Jaśmin ukryty w kompozycjach zapachowych

Jaśmin ukryty w kompozycjach zapachowych

Jaśmin to dość niepozorny kwiat roztaczający wyjątkowy aromat. Jest uznany za ponadczasowy symbol perfumerii. Wyróżnia się charakterystyczną i niepowtarzalną wonią.

 

Czasem funkcjonuje samodzielnie, dominując zapach, a czasem jako nuta uboczna stanowiąc tło dla innych składników kompozycji. "Według najaktualniejszych przewidywań firmy Bell Flavors and Fragrances na rok 2011 jaśmin znajduje się na pierwszym miejscu listy najbardziej popularnych trendów zapachowych." Spowodowane jest to jego bogato wykończonym, świeżym, silnym i słodkim zapachem, który determinuje takie właściwości, w które żaden inny kwiat w takim stopniu nie obfituje.

 

Zapach jaśminu już od lat dwudziestych XX wieku odgrywa wiodącą rolę w perfumerii, kiedy to Jean Patou wykreował najdroższy wtedy zapach świata – Joy – skomponowany z jaśminu oraz róży. Zapach jaśminu doskonale łączy się z większością innych kwiatów i jest cennym składnikiem wielu kompozycji perfumeryjnych, takich jak popularne na rynku od lat Pleasures, Diorella, Sensi, J’adore, Arpege.

 

Klasyczny wyciąg z kwiatów tego pnącza zawiera aż 250 różnorodnych substancji zapachowych. Końcowy zapach wyciągu z jaśminu ulega zmianom w zależności od gatunku kwiatu, z jakiego został otrzymany oraz od warunków uprawy, zbiorów i sposobu ekstrakcji. Najpopularniejsza metoda otrzymywania ekstraktu jaśminu to produkcja tzw. konkretu (70-80% światowej ilości otrzymywane jest tą metodą w Egipcie i Indiach).

 

Pod nazwą jaśminu kryje się ponad 200 gatunków krzewów z rodziny Oleaceae. Rośliny te charakteryzują się wonnymi kwiatami o białych płatkach. Nie każdy gatunek posiada jednakowo cenne walory zapachowe. Jaśmin występuje w warunkach naturalnych głównie w tropikalnych rejonach Azji (Indie, Iran, Chiny), Afryki (Egipt, Maroko) i Australii, a wybrane gatunki uprawiane są również w Europie (w rejonach śródziemnomorskich). Obecnie, w jaśminowych kompozycjach zapachowych wykorzystywane są niemal wyłącznie ekstrakty z kwiatów odmiany J.officinale, J.grandiflorum oraz J.sambac.

 

jasmin_w_kompozycjach_zapachowych

 

W Europie głównie wielkokwiatowa odmiana J.grandiflorum (Egyptian jasmine, Indian jasmine, Catalonian jasmine, Italian jasmine) oraz jaśmin lekarski J.officinale (Common jasmine lub Poet’s jasmine) są wykorzystywane do produkcji absolutu jaśminowego.

 

W Chinach oraz południowo-wschodniej Azji wyciąg jaśminowy jest otrzymywany głównie z gatunku J.sambac (Arabian jasmine, Chinese jasmine, Mallika). Ponadto, pachnące suszone kwiaty tej rośliny są tam wykorzystywane do produkcji znanej już od XVII wieku herbaty jaśminowej. J.sambac wykazuje bardziej zieloną i ziemistą nutę zapachową niż J.grandiflorum. Ekstrakt J.sambac nie jest często używany w europejskiej perfumerii.

 

Ja szalenie lubię jaśmin w perfumach, szczególnie wtedy, kiedy jego nuty wybijają się na pierwszą pozycję. Mam kilka zapachów z dominującym jaśminem i używam ich głównie latem, bo na tę porę roku zapach jaśminu najbardziej mi pasuje (nawet, jak jest "zmieszany").

 

jasmin_w_kompozycjach_zapachowych_2

 

Bardziej znanymi zapachami, w których mocno wykorzystano jaśmin, są takie perfumy:

 • Mon Jasmin Noir Bvlgari
 • J’adore Le Jasmin Christian Dior
 • Eclat Femme Oriflame
 • White Luminous Gold Michael Kors
 • Tendre Jasmin Yves Rocher
 • A La Nuit Serge Lutens
 • Le Jasmin Annick Goutal
 • Magnificent Blossom Yves Saint Laurent
 • Beauty Calvin Klein
 • Alien Thierry Mugler
 • Jasmine Avon
 • Halle Berry Exotic Jasmine

 

 

Jaśmin to jeden z najdroższych składników w przemyśle perfumeryjnym. Wielkie marki wykorzystują do produkcji swoich kompozycji naturalne ekstrakty jaśminu, a marki niższego kalibru niestety jaśmin syntetyczny, kierując się głównie aspektem ekonomicznym. Niestety wpływa to na jakość samej kompozycji i jej odbiór przez nasze nosy.

The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

A Ty jakiej szczoteczki używasz? Wybielanie zębów w domu. Jaką szczoteczkę wybrać?

Wybielanie zębów w domu. Jaką szczoteczkę wybrać?

Kto nie chciałby mieć śnieżnobiałych zębów? Aby wybielić zęby wcale nie trzeba mieć najdroższych szczoteczek i past do zębów z najwyższej półki. Domowymi sposobami możesz zmienić kolor swoich zębów nawet…

Więcej
Higiena jamy ustnej Błędy przy higienie jamy ustnej – czego się wystrzegać?

Błędy przy higienie jamy ustnej – czego się wystrzegać?

Myślisz, że wiesz już wszystko na temat czyszczenia zębów i jamy ustnej? W takim razie sprawdź, czy na pewno nie popełniasz błędów!   Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą naszego…

Więcej

26 komentarzy na temat “Jaśmin ukryty w kompozycjach zapachowych

 1. Niespecjalnie podoba mi się zapach jaśminu użyty w w kosmetykach – kojarzy mi się troszkę z "babcinymi" perfumami dla starszych pań.

  1. Nie ma czegoś takiego jak "babcine perfumy". Ja mając lat 20+ używałam zapachów z lat 60-tych i 70-tych. I nadal pozostają moimi ulubionymi. Zmienia się tylko moda na rodzaje zapachów, co nie znaczy, że te sprzed 30, 50 czy nawet 100 lat są gorsze, "niemodne" czy "babcine". Dodatkowo przy takich wypowiedziach dochodzi do głosu brak znajomości branży perfumeryjnej. Polecam mojego bloga w tym temacie… 🙂

   https://perfumowakraina.wordpress.com/


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.