Pamiętaj o badaniach profilaktycznych — wywiad z Idą Karpińską z Organizacji "Kwiat Kobiecości"

Pamiętaj o badaniach profilaktycznych — wywiad z Idą Karpińską z Organizacji "Kwiat Kobiecości"

Poszukując informacji dotyczących zdrowia kobiet, natrafiłam na stronę Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. Zainteresowała mnie jej misja i działalność oraz wiele projektów promujących profilaktykę zdrowia kobiet, dlatego zadałam kilka pytań jej założycielce i pomysłodawczyni.

 

Renata Zielezińska: Dlaczego powinniśmy się regularnie badać?

Ida Karpińska: Każdego dnia prawie 17 kobiet dowiaduje się, że ma raka jajnika lub raka szyjki macicy. Ciągle jeszcze nieświadomość i pewnie brak czasu, a może roztargnienie zbiera żniwa. Umiera ponad 4 000 kobiet rocznie. To chyba wystarczający powód, prawda?

 

Renata Zielezińska: Czy może nam Pani opowiedzieć swoją własną historię?

Ida Karpińska: To był zwykły, grudniowy dzień. Szykowałam się do Świąt, robiłam prezenty najbliższym, kiedy zadzwoniła mama i uparcie, jak co roku, wysyłała mnie na badania cytologiczne. Nie umiałam jej odmówić i chyba bardziej dla świętego spokoju zgodziłam się i poszłam do ginekologa. Tydzień później zadzwonił do mnie mój lekarz i poprosił o pilne spotkanie. "Pani Ido, mamy problem …" – to zdanie dźwięczy w moich uszach do dzisiaj. Zdiagnozowano u mnie nowotwór szyjki macicy i tak zaczęła się moja walka o siebie, o wszystko.

 

Renata Zielezińska: Czy zna Pani kobiety, które mają podobną historię? Czy jest ich wiele?

Ida Karpińska: Kiedy po raz pierwszy upubliczniłam swoją historię, postawiłam tylko jeden warunek: żeby pod artykułem zostawić mój prywatny numer telefonu. Chciałam przekonać się osobiście, czy kobiety się złamią, podzielą swoimi historiami, czy będą się wstydziły i nie zadzwonią. Telefon od ukazania się pierwszego artykułu, a pisała go Ania Jarosz, zaczął dzwonić 24 godziny na dobę. Proszę mi wierzyć, minęło 10. lat i tak jest do dzisiaj …

 

Renata Zielezińska: Czy uważa Pani, że regularne badania mogą zapobiec pojawieniu się nowotworu lub go wyleczyć?

Ida Karpińska: Absolutnie tak! Jestem tego żywym przykładem i potwornie się denerwuję, kiedy słyszę, że można je robić raz na kilka lat. Regularność jest właśnie jedynym kluczem do zdrowia i niejednokrotnie w przypadku ciężkich nowotworów może uratować życie! Ogromnie ważne jest, w jakim stadium nowotworu jest organizm, im szybciej się o tym dowiemy, tym lepiej dla nas.

 

 

Renata Zielezińska: Skąd pomysł na założenie Ogólnopolskiej Organizacji "Kwiat Kobiecości"?

Ida Karpińska: Ta moja nowa droga zawodowa była zdecydowanie efektem wyjazdu i podróży po Indiach. Po zakończeniu leczenia potrzebowałam świeżego powietrza, dystansu, nowego spojrzenia. Chciałam poukładać siebie i swoje życie na nowo. Zanim dojrzałam do decyzji o założeniu fundacji, dużo rzeczy musiało się złożyć w całość. Bo to nie było takie oczywiste: choroba, leczenie, fundacja. Zresztą, to też nie było takie proste i łatwe. Przede wszystkim musiałam mocno stanąć na nogi, żeby ta moja chęć niesienia pomocy nie wynikała z kolei z nieprzepracowanych w sobie procesów, obaw, żeby nie była częścią mojej terapii. Musiała mieć silne podstawy. I mnie z czystą, mocną głową. Kiedy chorowałam, byłam zostawiona sobie samej. Dlatego przede wszystkim chciałam swoją organizacją wypełnić tę pustkę. Żeby kobiety miały z kim porozmawiać. Jedyną instytucją, która wtedy działała były Amazonki…

Druga sprawa. Choroby genetyczne były wtedy tematem tabu. Zresztą tak jest do dzisiaj, ale dziesięć lat temu, w ogóle były schowane pod długą spódnicą. Mamy, babcie, ciocie, kobiety między sobą o tym nie rozmawiały. Ja na szczęście zostałam trochę inaczej wychowana przez mamę. W domu nie było zakazanych tematów i wszystkie sprawy kobiece omawialiśmy wspólnie. Miałam 14 lat, jak moja mam zaprowadziła mnie do ginekologa. Od czasu pierwszej miesiączki rozmawiała ze mną otwarcie. Potrafiłyśmy się normalnie komunikować. Bez wstydu i zażenowania. I kiedy siedziałam pod kroplówką, na kolejnej chemioterapii, myśl o organizacji zaświtała po raz pierwszy. Po raz drugi, kiedy po wygooglowaniu hasła — rak szyjki macicy — moim oczom ukazywały się medyczne strony bez komentarzy, których nie rozumiałam, i ostatecznie — kiedy wróciłam z Indii.

 

Renata Zielezińska: Jakie cele stawia sobie Wasza organizacja?

Ida Karpińska: Od początku działalności Kwiatu Kobiecości akcjami edukacyjnymi dotarłam bezpośrednio do ponad 40 000 kobiet w całej Polsce. Realizujemy dwie najważniejsze kampanie społeczne: "Piękna bo zdrowa" i "Diagnostyka jajnika". Każdego roku w okolicach 6 grudnia Fundacja odwiedza prawie 4 000 pacjentek oddziałów ginekologii onkologicznej w szpitalach w całej Polsce. Przekazujemy upominki świąteczne, niesiemy radość, wsparcie i zwykły uścisk, który jest wtedy chorym kobietom najbardziej potrzebny. Poza tym Kwiat Kobiecości jest inicjatorem i organizatorem akcji edukacyjnych dla młodzieży – "Młoda i zdrowa", studentów położnictwa – "Rozumni i uważni", prowadzi spotkania edukacyjne dla kobiet w całej Polsce pod nazwą – "Kobiety dla kobiet". Bierzemy udział we wszelkich zdrowotnych aktywnościach, przyznajemy certyfikaty gabinetom ginekologicznym, które są przyjazne kobietom i spełniają nasze standardy.

 

Renata Zielezińska: Kto może zostać "Niezapominajką" i dlaczego to takie ważne? W jaki sposób to zrobić?

Ida Karpińska: "Niezapominajką", czyli ambasadorką naszej organizacji może zostać każdy. Wystarczy, że w swoim otoczeniu przypominać będzie najbliższym o regularnych badaniach ginekologicznych, opowiadać o naszej organizacji znajomym, przyjaciółkom, rodzinie. Spraw im prezent, który będzie przypominał im o tym, co najważniejsze. "Niezapominajka" to również bransoletka, którą zdobi specjalny kwiatek, można ją zamówić na stronie www.kwiatkobiecosci.pl.

 

 

Renata Zielezińska: Proszę podsumować, kiedy i na jakie badania powinnyśmy się wybrać, aby dbać o profilaktykę naszego zdrowia intymnego?

Ida Karpińska: Powtarzam jak mantrę i będę powtarzać chyba do końca świata i dzień dłużej – cytologia oraz USG jajników obowiązkowo raz w roku. Wybierzmy dla siebie charakterystyczną datę i zafundujmy sobie "przegląd", jak namawiałam w ostatniej edycji kampanii "Piękna bo Zdrowa" – wpadnijmy na przegląd do ginekologa właśnie!

The following two tabs change content below.
Renata Zielezińska
Promotorka kosmetyczna, redaktor kosmetyczna, blogerka kosmetyczna, pasjonatka branży beauty, której misją jest poszukiwanie wyjątkowych i niezwykłych produktów oraz usług, które zapewniają troskliwą i niezwykłą pielęgnację. Recenzentka kosmetyków i usług spa, opiniotwórczyni i influencerka w branży urodowej. Tworzy własną Listę Kosmetycznych Znakomitości, jest pomysłodawczynią Plebiscytu Diamenty Beauty oraz wyzwań urodowych dla Czytelniczek. Copywriterka, autorka wielu tekstów o urodzie, zdrowiu, pielęgnacji, medycynie estetycznej i żywności. Z branżą urodową związana od 2007 roku, Ekspert Akademii Versum, doradza wielu firmom z branży beauty. Uwielbia zdobywać i doskonalić wiedzę, chętnie bierze udział szkoleniach, sympozjach i konferencjach, które wzbogacają ją w nowe wiadomości oraz są doskonałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów.

Powiązane artykuły

7 Diament Beauty 2019 Linia preparatów wybielających do zębów Elixio nagrodzona Diamentem Beauty 2019

Linia preparatów wybielających do zębów Elixio nagrodzona Diamentem Beauty 2019

Szukasz skutecznych preparatów, które pomogą naturalnie zadbać o Twoje zęby i jamę ustną? Chcesz pozbyć się przebarwień nazębnych po kawie, herbacie, winie czy papierosach? A może marzysz o tym, by…

Więcej
Wybierasz depilację laserową? Bezbolesna depilacja laserowa

Bezbolesna depilacja laserowa

Podejmujesz decyzję, że chciałabyś wykonać depilację laserową bikini, ale masz obawy, że będzie to boleć? Zastanów się, skąd biorą się u Ciebie takie myśli? Może kiedyś próbowałaś depilacji laserowej w…

Więcej

5 komentarzy na temat “Pamiętaj o badaniach profilaktycznych — wywiad z Idą Karpińską z Organizacji "Kwiat Kobiecości"

  1. W maju z okazji urodzin chcę sobie sprezentować właśnie taki prezent w postaci badań. Uważam,że profilaktyka jest najważniejsza, bo tylko dzięki niej można odpowiednio szybko reagować, gdyby działo się coś nie w porządku.

  2. W kwestii badań profilaktycznych jestem za i bardzo tego pilnuje,gonię mamę żeby się badała bo ona z tych wstydliwych i nie bardzo chce chodzić do lekarzy


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.