Cera problematyczna to najczęściej ta ze zmianami trądzikowymi, która sprawia wiele kłopotów. Trudno ją zdiagnozować, bo mylona jest z cerą tłustą. Konsekwencje tej pomyłki pogarszają jeszcze jej stan, ponieważ szybko staje się przesuszona, co jest katastrofalne dla cery trądzikowej. Poznaj zasady prawidłowej pielęgnacji cery problematycznej z trądzikiem.
Jeśli na buzi pojawiają się zaskórniki, krosty, wypryski, zmiany ropne i rozszerzone pory to znak, że mamy do czynienia z cerą trądzikową, która często mylona jest z tą tłustą. W obu przypadkach mamy do czynienia z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, które wydzielają nadmiar sebum. Jednak w przypadku cery tłustej skóra po prostu świeci się w niektórych miejscach mocniej, tak jak chociażby na brodzie czy nosie. Natomiast trądzik może pojawić się na każdym rodzaju skóry, nawet na tej zbyt suchej, i manifestuje swoją obecność właśnie różnego rodzaju niedoskonałościami. Cera trądzikowa może prezentować różne natężenie zmian. Najczęściej wystarczy prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej, by utrzymać dobry stan skóry. Tylko w ostrych przypadkach wymagana jest konsultacja dermatologiczna. Zasady pielęgnacji skóry przypominamy poniżej.
Oczyszczanie cery trądzikowej
W przypadku cery trądzikowej gruczoły łojowe produkują nadmierne ilości sebum, a ono pozostaje na skórze, blokując jej pory. W ciągu dnia na skórze osiada też pył, kurz i inne zanieczyszczenia krążące w powietrzu, których nawet nie dostrzegamy gołym okiem. To wszystko, pozostając na skórze, tworzy idealne środowisko do namnażania się bakterii, a wówczas już tylko krok do powstawania wyprysków i miejscowych stanów zapalnych. Z tych właśnie powodów prawidłowe oczyszczanie skóry jest fundamentalnym obowiązkiem każdego posiadacza cery trądzikowej. W tym celu nie należy używać zwykłego mydła, bo ono spowoduje pogorszenie stanu skóry. Trzeba sięgać po specjalne żele i pianki antybakteryjne, które nie zawierają alkoholu. Cerę należy dokładnie oczyszczać, najlepiej dwa razy dziennie, a obowiązkowo przed pójściem spać. Następnie warto zastosować tonik, który przywróci skórze prawidłowe pH.
Złuszczanie martwego naskórka
Regularne stosowanie peelingu w przypadku cery trądzikowej jest szczególnie ważne. Dzięki niemu z powierzchni skóry usunięty zostaje martwy naskórek, co w znacznym stopniu ułatwia samooczyszczanie się porów skórnych. Złuszczanie naskórka przynosi też znacznie więcej korzyści. Jego skutkiem jest pobudzenie naturalnych procesów zachodzących w strukturach skóry, a dzięki temu może ona zachować swoją naturalną jędrność i sprężystość. Wzrasta także jej naturalna zdolność do utrzymywania wilgoci, co automatycznie ogranicza nadmierną produkcję sebum, a więc i rozwój trądziku.
Nawilżanie cery trądzikowej
Wiele osób ciągle się dziwi, że cera trądzikowa wymaga nawilżania. Trzeba więc wiedzieć, że gdy skóra zostanie przesuszona, gruczoły łojowe – produkujące sebum już i tak w nadmiarze – dostaną sygnał do jeszcze większej aktywności. Zatem cerę trądzikową należy regularnie nawilżać dobrymi, lekkimi kremami. W ich składzie szukać warto substancji aktywnych wspierających utrzymywanie wilgoci w skórze.
Sprawdzą się też kremy zawierające związki siarki, bo one zadziałają dwutorowo, będą nawilżać i jednocześnie odkażać skórę. Można postawić też na preparaty kosmetyczne zawierające ekstrakty z rumianku, szałwii czy oczaru wirginijskiego. Z kolei na noc polecane są kremy nawilżające z udziałem kwasów owocowych, bo one delikatnie rozjaśnią skórę i zapobiegną formowaniu się kolejnych zaskórników.