Jak rozpoznać owulację?

Jak rozpoznać owulację?

Owulacja, czyli inaczej jajeczkowanie, występuje w czasie każdego cyklu miesiączkowego u zdrowej kobiety w wieku rozrodczym. Uwolnione w jajniku przez pęcherzyk Graafa, jajeczko przemieszcza się jajowodem do macicy. Tuż przed i po owulacji kobieta jest płodna. Dokładne ustalenie terminu jej wystąpienia jest więc szczególnie ważne dla pań, które starają się o dziecko oraz tych, które stosują naturalne metody antykoncepcji.

 

Objawy jajeczkowania

Aby móc określić dzień owulacji, nie wystarczy obserwacja swojego organizmu w ciągu jednego cyklu. Należy poświęcić jej minimum trzy miesiące. U każdej z kobiet objawy mogą być trochę inne. O jajeczkowaniu świadczy m.in. zmiana konsystencji śluzu – staje się on rzadszy, jest ciągnący i przezroczysty. Zwiększa się również jego ilość. Ułatwia to plemnikom dotarcie do jajeczka. Śluz wydzielany jest pod wpływem działania estrogenów. Kolejnym objawem owulacji może być podwyższona temperatura ciała – w tym czasie podnosi się ona zwykle o 0,5 stopnia Celsjusza. Należy mierzyć ją codziennie rano, o tej samej porze i w tych samych warunkach, tuż po przebudzeniu i w czasie całego cyklu. O jajeczkowaniu świadczyć może również kłujący ból w dole brzucha (zazwyczaj z jednej strony), wzrost libido, poprawa wyglądu włosów i cery, a także tkliwość i bolesność piersi. Niektóre panie skarżą się w tym czasie na obrzmienie warg sromowych.

 

Nie wszystkie te objawy występują u każdej z pań, dlatego potrzebna jest systematyczna obserwacja swojego ciała. Warunkiem koniecznym do określenia dnia jajeczkowania są regularne cykle miesiączkowe. W połączeniu z kalkulatorem dni płodnych wyznaczenie daty owulacji nie będzie trudne. W ustaleniu tego terminu pomocny może być dostępny w aptekach test stężenia poziomu LH (hormonu luteotropowego). Podwyższony poziom LH świadczy o tym, że w ciągu 36 godzin wystąpi owulacja. Zagadnienie to szerzej omówione zostało na stronie kobiecosc.info.

 

 

Obserwacja organizmu

Chcąc określić dni płodne, warto uważnie obserwować swój organizm i notować wszystkie spostrzeżenia. Przy regularnym cyklu miesiączkowym objawy powinny się powtarzać. Warunkiem jest jednak dobry stan zdrowia. Może się bowiem okazać, że z jajeczkowaniem pomylimy oznaki choroby. Przykładem mogą być upławy. O czym świadczą i czy powinny niepokoić? Niektóre z pań mylą je ze zwiększoną ilością śluzu spowodowaną jajeczkowaniem. Tymczasem upławy zwykle wskazują na infekcję i bezwzględnie wymagają wizyty u specjalisty.

The following two tabs change content below.
Magazyn TrustedCosmetics.pl to branżowy portal kosmetyczny i popularny blog kosmetyczny w jednym. Stworzyła go pasjonatka branży beauty, by połączyć marki kosmetyczne z kobietami kochającymi kosmetyki oraz najpopularniejszymi blogerkami kosmetycznymi i influencerkami urodowymi. Zaglądaj na TrustedCosmetics.pl po najświeższe newsy z branży kosmetycznej. Skorzystaj z usług Wirtualnej Asystentki w branży kosmetycznej, poznawaj laureatów Plebiscytu Diamenty Beauty, nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków oraz rankingi i kosmetyczne wybory redakcji. Jako pierwsza poznawaj najnowsze i nieznane dotąd marki kosmetyczne, godne polecenia kosmetyki oraz perfumy, a także najlepsze usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Zaglądaj również na blog redaktor kosmetycznej, który znajduje się na kobiecym blogu lifestylowym https://www.sposobynazycie.pl/ i bądź na bieżąco z nowinkami w branży kosmetycznej.

Powiązane artykuły

Różnice między wodą toaletową, wodą perfumowaną i perfumami

Różnice między wodą toaletową, wodą perfumowaną i perfumami

Wybór między wodą toaletową, wodą perfumowaną lub perfumami nie zawsze jest łatwy. Nie różnią się tylko nazwą, ale przede wszystkim stężeniem. Aby wybrać właściwy produkt, należy wiedzieć, co wyróżnia każdy…

Więcej
Top 5 kosmetyków do włosów, które musisz mieć

Top 5 kosmetyków do włosów, które musisz mieć

Dbanie o włosy to nie tylko mycie i suszenie, bo przecież wtedy trudno byłoby włożyć w nie grzebień, a czesanie wiązałoby się z codziennym bólem i wyrywanie włosów. Dlatego poza…

Więcej

4 komentarze na temat “Jak rozpoznać owulację?

  1. Ja kiedy mam owulację mam taki ból (przeważnie z prawej strony) że raz trafiłam do szpitala z podejrzeniem zapalenia wyrostka. Zgina mnie w pół nie mogę ruszyć nogą ani ręką. Kilka miesięcy minęło zanim doszłam do tego że to właśnie owulacja- tak się trafiło że akurat miałam wizytę u ginekologa i powiedział mi że właśnie mam owulację z prawego jajnika- także dziś już wiem kiedy.

  2. Chodząc na nauki przed małżeńskie uczono nas jak rozpoznać czas jajeczkowania. Prowadziliśmy notatki które miały pokazać nam to co gołym okiem nie było widoczne i przez kilka miesięcy systematycznie prowadziłam zeszyt, który nauczył mnie dokładnie poznać swoje ciało.

  3. Bardzo dobry tekst, krotko i na temat. Przyda sie nie jednej nastolatce, ja jako kobieta po 30 znam dokladnie swoje cialo i wiem kiedy mam owulacje czy inne "przypadlosci". 😉

  4. Polecam mierzenie temperatury, idealnie pokazuje kiedy była. Śluz może być i tydzień a owulacja trwa ok 12 godzin.


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.