Mało znane i egzotyczne kwiaty w perfumach

Mało znane i egzotyczne kwiaty w perfumach

Zapachy kwiatowe od dziesiątek lat są najczęściej wybieraną grupą spośród perfum dla kobiet. Może dlatego, że wydają się najbardziej kobiece? Może dlatego, że odbierane są jako romantyczne? Każdy ma swój indywidualny sposób postrzegania zapachów. Najpopularniejszymi kwiatami, których nuty znajdziemy w znanych damskich perfumach, są: róża, fiołek, konwalia, hiacynt czy lawenda. Poznaj również mało znane i egzotyczne kwiaty w perfumach.

 

Mało znane i egzotyczne kwiaty w perfumach

Ale branża perfumeryjna wykorzystuje do tworzenia zapachów również nuty kwiatów mało znanych czy też bardzo egzotycznych. Sięgają po nie zazwyczaj marki niszowe, które lubują się w kompozycjach o unikatowym charakterze, ale możemy je znaleźć również w zapachach marek luksusowych czy popularnych. Co więcej, te mało znane rośliny, ze względu na niebanalny zapach, znajdują również często zastosowanie w perfumach dla panów.

 

Perfumy z ciemiernikiem

Ciemiernik – roślina z rodziny jaskrowatych. Liczy około 20 gatunków, a uprawiany jest na całym świecie. Jej ciekawą cechą jest to, że potrafi ona kwitnąć również w środku zimy. Ma kwiaty w różnych kolorach, choć najczęściej spotykanymi są białe. To bardzo trwałe rośliny – potrafią zdobić krzew nawet przez kilka miesięcy od zakwitnięcia. Ich zapach zależy od gatunku.

W jakich perfumach znajdziemy nutę ciemiernika?

Perfumy z nutą ciemiernika:

  • Paco Rabanne Black XS Potion for Her (2014)
  • Paco Rabanne Black XS Los Angeles for Her (2016)

 

Perfumy ze strelicją

Strelicja – roślina z rodziny strelicjowatych, w naturze występująca w Afryce Południowej. Czasem popularnie nazywana "rajskim ptakiem", ponieważ jej duże kwiaty w kolorze pomarańczowo-fioletowym przypominają kolorowe ptaki. Często hodowana w domu ze względu na wyjątkowe walory ozdobne.

Jakie zapachy zawierają w recepturze nutę strelicji?

Perfumy z nutą strelicji:

  • Avon Today (2004)
  • Playboy Super Playboy for Her (2013)
  • Britney Spears Maui Fantasy (2016)
  • Bath and Body Works Hawaii Passionfruit Kiss (2015)

 

Perfumy z różanecznikiem

Różanecznik (rododendron) – roślina z rodziny wrzosowatych. Krzew ozdobny występujący w stanie naturalnym głównie w Azji. Kwiaty różanecznika dostępne są w kolorach białym oraz odcieniach różu, czerwieni, żółci i fioletu. Zapach zależy od gatunku.

W których zapachach wykorzystano nuty różanecznika?

Perfumy z nutą różanecznika:

  • Versace Versace (2007)
  • Shiseido Zen for Men (2009)
  • Estee Lauder Intuition (2000)
  • Stella McCartney Sheer Stella (2004)

 

Perfumy z mirtem

Mirt – roślina z rodziny mirtowatych. Niegdyś popularna, obecnie rzadko hodowana. Pochodzi z wybrzeży Morza Śródziemnego i zachodniej Azji. Kwiaty rośliny są białe i pachną podobnie do olejku eukaliptusowego.

W jakich perfumach wykorzystano nuty mirtu?

Perfumy z nuta mirtu:

  • Serge Lutens Ambre Sultan (2000)
  • Yves Rocher Voile d’Ambre (2005)
  • Christian Dior Terra Bella (2018)
  • Valentino Valentino Uomo (2014)
  • Replay Replay for Him (2008)

 

Perfumy z lotosem

Lotos – rodzaj roślin wodnych z rodziny lotosowatych. Występuje w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Kwiaty występują w różnych odcieniach różu, czerwieni oraz żółci. Charakteryzują się intensywnym zapachem oraz tym, że prawie wszystkie części rośliny są jadalne.

W jakich kompozycjach odnajdziemy nuty kwiatu lotosu?

Perfumy z nutą kwiatu lotosu:

  • Demeter Fragrance Lotus Flower (2014)
  • Banana Republic Alabaster (2006)
  • Calvin Klein Euphoria (2005)
  • Versace Bright Crystal (2006)
  • Avon Treselle (2003)

 

Perfumy z osmantusem

Osmantus – należy do rodziny oliwkowatych. To zielony krzew z drobnymi, białymi lub żółtymi kwiatami o intensywnym zapachu. Naturalnie występuje w Japonii, Chinach, Korei i na Tajwanie.

W których perfumach odnajdziemy nuty osmantusa?

Perfumy z nutą osmantusa:

  • Yves Rocher Tropicale Tentation (2019)
  • Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez for Her (2003)
  • Viktor&Rolf Flowerbomb (2005)
  • Cartier Muste de Cartier Gold (2015)
  • Pierre Balmain Extatic (2014)

 

Jak widać, zapachy kwiatowe tworzone są nie tylko z wykorzystaniem aromatu popularnej róży czy konwalii. Perfumiarze od lat prześcigają się w znajdowaniu nowych składników, które uatrakcyjnią tworzone kompozycje. A świat roślin jest idealnym miejscem do takich poszukiwań.

The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. III

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. III

Najsłynniejsze zapachy… Przez ponad 100 lat, kiedy na świecie rozwinęła się branża perfumeryjna w formie, jaką znamy obecnie, takich zapachów powstało jedynie kilkadziesiąt. I choć co roku wchodzi na rynek…

Więcej
Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. II

Najsłynniejsze damskie zapachy z branży światowego perfumiarstwa cz. II

Kultowe perfumy… Zapachy wszech czasów… Przeboje branży perfumeryjnej… Takie określenia pojawiają się w różnego rodzaju wydawnictwach poświęconych perfumom, w rankingach przedstawianych przez media czy w wypowiedziach osób reprezentujących branżę. Nie…

Więcej

8 komentarzy na temat “Mało znane i egzotyczne kwiaty w perfumach

  1. Prawie w każdej kategorii kwiatowej jest zapach, który lubię i którego nie mogę znieść xd jednak połączenia mają duze znaczenie

  2. Zapachy z lotosem niestety mi nie służą, omijam je szerokim łukiem bo wywołują migrenę. Za to ciemiernik mam w ogrodzie i świetnie, mocno pachnie.

  3. W większości nie znam wymienionych tu egzotycznych roślin a co dopiero perfum 🙂 Dowiaduję się tutaj wiele ciekawych rzeczy 🙂

  4. Ja myślę, że lotos jest raczej znany w perfumach. Tym bardziej, że jego nuty znajdziemy w najpopularniejszych zapachach dostępnych na rynku.

  5. Nigdy w ten sposób nie zgłębiałam zapachu perfum, Bardzo mnie zaciekawił ten artykuł kwiat lotosu zawsze mi się kojarzył z tajemniczością, księżniczkami i Indiami. Calvin Klein Euphoria uwielbiam ten zapach

  6. Fajne zestawienie 🙂 człowiek ciągle się czegoś uczy 🙂 wyjątkowe, piękne, kolorowe a do tego z walorami zapachowymi 🙂 świetnie 🙂

  7. Strelicja jest moim hitem – zarówno jeśli chodzi o walory ozdobne jak i zapachowe. Zapach Today od Avon bardzo mi się podoba. O pozostałych roślinach słyszałam (czasem tylko nazwę), ale nie mam pojęcia jak pachną. Egzotyczne, obco brzmiące nazwy kojarzą mi się z luksusem. 😊


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.