Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. III

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. III

Najsłynniejsze zapachy… Przez ponad 100 lat, kiedy na świecie rozwinęła się branża perfumeryjna w formie, jaką znamy obecnie, takich zapachów powstało jedynie kilkadziesiąt. I choć co roku wchodzi na rynek kilkaset nowych perfum różnych marek, takich, które na trwałe weszły do historii światowego perfumiarstwa, tych najsłynniejszych nie jest tak dużo.

 

Jakie perfumy zyskały światową sławę i zostały przez specjalistów uznane za legendarne?

 

Perfumy Arpege marki Lanvin

Arpege Lanvin (1927) – kwiatowo-aldehydowa kompozycja zbliżona nieco w odbiorze do słynnej Chanel no 5. Nie oznacza to oczywiście, że była na niej wzorowana. W latach 20. i 30. XX wieku obie firmy miały na rynku taką samą pozycję, a zapachy oparte na nutach kwiatowo-aldehydowych były najbardziej poszukiwane. Perfumy Arpege nadal są dostępne na rynku w butelce, w jakiej były sprzedawane prawie 100 lat temu.

Perfumy Je Reviens marki Worth

Je Reviens Worth (1932) – kolejna kwiatowo-aldehydowa kompozycja, wypuszczona na rynek przez luksusową markę Worth. Marka Worth zaopatrywała początkowo rody królewskie w luksusowe kreacje, a później również w luksusowe zapachy.

 

Perfumy L’Air du Temps marki Nina Ricci

L’Air du Temps Nina Ricci (1948) – kwiatowy zapach umieszczony w butelce zaprojektowanej przez markę Lalique. Jeden z najsłynniejszych flakonów świata skrywa w sobie wyjątkowe i ponadczasowe perfumy. Szalenie kobiece kwiaty podszyte aldehydami.

 

Perfumy Madame Rochas marki Rochas

Madame Rochas Rochas (1960) – następna kwiatowo-aldehydowa kompozycja stanowiąca ponadczasową klasykę i wyraz luksusowej elegancji. Zapach prawdziwej damy, odzianej w luksusowe futro i wysoki obcas, damy zdystansowanej i pewnej siebie.

 

Perfumy First marki Van Cleef & Arpels

First Van Cleef & Arpels (1976) – kwiatowo-aldehydowa kompozycja, pierwszy zapach luksusowej marki jubilerskiej Van Cleef & Arpels. Pierwsze dzieło początkującego perfumiarza – Jean Claude Ellenę. Klasyka, porównywana przez kolejne pokolenia do słynnej kompozycji Chanel No 5.

 

Perfumy Ombre Rose L’Original marki Jean Charles Brosseau

Ombre Rose L’Original Jean Charles Brosseau (1981) – najsłynniejszy zapach luksusowej marki, której założyciel zasłynął przede wszystkim z projektowania i produkcji luksusowych kapeluszy. Perfumy mocno różane, ale też mocno "vintage".

 

Perfumy Calandre marki Paco Rabanne

Calandre Paco Rabanne (1969) – chłodny kwiatowo-aldehydowy zapach marki słynącej z nietypowych, metalicznych i futurystycznych kreacji. Perfumy umieszczone w bardzo prostej, nowoczesnej butelce.

 

Perfumy Paloma Picasso marki Paloma Picasso

Paloma Picasso Paloma Picasso (1984) – szyprowo-kwiatowa kompozycja, która powstała przy współudziale córki słynnego malarza – Pabla Picassa. Zapach wyjątkowy, tak jak i postać artystki, która promuje go swoim nazwiskiem. Wersje EDP i EDT znacząco różniły się od siebie, wyraźnie wskazując, że EDP pasuje na wieczór, a zdecydowanie lżejsza EDT może być używana z powodzeniem na codzienne okazje.

 

Perfumy Ma Griffe marki Carven

Ma Griffe Carven (1946) – zapach z grupy szyprowo-kwiatowej wypuszczony na rynek przez stary Dom Perfumeryjny. Perfumy chłodne, cierpkie i mocno szyprowe, co stawia je w grupie zapachów "vintage", niekoniecznie popularnych w XXI wieku. Nadal jednak znajduje swoich zwolenników, bo w 2013 roku wypuszczono na rynek uwspółcześnioną nieco wersję tej słynnej kompozycji.

 

Perfumy Tabu marki Dana

Tabu Dana (1932) – ten orientalno-kwiatowy zapach jest przykładem, jak marki niekoniecznie luksusowe mogą stworzyć perfumy, które przez historyków branży będą uważane za wyjątkowe. Kompozycja miała być swoistym "hołdem" złożonym "paniom lekkich obyczajów". Miała być wyuzdana i bezwstydna, podkreślająca dojrzałą kobiecość i wyuzdany seksualizm. Współcześnie perfumy nie wydają się aż tak kontrowersyjne, ale w latach 30. XX wieku były uważane co najmniej za odważne.

 

Perfumy Caleche marki Hermes

Caleche Hermes (1961) – kwiatowo-aldehydowa klasyka, zapach ponadczasowy i bardzo elegancki. Chłodny i zdystansowany. Jedne z najsłynniejszych perfum marki, która specjalizuje się w akcesoriach skórzanych, głównie "jeździeckich".

 

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. III

 

Wyjątkowe kompozycje, które wciąż można kupić, mimo że od ich powstania minęło nawet kilkadziesiąt lat. Co w nich jest takiego urokliwego, że nadal znajdują swoich zwolenników? Magia? Były tworzone w okresie, kiedy perfumiarstwo przeżywało swój rozkwit. Kiedy stosowano najwyższej jakości składniki, kierując się ich specyfiką, a nie ceną. Kiedy słynni perfumiarze nie mieli nakładanych przez właścicieli marek ograniczeń co do funduszy i mogli dawać upust swojemu talentowi i wyobraźni. Kiedy zapachy tworzono w zgodzie ze sztuką, a nie w zgodzie z parametrami ekonomicznymi.

Warto poznać te kompozycje, bo za kilka czy kilkanaście lat znikną zapewne bezpowrotnie z rynku, wypierane przez zapachy bardziej "przebojowe" niż piękne.

Przeczytaj również pozostałe części artykułu:

The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. II

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. II

Kultowe perfumy… Zapachy wszech czasów… Przeboje branży perfumeryjnej… Takie określenia pojawiają się w różnego rodzaju wydawnictwach poświęconych perfumom, w rankingach przedstawianych przez media czy w wypowiedziach osób reprezentujących branżę. Nie…

Więcej
Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. I

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. I

Perfumy to według Słownika Języka Polskiego "kosmetyk w płynie dla kobiet i mężczyzn, zawierający kompozycję odpowiednio dobranych substancji zapachowych – naturalnych bądź sztucznych". Większość ludzi ich używa, a dla niektórych…

Więcej

9 komentarzy na temat “Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. III

  1. Arpege poznałam tylko w wersji aktualnej i muszę przyznać, że są to perfumy niezwykłe i piękne. Natomiast Palomy używała moja ciocia i ten zapach kojarzy mi się z uroczystościami rodzinnymi i cudownym zapachem płaszcza mojej cioci.

    1. Ależ to są jedne z najsłynniejszych marek na świecie 🙂 Razem z tymi z dwóch poprzednich artykułów 🙂 Marki istniejące kilkadziesiąt lub ponad 100 lat 🙂

  2. Super! Dzięki Tobie poznaje to co dla mnie jest nieodkryte, świetnie że masz wiedzę i dzielisz się tym z nami! Bardzo chętnie zajrzę na Twojego bloga! Więcej takich artykułów 🙂

  3. Oprócz Paco Rabanne nie spotkałam się wcześniej z tymi markami. O kompozycjach kwiatowo-aldehydowych wiedziałam niewiele, dlatego cieszę się, że takie artykuły tutaj znajduję. 🙂


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.