Na co powinien uważać cukrzyk przy odchudzaniu?

Na co powinien uważać cukrzyk przy odchudzaniu?

Utrata kilku nadprogramowych kilogramów wyjdzie cukrzykowi na zdrowie. Jednak planując dietę i treningi, chory musi uwzględniać swoje specyficzne potrzeby i możliwe zagrożenia, które na niego czyhają. Na co diabetyk powinien zwrócić szczególną uwagę?

 

Dostosuj dawkowanie insuliny do zmian w trybie życia

To, ile hormonu przyjmiesz, zależy od ilości spożywanych węglowodanów, białek i tłuszczów. Zbyt wysokie dawki prowadzą do hipoglikemii. Trzeba pamiętać, że nie tylko dieta obniża poziom glukozy we krwi, ale też aktywność fizyczna i zmodyfikowana częstotliwość spożywania pokarmu.

 

Ostrożnie z ćwiczeniami

Nigdy nie zaczynaj wysiłku fizycznego, jeśli poziom cukru wynosi powyżej 250-300 mg. Również hiperglikemia, obecność acetonu w moczu i inne powikłania wykluczają podejmowanie forsownych aktywności. Jeśli chorujesz na cukrzycę typu I, kontroluj intensywność i czas trwania ćwiczeń. Sprawdź zapotrzebowanie na insulinę i węglowodany. Po zakończonym treningu organizm będzie chciał zregenerować zużytą energię. Wówczas może dojść do hipoglikemii, dlatego że komórki mięśniowe wciąż pobierają glukozę z krwi. Aby tego uniknąć, monitoruj poziom cukru przed ćwiczeniami, w ich tracie i kilka godzin po zakończeniu. Przed planowanym wysiłkiem zjedz węglowodanowy posiłek, rób to, co godzinę, a także po zakończeniu treningu.

W szczytowym momencie działania insuliny unikaj wzmożonego ruchu. Nie wstrzykuj też insuliny w miejsca ciała, które będą intensywnie uczestniczyć w męczących aktywnościach. Przed rozpoczęciem ćwiczeń zmniejsz dawkę insuliny o 30-50%, w zależności od nasilenia intensywności wysiłku i wartości glikemii przed wysiłkiem. W przypadku, gdy cierpisz na cukrzycę typu II, regularne treningi są najlepszym sposobem na poprawę swojego zdrowia. Postępowanie nie zakłada tylu rygorystycznych kroków, co w przypadku cukrzycy I typu.

 

Odpowiednia dieta

Cukrzyk powinien spożywać małe posiłki w krótszym odstępie czasu. Połowa dziennego jadłospisu muszą wypełniać węglowodany, rozłożone na równe porcje. Sięgając po odpowiedni produkt,  potrzebna okazuje się wiedza na temat ilości cukru dostarczanej organizmowi. Należy unikać tłuszczu, potraw smażonych, gotowych, chipsów i słodyczy. Zaleca się zachowanie umiaru w spożywaniu owoców. Z kolei warzywa urozmaicające cukrzycowe menu skutecznie obniżą poziom cukru we krwi.

 

 

Wygodne buty

Najlepsze obuwie przeznaczone do noszenia w czasie treningu to takie, które zapewni ochronę przed urazami mechanicznymi i maksimum komfortu. Dobrze, gdy wykonane jest z antybakteryjnego, przepuszczającego powietrze materiału. Dbanie o stan stóp pozwoli na uniknięcie groźnych powikłań prowadzących niekiedy do amputacji.
Przy odchudzaniu cukrzyk powinien uważać przede wszystkim na swoje samopoczucie. Jeżeli będzie zmęczony i senny, koniecznie powinien przerwać trening. Regularne kontrolowanie poziomu cukru to równie ważna zasada rozsądnego odchudzania. Nie dopuszczając do zbytniego spadku lub nagłego wzrostu glikemii, nie narazimy się na nieprzyjemne konsekwencje.

 

Więcej porad dla diabetyków znajdziesz na blogu slodziak.eu.

The following two tabs change content below.
Nasza redakcja to społeczność ludzi dbających o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Prezentujemy godne polecenia produkty i usługi oraz dzielimy się wiedzą dotyczącą sprawdzonych sposobów, które pomagają zachować zdrowie i urodę. Interesuje nas tematyka perfum, makijażu czy medycyny estetycznej. Uwielbiamy czytać książki, których recenzje publikujemy w rubryce Beauty Czytelnia oraz recenzować i informować o nowościach kosmetycznych.

Powiązane artykuły

Prezentacja kosmetyków Charles Worthington Kosmetyki Charles Worthington dostępne w Polsce!

Kosmetyki Charles Worthington dostępne w Polsce!

Pokochaj swoje włosy! Z połączenia profesjonalnej wiedzy i miłości do włosów powstały produkty wysokiej jakości niczym z najlepszych salonów fryzjerskich. Wszystko po to, abyś Ty codziennie mogła cieszyć się efektowną,…

Więcej
Woda dla urody Zalety picia wody dla urody

Zalety picia wody dla urody

Woda to napój życia. Nasz organizm składa się z tego pierwiastka aż w 90%. Niestety wielu z nas zapomina o odpowiednim nawodnieniu organizmu i często całkowicie zaburza swój metabolizm, przyczyniając…

Więcej

2 komentarze na temat “Na co powinien uważać cukrzyk przy odchudzaniu?


Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.