Konwalia majowa — niepozorny kwiatuszek o wyjątkowym zapachu

Konwalia majowa — niepozorny kwiatuszek o wyjątkowym zapachu

Na przełomie maja i czerwca w ogrodach i parkach pojawia się jeden z najładniej i najintensywniej pachnących kwiatów — konwalia. Ta wyjątkowa bylina spotykana jest w formie wolnorosnącej w Europie i Azji. W Europie konwalia jest symbolem szczęścia, czystości, skromności i młodości. Kwiat konwalii jest również narodową rośliną Finlandii. W Polsce konwalia objęta jest ochroną.

 

Mało kto wie, że konwalia, oprócz walorów zapachowych, ma właściwości lecznicze, do których wykorzystywany jest kwiatostan z liśćmi. Konwalia jest wartościowym lekiem nasercowym — zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego. Stosowana jest w przypadku ostrej niewydolności serca, w zaburzeniach serca czy wadach zastawki sercowej. Preparaty z konwalii pomagają zwalczać dolegliwości reumatyczne. Korzystne działanie wyciągów z konwalii obserwuje się w przypadku zaburzeń pamięci, zawrotów głowy, skłonności do omdleń, ponieważ poprawiają ukrwienie mózgu. Dodatkowo regulują ciśnienie krwi, więc wskazane są dla osób, u których rozwija się choroba nadciśnieniowa.

 

 

konwalia_roslina_lecznicza_1

 

 

Z konwalii przygotowywane są krople i nalewki, lecz ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem, ponieważ konwalia ma też silne działanie trujące. Stosowana bez kontroli może zaszkodzić, zamiast pomóc.

 

Otrzymywany z kwiatów konwalii olejek eteryczny uznawany jest za afrodyzjak, który może rozpalić pożądanie. Dlatego też konwalie wykorzystywane są od lat w przemyśle perfumeryjnym. Pierwszymi słynnymi perfumami opartymi na nucie konwalii były Diorissimo marki Christian Dior (konwalia była ulubionym kwiatem tego wielkiego kreatora mody).

 

Na rynku dostępnych jest sporo kompozycji, w których dominuje konwalia. Zazwyczaj kierowane są do młodych kobiet o romantycznym usposobieniu.

 

Amatorki tego wyjątkowego kwiatu odnajdą jego zapach w takich perfumach jak:

 • Lily Of The Valley Yardley
 • Lily of the Valley Marks and Spencer
 • Lily of the Valley Penhaligon’s
 • Goddess Avon
 • Air Oriflame
 • Jessica McClintock Jessica McClintock
 • Fleur de Cristal Lalique
 • Diorissimo Christian Dior
 • Muguet En Fleurs Yves Rocher

 

 

konwalia_roslina_lecznicza_2

 

 

Zapachy z dominującą nutą konwalii bardzo pasują na wiosenne i letnie dni, szczególnie dziewczętom i młodym kobietom o duszy romantyczki. W kosmetykach pielęgnacyjnych spotykamy jedynie aromat konwalii, ponieważ wśród jej właściwości nie ma działania pielęgnacyjnego na skórę.

 

Zapach konwalii możemy znaleźć:

 • w balsamach do ciała i żelach do kąpieli marek Yves Rocher, Avon, Kappus,
 • w piance do golenia dla Pań marki Venus,
 • kremie do rąk marki Cztery Pory Roku, czy talkach i dezodorantach marki Yardley.
The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

Rodzaje biustonoszy — jaki wybrać, aby czuć się komfortowo i kobieco

Rodzaje biustonoszy — jaki wybrać, aby czuć się komfortowo i kobieco

Wybór odpowiedniego biustonosza ma ogromne znaczenie dla codziennego komfortu i samopoczucia. Źle dobrany biustonosz może powodować dyskomfort i ból, a także negatywnie wpływać na postawę ciała i wygląd stylizacji. Idealnie…

Więcej
Moda less waste

Moda less waste

W obecnych czasach, gdy świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie, a zasoby naszej planety stają się coraz bardziej ograniczone, moda less waste nabiera szczególnej wagi. To podejście, stanowiące przeciwieństwo kultury masowej konsumpcji…

Więcej

8 komentarzy na temat “Konwalia majowa — niepozorny kwiatuszek o wyjątkowym zapachu

 1. Kocham konwalie i uwielbiam ich słodki zapach. Posiadam balsam do ciała o zapachu konwalii Yves Rocher.

 2. Piękne konwalie 😉 Trzeba się będzie wybrać do lasku bo tm już widziałam liście konwalii tak więc przy kolejnej podróży zaskoczy nas pięknymi kwiatuszkami 😉 Można rzec u mnie jest pod szczególną ochroną gdyż znajduje się dokładnie w Naturze 2000 w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego 😉 Kiedyś konwalię nazywano Lilia z doliny 😉
  http://mikibym.blogspot.com/


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.