Legalnie na haju, czyli czym jest euforia biegacza?

Legalnie na haju, czyli czym jest euforia biegacza?

Tak, to prawda. Naukowcy podają sposoby na to, jak odurzać się bez narkotyków, z jednym utrudnieniem — trzeba się przy tym sporo napocić. Według badań opublikowanych przez Behavioural Neuroscience bieganie może dawać efekty jak po zażyciu najmocniejszych narkotyków. Co ciekawe, nagłe zaprzestanie aktywności fizycznej również wiąże się z odczuwanym zespołem odstawienia.

 

Biegiem po euforyczny stan

Euforia biegacza (runner’s high) to uczucie euforycznego stanu po długotrwałym treningu. Łączy w sobie naturalny sposób na zmniejszenie poczucia lęku, przypływ pozytywnych emocji, a także zwiększenie tolerancji na ból. Ujawnia się poprzez wzmożoną produkcję endorfin. Hormony te, produkowane są w mózgu osoby wykonującej aktywność fizyczną, już po 30 minutach od rozpoczęcia treningu. Dość często zjawisko to opisuje się jako przejęcie przez umysł kontroli nad ciałem.

Zespół naukowców z Atlanty od dziesięciu lat bada powstawanie anandamidu u biegaczy i rowerzystów ćwiczących przez co najmniej pół godziny. Anandamid, to związek chemiczny z grupy psychoaktywnych, występuje także w niewielkiej ilości w czekoladzie, wywołując przy tym efekt podobny do psychoaktywnego THC występującego w marihuanie. Stąd śmiały wniosek — oprócz endorfin, za stan euforii po wysiłku fizycznym odpowiada także naturalne odurzenie kannabinoidowe. Trwający długo trening powoduje wprowadzenie w stan odurzenia i uzależniającej euforii.

 

Euforia jako prezent od ewolucji

Przyczyną osiągnięć ewolucyjnych związanych z człowiekiem i jego pociągiem do biegania była chęć zwiększenia skuteczności zdobywania pokarmu. Nasi polujący przodkowie byli znacznie wolniejsi od uciekających im ofiar. Szczęśliwie dla nas, potrafili gonić je przez długi czas, przez to uniemożliwiali zwierzęciu odpoczynek — aż w końcu padało ono z wycieńczenia. Jak twierdzi dr Dan Lieberman, biolog zajmujący się tematem ewolucji człowieka, to właśnie stan euforii biegacza pomagał pradawnym łowcom zachować czujność.

Doświadczany stan euforii kojarzyli z nagrodą, co z kolei motywowało do kolejnego wysiłku. Euforia powoduje wyostrzenie i zwiększenie intensywności odczuwanych stanów, i tak niebieski staje się bardziej niebieski, a stopień świadomości diametralnie wzrasta. Czyżby to poprzez ewolucję człowiek stał się biegaczem? Wyniki najnowszych badań podają wskazówkę, która wyjaśnia, co sprawiło, że ludzie wyewoluowali na biegaczy długodystansowych. Jako potwierdzenie tej teorii przytacza się cechy anatomiczne człowieka na przykład ścięgno Achillesa, jako najsilniejsze i największe w ciele ludzkim, układ oddychania niezależny od ruchu, naga skóra i jej pocenie się umożliwiające termoregulację.

 

 

Z kolei myśląc o aspektach psychologicznych, idealnie wpasuje się tu opisany stan euforyczny, który stanowi zachętę do aktywności. I chociaż bieganie nie kojarzy się obecnie z przetrwaniem i walką o pożywienie, nadal ma wielu zwolenników.

 

 

Artykuł przygotowała Diana Puchalska — psycholog, w trakcie certyfikacji na Coacha Kryzysowego, współtwórca projektu poradniakryzysowa.pl.

The following two tabs change content below.
Nasza redakcja to społeczność ludzi dbających o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Prezentujemy godne polecenia produkty i usługi oraz dzielimy się wiedzą dotyczącą sprawdzonych sposobów, które pomagają zachować zdrowie i urodę. Interesuje nas tematyka perfum, makijażu czy medycyny estetycznej. Uwielbiamy czytać książki, których recenzje publikujemy w rubryce Beauty Czytelnia oraz recenzować i informować o nowościach kosmetycznych.

Powiązane artykuły

Znasz egzotyczne składniki perfum? Egzotyczne składniki perfum cz. I

Egzotyczne składniki perfum cz. I

Znacie egzotyczne składniki perfum? Zapraszam na ich przegląd. Dziś przyjrzymy się kilku z nich.   Agar – egzotyczny składnik perfum AGAR znany również pod nazwami OUD lub AOUD – wyjątkowe,…

Więcej
Znacie kosmetyki marki Dizao Organic? Kosmetyki Dizao Organic — kosmetyczna podróż po Rosji

Kosmetyki Dizao Organic — kosmetyczna podróż po Rosji

Dizao Organic, rosyjska marka kosmetyczna, która niesamowicie dba o składy swoich kosmetyków i nieprzerwanie od wielu lat czerpie z natury to, co najlepsze. Wśród asortymentu marki znajdują się przede wszystkim…

Więcej

8 komentarzy na temat “Legalnie na haju, czyli czym jest euforia biegacza?

  1. Chciałabym biegać- jednak mam śruby w kolanie i moja noga nie działa tak jak powinna- więc ciężko u mnie z jakimkolwiek sportem 🙁 bardzo mocno odczuwam na nodze niestety

  2. Nie lubię biegać. Czytałam wiele różnych opinii na temat biegania i nie wszystkie były pozytywne. Mieszkam przy parku i chodząc tamtędy widzę dużo ludzi biegających. Po asfalcie (czego nie powinno się robić) i w ewidentnie złym obuwiu. Na szczęście aktywność fizyczna to nie tylko biegi.


Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.