Kosmetyki ajurwedyjskie co to takiego i w jaki sposób dbają o skórę? Kilka miesięcy temu zainteresowała mnie Ajurweda. Jest to system wierzeń, który podpowiada, w jaki sposób równoważyć energie w organizmie, a dzięki temu profilaktycznie dbać o zdrowie i urodę. Czy wiesz, że możesz czuć się piękna i młoda przez cały rok? Poznaj ajurwedyjskie typy skóry oraz sprawdzone ajurwedyjskie sekrety urodowe.
Ajurweda mówi, że piękno pochodzi z naszego wnętrza. Ta starohinduska nauka uczy jak równoważyć różne energie w ciele, by wspierać zdrowie i urodę. Przykładowo mówi ona, że konkretna dosza (czyli połączenie różnych energii) wpływa zdrowie, samopoczucie oraz kondycję i wygląd skóry. To wcale nie oznacza, że powinnaś przestać pielęgnować skórę i włosy. W rzeczywistości Ajurweda proponuje więcej rytuałów kosmetycznych niż modne wieloetapowe koreańskie zabiegi kosmetyczne. Dodatkowo każdy z nich ma podwójne zadanie – poprawia ogólne samopoczucie i wydobywa naturalne piękno i blask z wnętrza.
Niektóre z ajurwedyjskich porad pielęgnacyjnych mogą wydawać się bardzo intuicyjne, bo zużywa się więcej olejków niż kremów czy balsamów, a złuszczanie jest częścią ćwiczenia detoksykacji i oczyszczania. W jaki sposób holistycznie zadbać o urodę? Wykorzystaj znaną od wieków wiedzę.
Rynek kosmetyczny oferuje nam mnóstwo preparatów pielęgnacyjnych. Skąd wiemy, które z nich będą najlepsze dla naszej skóry i włosów? Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się stosować kosmetyk, który nie był dopasowany do potrzeb twojej skóry?
Dopasuj kosmetyki do typu skóry
Być może masz skórę suchą, dojrzałą czy skłonną do podrażnień, zaś twoja koleżanka może mieć cerę trądzikową i przetłuszczającą się, a jeszcze inna osoba – łuszczącą się i wrażliwą skórę.
Według Ajurwedy istnieją trzy podstawowe typy skóry, oparte na trzech doszach, czyli: Vata, Pitta i Kapha. Każdy powinien je poznać i dopasować do nich odpowiedni program pielęgnacji. Po określeniu rodzaju skóry trzeba wybrać odpowiednie kosmetyki, by holistycznie zadbać o nią od zewnątrz i od środka.
Co to jest dosza?
Wyznawcy Ajurwedy uważają, że każdy element na świecie składa się z 5 elementów. Są nimi ogień, woda, ziemia, powietrze i przestrzeń. W zależności od ich natężenia w ciele tworzą 3 typy dosha, które oddziałują na nasz wygląd czy zdrowie.
Typ skóry Vata
Jeśli masz cienką, delikatną, chłodną, szorstką i suchą skórę o drobnych porach to prawdopodobnie masz skórę Vata. Brak równowagi może doprowadzić do jej nadmiernego przesuszenia lub łuszczenia. Jej kondycja ma tendencję do pogarszania się z wiekiem, brak wilgoci może sprawiać, że staje się szara i matowa. Skóra Vata jest wrażliwa na stres, często objawia się to widocznym zaczerwienieniem i zmęczeniem.
Typ skóry Pitta
Twoja skóra jest jasna lub subtelnie różowa, średniej grubości i ciepła w dotyku? A do tego masz włosy naturalnie rude lub blond? Jeśli tak wszystko wskazuje na ciepłą i ognistą doshę Pitta. Brak równowagi może powodować pojawienie się przebarwień, piegów, znamion, wyprysków skórnych. Ten typ skóry jest wrażliwy na stres emocjonalny, co objawia się rumieńcem oraz pękającymi naczynkami.
Typ skóry Kapha
Masz gładką, tłustą, grubszą, wilgotną i prawie pozbawioną zmarszczek skórę? To właśnie te cechy wskazują na typ skóry Kapha. A do tego bladość i mocne, grube włosy. Brak równowagi objawia się nadmiernym przetłuszczaniem, wypryskami, zaskórnikami, obrzękami spowodowanymi zatrzymywaniem się wody oraz rozszerzonymi porami.
Dlaczego warto poznać typ swojej skóry?
Dopiero poznanie typu skóry pozwala odpowiednio dopasować do niej zabiegi pielęgnacyjne. Wówczas wiesz, co powinnaś jeść oraz w jaki sposób zadbać o siebie, by przywrócić jej równowagę i poprawić jej kondycję.
Jak pielęgnować różne typy skóry według Ajurwedy?
Jak dbać o skórę Vata?
Skóra Vata ma problemy z utrzymywaniem wilgoci. W związku z tym jej nawilżanie i ochrona przed utratą wilgoci powinna być priorytetem. Do codziennej pielęgnacji przesuszonej skóry z zaburzoną barierą hydrolipidową warto wybrać intensywnie nawilżający krem na dzień i na noc, odmładzająco-nawilżające serum, oczyszczający i przywracający pH tonik, który nie wysuszy oraz olejek, który nasyci skórę składnikami odżywczymi i zabezpieczy przed nadmierną utratą wilgoci.
Pamiętaj o nawilżaniu od wewnątrz, pij regularnie wodę oraz wzbogać swoją dietę w soczyste owoce, ciepłe i odżywcze potrawy. Unikaj suszonych przekąsek takich jak chipsy czy krakersy. Na równowagę i kondycję twojej skóry wpłynie również wysypianie się.
Jak dbać o skórę Pitta?
Zabiegi pielęgnacyjne w przypadku typu skóry Pitta powinny skupiać się na jej uspokajaniu i kojeniu. Najlepiej nie narażać ją na nadmierne ciepło oraz chronić przed zbyt silnymi promieniami słońca. Solarium, sauna, maseczki parowe i długie godziny spędzone na słońcu mogą powodować uszkodzenia skóry. Wypełniony ekstraktami z roślin i ziół naturalny krem kojący będzie idealnym kosmetykiem. Głęboko odżywi i nawilży, jednak bardzo ważne jest jego delikatne wklepanie w skórę, aby pobudzić jej krążenie. Do mycia skóry używaj chłodniejszej wody (ale nie lodowatej), dzięki czemu zamkniesz pory w skórze. Unikaj pikantnych i gorących potraw oraz intensywnych ćwiczeń w pełnym słońcu. Staraj się wyeliminować konserwanty i syntetyczne składniki chemiczne w kosmetykach i jedzeniu. Pokarmy o słodkim i gorzkim smaku oraz picie czystej wody również zadziała na skórę uspokajająco i złagodzi wypryski.
Jak dbać o skórę Kapha?
Ten rodzaj skóry będzie wymagał regularnego i intensywnego oczyszczania, które powinno składać się z kilku etapów. Do jej mycia najlepiej stosować naturalne mydło ziołowe, które oczyści i przywróci jej równowagę oraz usunie nadmiar sebum. Zrezygnuj ze spożywania tłustych i ciężkich potraw. Wybieraj gorzkie i lekkie dania takie jak gotowane warzywa. Ograniczaj stosowanie oliwy z oliwek podczas gotowania, wprowadź codzienne ćwiczenia do twojego codziennego rytuału, które pomogą usuwać toksyny z organizmu.
A co jeśli masz skórę mieszaną według Ajurwedy?
Jeśli masz cerę suchą, ale skłonną do przetłuszczania, to możesz mieć skórę Vata-Kapha. Gdy twoja skóra jest sucha i wrażliwa, wtedy łączy w sobie elementy Vata i Pitta. Natomiast jeśli jest wrażliwa i tłusta, to wszystko wskazuje na to, że masz skórę Kapha-Pitta.
Osoby posiadające cerę mieszaną, prawdopodobnie zauważają, że jej kondycja zmienia się zależnie od sezonu. Czyli suchość skóry wzrośnie w okresie Vata, gdy jest sucho i zimno. To czas, by trzymać się porad pielęgnacyjnych dla typu skóry Vata. Natomiast podczas wilgotnej i chłodnej wiosny, gdy trawienie jest wolniejsze, skóra może być bardziej tłusta. Wówczas należy zastosować rytuały pielęgnacyjne dla skóry Kapha.
Właśnie testuję kosmetyki ajurwedyjskie, które otrzymałam po wypełnieniu ankiety. Musiałam odpowiedzieć na mnóstwo pytań, kiedy już przebrnęłam przez każde z nich, dowiedziałam się, że mam skórę Vatta-Pitta (co szczerze mówiąc, rzeczywiście jest prawdą). Aktualnie objawia się ona bardzo suchą skórą, zaczerwienioną, swędzącą, łuszczącą się i skłonną do podrażnień. Wkrótce pojawi się recenzja tych kosmetyków. A tymczasem, jeśli masz ochotę, dowiedzieć się więcej o tym, co to jest Ajurweda i w czym może pomóc? Zapraszam do lektury mojego artykułu opublikowanego na blogu SposobyNaZycie.pl.
Wygląda na to, że mam mieszany typ Vata-Kapha. Najcenniejsza dla mnie informacja: dbaj o nawilżenie! (mimo, że jestem jeszcze młoda). Czyli kremy nawilżające w ruch, nie ma się co bać. 🙂
Mam śniadą zdrową bez trądziku zaczerwienień bez zmarszczek i bez rozszerzonych naczynek skórę i nie pasuje tu do żadnego typu. W dodatku moja skóra jest odporna i nie alergiczna
Wychodzi na to, że typ mojej skóry to Vata. Bardzo ciekawy artykuł. Zawsze bardzo mnie intrygują takie różne wierzenia i rytuały z różnych zakątków świata i bardzo chętnie o nich czytam. Z pewnością będę poszukiwać więcej informacji w tym temacie.
Ja chyba nie wpisuję się w żaden typ. Pasowałabym do Kapha, ale bladej skóry to nie mam.
Miałam okazję wypróbować Ajurwedyjskie kosmetyki i bardzo miło je wspominam.
Joanno, czyli być może masz połączenie wszystkich trzech typów skóry?
bardzo możliwe.
No właśnie ja też nie mogę znaleźć swojego typu
czyli też masz mieszaną 🙂