Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. II

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. II

Kultowe perfumy… Zapachy wszech czasów… Przeboje branży perfumeryjnej… Takie określenia pojawiają się w różnego rodzaju wydawnictwach poświęconych perfumom, w rankingach przedstawianych przez media czy w wypowiedziach osób reprezentujących branżę.

 

 

Nie wszystkie te określenia oddają właściwy sens. Nie każdy "przebój" jest "kultowy", a również nie każdy zapach "kultowy" stał się przebojem. Należy odróżnić zapachy, które stały się popularne i były czy są masowo kupowane od tych, które stworzyły historię światowego perfumiarstwa.

W prezentowanym zestawieniu znalazły się zapachy nie te najczęściej kupowane, tylko te, które trwale odcisnęły swój ślad w historii branży.

 

Jakie perfumy zyskały światową sławę i zostały przez specjalistów uznane za wyjątkowe?

 

Perfumy Mitsouko marki Guerlain

Mitsouko Guerlain (1919) – to zapach szyprowo-owocowy skomponowany osobiście przez założyciela słynnej marki. Perfumiarza do stworzenia kompozycji zainspirowała historia miłości żony japońskiego admirała do brytyjskiego oficera mająca miejsce podczas wojny rosyjsko-japońskiej w 1905 roku. Charakterystyczny flakon zapachu (produkowany do dziś, czyli ponad 100 lat) został zaprojektowany przez Raymonda Guerlaina i Baccarata.

 

Perfumy Shalimar marki Guerlain

Shalimar Guerlain (1925) – orientalno-przyprawowa kompozycja stworzona przez założyciela marki. Elegancki, intrygujący zapach, który do dziś doczekał się ponad 30 nowych wersji. Utrzymany jest (w prawie wszystkich wersjach) od prawie 100 lat pierwotny kształt butelki.

 

Perfumy Poison marki Christian Dior

Poison Christian Dior (1985) – orientalno-kwiatowa kompozycja, której popularność zapoczątkowała powstanie kilku kolejnych wersji zapachu. Perfumy dość ciężkie, bo takie dominowały w latach 80. XX wieku, ale nie na tyle ciężkie, żeby nie można po niego było sięgnąć w ciągu dnia.

 

Perfumy Diorissimo marki Christian Dior

Diorissimo Christian Dior (1956) – kwiatowa kompozycja zdominowana przez nuty konwalii – ulubiony kwiat słynnego projektanta. Zapach niezaprzeczalnie szalenie kobiecy i zapadający w pamięć.

 

Perfumy Miss Dior marki Christian Dior

Miss Dior Christian Dior (1947) – pierwszy zapach wypuszczony przez Dom Mody Dior. Szyprowo-kwiatowa kompozycja od początku osiągnęła uznanie na rynku i do tej pory jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zapachów marki. W ciągu ostatnich 70 lat doczekała się wielu nowych wersji, z których nie wszystkie podobne są choćby w małym stopniu do pierwowzoru. Dla miłośników pierwszego, oryginalnego zapachu marka w 2011 roku wypuściła na rynek perfumy Miss Dior Oryginale, oparte na pierwotnej recepturze.

 

Perfumy J’adore marki Christian Dior

J’adore Christian Dior (1999) – kwiatowy zapach, który dzięki ogromnej i bardzo profesjonalnej kampanii marketingowej zdobył niebywałą popularność. Jest to kompozycja na tyle uniwersalna, że zdobyła bardzo szerokie grono zwolenników i do tej pory znajduje się na czele listy najczęściej kupowanych zapachów na świecie. Doczekała się też ponad 20 kolejnych wersji.

 

Perfumy Opium marki Yves Saint Laurent

Opium Yves Saint Laurent (1977) – orientalno-przyprawowy zapach, który miał symbolizować uzależnienie. Efekt szoku na rynku potęgował fakt, że sam Yves Saint Laurent prowadził dość bujne życie towarzyskie, a modne wówczas silne używki były jego naturalnym elementem.

 

Perfumy Y marki Yves Saint Laurent

Y Yves Saint Laurent (1964) – pierwsze perfumy marki należące do grupy szyprowo-owocowej. Kreator chciał, by pierwszy zapach sygnowany jego nazwiskiem odzwierciedlał charakter stworzonego przez niego Domu Mody. Był elegancki, zmysłowy, a Paryżanki szalały na jego punkcie tak samo, jak na punkcie kreacji tworzonych wówczas przez wielkiego Yves Saint Laurent.

 

Perfumy Angel marki Thierry Mugler

Angel Thierry Mugler (1992) – pierwszy zapach w historii perfumiarstwa oparty na wyraźnych, "jadalnych" nutach. Bardzo słodki i charakterystyczny, zdominowany przez nuty czekolady, karmelu i miodu. Od wejścia na rynek wśród wielu osób budzi kontrowersje i ma tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników.

 

Perfumy Alien marki Thierry Mugler

Alien Thierry Mugler (2005) – kolejny słynny zapach wydany przez Dom Mody Thierry Mugler, mniej kontrowersyjny niż Angel, ale tak samo popularny. Orientalno-drzewna kompozycja z wyraźną nutą jaśminu.

 

Perfumy Obsession marki Calvin Klein

Obsession Calvin Klein (1985) – orientalno-przyprawowy zapach amerykańskiego projektanta, który spowodował na rynku prawie tyle samo emocji co Opium marki Yves Saint Laurent. Był wyrazisty i odważny, tak samo, jak reklamy, na których uwidoczniono nagie postacie modeli. Celem marki było podkreślanie erotycznego charakteru zapachu.

 

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. II

 

Miłośnicy perfum powinni w większości przypadków znać powyższe kompozycje – każdą z nich można nadal znaleźć na rynku, jeśli nie w perfumeriach stacjonarnych to na pewno w internetowych. Jeśli ktoś ich nie zna, warto, żeby poznał, bo w większości przypadków zdecydowanie wyróżniają się na tle obecnie popularnych zapachów lansowanych przez media i wszechobecne reklamy.

The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

Kolejna porcja słynnych damskich zapachów Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. III

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. III

Najsłynniejsze zapachy… Przez ponad 100 lat, kiedy na świecie rozwinęła się branża perfumeryjna w formie, jaką znamy obecnie, takich zapachów powstało jedynie kilkadziesiąt. I choć co roku wchodzi na rynek…

Więcej
Znasz te słynne damskie zapachy? Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. I

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. I

Perfumy to według Słownika Języka Polskiego "kosmetyk w płynie dla kobiet i mężczyzn, zawierający kompozycję odpowiednio dobranych substancji zapachowych – naturalnych bądź sztucznych". Większość ludzi ich używa, a dla niektórych…

Więcej

4 komentarze na temat “Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. II

  1. Szkoda, że niektóre z tych zapachów przeszło reformulację pod kątem aktualnych odbiorców. Mam zapachy Diora sprzed i po zmianie, jest różnica. Żałuję, że już nie poznam niektórych zapachów w pierwotnej formie…

  2. Na mojej półce J’adore stoi i używam go na specjalne okazje. Opium za to, to miłość mojej mamy! Ale wszystkie są mi znane. Ostatnio marka Yves Saint Laurent bardzo poszła z kampanią w tv, więc bardzo dużo się o niej słyszy.

    1. Najlepsze zapachy marka miała za życia Yves Saint Laurent czyli do 2009 roku. Po 2009 dział perfum i kosmetyków przejął koncern L’Oreal i od tego czasu nie dość, że spadła jakość zapachów starszych (a wciąż produkowanych) to na dodatek nowe zapachy straciły na swojej wyjątkowości.

  3. Przyznam się szczerze, że nie słyszałam wcześniej o zapachach marki Guerlain (pomijając pierwszą cześć tego artykułu). Pozostałe kompozycje są mi znane chociażby z nazwy. Chyba najczęściej miałam styczność z J’adore. Natomiast Diorissimo raczej nie miałam przyjemność wąchać, a żałuję, bo również bardzo lubię konwalie. 🙂


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.