Nie truj się! Wybieraj naturalne świece!

Nie truj się! Wybieraj naturalne świece!

Jesień i zima to taki czas, kiedy chętniej zapalamy świece w naszych domach. Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek, co zawierają takie świece i co wdychamy, kiedy je rozpalamy? Albo, w jaki sposób wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i organizm? Dlaczego lepiej zrezygnować ze świec parafinowych i nie wdychać mnóstwa związków chemicznych? Oczywiście jest naturalna alternatywa! Świece z naturalnym woskiem sojowym lub woskiem pszczelim oraz bawełnianym knotem.

 

Niebezpieczne świece parafinowe

Parafina to nie tylko najpopularniejszy, ale i najtańszy surowiec wykorzystywany do produkcji świec na świecie. Otrzymuje się ją z ropy naftowej, smoły, węgla brunatnego, smoły łupkowej, torfu albo w sposób syntetyczny. W celu oszczędności wielu producentów przemysłu świecowego do produkcji świec wykorzystuje odpady po procesie rafinacji ropy naftowej.

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez American Chemical Society w USA odkryto, że podczas procesu spalania wosku parafinowego uwalniane są substancje toksyczne oraz rakotwórcze. Są to tzw. węglowodory aromatyczne: toluen oraz benzen. Te same substancje uwalniane są z rury wydechowej samochodu z silnikiem diesla.

Toluen jest szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek i wątroby. Obniża zdolność koncentracji oraz uczenia się. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a także uszkodzenia mózgu.

Benzen powoduje ostre, jak i przewlekłe zatrucia, do których dochodzi poprzez wdychanie oparów przez układ oddechowy. Zatrucie możliwe jest również za pośrednictwem skóry. Negatywne działanie benzenu wpływa na centralny układ nerwowy, powodując pobudzenie lub depresje. Do objawów zatrucia zalicza się również: zmęczenie, ból głowy, utratę apetytu, szybki i płytki oddech, drżenie kończyn oraz zaburzenia rytmu serca.

Patrząc na wyżej wymienione objawy zatrucia węglowodorami aromatycznymi nie dziwi fakt, iż przebywając w małym, zamkniętym pomieszczeniu w obecności palącej się świecy parafinowej czujemy się zmęczeni oraz znużeni. Pogarsza się nasze samopoczucie, odczuwamy nudności, duszności oraz zawroty i bóle głowy.

 

Parafina to nie wszystko!

Uwagę należy zwrócić również na obecność sztucznych barwników oraz tanich olejków czy esencji zapachowych. Połączenie parafiny ze sztucznymi barwnikami oraz tanimi olejkami zapachowymi stanowi poważne zagrożenie dla całego środowiska. Oprócz wspomnianych wcześniej substancji podczas spalania uwalniane są również między innymi formaldehyd oraz ftalany. Są to substancje silne alergizujące występujące w prawie każdym mieszkaniu. Formaldehyd jest łatwo wchłaniany przez układ oddechowy. Wywołuje katar, kaszel, podrażnienia spojówek. Jest jednym z czynników wywołujących astmę oskrzelową. Jego źródłem mogą być materiały budowlane, materiały wykończeniowe, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny. Ftalany w największym stężeniu obecne są w dywanach, wykładzinach, taniej jakości perfumach, kosmetykach, lakierach oraz farbach. Stanowią poważne zagrożenie dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Powodują astmę alergiczną i alergiczne egzemy. Przyczyniają się do bezpłodności młodych kobiet.

Aby zmniejszyć obecność tych substancji w naszych domach, biurach należy całkowicie zrezygnować z kupna tanich produktów i zacząć sięgać po ich naturalne, zdrowsze odpowiedniki.

 

 

Naturalne świece

Najbezpieczniejsze świece są tworzone na bazie naturalnych wosków jak: wosk sojowy, wosk palmowy, wosk pszczeli czy steryna roślinna. Wielu producentów naturalnych świec stosuje naturalne barwniki, olejki eteryczne, wysokiej jakości esencje zapachowe oraz niebielone, bawełniane knoty. Palenie takich świec gwarantuje czyste spalanie bez emisji szkodliwych substancji. Naturalne świece kosztują więcej a czasem dużo więcej niż świece parafinowe, jednak warto dokonywać świadomych wyborów dla swojego zdrowia.

Najbardziej popularne są świece sojowe. Produkowane z wosku uzyskiwanego za pomocą utwardzania oleju wytłoczonego z nasion soi. Podczas spalania wosk sojowy nie uwalnia żadnych toksycznych substancji. Gwarantuje czyste spalanie w pełni bezpieczne dla środowiska. Niewątpliwym atutem świec sojowych jest także ich długość palenia. Palą się prawie dwa razy dłużej niż świece parafinowe. Wosk sojowy jest również łatwo zmywany. Plamę z wosku wystarczy przetrzeć gorącą wodą z mydłem. Szybko zmienia swą temperaturę, dlatego też jest bezpieczniejszy dla domowego otoczenia.

 

Świece sojowe — Świeczucha

Głównym składnikiem świec marki Świeczucha jest wysokiej jakości naturalny oraz ekologiczny wosk sojowy, niemodyfikowany genetycznie, bez pestycydów, herbicydów, produktów odzwierzęcych i parafiny. Gwarantuje czyste spalanie bez emisji szkodliwych związków dla zdrowia i środowiska. Świece wyróżnia subtelny design oraz wyjątkowe aromaty uzyskane poprzez odpowiedni dobór wysokiej jakości esencji zapachowych. Surowce pozyskiwane są od największych producentów z Anglii. Cała produkcja wykonywana jest ręcznie z ogromną dbałością w domowym zaciszu przez parę miłośników zdrowego stylu życia. Aktualnie wyselekcjonowanych jest 6 zapachów: Żurawina czy Poziomka?, Malinowy Pudding, Karaibski Rum, Pomarańczowa Trufla, Domowe Wypieki oraz Świeże Pranie. W recepturze świec palących się ok. 30 godzin znajdziemy jedynie ekologiczny wosk sojowy, esencję zapachową i knot bawełniany.

 

 

Jeżeli jesteś miłośnikiem świec, pamiętaj, że paląc ich większą ilość naraz, codziennie, przez cały rok narażasz siebie oraz swoich najbliższych na działanie poważnie trujących oparów. Nie musisz całkowicie z nich rezygnować. Wystarczy, że zamienisz je na te bezpieczniejsze — świece naturalne. Pamiętaj, że w dzisiejszym świece dookoła nas jest pełno chemii oraz toksyn — w powietrzu, żywności, kosmetykach, detergentach, przedmiotach domowego użytku, zabawkach, ciuchach. Pomyśl o sobie i innych. Zacznij wybierać świadomie. Nie truj przez swoją niewiedzę!

 

Za cenną wiedzę i przygotowanie artykułu dziękujemy właścicielce marki Świeczucha.

The following two tabs change content below.
Nasza redakcja to społeczność ludzi dbających o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Prezentujemy godne polecenia produkty i usługi oraz dzielimy się wiedzą dotyczącą sprawdzonych sposobów, które pomagają zachować zdrowie i urodę. Interesuje nas tematyka perfum, makijażu czy medycyny estetycznej. Uwielbiamy czytać książki, których recenzje publikujemy w rubryce Beauty Czytelnia oraz recenzować i informować o nowościach kosmetycznych.

Powiązane artykuły

Woda dla urody Zalety picia wody dla urody

Zalety picia wody dla urody

Woda to napój życia. Nasz organizm składa się z tego pierwiastka aż w 90%. Niestety wielu z nas zapomina o odpowiednim nawodnieniu organizmu i często całkowicie zaburza swój metabolizm, przyczyniając…

Więcej
Dołączysz do Akcji detoksykacji? Akcja detoksykacja — skóra, ciało i umysł

Akcja detoksykacja — skóra, ciało i umysł

Nasze ciało, skóra i umysł nie tylko po zimie, potrzebują regularnego oczyszczania. Dlatego dziś chcę Was zaprosić do udziału w nowym projekcie. Nazwałam go "Akcja detoksykacja dla skóry, ciała i…

Więcej

13 komentarzy na temat “Nie truj się! Wybieraj naturalne świece!

 1. Bardzo pożyteczny artykuł. Odkąd zauważyłam, że świece parafinowe używane podczas Bożego Narodzenia strasznie, mnie duszą, zgłębiłam temat i przerzuciłam się na inne rozwiązania.

 2. Nigdy nie przypuszczałam, że to może mieć aż takie znaczenie! Jednak pomimo wszystkich tych sugestii myślę, że warto też od czasu do czasu wietrzyć salon – nawet podczas palenia wosków.

 3. Nie zdawałam sobie sprawy, że świece mają tak zły wpływ na nasz organizm i zdrowie. Nie palę zbyt często świec i wosków, jednak czasem lubię jak coś ładnie pachnie i nadaje miły klimat

 4. Świec w domu praktycznie nie palę,choć klimat z nich bardzo fajny, zwłaszcza w świąteczne zimowe wieczory.
  Nigdy nie zagłębiałam się w skład świec,które kupuję,to widać błąd.
  Czy drogie,czy tanie jednakowo chyba trują..

 5. Nigdy nie zwracałam uwagi na skład śweic, nie podejrzewałam, że mogą być szkodliwe. Tragedia, gdzie by nie popatrzeć, to nas trują….

  1. Dobra świeca wykonana z użyciem składników naturalnych i aromatów naturalnych kosztuje od ok. 20,00 wzwyż (średniej wielkości).

 6. Bardzo ciekawy wpis! Tak ja rowniez jesienia i zima pale siwczki, choc ogolnie caly rok lubie ich obecnosc. Niestety przy typowych Sztucznych swiecach strasznie zle sie czuje i boli mnie glowa, wiec najchetniej pale swiece (zwlaszcza w salonie), ktore sama z mezem robimy w obecnym okresie czyli z wosku pszczelego i z bawelnianym knotem. Zapach i odprezenie gwarantowane.


Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.