Oczyszczanie, nawilżanie i złuszczanie cery problematycznej

Oczyszczanie, nawilżanie i złuszczanie cery problematycznej

Cera problematyczna to najczęściej ta ze zmianami trądzikowymi, która sprawia wiele kłopotów. Trudno ją zdiagnozować, bo mylona jest z cerą tłustą. Konsekwencje tej pomyłki pogarszają jeszcze jej stan, ponieważ szybko staje się przesuszona, co jest katastrofalne dla cery trądzikowej. Poznaj zasady prawidłowej pielęgnacji cery problematycznej z trądzikiem.

 

 

Jeśli na buzi pojawiają się zaskórniki, krosty, wypryski, zmiany ropne i rozszerzone pory to znak, że mamy do czynienia z cerą trądzikową, która często mylona jest z tą tłustą. W obu przypadkach mamy do czynienia z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, które wydzielają nadmiar sebum. Jednak w przypadku cery tłustej skóra po prostu świeci się w niektórych miejscach mocniej, tak jak chociażby na brodzie czy nosie. Natomiast trądzik może pojawić się na każdym rodzaju skóry, nawet na tej zbyt suchej, i manifestuje swoją obecność właśnie różnego rodzaju niedoskonałościami. Cera trądzikowa może prezentować różne natężenie zmian. Najczęściej wystarczy prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej, by utrzymać dobry stan skóry. Tylko w ostrych przypadkach wymagana jest konsultacja dermatologiczna. Zasady pielęgnacji skóry przypominamy poniżej.

 

Oczyszczanie cery trądzikowej

W przypadku cery trądzikowej gruczoły łojowe produkują nadmierne ilości sebum, a ono pozostaje na skórze, blokując jej pory. W ciągu dnia na skórze osiada też pył, kurz i inne zanieczyszczenia krążące w powietrzu, których nawet nie dostrzegamy gołym okiem. To wszystko, pozostając na skórze, tworzy idealne środowisko do namnażania się bakterii, a wówczas już tylko krok do powstawania wyprysków i miejscowych stanów zapalnych. Z tych właśnie powodów prawidłowe oczyszczanie skóry jest fundamentalnym obowiązkiem każdego posiadacza cery trądzikowej. W tym celu nie należy używać zwykłego mydła, bo ono spowoduje pogorszenie stanu skóry. Trzeba sięgać po specjalne żele i pianki antybakteryjne, które nie zawierają alkoholu. Cerę należy dokładnie oczyszczać, najlepiej dwa razy dziennie, a obowiązkowo przed pójściem spać. Następnie warto zastosować tonik, który przywróci skórze prawidłowe pH.

 

Złuszczanie martwego naskórka

Regularne stosowanie peelingu w przypadku cery trądzikowej jest szczególnie ważne. Dzięki niemu z powierzchni skóry usunięty zostaje martwy naskórek, co w znacznym stopniu ułatwia samooczyszczanie się porów skórnych. Złuszczanie naskórka przynosi też znacznie więcej korzyści. Jego skutkiem jest pobudzenie naturalnych procesów zachodzących w strukturach skóry, a dzięki temu może ona zachować swoją naturalną jędrność i sprężystość. Wzrasta także jej naturalna zdolność do utrzymywania wilgoci, co automatycznie ogranicza nadmierną produkcję sebum, a więc i rozwój trądziku.

 

Nawilżanie cery trądzikowej

Wiele osób ciągle się dziwi, że cera trądzikowa wymaga nawilżania. Trzeba więc wiedzieć, że gdy skóra zostanie przesuszona, gruczoły łojowe – produkujące sebum już i tak w nadmiarze – dostaną sygnał do jeszcze większej aktywności. Zatem cerę trądzikową należy regularnie nawilżać dobrymi, lekkimi kremami. W ich składzie szukać warto substancji aktywnych wspierających utrzymywanie wilgoci w skórze.

 

Oczyszczanie, nawilżanie i złuszczanie cery problematycznej

 

Sprawdzą się też kremy zawierające związki siarki, bo one zadziałają dwutorowo, będą nawilżać i jednocześnie odkażać skórę. Można postawić też na preparaty kosmetyczne zawierające ekstrakty z rumianku, szałwii czy oczaru wirginijskiego. Z kolei na noc polecane są kremy nawilżające z udziałem kwasów owocowych, bo one delikatnie rozjaśnią skórę i zapobiegną formowaniu się kolejnych zaskórników.

The following two tabs change content below.
Magazyn TrustedCosmetics.pl to branżowy portal kosmetyczny i popularny blog kosmetyczny w jednym. Stworzyła go pasjonatka branży beauty, by połączyć marki kosmetyczne z kobietami kochającymi kosmetyki oraz najpopularniejszymi blogerkami kosmetycznymi i influencerkami urodowymi. Zaglądaj na TrustedCosmetics.pl po najświeższe newsy z branży kosmetycznej. Skorzystaj z usług Wirtualnej Asystentki w branży kosmetycznej, poznawaj laureatów Plebiscytu Diamenty Beauty, nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków oraz rankingi i kosmetyczne wybory redakcji. Jako pierwsza poznawaj najnowsze i nieznane dotąd marki kosmetyczne, godne polecenia kosmetyki oraz perfumy, a także najlepsze usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Zaglądaj również na blog redaktor kosmetycznej, który znajduje się na kobiecym blogu lifestylowym https://www.sposobynazycie.pl/ i bądź na bieżąco z nowinkami w branży kosmetycznej.

Powiązane artykuły

Rodzaje biustonoszy — jaki wybrać, aby czuć się komfortowo i kobieco

Rodzaje biustonoszy — jaki wybrać, aby czuć się komfortowo i kobieco

Wybór odpowiedniego biustonosza ma ogromne znaczenie dla codziennego komfortu i samopoczucia. Źle dobrany biustonosz może powodować dyskomfort i ból, a także negatywnie wpływać na postawę ciała i wygląd stylizacji. Idealnie…

Więcej
Moda less waste

Moda less waste

W obecnych czasach, gdy świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie, a zasoby naszej planety stają się coraz bardziej ograniczone, moda less waste nabiera szczególnej wagi. To podejście, stanowiące przeciwieństwo kultury masowej konsumpcji…

Więcej

Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.