A gdyby tak kosmetyki generowały mniej odpadów? Coraz więcej producentów kosmetyków ekologicznych i naturalnych, którym na sercu leży los naszej planety umożliwia konsumentom zwrot opakowań po kosmetykach. Bardzo często są to eleganckie i stylowe opakowania ze szkła, którym można podarować drugie życie lub poddawać je recyklingowi. Poznaj listę firm kosmetycznych, którym możemy zwrócić opakowania po kosmetykach.
Ten wszędobylski plastik, ale również szklane opakowania po kosmetykach, to duży problem dla naszego środowiska naturalnego. Opakowania kosmetyków i produktów higienicznych najczęściej produkowane są z plastiku, ponieważ są tanie, lekkie i wygodne. Tak bardzo do nich przywykliśmy, że nie będzie łatwo się ich pozbyć się z naszego życia. Istnieje jednak coraz więcej świadomych manufaktur i firm kosmetycznych, które decydują się na produkcję kosmetyków w szklanych opakowaniach oraz dają możliwość zwrotu opakowań po kosmetykach, dzięki czemu mogą je ponownie wykorzystać. A w ten sposób ułatwiają ograniczenie ilości generowanych odpadów w naszych domach.
Co to są kosmetyki zero waste?
Filozofia less waste (mniej śmieci) albo zero waste (zero śmieci) polega na minimalizowaniu odpadów w domu – w kuchni, łazience czy biurze. Zero waste, to coś więcej niż tylko modny trend, bo uczy myślenia proekologicznego oraz podpowiada, w jaki sposób nadmierna lub nieprzemyślana konsumpcja wpływa na środowisko naturalne.
Niezależnie od tego, czy chcesz radykalnie zmienić swój styl życia, każdy, nawet najmniejszy krok w kierunku zmniejszenia odpadów jest dobry dla środowiska i przyszłych pokoleń. Jeśli chodzi o kosmetyki, redukcja ilości odpadów nie jest takie trudna. Wystarczy zacząć od zamiany szamponu na szampon w kostce, a zamiast żelu pod prysznic używać tradycyjnej kostki mydła.
Kosmetyki w szklanych opakowaniach
Opakowania po kosmetykach stanowią znaczną część odpadów każdej rodziny. Dokonując świadomych wyborów, można zmniejszyć ich ilość i wybierać kosmetyki w opakowaniach przyjaznych dla środowiska i nadających się do recyklingu, takich jak szkło. Czy wiesz, że wytwarzane z piasku szkło może być poddawane recyklingowi w nieskończoność bez utraty jakości? Warto też wybierać kosmetyki w opakowaniach zwrotnych.
Drugie życie szklanych opakowań po kosmetykach
Szkło jest doskonałym opakowaniem dla kosmetyków. A wiele manufaktur kosmetyków naturalnych tworzy piękne szklane opakowania, które po zużyciu kosmetyków mogą posłużyć do przechowywania drobiazgów czy akcesoriów albo można z nich zrobić wazonik lub świecznik.
Kosmetyki w opakowaniach recyklingowanych
Poza szkłem istnieją również inne opakowania kosmetyków naturalnych, które nadają się do recyklingu. Wiele kosmetyków naturalnych znajdziemy w papierowych lub aluminiowych opakowaniach. Powstają także nowe innowacyjne opakowania kosmetyków takie jak bioplastik z trzciny cukrowej, który również podlega recyklingowi.
Kosmetyki w opakowaniach aluminiowych
Aluminium, podobnie jak szkło, można bez końca poddawać recyklingowi bez utraty jakości. Aluminium zapewnia kosmetykom doskonałą ochronę przed bakteriami, promieniowaniem UV, wilgocią i zmianami temperatur. Dlatego niektóre ekologiczne marki kosmetyczne wybrały aluminium do pakowania swoich produktów.
Zero waste w kosmetyce – wielorazowe produkty i wybory konsumentek
Oprócz wybierania kosmetyków ekologicznych w opakowaniach, które można recyklingować każdy konsument i konsumentka, dokonując wyboru produktów higienicznych, również wpływają na losy naszej planety. Stosowanie jednorazowych wacików kosmetycznych, chusteczek do demakijażu czy nawet chusteczek do nosa, podpasek i wkładek higienicznych niewątpliwie w znacznym stopniu wpływa na środowisko naturalne. Możemy zmniejszyć ilość odpadów kosmetycznych, zamieniając jednorazowe produkty higieniczne na ich ekologiczne alternatywy wielokrotnego użytku. Pojawia się coraz więcej proekologicznych rozwiązań takich jak kubeczek menstruacyjny, wielorazowe podpaski i wkładki higieniczne czy wielorazowe płatki i waciki kosmetyczne zero waste.
Kosmetyki zero waste ze zwrotnymi opakowaniami
Przemysł kosmetyczny szuka rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu, które zredukują ilość tworzyw sztucznych czy produktów jednorazowego użytku z naszego życia. Ograniczenie plastiku, ponowne użycie i recykling opakowań – oto trzy główne rozwiązania.
Jednym ze sposobów ograniczania plastiku zaśmiecającego naszą planetę jest stosowanie ekologicznych kosmetyków ze zwrotnymi opakowaniami. Czy wiesz, że coraz więcej firm kosmetycznych wprowadza możliwość zwrotu opakowań po kosmetykach?
Lista firm kosmetycznych, które przyjmują opakowania do recyklingu
Zastanawiasz się, czy istnieją takie marki kosmetyczne, którym bliskie jest dobro naszej planety i w związku z tym wprowadziły one możliwość zwrotu opakowań kosmetyków? Oczywiście, że są! Ponadto wiele z nich zachęca do tego, oferując możliwość uzyskania dodatkowych rabatów. Stwórzmy wspólnie listę marek kosmetycznych, które odbierają opakowania zwrotne po kosmetykach.
Lista marek kosmetycznych, które odbierają opakowania zwrotne po kosmetykach
Firmy, które odbierają zwrotne opakowania swoich kosmetyków:
- Ministerstwo Dobrego Mydła
- Lush Botanicals
- Yope
- Iossi
- Mokosh
- Jan Barba
- Szmaragdowe Żuki
- Creamy
- Be.Loved
- Mydlarnia 4 Szpaki
- Fridge
- Lady of Nature
- La Le
- Kostka Mydła
- Phenomé
- Purite
- Bydgoska Wytwórnia Mydła
- Your Natural Side
- Koi Cosmetics
- Kiehl’s
- Simple As That
- Nowa Kosmetyka
- Trawiaste
- Mac Cosmetics
- Shy Deer
- BIOUP
- Ajeden
A może Ty znasz inne marki kosmetyczne, które oferują konsumentom możliwość zwrotu opakowań kosmetycznych?
Być może dla wielu osób te zmiany wydadzą się zbyt pracochłonne. Ale w efekcie są proste i łatwe zastosowania. Drastycznie zmniejszą ilość odpadów i wpływają na naszą planetę. A może Ty znasz inne marki kosmetyczne, które oferują konsumentom możliwość zwrotu opakowań kosmetycznych? Albo sama stosujesz inne rozwiązania zero waste w kosmetyce?
Szczerze popieram marki, które postępują w ten sposób! Jesteśmy zalewani plastikiem. Wszystkie produkty w sklepie są praktycznie w sztucznych opakowaniach, a później dla spokojnego sumienia pakujemy do wszystko do ekologicznych toreb.
Wszystko zależy od rodzaju kosmetyku. Ponowne napełnianie żelem do kąpieli czy mydłem w płynie jest ok. Ale krem do twarzy winien być uzupełniany w sterylnych warunkach aby zabezpieczyć go przed dostaniem się do środka bakterii czy kurzu. Dlatego oddawanie opakowań do firm, które takie warunki potrafią spełnić jest w porządku.
Jestem zachwycona takimi działaniami marek i trzymam kciuki aby coraz więcej ich było na liście. Niby tak nie wiele oddać puste opakowanie, ale im więcej osób tak zrobi efekt będzie zauważalny dla środowiska