Gdzie należy zgłaszać nieprawidłowości związane z kosmetykami?

Gdzie należy zgłaszać nieprawidłowości związane z kosmetykami?

Zdarza się tak, że dany kosmetyk może nas bardzo mocno uczulić lub wręcz spowodować gorsze uszczerbki na zdrowiu, w postaci oparzeń czy owrzodzeń. Co w takiej sytuacji zrobić ? Gdzie zgłosić taką informację?

 

Zgłoszenie osobie odpowiedzialnej za dany kosmetyk u producenta

Wszelkie działania niepożądane, które mogą wystąpić na naszej skórze, należy zgłosić przede wszystkim do producenta. Kontakt do osoby odpowiedzialnej za produkt kosmetyczny musi zawsze znajdować się na opakowaniu, a dodatkowo być wyróżniony podkreśleniem. Takie oznakowanie osoby odpowiedzialnej na etykiecie jest obowiązkowe.

Warto zrobić zdjęcia zmienionej skóry i napisać dokładnie jak zastosowało się produkt. Jeśli firma uzna, że kosmetyk nie spełnia odpowiednich wymagań, powinna wycofać całą partię z obrotu.

 

Nieprawidłowe działanie kosmetyku należy zgłosić do GIS

Oprócz tego warto zgłosić sprawę do Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), który przeprowadzi w tej sytuacji niezależną kontrolę danej firmy i samego produktu.

 

A co z błędami w składzie lub niezgodnym opisem działania na etykiecie kosmetyków?

W przypadku kiedy na etykiecie zauważymy nieprawidłowości, np. błędy w składzie czy deklaracje marketingowe niezgodne z efektami po zastosowaniu preparatu, sprawę również należy zgłosić do GIS-u, a także do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej. Wówczas najlepiej wykonać zdjęcie etykiety oraz dołączyć wyjaśnienie, w którym miejscu według nas jest błąd.

 

 

Świadomy konsument to bezpieczny konsument!

Bądźmy świadomymi klientami i wszystkie naruszenia zgłaszajmy, ze względu na nasze bezpieczeństwo. Producent musi się liczyć z tym, że wypuszczając na rynek produkty słabe jakościowo, nie ma co liczyć na wiernych klientów. Wszelkie dane do kontaktu z wymienionymi w tekście instytucjami znajdziecie na ich stronach internetowych.

The following two tabs change content below.
Marta
Marta — absolwentka kosmetologii i biologii analitycznej. Kosmetolog z pasji, zamiłowania i wyboru. Przyszła dr. nauk o zdrowiu. Technolog produkcji kosmetyków. Safety Assessor. Ciągle poszerza wiedzę, uczestniczy w kursach, szkoleniach i seminariach naukowych. Kocha to, co robi. Prywatnie pasjonatka jeździectwa.

Powiązane artykuły

Na które targi się wybierasz? Lista targów urodowych, kosmetycznych i fryzjerskich

Lista targów urodowych, kosmetycznych i fryzjerskich

Targi kosmetyczne to takie wydarzenia, które zawsze zapisuję sobie w kalendarzu. W czasie ich trwania często poznajemy nowe trendy na rynku kosmetycznym. Na jakie targi kosmetyczne warto wybrać się w…

Więcej
Zdrowy zamiennik plastikowej butelki? Naczynia miedziane do oczyszczania wody

Naczynia miedziane do oczyszczania wody

Twarda i niesmaczna woda, szczególnie w miejskich kranach — sprawia, że poszukujemy sposobów, by ją oczyścić. Często po prostu nie da się jej wypić. W związku z tym kupujemy wodę…

Więcej

16 komentarzy na temat “Gdzie należy zgłaszać nieprawidłowości związane z kosmetykami?

 1. O proszę, o tym nie wiedziałam. Zazwyczaj jak coś mnie uczuliło to rezygnowałam z produktu, bo widocznie nie był dla mnie. Raz nawet zdarzyło mi się, że produkt mocno mnie podrażnił, powodując małe rany na skórze i nawet nie przyszło mi do głowy, żeby gdzieś to zgłaszać. Od dziś będę o tym zawsze pamiętać.

  1. Reklamacja u sprzedawcy raczej nic nie da i sprawa nie zostanie zgłoszona. Po to pisze się osobę odpowiedzialną na opakowaniu (o czym wspominałam we wpisie), żeby z nią się konkretnie kontaktować. Chodzi o fakt odnotowania zaistniałej sytuacji.
   Sprzedawca dla świętego spokoju może oddać pieniądze lub nastąpi jakaś rekompensata jednak fakt zaistnienia skutków ubocznych nie zostanie zgłoszony dalej, bo nikt nie chce ściągać na siebie kontroli.

   1. Piszesz głupoty. Znajdź mi na opakowaniu kremu Christiana Diora "osobę, do której zgłasza się skutki uboczne". Może znajdziesz takie inf na opakowaniu kremu marki Eveline czy Bandi, ale nie na produktach marek luksusowych. Tu można próbować tylko z Dystrybutorem, ale uwierz mi, nic Ci z tego nie wyjdzie, bo to TYLKO Dystrybutor i on za nic nie odpowiada.

 2. Bardzo potrzebny wpis, dziekuje. Mam jeszcze jednak pytanie co zrobic jezeli uczulenie nastapilo np. po kosmetyku kolorowym znanej, Amerykanskiej marki? Czy nalezy to zglaszac i gdzie konkretnie? Pozdrawiam serdecznie 😀

    1. Przypominam, że uczulenie może wystąpić po każdym kosmetyku, jeśli ktoś jest uczulony na jakąś zawartą w nim substancję. To nie znaczy, że produkt jest zły czy niebezpieczny. Ja mam uczulenie na kwas glikolowy i po jednym z produktów luksusowych wylądowałam na pogotowiu. I nie przyszło mi do głowy tego zgłaszać, bo to ja nie zwróciłam uwagi na skład. I moja alergia nie świadczyła o niczym.

 3. Bardzo dziękuję za kolejną publikację, bo jest ona naprawdę ważna. Ile razy zdarza się tak, że coś nas znacząco uczuli (wyprysk kontaktowy,pokrzywka), pójdziemy z tym do lekarza, kosmetyk wyrzucimy ale nigdzie tego nie zgłosimy.

   1. Niestety artykuł dotyczy problemów wyłącznie z polskimi producentami kosmetyków. Żaden GIS nie będzie jechał do Francji kontrolować fabryk Diora czy innej luksusowej marki. Tak samo jest bezsensowna informacja, jakoby należało się zgłaszać do producenta. Dodatkowo RODO spowodowało, że nasze pisanie do polskiego producenta staje się bezsensowne, ponieważ udostępniamy nasze "dane wrażliwe" a producent nie może teraz nic z tym zrobić. Z tego powodu obecnie specjaliści zastanawiają się nad rozwiązaniem problemu jaki wystąpił z powodu nowych przepisów dotyczących przetwarzania danych. 🙂

  1. Do producenta ? Będziesz np. pisać listy do Włochów czy Francuzów ? Mnie uczulił luksusowy krem marki Yves Saint Laurent. Miałam pisać do marki do Paryża ? 🙂

   1. Tak jak pisałam już powyżej. Zgodnie z prawem na opakowaniu musi być podana osoba odpowiedzialna dla której zgłasza się skutki uboczne. W dobie interntu i translatorów chyba nie problem wystosować mail w tej sprawie.


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.