Morskie klimaty w perfumach

Perfumiarze, tworząc swoje kompozycje, sięgają czasem po bardzo oryginalne składniki, żeby zapachy przez nich tworzone były ciekawe i wyjątkowe. Bywa, że są to składniki naturalne lub stworzone w laboratoriach chemicznych. Te syntetyczne mają za zadanie zastąpić drogie czy trudno dostępne składniki naturalne lub też odwzorować pewien klimat. W kompozycjach zapachowych wykorzystywane są również nuty mające za zadanie oddać morski klimat. W perfumach możemy znaleźć takie składniki zapachu jak woda morska czy piasek. Zazwyczaj wchodzą w skład kompozycji letnich, ale nie tylko.

 

Woda morska i piasek w perfumach

 

Woda morska w perfumach

Gdzie miłośnicy morza znajdą takie morskie klimaty? Nuty wody morskiej są wykorzystywane stosunkowo często w letnich kompozycjach. Ascendant Aqua z 2014 roku jest propozycją marki Oriflame, która jest typowym zapachem aromatyczno-wodnym. Reklama tego świeżego zapachu silnie nawiązuje do letniego charakteru kompozycji. Ten niedrogi zapach można kupić u konsultantów tej szwedzkiej marki.

W podobnym stylu utrzymany jest Blue Escape for Him amerykańskiej marki Avon, stworzony w roku 2013. Świeży, drzewno-wodny zapach został nieco ocieplony nutami drzewnymi i piżmem. W okresie letnim popularnością mogą się cieszyć dwa zapachy tej marki dedykowane paniom i panom: Aqua for Him oraz Aqua for Her z roku 2014. Tu również chłodne nuty morskiej wody zostały połączone z nutami drzewnymi i niewielką ilością piżma. W 2016 ukazała się nowa wersja zapachu: Aqua Intense dedykowana panom. Tu oprócz nuty wody morskiej dodano takie składniki jak drzewo kaszmirowe, cytryna, tymianek i kakao.

 

 

Marki drogeryjne również mają swoje zapachy z wyczuwalną wodą morską. Przykładem mogą tu być takie kompozycje jak aromatyczno-wodny Urban Seduction Blue celebryckiej marki założonej przez znanego aktora Antonio Banderasa. Zapach stworzony w 2015 roku oprócz nut wody morskiej zawiera miętę, nuty drzewne, ambrę i piżmo. W sklepach firmowych odzieżowej marki Zara można kupić męski aromatyczno-przyprawowy zapach Zara Seoul wypuszczony na rynek w 2014 roku. Do wody morskiej dodano w nim soczystą mandarynkę i aromatyczną lawendę. Luksusowe marki perfum chętnie sięgają po nietypowe nuty przy tworzeniu swoich kompozycji. Perfumerie luksusowe proponują nam dużo letnich zapachów, w których nutach znajduje się woda morska. Tu dominują jednak zapachy przeznaczone dla panów. Są to między innymi:

 • Kenzo pour Homme marki Kenzo, aromatyczno-wodny zapach z 1991 roku, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród panów.
 • Sun Men Fresh amerykańskiej marki Jil Sander, kolejny aromatyczno-wodny efektowny męski zapach z roku 2014.
 • Aromatyczny 212 Surf for Him marki Carolina Herrera z roku 2014, w bardzo oryginalnej butelce.
 • Acqua di Gio Giorgio marki Armani jeden z najpopularniejszych męskich zapachów od 1996 roku.
 • Cool Water marki Davidoff stworzony w roku 1988 jest typowym, letnim zapachem przesyconym morskimi klimatami.

 

1. Aqua for Him Avon
2. 212 Surf for Him Carolina Herrera
3. Zara Seoul
4. Aqua Intense dla niego Avon
5. Ascendant Aqua Oriflame
6. Aqua for Her Avon
7. Urban Seduction Blue
8. Cool Water marki Davidoff
9. Kenzo pour Homme marki Kenzo
10. Sun Men Fresh Jil Sander
11. Acqua di Gio Giorgio marki Armani

 

Nuty piasku w perfumach

Nuty piasku są rzadziej spotykane w kompozycjach zapachowych i docenione raczej przez marki luksusowe czy tzw. niszowe. Ich miłośnicy mają jednak możliwość kupienia zapachu, w którym znajdą odwzorowanie piaszczystej plaży czy nadmorskich wydm. Nutę piasku odnajdziemy m.in. w kwiatowo-zielonej kompozycji marki Oriflame — Oasis Fresh Dawn z roku 2013 czy szyprowo-kwiatowej Tease celebryckiej marki Paris Hilton z roku 2010. Wśród zapachów marek luksusowych i "niszowych" na uwagę zasługują:

 • damski Burberry Sport Ice marki Burberry z roku 2011,
 • przeznaczony dla panów Guess Seductive Homme Blue marki Guess z 2016 roku,
 • Ocean marki Demeter Fragrance stworzony ok. roku 2000, który w swoim składzie zawiera oprócz nut piasku także nuty wody morskiej oraz soli,
 • Celebrycki, luksusowy zapach Beachscape marki założonej przez aktorkę Jennifer Aniston, który ukazał się na rynku w roku 2016,
 • Costarela "niszowej" marki Carner Barcelona z 2016 roku, w którego kompozycji oprócz nut piasku znalazły się jeszcze mocno wyczuwalne nuty cytrusowe.

 

 

1. Oasis Fresh Dawn Oriflame
2. Tease Paris Hilton
3. Guess Seductive Homme Blue
4. Costarela Carner Barcelona
5. Burberry Sport Ice Woman
6. Beachscape Jennifer Aniston
7. Ocean marki Demeter Fragrance

 

Miłośnicy morskich klimatów mogą więc na rynku znaleźć sporo zapachów, które podkreślą okres urlopowy i dobrze skomponują się z letnim wypoczynkiem. Więcej porad dotyczących zapachów znajdziesz na portalu o perfumach.

The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. III

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. III

Najsłynniejsze zapachy… Przez ponad 100 lat, kiedy na świecie rozwinęła się branża perfumeryjna w formie, jaką znamy obecnie, takich zapachów powstało jedynie kilkadziesiąt. I choć co roku wchodzi na rynek…

Więcej
Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. II

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. II

Kultowe perfumy… Zapachy wszech czasów… Przeboje branży perfumeryjnej… Takie określenia pojawiają się w różnego rodzaju wydawnictwach poświęconych perfumom, w rankingach przedstawianych przez media czy w wypowiedziach osób reprezentujących branżę. Nie…

Więcej

10 komentarzy na temat “Morskie klimaty w perfumach

 1. Morskie nuty zapachowe nie zawsze mi pasują. Niektóre skłaniają się w stronę odświeżaczy powietrza i tego nie znoszę. Lubię gdy zapach rozwija się w stronę egzotyki i zawiera nuty owoców co nadaje kompozycji subtelnych niuansów.

 2. Szkoda, że po takie nuty sięgają tylko producenci drogich perfum. No ale jak się domyślam takie pozyskiwanie zapachów do tanich chyba nie należy.

  1. podejrzewam, że zapach piasku jest nutą syntetyczną, bo nie wyobrażam sobie uzyskiwania aromatu z piasku


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.