Jak rozpoznać owulację?

Jak rozpoznać owulację?

Owulacja, czyli inaczej jajeczkowanie, występuje w czasie każdego cyklu miesiączkowego u zdrowej kobiety w wieku rozrodczym. Uwolnione w jajniku przez pęcherzyk Graafa, jajeczko przemieszcza się jajowodem do macicy. Tuż przed i po owulacji kobieta jest płodna. Dokładne ustalenie terminu jej wystąpienia jest więc szczególnie ważne dla pań, które starają się o dziecko oraz tych, które stosują naturalne metody antykoncepcji.

 

Objawy jajeczkowania

Aby móc określić dzień owulacji, nie wystarczy obserwacja swojego organizmu w ciągu jednego cyklu. Należy poświęcić jej minimum trzy miesiące. U każdej z kobiet objawy mogą być trochę inne. O jajeczkowaniu świadczy m.in. zmiana konsystencji śluzu – staje się on rzadszy, jest ciągnący i przezroczysty. Zwiększa się również jego ilość. Ułatwia to plemnikom dotarcie do jajeczka. Śluz wydzielany jest pod wpływem działania estrogenów. Kolejnym objawem owulacji może być podwyższona temperatura ciała – w tym czasie podnosi się ona zwykle o 0,5 stopnia Celsjusza. Należy mierzyć ją codziennie rano, o tej samej porze i w tych samych warunkach, tuż po przebudzeniu i w czasie całego cyklu. O jajeczkowaniu świadczyć może również kłujący ból w dole brzucha (zazwyczaj z jednej strony), wzrost libido, poprawa wyglądu włosów i cery, a także tkliwość i bolesność piersi. Niektóre panie skarżą się w tym czasie na obrzmienie warg sromowych.

 

Nie wszystkie te objawy występują u każdej z pań, dlatego potrzebna jest systematyczna obserwacja swojego ciała. Warunkiem koniecznym do określenia dnia jajeczkowania są regularne cykle miesiączkowe. W połączeniu z kalkulatorem dni płodnych wyznaczenie daty owulacji nie będzie trudne. W ustaleniu tego terminu pomocny może być dostępny w aptekach test stężenia poziomu LH (hormonu luteotropowego). Podwyższony poziom LH świadczy o tym, że w ciągu 36 godzin wystąpi owulacja. Zagadnienie to szerzej omówione zostało na stronie kobiecosc.info.

 

 

Obserwacja organizmu

Chcąc określić dni płodne, warto uważnie obserwować swój organizm i notować wszystkie spostrzeżenia. Przy regularnym cyklu miesiączkowym objawy powinny się powtarzać. Warunkiem jest jednak dobry stan zdrowia. Może się bowiem okazać, że z jajeczkowaniem pomylimy oznaki choroby. Przykładem mogą być upławy. O czym świadczą i czy powinny niepokoić? Niektóre z pań mylą je ze zwiększoną ilością śluzu spowodowaną jajeczkowaniem. Tymczasem upławy zwykle wskazują na infekcję i bezwzględnie wymagają wizyty u specjalisty.

The following two tabs change content below.
Magazyn TrustedCosmetics.pl to branżowy portal kosmetyczny i popularny blog kosmetyczny w jednym. Stworzyła go pasjonatka branży beauty, by połączyć marki kosmetyczne z kobietami kochającymi kosmetyki oraz najpopularniejszymi blogerkami kosmetycznymi i influencerkami urodowymi. Zaglądaj na TrustedCosmetics.pl po najświeższe newsy z branży kosmetycznej. Poznawaj laureatów Plebiscytu Diamenty Beauty, nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków oraz rankingi i kosmetyczne wybory redakcji. Jako pierwsza poznawaj najnowsze i nieznane dotąd marki kosmetyczne, godne polecenia kosmetyki oraz perfumy, a także najlepsze usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Zaglądaj również na blog redaktor kosmetycznej, który znajduje się na kobiecym blogu lifestylowym https://www.sposobynazycie.pl/ i bądź na bieżąco z nowinkami w branży kosmetycznej.

Powiązane artykuły

Jak skutecznie pozbyć się rozstępów?

Jak skutecznie pozbyć się rozstępów?

Rozstępy, czyli nieestetyczne białe linie na skórze, to częsty problem wielu kobiet i mężczyzn. Najczęściej słyszy się o rozstępach na brzuchu, które powstają w okresie ciąży, jednakże dolegliwość ta dotyczy…

Więcej
Ranking polskich marek kosmetycznych od A do Z

Ranking polskich marek kosmetycznych od A do Z

Polskie marki kosmetyczne z roku na rok zyskują coraz silniejszą pozycję na całym świecie. Znajdziemy wśród nich kosmetyki do pielęgnacji ciała i makijażu oraz perfumy i gadżety wspomagające codzienne rytuały…

Więcej

4 komentarze na temat “Jak rozpoznać owulację?

  1. Ja kiedy mam owulację mam taki ból (przeważnie z prawej strony) że raz trafiłam do szpitala z podejrzeniem zapalenia wyrostka. Zgina mnie w pół nie mogę ruszyć nogą ani ręką. Kilka miesięcy minęło zanim doszłam do tego że to właśnie owulacja- tak się trafiło że akurat miałam wizytę u ginekologa i powiedział mi że właśnie mam owulację z prawego jajnika- także dziś już wiem kiedy.

  2. Chodząc na nauki przed małżeńskie uczono nas jak rozpoznać czas jajeczkowania. Prowadziliśmy notatki które miały pokazać nam to co gołym okiem nie było widoczne i przez kilka miesięcy systematycznie prowadziłam zeszyt, który nauczył mnie dokładnie poznać swoje ciało.

  3. Bardzo dobry tekst, krotko i na temat. Przyda sie nie jednej nastolatce, ja jako kobieta po 30 znam dokladnie swoje cialo i wiem kiedy mam owulacje czy inne "przypadlosci". 😉


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.