Nie ma tabletek "cud" na odchudzanie — rozmowa z Konradem Gacą

Nie ma tabletek "cud" na odchudzanie — rozmowa z Konradem Gacą

Kulturysta, który stał się specjalistą żywieniowym i ekspertem do spraw otyłości. Każdego dnia motywuje ludzi do zdrowego odchudzania. Zaintrygował mnie jego program Mądrego Odchudzania oraz fakt, jak wielu osobom skutecznie pomógł pozbyć się dużej nadwagi. Dlatego postanowiłam zapytać Konrada Gacę o sekrety skuteczności jego metod.

 

 

Renata Zielezińska: Jak to się stało, że zajął się Pan odchudzaniem?

Konrad Gaca: Byłem kulturystą, więc tematyka zdrowego trybu życia była moją codziennością. Kiedy otworzyłem swoją pierwszą siłownię, zaczęły się do mnie zgłaszać osoby, które chciały schudnąć, ale kompletnie nie wiedziały, jak się do tego zabrać. Zrozumiałem wtedy, że problem nadwagi i otyłości dotyczy naprawdę ogromnej grupy osób, a edukacja na ten temat jest na zbyt niskim poziomie. Pierwsze sukcesy osób, którym pomogłem, mnie samemu dały wielki zastrzyk energii do działania i tak narodził się pomysł stworzenia systemu mądrego odchudzania GACA SYSTEM.

 

Renata Zielezińska: Ile osób odchudził Pan do tej pory? To znaczy, ile z nich skutecznie pozbyło się nadwagi, dzięki programowi GACA SYSTEM?

Konrad Gaca: Trudno podać dokładną liczbę, bo ona stale się zmienia, ale mogę się pochwalić, że np. przez pierwszy rok działalności poznańskiego ośrodka GACA CENTRUM jego podopieczni zrzucili w sumie ok. 10 ton! To fantastyczny wynik, za którym kryje się wiele osobistych powrotów do zdrowia, sprawności i zadowolenia z siebie. Jeśli chodzi o ogólną liczbę, to tych osób jest na chwilę obecną ponad 30 tysięcy.

 

Renata Zielezińska: Co Pana zdaniem jest przyczyną otyłości i dlaczego tak trudno nam schudnąć?

Konrad Gaca: Przyczyn może być wiele, bo to indywidualna sprawa, ale najczęściej spotykam się z przypadkami osób, które po prostu do tej pory nie przywiązywały wagi do tego, jak jedzą i że w ogóle się nie ruszają. Takie osoby budzą się pewnego dnia z 30-kilogramową nadwagą, z nadciśnieniem, bezsennością, bólami stawów, a w perspektywie także cukrzycą. To wszystko przez lata zaniedbań albo po prostu brak odpowiedniego wzorca, dobrej motywacji. Trudno nam schudnąć, bo nie zawsze wiemy, jak się za to zabrać, brakuje nam wytrwałości i opieki specjalisty. Zamiast zgłosić się do eksperta i postawić na kompleksowe działania według planu, często wolimy zaufać modnym dietom, które w jakiś bliżej nieokreślony, magiczny sposób mają nam pomóc. Tak to niestety nie działa, nie ma tabletek "cud". Są za to sprawdzone rozwiązania – takie stosujemy w GACA SYSTEM.

 

 

Renata Zielezińska: Czy uważa Pan, że jest sens odchudzania do wakacji, w 2-3 miesiące?

Konrad Gaca: Jeśli nasza waga jest nieprawidłowa, to zawsze jest sens odchudzania. To, ile będzie to trwało, to zależy od naszych predyspozycji, zaangażowania, no i przede wszystkim tego, ile mamy do zrzucenia. Wakacje są motywujące, to dobry czas na zmiany. Gdy przychodzi do mnie osoba, która ma do redukcji 50 kg i chce schudnąć do wakacji, które są za 2-3 miesiące to mówię jej: nie ma cudów, ale za 2-3 miesiące będzie już dużo lepiej. Jeśli nie spróbujesz, nie dowiesz się.

 

Renata Zielezińska: Czy można schudnąć bez wysiłku fizycznego? Jest wiele reklam, które promują takie ekspresowe "odchudzanie". Czy warto kupować tego typu preparaty?

Konrad Gaca: Rezultaty odchudzania bez aktywności fizycznej nigdy nie będą w 100% satysfakcjonujące. By uzyskać trwały, zdrowy efekt konieczne jest połączenie 4 czynników: odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, regeneracji i motywacji. Trzeba pamiętać, że wysiłek fizyczny kształtuje nasze ciało, które w trakcie diety może niesamowicie się zmienić. Sport zadba o to, abyśmy nie tylko byli zdrowsi, sprawniejsi, ale także, abyśmy wyglądali atrakcyjnie. Suplementy diety na niewiele się zdadzą, jeśli poza ich łykaniem nie podejmiemy żadnego działania.

 

 

Renata Zielezińska: Jak rozsądnie zrzucić 5-10 kilogramów? I ile to powinno zająć czasu, aby nie było efektu jo-jo?

Konrad Gaca: Nie można patrzeć na odchudzanie w tych kategoriach. Osoby, które mają do zrzucenia więcej kilogramów — na początku notują szybkie i duże spadki, a te, które chcą zrzucić niewielki nadbagaż, mogą na początku nie mieć aż tak spektakularnych sukcesów. Wszystko zależy od kilku czynników, np. stanu naszego zdrowia, a także motywacji do zmian. Najważniejsze, by odchudzanie przebiegło w sposób mądry, tzn. taki który będzie obejmował cztery filary, na które stawiamy w GACA SYSTEM: dietę, aktywność fizyczną, dbanie o regenerację i motywację. Takie wielotorowe działanie sprawdza się najlepiej i gwarantuje nam bezpieczeństwo dla zdrowia.

 

Renata Zielezińska: Poleca Pan korzystanie z modnych ostatnio cateringów dietetycznych? Czy też lepiej samodzielnie przygotowywać posiłki?

Konrad Gaca: Jestem zwolennikiem indywidualnie dobranej diety, a cateringi dietetyczne mają raczej z góry ustalone menu. To oczywiście bardzo wygodne, zwłaszcza w dzisiejszym zabieganym świecie, ale tak naprawdę przygotowywanie posiłków na diecie wcale nie musi być czasochłonne i trudne. Aby to udowodnić, napisałem dwie książki kulinarne: "Kuchnię Fit" i "Kuchnię Fit 2" – zawarte w nich przepisy są zdrowe i pyszne, a także niezbyt skomplikowane. Musimy pamiętać, że tylko przygotowując posiłki samodzielnie, mamy w 100% wpływ na ich skład.

 

Renata Zielezińska: Czy Pana zdaniem, aby skutecznie i na zawsze zrzucić kilogramy należy połączyć zmianę stylu odżywiania, regularne uprawianie sportów, suplementację? Coś jeszcze?

Konrad Gaca: Tak, jak już wcześniej mówiłem – odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, regeneracja (odpowiedni sen, odpoczynek, przerwy w treningach, suplementacja regeneracyjna) oraz stale podtrzymywana motywacja. Rozpoczynając odchudzanie, zwykle jesteśmy podekscytowani nadchodzącą zmianą, ale ta euforia z czasem może nieco opaść. Warto więc stale ją podnosić. W tym celu polecam np. przeczytanie mojej książki pt. "Obudź w sobie wojownika. Siła motywacji". Stworzyłem ją nie tylko dla ludzi chcących schudnąć, ale w ogóle dla wszystkich, przed którymi stoi cel do zrealizowania. Tłumaczę w niej krok po kroku jak wzmacniać w sobie gotowość do działania, zawarłem tam także różne ćwiczenia motywacyjne, które mogą się przydać. To naprawdę ważne, żeby cały czas pamiętać, o co się walczy i nie poddawać się, zanim nie znajdziemy się dokładnie w miejscu, o którym marzyliśmy.

 

 

Renata Zielezińska: Aktualnie jest moda na różnego rodzaju diety. Dlaczego są one tak mało skuteczne?

Konrad Gaca: Bo są stworzone dla bliżej nieokreślonego ogółu ludzi z nadwagą. Kluczem do sukcesu w odchudzaniu jest danie organizmowi tego, czego naprawdę potrzebuje, a to dostaniemy tylko, jeśli dieta będzie skrojona na miarę. Często przychodzą do mnie osoby, które nie wierzą już, że mogą schudnąć, bo próbowały w życiu wielu diet, które innym pomogły, a im nie. Tłumaczę wtedy, że to właśnie w tych dietach "dla wszystkich" tkwi błąd. Z aktywnością fizyczną jest podobnie – program treningowy powinien być dostosowany do danej osoby i rozpisanej dla niej diety.

 

Renata Zielezińska: Czy może Pan zdradzić sekret skuteczności GACA SYSTEM? Powiem szczerze, że często jestem pod wrażeniem, obserwując osoby, które przeszły metamorfozę dzięki niemu.

Konrad Gaca: Sekretem jest kompleksowość i indywidualne podejście. Tak jak już mówiłem, w GACA SYSTEM podchodzimy do każdego pacjenta jak do nowego przypadku: wybieramy dla niego dietę, odpowiedni trening, a także udzielamy rad na temat najlepszych form regeneracji i motywacji. Wchodząc w GACA SYSTEM, każda osoba otrzymuje wsparcie osobistego terapeuty, może także liczyć na opiekę trenerską na sali ćwiczeń i wsparcie innych osób, które się odchudzają, bo GACA SYSTEM to swego rodzaju wspólnota. Dla moich podopiecznych poczucie, że inni ich rozumieją, że wiedzą, z czym się zmagają, jest niezwykle ważne. Myślę, że to także ma wpływ na sukces, jaki odnosi GACA SYSTEM, a właściwie na sukces, jaki odnoszą podopieczni z jego pomocą.

 

 

 

Renata Zielezińska: Jak się zdrowo odżywiać?

Konrad Gaca: Przez ponad 12 lat przyglądania się nawykom żywieniowym innych udało mi się stworzyć 7 żelaznych zasad, które pomagają utrzymać zdrowie i dobrą sylwetkę:
1. Jedz regularnie. To przyspieszy metabolizm i sprawi, że będziesz wolny od napadów głodu.
2. Odpowiednio komponuj białka, tłuszcze i węglowodany w twojej codziennej diecie.
3. Jedz królewskie śniadania. Rano warto zjeść porcję węglowodanów złożonych, bo to nasyci cię na długo.
4. Postaw na białkowe kolacje.
5. Ogranicz sól i cukier w diecie – sól zatrzymuje wodę w organizmie, a cukier to tylko zbędne kalorie.
6. Jedz zdrowe tłuszcze nienasycone, które znajdziesz m.in. w orzechach czy łososiu.
7. Pij wodę! – regularnie, przez cały dzień. Najlepiej nie rozstawaj się z butelką wody :).

To nie są zasady, które wywracają nasze życie do góry nogami, dlatego naprawdę łatwo ich przestrzegać. I warto, bo przecież nasze zdrowie to nasza najlepsza inwestycja.

The following two tabs change content below.
Renata Zielezińska
Promotorka kosmetyczna, redaktor kosmetyczna, blogerka kosmetyczna, pasjonatka branży beauty, której misją jest poszukiwanie wyjątkowych i niezwykłych produktów oraz usług, które zapewniają troskliwą i niezwykłą pielęgnację. Prowadzi popularny kobiecy blog lifestylowy www.www.sposobynazycie.pl. Recenzentka kosmetyków i usług spa, opiniotwórczyni i influencerka w branży urodowej. Tworzy własną Listę Kosmetycznych Znakomitości, jest pomysłodawczynią Plebiscytu Diamenty Beauty oraz wyzwań urodowych dla Czytelniczek. Popularna copywriterka kosmetyczna i polecana copywriterka lifestylowa, autorka wielu tekstów o urodzie, zdrowiu, pielęgnacji, medycynie estetycznej i żywności. Z branżą urodową związana od 2007 roku, Ekspert Akademii Versum, doradza wielu firmom z branży beauty. Wirtualna Asystentka w branży beauty i nie tylko, uwielbia zdobywać i doskonalić wiedzę, chętnie bierze udział szkoleniach, sympozjach i konferencjach, które wzbogacają ją w nowe wiadomości oraz są doskonałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów.

Powiązane artykuły

Dlaczego szczoteczka soniczna Seysso to najlepszy wybór dla zdrowia Twoich zębów?

Dlaczego szczoteczka soniczna Seysso to najlepszy wybór dla zdrowia Twoich zębów?

Dbając o zdrowie swoich zębów, warto zainwestować w odpowiednie narzędzia do codziennej higieny jamy ustnej. Jednym z nich jest szczoteczka soniczna Seysso, która dzięki swojej zaawansowanej technologii i innowacyjnym rozwiązaniom…

Więcej
Diamenty Beauty 2024: specjalistka ds. dokumentacji kosmetycznej

Diamenty Beauty 2024: specjalistka ds. dokumentacji kosmetycznej

Wprowadzenie kosmetyku do sprzedaży w Unii Europejskiej wymaga mnóstwa wcześniejszej pracy i opracowania niezbędnej dokumentacji, zanim kosmetyk trafi do sprzedaży oraz w ręce konsumentów. Kim jest specjalista ds. dokumentacji kosmetycznej…

Więcej

7 komentarzy na temat “Nie ma tabletek "cud" na odchudzanie — rozmowa z Konradem Gacą

  1. To prawda nie ma tabletem cud, mogą wspomóc ale nie zastąpią diety czy ćwiczeń. Chyba większość jest w naszej psychice i chęciach.

  2. Tabletki i czekanie na cud? ? osobiście popieram Pana i Sama uważam ze wszelkie suplematy diety nie dają efekty. Zdrowa systematyczna dieta i ćwiczenia to jest drogą do sukcesu. Osobiście doświadczyłam to na własnej skórze. Pracowałam na cukierni i co za tym idzie kosztowanue i podhadanue smakowitych ciast i ciasteczek. No i masa idzie w górę wysyłam wtedy 66kg. Wyglądała jak opuchnięte prosiatko rozmiar 44-46 spodnie pupa ogromna. Gdy zmieniłam pracę postanowiłam to zmienić i z tych 66kg w 1,5 roku schudłam do 49kg. Była lekka głodówka typu sałatki i owoce i ćwiczenia. Nosiłam i noszę do dziś rozmiar A obecnie jestem w ciąży to noszę S-M. I jestem dumna z tego. Walczyc o swoje i się nie poddawać.

  3. Myślę, że wystarczy przestrzegać zasad wymienionych powyżej a nie będziemy mieli problemów z nadwagą.

  4. Oglądałam tego Pana regularnie w Pytaniu na śniadanie, lubię sluchac jego porad, wskazówek . Jestem pod wrazeniem ile osób dzięki niemu schudlo. I to ile schudlo! Zdrowo! . Ja sama od styczna zrzucilam 15 kg, Bez glodzenia, bez suplementow diety itd. Walczę dalej. Motywacji mi nie brakuje.


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.