Podczas ciąży kobiety w sposób szczególny muszą dbać o swoje zdrowie, by dobre samopoczucie matki pozytywnie rzutowało na jeszcze nienarodzone dziecko. Niestety, podczas tych dziewięciu miesięcy przyszłej matce może zdarzyć się przeziębienie, czy inne bólowe dolegliwości.
Wiadomo jak radzić sobie z przeziębieniem, czy grypą na co dzień, sprawa jest jednak bardziej skompilowana dla kobiet spodziewających się dziecka. W ich przypadku w grę wchodzą przede wszystkim naturalne metody leczenia.
Jak się leczyć podczas ciąży?
Normalnie w czasie przeziębienia, czy grypy sięgamy po dostępne na rynku tabletki, syropy. W czasie ciąży nie wolno przyjmować ich bez konsultacji z lekarzem, a nawet wtedy doktor prowadzący ciąże nie zaleca stosowania tego typu leczenia. Zbyt często — nawet przy lekkim przeziębieniu — sięgamy po lekarstwa, a w trakcie ciąży tym bardziej jest to niewskazane. Lekarz kobietom spodziewającym się dziecka tylko w szczególnie trudnych i już tego wymagających sytuacjach przepisuje leki, a nawet jeśli wymaga tego sytuacja, antybiotyki. W tych mniej inwazyjnych chorobach takich jak jesienno-zimowe przeziębienie ciężarna może leczyć się naturalnymi sposobami. Oczywiście też przy zastosowaniu odpowiedniej ostrożności, bo nie każde zioła i preparaty można stosować w czasie ciąży.
Najlepszym lekarstwem zioła, owoce i miód
Podczas niegroźnego przeziębienia najważniejszy jest odpoczynek i picie dużej ilości wody. Kobieta w ciąży spokojnie może pozwolić sobie na picie wody z miodem, cytryną oraz imbirem, gdyż ten ostatni działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, podwyższa odporność, a ponadto jest świetny na męczące ciężarne kobiety mdłości. Taka mieszanka jest jednym z najlepszych lekarstw, którą przyszła mama może pić codziennie, by odbudować swoją florę bakteryjną i przeciwdziałać chorobom.
W tym wypadku pomoże także spożywanie naturalnej witaminy C zawartej w świeżych owocach oraz wyciskanych sokach, które dodatkowo dostarczą dodatkowego źródła witamin, a także pozytywnie wpłyną na samopoczucie ciężarnej kobiety. Podczas przeziębienia przyszła mama może także samodzielnie zrobić syrop z cebuli, czosnku i miodu, który sprawdza się szczególnie podczas uporczywego kaszlu i zapalenia górnych dróg oddechowych.
Zioła są świetnym sposobem na walkę z chorobami, ale nikt nie powinien stosować niektórych mieszanek ziół przez dłuższy czas, gdyż takie ich nadmierne spożywanie może na jedną przypadłość pomóc, a za to innej zaszkodzić. Podobnie jest w przypadku kobiet ciężarnych. Są zioła, których młoda matka nie może w ogóle stosować (np. dziurawiec), ale też takie, z których może pić napary.
Mowa tutaj na przykład o rumianku, z którego napój z dodatkiem naturalnego miodu wspomoże walkę z chorobą. Ponadto łagodzi ciążowe dolegliwości i poprawia trawienie. Można go także stosować do płukania gardła, przemywania oczu, czy używać do kąpieli, gdyż działa łagodząco.
Mięta i melisa to zioła, które pomogą ciężarnej kobiecie się uspokoić i bezproblemowo zasnąć. Zioła te działają także dobrze na trawienie.
Jeśli przyszła matka skarży się na uporczywy ból gardła, to może pić napar z szałwii, a także przepłukiwać nim gardło. Na tę (oraz wiele innych przypadłości) świetnie sprawdza się także mniszek lekarski, który w tym wypadku najlepiej spożywać w postaci syropu lub miodu zrobionego wczesnym latem z kwiatów mlecza.
Jeśli temu wszystkiemu towarzyszy wysoka gorączka to warto zastosować napar z lipy oraz kwiatów lub owoców czarnego bzu, który działa napotnie i obniża temperaturę.
Są to najpopularniejsze i najbezpieczniejsze naturalne metody leczenia w trakcie ciąży, które dodatkowo mają inne właściwości niezbędne dla zdrowia matki oraz dziecka.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Artykuł został przygotowany przez firmę My Tummy specjalizującej się w modzie ciążowej i odzieży do karmienia.
Ja zawsze leczenie przeziębienia zaczynam od takich naturalnych metod. 🙂
Podczas ciąży byłam raz chora, otrzymałam ziołowe leki, których smak był okropny ale pomogły
Praktyczne rady dla wszystkich ciężarnych 🙂