Jak dbać o suchą i wrażliwą skórę ciała, podatną na rozstępy?

Artykuł sponsorowany

Jak dbać o suchą i wrażliwą skórę ciała, podatną na rozstępy?

Niewystarczające nawilżenie skóry skutkujące zmniejszeniem elastyczności czyni ją podatną na rozstępy. Skóra dobrze odżywiona i nawilżona, miękka i elastyczna lepiej reaguje na rozciąganie spowodowane wahaniami masy ciała (np. w ciąży) czy nagły przyrost masy mięśniowej (np. u sportowców). Oczywiście to nie jedyne przyczyny powstawania rozstępów, jednak zadbana skóra zawsze lepiej broni się przed ich powstawaniem i jest bardziej podatna na zabiegi mające rozstępy zniwelować i uczynić mniej widocznymi.

 

Czynniki ryzyka powstawania rozstępów mogą być skomasowane w czasie

Częstym powodem pojawiania się rozstępów na skórze jest działanie hormonów, np. podczas okresu dojrzewania, menopauzy lub ciąży. W tych newralgicznych momentach życia hormony przyczyniają się m.in. do zaburzeń w funkcjonowaniu tkanki łącznej, co sprawia, że skóra nie wytrzymuje naprężenia i pojawiają się na niej charakterystyczne równoległe blizny. To nic innego, jak uszkodzenia sieci włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za jędrność, elastyczność i napięcie skóry.

Warto mieć na uwadze fakt, że okres dojrzewania, ciąża i menopauza to etapy w życiu kobiety, w których wahania masy ciała oraz wahania hormonalne często występują równocześnie. Jeśli dodatkowo ma się dziedziczną skłonność do powstawania rozstępów, wszystkie czynniki ryzyka kumulują się w czasie i skóra wymaga wówczas naprawdę solidnego wspomagania. Na czym ono polega?

 

Sucha skóra ciała oraz wrażliwa skóra ciała – jak uniknąć rozstępów

Jak wspomnieliśmy, zadbana skóra zawsze lepiej broni się przed powstawaniem rozstępów, a także jest bardziej podatna na zabiegi mające je zniwelować i uczynić mniej widocznymi. W przypadku skóry suchej i wrażliwej należy zadbać o:

  • prawidłowe odżywienie i nawilżenie przy użyciu adekwatnych kosmetyków (szczególną uwagę należy poświęcić miejscom narażonym na powstawanie rozstępów: uda, brzuch, biust, pośladki, a u osób uprawiających ćwiczenia ogólnorozwojowe i siłowe również plecy i ramiona),
  • picie odpowiedniej ilości wody (dorosły człowiek powinien dziennie pić około 30 cm3 wody w przeliczeniu na 1 kg masy ciała),
  • dietę bogatą w białko (białko zapewnia właściwą syntezę kolagenu i elastyny),
  • unikanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym,
  • suplementację witamin A, B5, E oraz PP,
  • odpowiednią dawkę codziennej aktywności fizycznej (niewskazane są ćwiczenia pobudzające szybki przyrost mięśni).

 

Kiedy tylko doświadczmy wahań masy ciała czy zaburzeń hormonalnych – słaba kondycja skóry zawsze dodatkowo przyczynia się do powstania rozstępów. Gdy charakterystyczne pęknięcia już się pojawią, trudno będzie je całkowicie usunąć, a brak działań związanych z ich niwelowaniem tak szybko, jak to tylko możliwe sprawi, że zaczną stanowić naprawdę poważny problem estetyczny.

 

Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy?

Rozstępy pojawiają się nie tylko na brzuchu, udach i pośladkach, choć to o tych miejscach mówi się najczęściej, bo latem bywają powodem skrępowania, kiedy chcemy założyć bikini. Charakterystyczne uszkodzenia sieci włókien kolagenowych i elastynowych, które sprawiają, że skóra wygląda jak spękana od upału ziemia, mogą wystąpić też na piersiach (to częsty skutek długotrwałego karmienia piersią albo powiększania piersi w gabinecie chirurgii plastycznej), na rękach i na plecach. Osoby uprawiające kulturystykę lub sporty siłowe muszą liczyć się z tym, że rozstępy mogą pojawić się na wewnętrznej stronie ramion, pod ramionami, na klatce piersiowej oraz barkach. Jeśli trenując, stawiamy na szybki przyrost masy mięśniowej, rozstępy mogą pojawić się w okolicy bicepsów.

Jak widać, właściwie całe ciało jest narażone na pojawienie się rozstępów. Nie omijają one nawet twarzy, czemu sprzyjają zaburzenia hormonalne i zażywanie niektórych leków.

 

Jak rozróżnić świeże rozstępy od rozstępów dojrzałych?

Świeże rozstępy to tzw. faza zapalna, trwająca około pół roku. W tym czasie pęknięcia w sieci włókien kolagenowych i elastynowych są czerwone lub fioletowe. Z czasem jednak zaczynają sinieć, pojawia się obrzęk – dając wrażenie nazwane wyżej "ziemią spękaną od upału" – a ostatecznie bledną, zaczynają nabierać białej, perłowej barwy, lekko się zapadają tak, że są nie tylko widoczne, ale i wyczuwalne podczas dotyku.

 

Co na rozstępy – sprawdź, które składniki kosmetyków naprawdę działają

Dojrzałe rozstępy trudno całkowicie usunąć nawet przy pomocy profesjonalnych zabiegów np. z użyciem kwasów lub lasera. Dlatego specjaliści podkreślają, że to problem, któremu o wiele łatwiej zapobiegać, niż go później leczyć. Zalecane jest wdrożenie wypunktowanych wyżej elementów dbałości o skórę suchą, delikatną oraz skłonną do powstawania rozstępów. Pomaga to zapanować nad stanem skóry na tyle, że nawet pojawiające się uszkodzenia sieci włókien kolagenowych i elastynowych będą płytsze i mniej widoczne.

W kosmetykach wzmacniających skórę oraz zmniejszających rozstępy warto zwrócić uwagę m.in. na takie składniki, jak:

  • Masło shea (masło karité) – olej roślinny uzyskiwany z owoców masłosza Parka (ang. pot. shea tree), ma właściwości regenerujące, kojące, zmiękczające i uelastyczniające skórę. Kosmetyki z tym składnikiem doskonale nadają się do wykonywania codziennego masażu pobudzającego krążenie.
  • Olej z orzechów makadamia – bardzo mocny przeciwutleniacz, bogaty w witaminy E, A, B1, B2, B3, kwas omega-7 oraz kwas oleinowy, który zmniejsza redukcję kolagenu oraz widoczność przebarwień.
  • Olej z orzechów laskowych – poprawia nawilżenie skóry, działa ściągająco, dlatego pomaga w odpowiednim przygotowaniu jej na kolejne zabiegi i zapobiega powstawaniu rozstępów.
  • Kiełki soi albo lucerny – zawiera fitoestrogeny, które hamują procesy starzenia i regenerują naskórek.
  • Skrzyp polny – zawiera flawonoidy, działające w organizmie podobnie do elastyny i kolagenu (to one odpowiadają za zachowanie jędrnej, odpornej na rozciąganie skóry) oraz jest dobrym źródłem krzemu, który wzmacnia syntezę kolagenu.

Pamiętaj, że kosmetyki do ciała bogate w masła i oleje, uzyskują najlepszą skuteczność, kiedy stosuje się je regularnie, najlepiej codziennie rano i wieczorem. Nakładanie ich należy połączyć z relaksującym, odprężającym, pobudzającym przepływ krwi i limfy masażem, który charakteryzuje się tym, że ruch masujący (kolisty lub posuwisty) przebiega od dołu do góry. Należy pamiętać, że masaż nie powinien być agresywny!

Do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i podatnej na rozstępy warto polecać kosmetyki z linii przeznaczonych dla kobiet w ciąży i po porodzie, np. tołpa.® mum – znajdziemy w nich wyciągi z przywrotnika, ostropestu, skrzypu polnego, pszenicy, soi, lucerny, rzodkwi, jeżówki oraz masło shea.

>>Dowiedz się więcej na temat możliwości pozbycia się rozstępów.

The following two tabs change content below.
Magazyn TrustedCosmetics.pl to branżowy portal kosmetyczny i popularny blog kosmetyczny w jednym. Stworzyła go pasjonatka branży beauty, by połączyć marki kosmetyczne z kobietami kochającymi kosmetyki oraz najpopularniejszymi blogerkami kosmetycznymi i influencerkami urodowymi. Zaglądaj na TrustedCosmetics.pl po najświeższe newsy z branży kosmetycznej. Skorzystaj z usług Wirtualnej Asystentki w branży kosmetycznej, poznawaj laureatów Plebiscytu Diamenty Beauty, nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków oraz rankingi i kosmetyczne wybory redakcji. Jako pierwsza poznawaj najnowsze i nieznane dotąd marki kosmetyczne, godne polecenia kosmetyki oraz perfumy, a także najlepsze usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Zaglądaj również na blog redaktor kosmetycznej, który znajduje się na kobiecym blogu lifestylowym https://www.sposobynazycie.pl/ i bądź na bieżąco z nowinkami w branży kosmetycznej.

Powiązane artykuły

Jak dobrać odpowiedni do cery bronzer – sprawdź, czym się kierować!

Jak dobrać odpowiedni do cery bronzer – sprawdź, czym się kierować!

Tak jak róż rozświetla skórę i nadaje jej zdrowego wyglądu, tak bronzer delikatnie ją przyciemnia i modeluje. Nietrudno tu jednak o przesadę. Wówczas zamiast opalonego kolorytu, na cerze pojawiają się…

Więcej
Drogeria internetowa – dlaczego warto z niej korzystać?

Drogeria internetowa – dlaczego warto z niej korzystać?

Drogeria to miejsce doskonale znane szczególnie paniom. To tu można znaleźć wszystko, co potrzebne do pielęgnacji ciała, twarzy, włosów, skóry głowy, a także do wykonania makijażu. Wśród szerokiego asortymentu produktów…

Więcej

Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.