Mianem orzechów popularnie określa się grupę nasion lub owoców, które mają jadalne jądro zamknięte w twardej bądź kruchej skorupie/ łupinie. Chyba każdy z nas jadł w swoim życiu choć raz jeden lub kilka rodzajów orzechów. Są w naszych domach samodzielną przekąską, dodatkiem do deserów czy sałatek. Czy jednak zdajemy sobie w pełni sprawę, jak wiele jest rodzajów orzechów i jakie mają właściwości?
Wszystkie orzechy są prawdziwą skarbnicą wartości odżywczych i chociaż są kaloryczne, warto włączyć je na stałe do swojej codziennej diety. Najbardziej popularne na rynku orzechy:
Orzechy włoskie — stanowią bogate źródło kwasów omega-3. Zawierają witaminy z grupy B, C, witaminy E i PP, fosfor, potas, magnez, żelazo. Są źródłem kwasu elagowego, który ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antyseptyczne. Obniżają poziom złego cholesterolu i trójglicerydów oraz podwyższają poziom dobrego cholesterolu, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca. Przeciwutleniacze zawarte w orzechach włoskich chronią nas przed wystąpieniem wielu chorób cywilizacyjnych. Orzechy jadamy w formie suszonej oraz pod postacią oleju. Obie formy są tak samo zdrowe. Olej spożywamy w formie surowej (!) – nie nadaje się do smażenia ani gotowania, za to stanowi wyborny dodatek do sałatek.
Orzechy laskowe — zawierają witaminy z grupy B, witaminy E oraz PP, kwasy tłuszczowe omega-3. W ich składzie znajdziemy sporo minerałów takich jak: potas, fosfor, żelazo, wapń, magnez, mangan. Zawierają aminokwas zwany argininą. Polecane są na potencję i płodność, wzmacniają kości i zęby, wpływają korzystnie na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Obniżają poziom cukru we krwi. Mimo sporej zawartości tłuszczu nie tuczą, a wręcz przeciwnie — pomagają w przemianie materii, eliminując głównie tzw. oponkę.
Orzechy nanerczowe (nerkowce) – zawierają witaminę C, witaminy z grupy B, Kwas foliowy, witaminy E i K. Minerały wapń, żelazo, potas, sód, cynk, magnez, fosfor. Są bogactwem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika. Obniżają poziom cholesterolu we krwi, zapobiegają nadciśnieniu i chorobom serca. Wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Mają korzystny wpływ na włosy i paznokcie oraz na stan naszej skóry — polecane są szczególnie osobom z osłabionymi włosami i przetłuszczającą się, zanieczyszczona skórą.
Orzechy brazylijskie — bogate źródło wapnia, potasu, magnezu, witaminy E i kwasu foliowego oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Zawierają bardzo dużo selenu, poprawiającego jakość nasienia, przez co polecane są mężczyznom planującym potomstwo. Wspomagają pracę mózgu i układu nerwowego. Poprawiają gospodarkę lipidową, wzmacniają kości i zęby. Zwiększają odporność organizmu.
Orzechy pistacjowe — zawierają witaminy z grupy B, witaminę A, C, E i kwas foliowy. Minerały wapń, magnez, potas, sód, fosfor, żelazo, cynk oraz błonnik. Jako jedyne z orzechów zawierają karotenoidy — luteinę i zeaksantynę — które wspomagają pracę oczu i zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Zmniejszają ryzyko rozwoju raka. Wspierają działanie układu sercowo-naczyniowego, regulują poziom cukru we krwi, neutralizują wolne rodniki. Zalecane są osobom chorującym na anemię oraz na choroby oczu związane z wiekiem. Poprawiają pracę układu nerwowego i zmniejszają PMS.
Orzeszki ziemne — mają nieco odmienne właściwości od innych orzechów. Zawierają witaminy z grupy B, witaminę E i kwas foliowy oraz jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Minerały magnez, wapń, żelazo, fosfor, sód, potas i cynk. W ich składzie znajduje się aminokwas arginina oraz dużo białka (botanicznie orzechy ziemne należą do roślin strączkowych). Zawierają błonnik, polifenole, tokoferole oraz flawonoidy. Są sprawdzonym afrodyzjakiem, z powodu białka i argininy polecane są w diecie kulturystów. Neutralizują wolne rodniki, wspomagają pracę układu nerwowego (zalecane w depresji i w chorobach psychicznych).
Orzechy makadamia — zawierają witaminy z grupy B, kwas foliowy, witaminę E. Minerały magnez, potas, fosfor, sód, cynk, wapń i żelazo. Jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz błonnik. Wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego, regulują ciśnienie krwi, wzmacniają kości oraz układ nerwowy. Regulują poziom cukru we krwi. Są najbardziej kalorycznymi z orzechów, a więc osoby ze znaczną nadwagą powinny spożywać je z umiarem. (Uwaga — orzechy makadamia są trujące dla psów!)
Migdały — nazywane są "królem orzechów". Zawierają witaminy z grupy B, witaminę E i A oraz kwas foliowy. Są bogate w minerały takie jak wapń, żelazo, fosfor, potas, magnez, sód, cynk. Zawierają dużo błonnika, białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz flawonoidy. Regulują ciśnienie, wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Polecane są na nudności i zgagę kobietom będącym w ciąży. Działają antystresowo, mają korzystny wpływ na skórę, włosy i paznokcie.
Orzechy najlepiej kupować zapaczkowane, kiedy można sprawdzić datę ważności. Przechowywane luzem, długo i w niewłaściwych warunkach są siedliskiem pleśni i grzybów.
Dla zdrowia warto orzechy wprowadzić na stałe do swojej diety, ponieważ mimo swojej kaloryczności zawierają bardzo wiele składników odżywczych działających wyjątkowo korzystnie na nasze zdrowie. Wśród orzechów dostępnych na naszym rynku każdy może znaleźć ten gatunek, który najbardziej będzie mu odpowiadał.
Z wielu orzechów produkowany jest olej, wykorzystywany w kosmetyce lub w kuchni. Do przygotowywania potraw większość z olei uzyskiwanych z orzechów używa się w formie surowej (nie nadają się do obróbki cieplnej). Olej do celów kosmetycznych produkowany jest m.in. z migdałów czy orzechów makadamii.
Na rynku można znaleźć również sporo kosmetyków z dodatkiem olejków z orzechów lub np. z ekstraktem z łupin orzecha włoskiego, mającego działanie brązujące. Oleje z orzechów znajdują zastosowanie w kremach do twarzy, balsamach do ciała, peelingach i innych kosmetykach o działaniu głównie odżywczym, natłuszczającym i emoliencyjnym. Dostępne są m.in. takie kosmetyki jak:
- Bielenda Orzech i Bursztyn brązujący krem do twarzy (ok. 15,00)
- Lavera Kremowy olejek pod prysznic z orzechami macadamia (ok. 18,00)
- Dax Cosmetics Perfecta Body Peeling orzechowo-cukrowy do rąk i paznokci (ok. 8,00)
- Lirene Migdałowe mleczko do mycia ciała (ok. 14,00)
- L’Oreal seria produktów do pielęgnacji włosów suchych RICH MACADAMIA (od ok. 30,00 do ok. 80,00)
- Le Petit Marseillais olejek do mycia ciała Orzech laskowy i mleczko pszczele (ok. 12,00)
Miłośnicy zapachu orzechów odnajdą go w takich kompozycjach jak:
- Hypnotic Poison Christian Dior (1998) nuty migdała
- Jour de Fete L’Artisan Parfumeur (2004) nuty migdała
- Magic Circus MiN New York (2014) nuty orzechów ziemnych
- Angel Muse Thierry Mugler (2016) nuty orzecha laskowego
- Mechant Loup L’Artisan Parfumeur (1997) nuty orzecha laskowego
- Organza Givenchy (1996) nuty orzecha włoskiego
- Eau Parfumee au The Rouge Bvlgari (2006) nuty orzecha włoskiego
- Hawaii Passionfruit Kiss Bath and Body Works (2015) nuty orzecha makadamia
Które z orzechów lubicie najbardziej?
Lubię orzechy każdego rodzaju.Są bardzo pożywne i zdrowe i mimo że są kaloryczne to warto włączyć je do diety.
uwielbiam orzechy! Czytałam, że dobrze wpływają na naszą pamięć – ciekawe ;P
Uwielbiam wszystkie orzechy ale moimi faworytami są pistacje, orzechy laskowe,włoskie i migdały.
Orzechy są bardzo dobrą przekąską.
Polecam te bez soli
świetne są także migdały i kosmetyki z nimi
Dziękuję za spis olejów i kosmetyków o zapachu orzechów! Kosmetyki z orzechami o działaniu głównie odżywczym, natłuszczającym i emoliencyjnym – idealne do skóry atopowej. Muszę częściej po nie sięgać.
Uwielbiam orzechy laskowe i mogłabym je jeść w dużych ilościach 🙂
Włoskie i brazylijskie! Uwielbiam!
Najbardziej lubię orzechy ziemne 🙂
A moje ulubione to włoskie, nerkowce i brazylijskie. Natomiast w czekoladzie – laskowe i makadamia.
Nie ma dnia, abym nie zjadła solidnej garści orzechów włoskich. Do tego orzeszki ziemne – czy to świeżo łupane czy w formie masła orzechowego. Nie pogardzę też chociażby orzechami brazylijskimi, ale ich cena nie jest niestety zachęcająca.
Orzechy to moja ulubiona przekąska, lubię brazylijskie. Najbardziej jednak smakują mi orzechy laskowe ale takie zerwane we wrześniu prosto z leszczyny- są przepyszne 🙂