może wywołać reakcję alergiczną. W dobie tak powszechnej "epidemii" uczuleniowej jest to niezwykle ważne, ponieważ zarówno sztuczne, jak i naturalne składniki mogą powodować uczulenia. Dlatego przed nałożeniem farby należy przeprowadzić test alergiczny, a produkt nie jest przeznaczony dla osób poniżej 16 roku życia.

 

 

Renata Zielezińska: W jaki sposób pielęgnować włosy po koloryzacji ziołową farbą Herbatint?

Elżbieta Sanojca: Należy stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów farbowanych. Na uwagę
zasługuje normalizujący szampon i królewska odżywka w kremie. Kosmetyki te nie zawierają parabenów i SLS-ów. Szampon normalizujący zawiera wysokiej jakości wyciągi ziołowe i powstrzymuje dalsze utlenianie farby, natomiast królewska odżywka w kremie to jedna z najlepszych odżywek, jakie kiedykolwiek będziecie Państwo stosować. Jej receptura łączy w sobie skoncentrowane roślinne substancje nawilżające, które pozwalają dokładnie zamknąć łuskę włosa po farbowaniu. Należy regularnie stosować odżywkę po umyciu włosów, ponieważ ciepła woda również otwiera łuskę włosa. Jeśli włosy są suche i kręcone dobrze jest wydłużyć czas trzymania odżywki do 15 minut.

Zachęcam Panie, aby w codziennej pielęgnacji stosowały oba te produkty, ponieważ pozwoli to utrzymać świetny wygląd i połysk włosów, a także znacznie zmniejszy płowienie koloru. Ponadto w ofercie marki Herbatint znajduje się nowa naprawcza linia do pielęgnacji włosów z olejem moringa.

Posiadaczki i posiadacze włosów farbowanych powinni unikać zbyt gorącego powietrza suszarki oraz intensywnego słońca, które wysusza włosy i przyczynia się do ich płowienia. Również zbyt mocne szczotkowanie włosów oraz skracanie odstępów między koloryzacjami nie jest wskazane. Nie zalecam także farbowania włosów w czasie miesiączki.

 

Renata Zielezińska: Czy można farbować włosy farbami Herbatint po chemioterapii?

Elżbieta Sanojca: O farbowaniu włosów w czasie choroby nowotworowej decyduje lekarz. Z mojej wiedzy wynika, że w trakcie chemioterapii oraz pół roku po jej zakończeniu nie powinno się farbować włosów żadnymi farbami trwałymi. Jednak jeśli klientka sama zdecyduje się na trwałą farbę, to powinna każdorazowo przed zastosowaniem produktu wykonać test alergiczny. Może również zabezpieczyć skórę głowy preparatem Trichoblocker Colosregen, który ochroni skórę głowy osób stosujących zabiegi koloryzacji, rozjaśniania i trwałej ondulacji. To kurtyna mająca na celu ochronę skóry głowy przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych, zapewniająca ochronę przed wnikaniem szkodliwych substancji do mieszków włosowych i osłonę dla rosnących włosów następnych. Preparat stosujemy na skórę głowy 10-15 minut przed każdym nałożeniem farby.

Po zakończeniu chemioterapii wiele kobiet stosuje ziołowe farby Herbatint, które są od wielu lat jedną z najłagodniejszych form koloryzacji włosów, ponieważ nie zawierają amoniaku, parabenów, rezorcyny, alkoholu, substancji zapachowych, henny i glutenu. W efekcie zdecydowanie mniej składników potencjalnie niebezpiecznych odkłada się w układzie krwionośnym.

 

Renata Zielezińska: Czy kobiety w ciąży mogą używać farb Herbatint do koloryzacji włosów?

Elżbieta Sanojca: Z reguły nie zaleca się stosowania żadnych trwałych farb do włosów w czasie ciąży. Z pewnością nie powinno się farbować włosów w czasie pierwszego trymestru ciąży. W późniejszym okresie należy wybierać delikatne farby, głównie bez amoniaku i oparte na bazie ziół. Do tej grupy farb zalicza się Herbatint. Brak amoniaku, parabenów, rezorcyny i innych substancji oznacza, że organizm jest znacznie mniej obciążony niż w przypadku zwykłych farb chemicznych zawierających te substancje. Jednak zachęcam do skonsultowania się w tej sprawie z lekarzem.

 

 

Renata Zielezińska: Gdzie można kupić produkty marki Herbatint?

Elżbieta Sanojca: Wszystkie produkty Herbatint można kupić w dobrych sklepach zielarskich, zielarsko-medycznych, aptekach i drogeriach. Na stronie internetowej www.herbatint.pl znajduje się specjalna zakładka: Gdzie kupić? Wymienione są tam wszystkie sklepy, które mają w swojej ofercie produkty. Dodatkowo zakupów można dokonać przez internet.

The following two tabs change content below.
Renata Zielezińska
Promotorka kosmetyczna, redaktor kosmetyczna, blogerka kosmetyczna, pasjonatka branży beauty, której misją jest poszukiwanie wyjątkowych i niezwykłych produktów oraz usług, które zapewniają troskliwą i niezwykłą pielęgnację. Recenzentka kosmetyków i usług spa, opiniotwórczyni i influencerka w branży urodowej. Tworzy własną Listę Kosmetycznych Znakomitości, jest pomysłodawczynią Plebiscytu Diamenty Beauty oraz wyzwań urodowych dla Czytelniczek. Copywriterka, autorka wielu tekstów o urodzie, zdrowiu, pielęgnacji, medycynie estetycznej i żywności. Z branżą urodową związana od 2007 roku, Ekspert Akademii Versum, doradza wielu firmom z branży beauty. Uwielbia zdobywać i doskonalić wiedzę, chętnie bierze udział szkoleniach, sympozjach i konferencjach, które wzbogacają ją w nowe wiadomości oraz są doskonałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów.

Powiązane artykuły

5 Diament Beauty 2019 Koncept Franczyzowy Drogerie Jasmin nagrodzony Diamentem Beauty 2019

Koncept Franczyzowy Drogerie Jasmin nagrodzony Diamentem Beauty 2019

Jest wiele drogerii i perfumerii, które odwiedzamy każdego dnia. Są też sklepy kosmetyczne z wypełnione rokującymi markami kosmetycznymi z Europy i innych kontynentów. To właśnie przedstawicielem takich, wyróżniających się na…

Więcej
3 Diament Beauty 2019 Firma Indigo Nails Lab nagrodzona Diamentem Beauty 2019!

Firma Indigo Nails Lab nagrodzona Diamentem Beauty 2019!

Trzeci Diament Beauty 2019 trafia do firmy Indigo Nails Lab. Dlaczego postanowiliśmy nagrodzić tę polską firmę z branży kosmetyki profesjonalnej? Poznaj bliżej firmę Indigo. A może już używałaś preparatów marki…

Więcej

7 komentarzy na temat “Piękne i zdrowe włosy farbowane. Znacie ziołowe farby w żelu Herbatint?

  1. Zazwyczaj farby ziołowe kojarzą się z ciemnymi lub czerwonymi odcieniami. Tutaj widzę, że są w ofercie również blondy, więc może się skuszę

  2. Jako technolog nie mogę zgodzić się z informacjami o parabenach. Jest to jedna z najlepiej przebadanych grup kosmetyków, która (na szczęście) testowana była na zwierzętach i dzięki temu mamy dokładne informacje jakie stężenie tych składników nie powoduje żadnego efektu ubocznego.

  3. Nigdy nie miałam przyjemności farbować włosów ziołowymi produktami. Czytałam też gdzieś, że później mogą być problemy jeżeli chodzi o normalne farbowanie, bo może nie wyjść taki kolor jak powinien. Ale ile w tym prawdy jest to nie wiem. Jednak po opisie skusiłabym się na tą farbę. 🙂 Bardzo fajnie, że nie wysusza włosów jak to inne mają w zwyczaju.


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.