Gdzie należy zgłaszać nieprawidłowości związane z kosmetykami?

Gdzie należy zgłaszać nieprawidłowości związane z kosmetykami?

Zdarza się tak, że dany kosmetyk może nas bardzo mocno uczulić lub wręcz spowodować gorsze uszczerbki na zdrowiu, w postaci oparzeń czy owrzodzeń. Co w takiej sytuacji zrobić ? Gdzie zgłosić taką informację?

 

Zgłoszenie osobie odpowiedzialnej za dany kosmetyk u producenta

Wszelkie działania niepożądane, które mogą wystąpić na naszej skórze, należy zgłosić przede wszystkim do producenta. Kontakt do osoby odpowiedzialnej za produkt kosmetyczny musi zawsze znajdować się na opakowaniu, a dodatkowo być wyróżniony podkreśleniem. Takie oznakowanie osoby odpowiedzialnej na etykiecie jest obowiązkowe.

Warto zrobić zdjęcia zmienionej skóry i napisać dokładnie jak zastosowało się produkt. Jeśli firma uzna, że kosmetyk nie spełnia odpowiednich wymagań, powinna wycofać całą partię z obrotu.

 

Nieprawidłowe działanie kosmetyku należy zgłosić do GIS

Oprócz tego warto zgłosić sprawę do Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), który przeprowadzi w tej sytuacji niezależną kontrolę danej firmy i samego produktu.

 

A co z błędami w składzie lub niezgodnym opisem działania na etykiecie kosmetyków?

W przypadku kiedy na etykiecie zauważymy nieprawidłowości, np. błędy w składzie czy deklaracje marketingowe niezgodne z efektami po zastosowaniu preparatu, sprawę również należy zgłosić do GIS-u, a także do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej. Wówczas najlepiej wykonać zdjęcie etykiety oraz dołączyć wyjaśnienie, w którym miejscu według nas jest błąd.

 

 

Świadomy konsument to bezpieczny konsument!

Bądźmy świadomymi klientami i wszystkie naruszenia zgłaszajmy, ze względu na nasze bezpieczeństwo. Producent musi się liczyć z tym, że wypuszczając na rynek produkty słabe jakościowo, nie ma co liczyć na wiernych klientów. Wszelkie dane do kontaktu z wymienionymi w tekście instytucjami znajdziecie na ich stronach internetowych.

The following two tabs change content below.
Marta
Marta — absolwentka kosmetologii i biologii analitycznej. Kosmetolog z pasji, zamiłowania i wyboru. Przyszła dr. nauk o zdrowiu. Technolog produkcji kosmetyków. Safety Assessor. Ciągle poszerza wiedzę, uczestniczy w kursach, szkoleniach i seminariach naukowych. Kocha to, co robi. Prywatnie pasjonatka jeździectwa.

Powiązane artykuły

A Ty masz swój ulubiony masaż? Przegląd najpopularniejszych masaży

Przegląd najpopularniejszych masaży

W ofercie gabinetów masażu, ale i wielu gabinetów kosmetycznych można znaleźć propozycje różnorodnych masaży twarzy, ciała bądź stóp. Wyszukałam te najbardziej popularne masaże i dziś postanowiłam zaprosić Was do dyskusji…

Więcej
Znasz kosmetyki marki Sztuka Mydła? Pielęgnacja olejami Sztuka Mydła z Drogerii Urodomania

Pielęgnacja olejami Sztuka Mydła z Drogerii Urodomania

Znasz polską manufakturę ręcznie robionych mydeł, olejów i kosmetyków naturalnych Sztuka Mydła? Ja już miałam przyjemność je poznać. Kosmetyki tej młodej polskiej marki znalazłam w szerokiej ofercie kosmetyków zdobiących półki…

Więcej

10 komentarzy na temat “Gdzie należy zgłaszać nieprawidłowości związane z kosmetykami?

  1. Reklamacja u sprzedawcy raczej nic nie da i sprawa nie zostanie zgłoszona. Po to pisze się osobę odpowiedzialną na opakowaniu (o czym wspominałam we wpisie), żeby z nią się konkretnie kontaktować. Chodzi o fakt odnotowania zaistniałej sytuacji.
   Sprzedawca dla świętego spokoju może oddać pieniądze lub nastąpi jakaś rekompensata jednak fakt zaistnienia skutków ubocznych nie zostanie zgłoszony dalej, bo nikt nie chce ściągać na siebie kontroli.

 1. Bardzo potrzebny wpis, dziekuje. Mam jeszcze jednak pytanie co zrobic jezeli uczulenie nastapilo np. po kosmetyku kolorowym znanej, Amerykanskiej marki? Czy nalezy to zglaszac i gdzie konkretnie? Pozdrawiam serdecznie 😀

 2. Bardzo dziękuję za kolejną publikację, bo jest ona naprawdę ważna. Ile razy zdarza się tak, że coś nas znacząco uczuli (wyprysk kontaktowy,pokrzywka), pójdziemy z tym do lekarza, kosmetyk wyrzucimy ale nigdzie tego nie zgłosimy.

  1. Do producenta ? Będziesz np. pisać listy do Włochów czy Francuzów ? Mnie uczulił luksusowy krem marki Yves Saint Laurent. Miałam pisać do marki do Paryża ? 🙂

   1. Tak jak pisałam już powyżej. Zgodnie z prawem na opakowaniu musi być podana osoba odpowiedzialna dla której zgłasza się skutki uboczne. W dobie interntu i translatorów chyba nie problem wystosować mail w tej sprawie.


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.