Moda na naturalne i ekologiczne produkty trwa w najlepsze. Świadome konsumentki czasem rezygnują z zakupu kosmetyków w drogeriach, zamiast tego własnoręcznie przygotowują dla siebie kosmetyki do pielęgnacji i makijażu. Czego potrzebujesz, by stworzyć własne domowe kosmetyki?
Surowce i półprodukty kosmetyczne do tworzenia własnych kosmetyków
Istnieją takie wyspecjalizowane sklepy np. ecoflores.eu, w których ofercie znajdziemy szeroką ofertę surowców i półproduktów kosmetycznych, które można stosować jako samodzielny kosmetyk lub jako element składowy to tworzenia własnych kosmetyków.
Warto wybierać naturalne i bezpieczne — wysokiej jakości produkty, które posiadają certyfikaty bezpieczeństwa oraz nie zawierają szkodliwych składników.
Jakie półprodukty i surowce kosmetyczne są niezbędne, by w zaciszu własnego domu tworzyć kosmetyki?
Oleje kosmetyczne
Naturalne oleje roślinne mogą stanowić pełnowartościowy kosmetyk, ale także są składnikiem receptur kosmetyków. Ty także możesz je wykorzystać, aby stworzyć dla siebie tanie domowe kosmetyki. Olej kosmetyczny to składnik nawilżający, który nasyca skórę witaminami, mikroelementami, antyoksydantami czy nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Jako półprodukt do ręcznie robionych kosmetyków możesz wybrać olej awokado, masło babassu, makadamia, z pestek moreli, jojoba, z nasion marchwi, rycynowy, z pestek winogron, ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olej kokosowy, z pestek malin, z pestek dyni czy z pestek pomidorów.
Wdzięcznym surowcem kosmetycznym są także masła kosmetyczne (czyli oleje, które charakteryzuje stały stan skupienia). Do grupy maseł kosmetycznych, które można używać, by stworzyć tanie domowe kosmetyki, zaliczyć można: masło awokado, kakaowe, mango, kawowe lub shea.
Maceraty kosmetyczne
Maceraty w kosmetyce znane są od wieków. Proces maceracji to najprostszy i skuteczny sposób, który pozwala wydobyć i zamknąć w butelce substancje pielęgnacyjne z roślin i ziół. Macerat kosmetyczny to olej, nasycony olejkami eterycznymi, witaminami i minerałami czy też garbnikami. Można je używać jako samodzielny kosmetyk pielęgnacyjny oraz jako podstawa do stworzenia kosmetyków DIY.
W procesie maceracji kwiaty, płatki bądź liście rośliny zanurzone zostają w wybranym oleju. Poprawiają kondycję skóry i włosów. Do stworzenia kosmetyków w zaciszu domowym możesz wykorzystać na przykład macerat lawendowy, z arniki górskiej, z marchwi, z młodego jęczmienia, z nagietka, z płatków róży, z zielonej kawy czy ze spiruliny.
Barwniki i pigmenty
Barwniki i pigmenty kosmetyczne w płynie lub w proszku są bardzo wydajne. Wystarczy dodać jedynie odrobinę do receptury własnych kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych. Barwniki i pigmenty pozwalają uzyskać piękną barwę kosmetyku. Zwracaj uwagę na to, aby były bezpieczne i nie uczulały, a o tym powiedzą Ci ich atesty. Barwniki i pigmenty kosmetyczne w czasie tworzenia domowych kosmetyków można użyć jako składnik mydeł w płynie, balsamów, soli do kąpieli, kul do kąpieli, pomadek, błyszczyków, pudrów czy cieni do powiek. Aby nadać własnoręcznie wykonanym kosmetykom pożądaną barwę, możesz do nich dodać barwnik kosmetyczny albo mikkę perłową w kolorach: głęboki niebieski, gwiezdny pył, sliver touch, słoneczne złoto, szafirowa perła, zieleń emeraldu, złota perła, złoty brokat, czerwony malinowy, fiolet bakłażanu, szafir, szmaragdowa zieleń czy zieleń mchu.
Olejki zapachowe
Zapach… stanowi nieodłączną część kosmetyków. Tak naprawdę często decydujemy się na użycie danego preparatu kosmetycznego, bo zauroczył nas jego zapach. Zapachy wpływają na nasz nastrój, dodają energii czy pozytywnie nastrajają, dlatego również w produkcji domowych kosmetyków na własne potrzeby warto sięgnąć po olejki zapachowe. Jako surowiec do nadania pożądanego aromatu możesz wybrać ulubiony olejek zapachowy.
Glinki kosmetyczne
Glinki kosmetyczne to znane od wieków i stosowane jako kosmetyk surowce, które już od czasów starożytnych pielęgnowały ciała kobiet. Są cennym źródłem minerałów, pierwiastków i mikroelementów, zawierają krzem, mangan, wapń, magnez czy fosforan. Koją skórę, wykazują właściwości zabliźniające i bakteriobójcze. Do tworzenia kosmetyków możesz użyć glinki białej, czarnej, czerwonej, fioletowej, niebieskiej, pomarańczowej, Rassal, różowej lub zielonej. Każda z nich wykazuje inne właściwości.
Suszone zioła
Suszone, aromatyczne zioła to składnik, którym można wzbogacić wiele kosmetyków DIY. To naturalne substancje, a niektóre z nich takie jak gwiazdki anyżu, liście bambusa, płatki bławatka, kwiaty goździka, suszona skórka granatu, kwiat ślazu, suszony owoc maliny, suszone płatki piwonii czy suszone pąki róży świetnie sprawdzają się jako składnik dekoracyjny kosmetyku, który dodatkowo wykazuje właściwości peelingujące.
Jest wiele przepisów na proste i tanie kosmetyki DIY, które możesz zrobić dla siebie bądź podarować jako wyjątkowy prezent. W zależności od tego, jakie kosmetyki będziesz tworzyć w zaciszu własnego domu, z pewnością przydadzą Ci się jeszcze różnorodne akcesoria.
Produkty do przygotowywania naturalnych kosmetyków DIY możesz kupić na przykład w sklepie internetowym ecoflores z surowcami do produkcji kosmetyków. Zaletą kosmetyków tworzonych własnoręcznie jest fakt, że wiesz jakie produkty znajdują się w ich recepturach.
Zaletą przygotowania własnoręcznie kosmetyków jest to,że wiadomo jakie składniki w nich znajdziemy…ja jeszcze nigdy nie zrobiłam takiego kosmetyku.
Do tej pory sama robiłam sobie tylko maseczki i peelingi 🙂
Ciekawy pomysł. Może kiedyś się skuszę i przygotuję sobie jakiś kosmetyk. 🙂
Jedyny kosmetyk jako sama robię to peeling z kawy. Ostatnio znalazłam świetny przepis na kule musujące do kąpieli i bardzo mnie kusi aby je zrobić ☺
Ilonko, jak je zrobisz, to chętnie o nich poczytamy 🙂
Ja to chyba jestem zbyt leniwa, aby przygotować własne kosmetyki w domu. Może jednak warto spróbować.
Przyznam szczerze, że to co robię własnoręcznie to peeling do ciała z użyciem fusów z kawy, w innych przypadkach kupuję gotowe kosmetyki.
Ja stawiam na kosmetyki robione profesjonalnie. Produkty, które możemy przygotować w domowym zaciszu mogą być dobre dla nastolatki lub pani 20+. Niestety w wieku dojrzałym potrzeba czegoś więcej 🙂
Mamy również całą gamę dobrych (podkreślam) konserwantów, które możemy używać do naszych własnych kosmetyków.
Pamiętajmy o tym, że robiąc własne kosmetyki należy zawsze dezynfekować pojemniki czy rzeczy które będą miały styczność z masą, aby nie wprowadzać tam bakterii.
Pomimo użycia konserwantu zalecam trzymać produkty DIY w lodówce dla pełnego bezpieczeństwa.
Marto, dziękujemy za cenne podpowiedzi 🙂
Czytałam ostatnio książkę z lat 90 tych o tworzeniu własnych kosmetyków i w oczy rzuciło mi się to, że kiedyś trzeba było dużo kombinowania, aby zdobyć odpowiednie pojemniczki, o półproduktach nie wspomnę, Teraz jest o wiele łatwiej zamawiamy, czekamy na towar i działamy 🙂
Czasami się zastanawiam, jak to my kiedyś żyliśmy bez internetu… A to było tak niedawno przecież…
Granivero, rzeczywiście teraz trudno to sobie wyobrazić, jednak kiedyś ludzie dawali radę 🙂
Wybór odpowiednich kosmetyków zawsze jest problemem. Naturalne rozwiązanie na pewno okaże się świetną alternatywą.