Niacynamid to składnik, który coraz częściej znajduje się w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Działa na skórę łagodząco, nawilżająco i przeciwzapalnie. Wzmacnia także barierę ochronną i pomaga wygładzić zmarszczki. Działa wielokierunkowo i świetnie sobie radzi z wieloma problemami skórnymi. Jak właściwie niacynamid działa na skórę i w jakich kosmetykach do znajdziesz? Sprawdź koniecznie!
Spis treści
Co to jest niacynamid?
Niacynamid to pochodna witaminy B3. Połączenie kwasu nikotynowego i jego amidu. Produkowany jest przez organizm człowieka, aczkolwiek są to tak nieduże ilości, że dla prawidłowego funkcjonowania skóry warto uzupełniać niacynamid czy to w formie suplementów, czy kosmetyków. Witamina B3 nazywana też witaminą PP jest rozpuszczalna w wodzie, odporna na temperaturę oraz promieniowanie UV. Jest też skutecznym antyoksydantem, działa przeciwbakteryjnie i jest prekursorem koenzymów biorących udział w przemianach energetycznych komórki oraz syntezie składników budulcowych skóry. Dzięki tym właściwościom producenci kosmetyk bardzo chętnie sięgają po niacynamid.
Właściwości niacynamidu
Niacynamid ma wiele właściwości. Działa przeciwzapalnie, pomaga w łagodzeniu zaczerwienień, zaciskaniu porów i zmniejszaniu stanów zapalnych. Reguluje też produkcję sebum w skórze. Ma właściwości rozjaśniające, które pomagają w redukcji przebarwień, plam starczych i innych nierówności kolorytu skóry. Stymuluje też produkcję kolagenu, co przyczynia się do poprawy elastyczności.
Witamina PP posiada właściwości przeciwutleniające, które pomagają w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników generowanych przez czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia. Uszczelnia barierę hydrolipidową, dzięki czemu zapobiega przesuszaniu i chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.
Witamina B3 jest silnym antyoksydantem. Neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników na skórę. Działa też kojąco, łagodzi podrażnienia i wspomaga proces gojenia.
Zastosowanie niacynamidu w kosmetykach
Ze względu na swoje właściwości niacynamid polecany jest więc do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Najlepiej sprawdza się jednak w przypadku cery trądzikowej i ze skłonnościami do stanów zapalnych, cery tłustej i mieszanej, a także dojrzałej. Znajdziesz go przede wszystkim w kremach i serach do twarzy, ale nie tylko. Witamina B3 często dodawana jest do toników do twarzy, które mogą pomóc w regulacji produkcji sebum i zmniejszeniu zaczerwienień skóry. Znajdziesz ją też w maseczkach do twarzy o działaniu przeciwzapalnym, rozjaśniającym, nawilżającym lub przeciwstarzeniowym. Również kosmetyki ochronne mogą zawierać niacynamid. Działa on jako składnik dodatkowy, który pomaga w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Z czym nie łączyć niacynamidu?
Choć witamina PP jest uważana za bezpieczny składnik, to nie zawsze można go łączyć z innymi kosmetykami. Na przykład niacynamid połączony z kwasami AHA i BHA lub witaminą C może wywołać podrażnienia skóry. Dodatkowo witamina B3 połączona z witaminą C mogą zmniejszać swoje właściwości, prowadząc do obniżenia stabilności i skuteczności produktu. Unikaj również łączenia niacynamidu z kwasem salicylowym. Te dwie substancje mogą powodować podrażnienia lub reakcje alergiczne, gdy są stosowane jednocześnie. Jeśli chcesz pielęgnować skórę, używając kosmetyków z tymi substancjami, rozdziel ich aplikację. Na przykład witaminę B3 nakładaj rano, a kwas salicylowy wieczorem lub na odwrót.