Kolka nerkowa — co warto o niej wiedzieć?

Kolka nerkowa — co warto o niej wiedzieć?

Zła dieta, mała aktywność fizyczna, ciągły stres w życiu prywatnym oraz zawodowym — to tylko niektóre z przyczyn chorób, które coraz częściej dotykają ludzi. Warto podkreślić, że mnóstwo osób przyczynia się do występowania różnych dolegliwości. Ci ludzie nie tylko źle odżywiają się czy wolny czas spędzają przy telewizorze itp. Jednym z największych błędów są na pewno rzadkie wizyty u lekarzy i niewykonywanie okresowych badań.

 

To oczywiście przyczynia się do tego, że wiele dolegliwości wykrywanych jest praktycznie w końcowym stadium choroby. Dzisiejszy wpis będzie poświęcony kolce nerkowej. Co to za dolegliwość? Jakie są jej najważniejsze objawy? Co robić w przypadku wystąpienia kolki nerkowej? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi, uważnie czytając nasz artykuł.

 

Objawy kolki nerkowej

Warto wiedzieć, że kolka nerkowa to jeden z pierwszych i zarazem najbardziej charakterystycznych objawów kamicy nerkowej. Odznacza się wyjątkowo silnym oraz intensywnym bólem, z którym zwykłe leki przeciwbólowe nie są w stanie sobie poradzić. Choroba ta występuje, kiedy mamy do czynienia z nagłym wzrostem ciśnienia w górnych drogach moczowych; wywołanym zalegającym oraz zbierającym się moczem. Stan ten powoduje zatkanie moczowodu przez kamień moczowy.

Trzeba zaznaczyć, że kolka nerkowa odznacza się nie tylko bardzo silnym oraz uciążliwym bólem. Warto w tym miejscu wspomnieć, że inne objawy tego schorzenia to bolesne parcie na mocz i oddawanie go w niewielkich ilościach. Trzeba podkreślić, że kolka nerkowa odznacza się też nudnościami i wymiotami. Osoby mające ten problem często mają również wyjątkowo wzdęty brzuch. Nie można też nie wspomnieć, że w przypadku zakażenia i stanu zapalnego w drogach moczowych, może pojawić się także wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz wysoka gorączka.

 

Kolka nerkowa — co należy zrobić w przypadku wystąpienia tego schorzenia?

Na pewno pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować żadnego z tych objawów. W pierwszej kolejności można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe, które powinny w pewnym stopniu zmniejszyć dolegliwości. Nie jest to jednak rozwiązanie na dłuższą metę. Jeśli ból jest naprawdę bardzo intensywny, to należy wezwać pogotowie ratunkowe. Na pewno w każdej sytuacji trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci konkretne badania i podejmie decyzję co do dalszej terapii. Warto w tym miejscu wspomnieć, że do bolącej nerki można przyłożyć poduszkę elektryczną albo termofor. Wszystko po to, aby zmniejszyć ból. Należy także starać się chodzić w ten sposób, aby umożliwić kamieniowi przemieszczanie się moczowodem w kierunku do pęcherza.

 

 

Jeśli znajdziecie się już u lekarza, to ten na pewno zleci podstawowe badanie moczu i RTG układu moczowego. Na tej podstawie będzie można zdecydować czy konieczny jest zabieg, czy kamienie zostaną usunięte poprzez odpowiednie leki. Na pewno nie warto zwlekać z wizytą na ostatnią chwilę, ponieważ można dzięki temu ustrzec się przed naprawdę silnymi bólami, które często są nie do wytrzymania.

 

Więcej informacji na stronie http://uro.net.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

The following two tabs change content below.
Nasza redakcja to społeczność ludzi dbających o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Prezentujemy godne polecenia produkty i usługi oraz dzielimy się wiedzą dotyczącą sprawdzonych sposobów, które pomagają zachować zdrowie i urodę. Interesuje nas tematyka perfum, makijażu czy medycyny estetycznej. Uwielbiamy czytać książki, których recenzje publikujemy w rubryce Beauty Czytelnia oraz recenzować i informować o nowościach kosmetycznych.

Powiązane artykuły

A Ty stosujesz olejki na trądzik? Oleje do cery trądzikowej

Oleje do cery trądzikowej

Zastanawiasz się, w jaki sposób za pomocą domowych sposobów pielęgnować skórę trądzikową? Do naturalnej pielęgnacji cery trądzikowej możesz użyć olejów. Które z nich warto wybrać?   Osoby z cerą tłustą…

Więcej
Kosmetyczny marzec 2018 Kosmetyczny marzec 2018 — lista marcowych wydarzeń beauty

Kosmetyczny marzec 2018 — lista marcowych wydarzeń beauty

Praca w redakcji kosmetycznej to częste wyjazdy na różnorodne imprezy kosmetyczne. Co działo się w marcu 2018 w branży urodowej i gdzie warto było się pojawić? Zapraszam na przegląd najciekawszych…

Więcej

7 komentarzy na temat “Kolka nerkowa — co warto o niej wiedzieć?

  1. Niestety miała okazję poznać ból kolki nerkowej i zatkania odpływu nerki, nikomu nie życzę tego doświadczyć. Najgorszy ból jaki mnie dotknął w czasie ciąży

  2. Moja koleżanka miała kiedyś napad kolki nerkowej w szkole. Trzeba było wzywać karetkę, bo ona prostu wyła z bólu. Pomimo, że wzięła silne leki przeciwbólowe. … Bidulka. Długo trwało zanim w końcu rozbili jej ten kamień.

  3. W młodości miałam problemy z nerkami, także kolki nerkowe nie były mi obce. Ale na szczęście jakoś się z tego wyleczyłam 🙂

  4. Miałam raz w życiu napad kolki nerkowej. Ból rozwinął sie w ciągu 10-15 min do takiego stopnia, że maż musiał mnie zanieść na rękach do samochodu żeby zawieźć na pogotowie, bo z bólu nie mogłam iść. Na pogotowiu ryczałam z bólu mimo kroplówek. USG pokazało kamień 0,5cm. Powiedziano, że takiego kamienia nie "urodzę" i będzie trzeba go rozbijać. Na szczęście udało się go pozbyć bez inwazyjnych metod. Nigdy więcej taka sytuacja się nie powtórzyła. I całe szczęście, bo przeżycie okropne.


Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.