Jak właściwie dobrać oprawki do okularów?

Jak właściwie dobrać oprawki do okularów?

Okulary we współczesnym świecie odgrywają dychotomiczną rolę. Z jednej strony stanowią dla oczu aparat korekcyjny, na takiej samej zasadzie jak chociażby aparat słuchowy stanowi aparat korekcyjny dla uszu. Z drugiej strony jednakże uchodzą za element garderoby. Za ich sprawą ktoś, kto je nosi, może wyglądać o wiele lepiej, ale nie musi – wszystko zależy od odpowiedniego wybrania oprawek okularów.

 

Zasady wyboru oprawek okularów

Najpierw bada się wzrok u okulisty i to on stwierdza czy potrzeba nam korekcji, czy też nie, a jeśli tak, to jakiej. Następnie idzie się do optometrysty, który odpowiednio odmierzy i dopasuje okulary, zwracając uwagę zarówno na właściwe szkła, jak też na właściwe oprawki. Wreszcie zlecenie trafia do optyka, który okulary wyrabia i wysyła do salonu optycznego. Bardzo ważną kwestią okazuje się dobranie właściwych okularów. Po pierwsze chodzi o to, aby wybrać właściwe szkła nazywane soczewkami. Soczewki sferyczne dodatnie sprawdzają się przy krótkowzroczności, soczewki sferyczne ujemne sprawdzają się przy krótkowzroczności, soczewki toryczne sprawdzają się przy astygmatyzmie, a soczewki multifokalne sprawdzają się przy presbiopii. Dochodzą do tego słabsze i mocniejsze moce w zależności od natężenia wady wzroku. Oprócz tego zwraca się uwagę na wymiary, aby przyrząd odpowiednio się trzymał. Po drugie należy wybrać właściwe oprawki. Kształt oprawek powinien współgrać z kształtem twarzy, a ich kolor z kolorem włosów, ewentualnie także z kolorem oczu.

 

Kształt oprawek okularów a kształt twarzy

Właściwie wybrane oprawki okularów swoim kształtem pasują do kształtu twarzy. Dla twarzy okrągłej pasują oprawki kwadratowe i prostokątne, a nie pasują oprawki okrągłe i owalne. Twarz owalna uchodzi za bardzo szczęśliwą, bo pasują do niej niemal wszystkie typy okularów. Dla twarzy kwadratowej pasują oprawki okrągłe i owalne, a nie pasują oprawki kwadratowe i prostokątne. Podobnie sprawa wygląda w kwestii doboru okularów przy twarzy prostokątnej. Twarz trójkątna z kolei to typ twarzy, dla której najlepiej postawić na okulary okrągłe, a darować sobie okulary kwadratowe. Ponadto występują okulary bez oprawek, których szkła trzymają się na specjalnych sprężynkach. Warto przed podjęciem decyzji wykonać tak zwany pomiar twarzy. Opiera się ona na trzech krokach, czyli zmierzeniu długości i szerokości twarzy, sprawdzeniu linii czoła oraz linii podbródka. Jedne twarze są szersze, drugie dłuższe, niektóre mają linię czoła prostą, a niektóre wygiętą w dół lub wygiętą w górę, liczy się także zakończenie podbródka występujące w kształcie litery u, rozciągniętego u oraz v.

 

 

Kolor oprawek okularów a kolor włosów

Właściwie wybrane oprawki okularów swoim kolorem pasują do koloru włosów. Przy włosach ciemnych sprawdzają się oprawki czarne, białe, czerwone i srebrne, a przy włosach rudych oprawki czarne, żółte, granatowe i złote. Włosy siwe doskonale komponują się z okularami czarnymi, białymi, granatowymi i srebrnymi, a włosy blond z okularami czarnymi, żółtymi, czerwonymi i złotymi.

 

 

Artykuł został przygotowany we współpracy z soczewki24.pl.

The following two tabs change content below.
Nasza redakcja to społeczność ludzi dbających o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Prezentujemy godne polecenia produkty i usługi oraz dzielimy się wiedzą dotyczącą sprawdzonych sposobów, które pomagają zachować zdrowie i urodę. Interesuje nas tematyka perfum, makijażu czy medycyny estetycznej. Uwielbiamy czytać książki, których recenzje publikujemy w rubryce Beauty Czytelnia oraz recenzować i informować o nowościach kosmetycznych.

Powiązane artykuły

Woda dla urody Zalety picia wody dla urody

Zalety picia wody dla urody

Woda to napój życia. Nasz organizm składa się z tego pierwiastka aż w 90%. Niestety wielu z nas zapomina o odpowiednim nawodnieniu organizmu i często całkowicie zaburza swój metabolizm, przyczyniając…

Więcej
Dołączysz do Akcji detoksykacji? Akcja detoksykacja — skóra, ciało i umysł

Akcja detoksykacja — skóra, ciało i umysł

Nasze ciało, skóra i umysł nie tylko po zimie, potrzebują regularnego oczyszczania. Dlatego dziś chcę Was zaprosić do udziału w nowym projekcie. Nazwałam go "Akcja detoksykacja dla skóry, ciała i…

Więcej

5 komentarzy na temat “Jak właściwie dobrać oprawki do okularów?

  1. Ja mam 3 pary okularów korekcyjnych. Dobrane kolorystycznie pod kątem moich ubrań i noszonej biżuterii.. Jeśli ktoś potrafi dobrać sobie oprawki sam i wie, w jakich dobrze się czuje, to ogromny wybór jest w sklepach sieci Tk Maxx. Luksusowe oprawki kosztują tu tyle, co chińskie bezfirmowe w sklepach optycznych.

    1. No tak, tylko co w przypadku, gdy ktoś ma dużą wadę wzroku np. -5, -6? Okularów z takimi szkiełkami nie znajdziemy w sieciówkach, bo szkiełka do nich są najczęściej specjalnie zamawiane, a do tego jeszcze odpowiednio profilowane, żeby nie przypominały denka od słoika.


Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.