Najdziwniejsze w historii trendy urodowe wszechczasów

Najdziwniejsze w historii trendy urodowe wszechczasów

Od zarania dziejów uroda związana jest z atrakcyjnością fizyczną, określaną jako seksapil, czyli atrakcyjnością erotyczną i wyglądem ciała. Podobnie jak wszystko inne w naszym życiu podlega ona różnym trendom. Choć tak nam się wydaje, to wcale nie istnieje jeden kanon piękna. A to, co było piękne kilka wieków temu, dziś najczęściej może oznaczać brzydotę. Poznaj najdziwniejsze trendy urodowe wszech czasów!

 

 

Może się wydawać, że wszyscy odbierają piękno jednakowo. Okazuje się jednak, że to, co było piękne kilka wieków temu, obecnie może oznaczać brzydotę. Podobnie jest, jeśli chodzi o postrzeganie urody i piękna w różnych częściach świata. Nie istnieje jeden ideał piękna, bo każda kultura na świecie definiuje je w inny sposób. Kobiety od zawsze pragną podobać się mężczyznom ze swojego otoczenia, aby jednak temu, sprostać czasem poświęcają bardzo wiele, a przy tym muszą się nacierpieć.

 

Kult pulchnych kobiet w czasach prehistorycznych

Na przestrzeni wieków łatwo można zauważyć zmieniające się kanony kobiecego piękna, które mogą nas dzisiaj zaskakiwać i dziwić. I tak w czasach prehistorycznych panował kult kobiet pulchnych, silnych i płodnych. Wynikało to z faktu, iż dzięki temu mogły przetrwać w trudnych warunkach i zapewnić liczne potomstwo. Stąd wówczas ceniono niewiasty, które posiadały szerokie biodra i wydatny brzuch, gdyż to sugerowało, iż będą w stanie urodzić pokaźną gromadkę dzieci.

 

Ciemnowłose kobiety o dużym, orlim nosie w starożytnej Grecji

W Starożytnej Grecji ideałem kobiecości były ciemnowłose kobiety o orlim, dużym i rzucającym się w oczy nosie, który oznaczał męstwo, mądrość i odwagę. W tym kraju po dziś dzień nadal preferuje się ten typ urody, natomiast poza Grecją panuje, w tym zakresie zupełnie odmienne postrzeganie piękna, a panie o dużym, orlim nosie chętnie poddają się operacjom plastycznym.

 

W starożytnym Rzymie maskowano duże piersi

W starożytnym Rzymie kobiety owijały sobie piersi bandażem, by zahamować ich wzrost, gdyż kobieta o dużych piersiach była wówczas uważana za nieatrakcyjną. Dziś panie chętnie korzystają z dobrodziejstwa chirurgii plastycznej, aby piersi powiększyć.

 

Szczupła kobieta o bladej skórze i wysokim czole – kanonem piękna w średniowieczu

W średniowieczu za piękne uważano kobiety szczupłe, o wysokim czole i gładkiej, bladej skórze. Aby uzyskać takie efekty, panie decydowały się na szereg bolesnych i dziwacznych zabiegów. Jednym z nich było wyrywanie włosów nad czołem, żeby wydawało się wyższe.

Natomiast w celu wybielania skóry, przez którą powinny być widoczne naczynia krwionośne, używano specyfików na bazie arszeniku czy rtęci, czyli substancji silnie trujących. Szczupłe średniowieczne kobiety stawały się anorektyczkami. Jednym z trendów "wyszczuplających" była moda na tzw. świętą anoreksję, która polegała na odżywianiu się jedynie Eucharystią. Tak drastyczny post powodował, iż kobiety były delikatne i eteryczne.

 

Krągłe kobiety kanonem piękna w baroku

W ciągu wieków trendy związane z pięknem i urodą były bardzo odmienne. Można to dostrzec, przyglądając się kanonom piękna w baroku. W tym czasie za atrakcyjne uważano kobiety o pełnych kształtach, których przykładem są konieczne już dzieła malarza Petera Rubensa. Czasy te należały do kobiet krągłych z dużymi pupami i udami oraz o obfitych piersiach. Trend na pulchne kobiety na przestrzeni wieków powiązany był z okresami braku żywności, a występował naprzemiennie z modą preferującą szczupły wygląd. Był to trudny czas dla Pań, które chcąc wyglądać pięknie, na przemian objadały się do granic możliwości lub poddawały ascezie i głodził. A wszystko po to, by być postrzegane jako bardziej atrakcyjne.

 

Talia osy – dziwnym trendem urodowym

Do dziwnych trendów urodowych, wymagających wielu poświęceń ze strony kobiet z pewnością można zakwalifikować modę na talię osy. W myśl tego kanonu kobiece ciało miało przypominać klepsydrę, czyli posiadać wąską talię oraz duży biust. Głównym atrybutem wspomagającym kobiety był gorset, który nadawał kształt całej sylwetce. Jednakże ta część garderoby często stanowiła poważne zagrożenie dla życia i zdrowia kobiet. Osiągnięcie perfekcyjnego wyglądu niejednokrotnie kosztowało kilka połamanych żeber. Modyfikacje ciała związane z noszeniem gorsetu sprawiały, że ograny wewnętrzne kobiet często ulegały deformacji.

Gorsety stanowiły formę silnie przylegających do ciała stelaży. Wprawdzie modelowały sylwetkę, eksponując wcięcie w pasie oraz podkreślając biust. Były jednak w tym celu mocno zasznurowane, co nierzadko prowadziło nie tylko do trwałej deformacji żeber, ale i niewydolności oddechowej, co oznaczało, że kobiety wręcz mdlały z braku powietrza.

 

Moda na małe stopy i kult krępowania stóp w Chinach

W Chinach obowiązywał kanon małych stóp. Zwyczaj ten pojawił się w średniowieczu i przetrwał całe wieki. Niemal miliard kobiet poddawano makabrycznej torturze, która prowadziła do nieodwracalnego kalectwa, a niestety wiele milionów kobiet jej nie przeżyło.

W średniowiecznych opowieściach Państwa Środka niezwykłą popularnością cieszyła się baśń o chińskim Kopciuszku. Opowieść ta przypomina znaną wszystkim wersję o dziewczynce wychowywanej przez ojca, która po jego śmierci musiała słuchać okrutnej macochy. Również chińska wersja bajki o Kopciuszku kończy się wielkim balem i zagubieniem pantofelka i odnalezieniem ukochanej.

Maleńkie stopy bohaterki tej historii stały się obiektem fascynacji, która była tak silna, iż doprowadziła do erotycznego kultu. Powstawały ody i rapsodie do stóp. Chińczycy oszaleli na punkcie maleńkich i delikatnych stóp.

W X wieku zwyczaj krępowania stóp kobiet w Chinach rozprzestrzenił się z bogatych donów do niższych warstw społecznych. Jego popularność nie słabła przez całe tysiąclecia. Dopiero w 1985 roku powstało stowarzyszenie, które rozpoczęło walkę z brutalnym okaleczaniem kobiet.

Krępowanie stóp miało być sposobem na powstrzymanie procesu wzrostu stopy, a te tortury rozpoczynano u dziewczynek w wieku 5-12 lat. Poza owijaniem stóp ciasnym bandażem serwowano im potrawy, które miały doprowadzić do zmiękczenia, złamania, a w efekcie deformacji stopy. Zadaniem bandaża miało być wpychanie palców pod podeszwę stopy, co w efekcie sprawiało, że stawała się ona krótsza i węższa. Z dnia na dzień bandaż zaciskano mocniej, a stopę prawie na siłę wciskano w coraz mniejsze obuwie. Według tego trendu idealna stopa powinna mieć około 7-10 cm.

 

Najdziwniejsze w historii trendy urodowe wszechczasów

 

Warto jednak podkreślić, że zbyt ciasno wiązany bandaż często powodował zatrzymanie krążenia krwi, a w efekcie do gangreny czy gnicia mięśni. Proceder ten nie tylko okaleczał kobiety, ale również zadawał im wiele cierpienia, zaś u około 10% dziewcząt doprowadzał do śmierci.

Zabieg ten sprawiał, że dziewczęta nie mogły poruszać się na dłuższe odległości. Jednak małe stopy były ważną kartą przetargową podczas swatania, gdyż dawały możliwość awansu społecznego. Co ciekawe krępowanie miało również podtekst erotyczny. Sprawiało, że kobiety były słabe, przez co mężczyźni mogli nad nimi dominować.

 

A może sama znasz jakieś dziwne trendy urodowe w historii świata?

The following two tabs change content below.
Renata Zielezińska
Promotorka kosmetyczna, redaktor kosmetyczna, blogerka kosmetyczna, pasjonatka branży beauty, której misją jest poszukiwanie wyjątkowych i niezwykłych produktów oraz usług, które zapewniają troskliwą i niezwykłą pielęgnację. Prowadzi popularny kobiecy blog lifestylowy www.www.sposobynazycie.pl. Recenzentka kosmetyków i usług spa, opiniotwórczyni i influencerka w branży urodowej. Tworzy własną Listę Kosmetycznych Znakomitości, jest pomysłodawczynią Plebiscytu Diamenty Beauty oraz wyzwań urodowych dla Czytelniczek. Popularna copywriterka kosmetyczna i polecana copywriterka lifestylowa, autorka wielu tekstów o urodzie, zdrowiu, pielęgnacji, medycynie estetycznej i żywności. Z branżą urodową związana od 2007 roku, Ekspert Akademii Versum, doradza wielu firmom z branży beauty. Wirtualna Asystentka w branży beauty i nie tylko, uwielbia zdobywać i doskonalić wiedzę, chętnie bierze udział szkoleniach, sympozjach i konferencjach, które wzbogacają ją w nowe wiadomości oraz są doskonałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów.

Powiązane artykuły

Kosmetyki Estée Lauder – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Kosmetyki Estée Lauder – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Produkty firmy Estée Lauder cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. W ofercie marki znajdziemy luksusowe kosmetyki najwyższej jakości. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o Estée Lauder! Tradycja, wysoka jakość…

Więcej
Wsparcie i rozwój w branży beauty — wywiad z Katarzyną Kędzierską-Stępień

Wsparcie i rozwój w branży beauty — wywiad z Katarzyną Kędzierską-Stępień

Wprowadzenie nowych produktów i usług w salonach kosmetycznych to absolutny must-have. To świetny sposób wyprzedzania konkurencji oraz przyciągania nowych klientów. Jednak pracownicy i właściciele gabinetów urodowych często zapominają o opracowaniu…

Więcej

Jeden komentarz na temat “Najdziwniejsze w historii trendy urodowe wszechczasów


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.