Promienie słońca, wiatr, słona i chlorowana woda pozostawiły ślad na włosach, które stały się suche, matowe, pozbawione wigoru i zniszczone. Dlatego tak istotna jest jesienna intensywna kuracja naprawcza, która nawilży, odżywi i zregeneruje uszkodzenia oraz ochroni przed kolejnymi zagrożeniami, które niesie zmiana pór roku. Jak dbać o włosy jesienią? Poznaj sprawdzone wskazówki redaktor kosmetycznej!
Wzmocnij włosy na całej długości
Kora włosów jest wewnętrzną częścią łodygi włosów, która odpowiada ich sprężystość, kolor i blask. Silne promienie słońca latem uszkadzają jej warstwę ochronną, przez co pasma włosów są bardziej podatne na łamanie oraz rozdwajanie końcówek. Uszkodzone łuski włosów zwiększają ich porowatość i suchość oraz sprawiają, że są niesforne. Dlatego tak istotne jest regularne stosowanie odżywki do włosów oraz serum do skóry głowy, by naprawić uszkodzenia, odżywić i nawilżyć włosy na całej długości, od cebulek aż po same końce. To również niezbędny krok, by zapewnić im ochronę przed dalszym uszkadzaniem przez czynniki środowiskowe, na które będą narażone jesienią.
Rozdwojone końcówki
Chłodniejsze miesiące roku to czas, kiedy wiele kobiet zapuszcza włosy. Jednak rozdwojone końcówki sprawiają, że fryzura wygląda na niesforną, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ich podcięcie. Jeśli nie robisz tego na bieżąco, to mogą powodować dalsze uszkodzenia pasm włosów. Rozdwajaniu włosów sprzyja stosowanie szczotek do włosów z metalowymi lub ostrymi igłami, które mogą łamać włosy, uszkadzać skórę i odrywać fragmenty naskórka. Najlepiej używać szczotki z zaokrąglonymi końcówkami, która chroni włosy i skórę głowy podczas codziennych zabiegów stylizacji.
Suchość i łamliwość włosów
Możesz zauważyć, że po lecie twoje włosy stały się suche i łamliwe. Ale jesień i zima też nie są zbyt sprzyjającym okresem dla nich. Centralne ogrzewanie, smog, mróz, wiatr oraz stosowanie urządzeń do stylizacji włosów na gorąco również mogą przyczynić się do pogorszenia ich kondycji. Szczególnie że suche włosy łatwiej się łamią. Aby przywrócić im elastyczność, dostarczyć składników odżywczych i nawilżyć, a w efekcie również pobudzić do wzrostu koniecznie trzeba stosować maskę do włosów.
Dieta a kondycja włosów
Dobrze skomponowana dieta może poprawić kondycję i wygląd włosów oraz chronić je przed wypadaniem. Kluczową rolę dla zdrowia skóry, włosów i paznokci odgrywają kwasy tłuszczowe Omega 3, które znajdują się w tłustych rybach takich jak łosoś, tuńczyk czy makrela, oleju lnianym, nasionach chia, orzechach włoskich oraz warzywach – brokułach, brukselce czy kalafiorze. Ważne są również witamina B6, B12 i kwas foliowy. Pokarmami bogatymi w witaminę B6 są szpinak, banany, ziemniaki i bataty, a głównym źródłem witaminy B12 są produkty mleczne, ryby, drób i mięso. Kwas foliowy znajduje się w świeżych owocach i warzywach, szczególnie w pomidorach i owocach cytrusowych. Dla utrzymania zdrowych włosów niezbędne jest również białko, które dostarczysz organizmowi, spożywając: jajka, ryby, drób i produkty sojowe. Na kondycję i wygląd włosów wpływają również minerały śladowe – żelazo, biotyna, magnez czy cynk.
Zadbaj o skórę głowy
Popularnymi problemami w chłodniejszych miesiącach roku jest swędząca i łuszcząca się skóra głowy. Ich przyczyną jest chłodniejsza pogoda, zwiększony stres czy zmiany w diecie. Poza tym łupież jest irytujący i przyczynia się do wypadania włosów. Dobrym sposobem, by ukoić skórę głowy, jest stosowanie serum do skóry głowy oraz peelingu trychologicznego, który usunie nagromadzone martwe komórki naskórka i ułatwi wnikanie składników aktywnych do wnętrza włosów.