Egzotyczne składniki perfum cz. I

Egzotyczne składniki perfum cz. I

Znacie egzotyczne składniki perfum? Zapraszam na ich przegląd. Dziś przyjrzymy się kilku z nich.

 

Agar – egzotyczny składnik perfum

AGAR znany również pod nazwami OUD lub AOUD – wyjątkowe, szlachetne drewno drzewa aloesowego z gatunku wawrzynkowatych. Występuje głównie w południowo-wschodniej Azji. Cieszy się od lat opinią najdroższego drewna na świecie. Zawiera aromatyczną żywicę, z której po kilkudziesięciu latach rozkładu martwych drzew pozyskuje się agar. Wykorzystuje się go do produkcji leków (opracowywanych wedle receptur medycyny Wschodu), szczególnie leków uspokajających. Dodatkowo agar ma zastosowanie w produkcji luksusowych obrzędowych kadzideł i kosmetyków-afrodyzjaków. W skład żywicy agaru wchodzą duże ilości olejków eterycznych o suchym, gorzkim, przyjemnie kadzidlanym aromacie i wyjątkowych właściwościach relaksujących. Chińczycy, Arabowie, mieszkańcy Indii czy Japonii wykorzystują agar w obrzędach religijnych. Występuje głównie jako składnik zapachów o charakterze orientalnym.

Miłośnicy tego wyjątkowego składnika mogą go znaleźć w takich zapachach jak np.:

 • Rose Oud Yves Rocher (2016)
 • Tiger Oud Roberto Cavalli (2013)
 • Oud & Rose Lanvin (2011)
 • Sweet Oud Al-Rehab (2014)
 • Misk Al Oudh Ajmal (2011)

 

Ambra – egzotyczny składnik perfum

AMBRA – woskowata, szarobrunatna substancja wydalana przez kaszaloty. Znajduje się ją na plażach, przede wszystkim w Australii, Nowej Zelandii i Nowej Kaledonii. Bryły znalezionej ambry rozdrabnia się i rozcieńcza, a następnie zawiesinę wstrząsa się przez ponad rok w specjalnych maszynach. Dopiero tak przetworzona substancja może być wykorzystana do produkcji perfum. Z tego względu ambra jest bardzo drogim surowcem i wykorzystuje się ją tylko w kompozycjach zapachowych najwyższej jakości. Naturalną ambrę spotykamy głównie w zapachach marek "niszowych" oraz marek bardzo luksusowych. Jako wydzielina zwierzęca mało kojarzy się z pięknym zapachem. Swoje walory rozwija dopiero w zmieszaniu z innymi składnikami kompozycji zapachowych. Stanowi dodatkowo doskonały utrwalacz zapachów. Coraz częściej zastępuje się ją zamiennikami syntetycznymi, głównie ambroksanem lub ambretonem. Występuje głównie w zapachach o ciepłym, zmysłowym charakterze.

Ambrę lub jej syntetyczne odpowiedniki możemy znaleźć w takich perfumach jak:

 • Toni Toni Gard (2016)
 • Amber Musk Aerin Lauder (2013)
 • Luna Rossa Carbon Prada (2017)
 • Kenzo World Kenzo (2016)
 • Coral Michael Kors (2015)

 

Bób tonka – egzotyczny składnik perfum

BÓB TONKA zwany też fasolą tonka – nasiona południowoamerykańskiego drzewa Dipteryx odorata. Największymi producentami są Wenezuela, Brazylia oraz Gujana. Nasionka nie są efektowne — są wielkości rodzynek, czarne i pomarszczone, a ich miąższ jest brązowy. Są wyglądem zbliżone do fasoli, więc często bób tonka nazywany jest "fasolą tonka". Zapach nasion jest jednak bardzo przyjemny. Jest połączeniem zapachu wanilii, cynamonu, migdałów i goździków. Sproszkowane nasiona bywają wykorzystywane jako przyprawa do eleganckich francuskich deserów, a pozyskiwany z nich wyciąg stosuje się również jako substancję aromatyzującą. W kuchni bób tonka może zastąpić wanilię. W branży perfumeryjnej ich woń zazwyczaj stanowi bazę zapachu, który, dzięki właściwościom chemicznym ekstraktu z bobu tonka, jest długotrwały. Bób tonka wykorzystywany jest gównie w zapachach orientalnych.

 

 

Perfumy, w których wykorzystano ten składnik to m.in.:

 • Dior Addict Christian Dior (2002)
 • Hoggar Yves Rocher (2005)
 • Angel Thierry Mugler (1992)
 • Powder Flowers Montale (2005)
 • Manifesto YSL (2012)
The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

Kolejna porcja francuskich perfum Perfumy i Francja, czyli poznajmy francuskie marki perfum cz. 2

Perfumy i Francja, czyli poznajmy francuskie marki perfum cz. 2

Temat perfum najczęściej kojarzy się wszystkim z Francją i choć zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w innych krajach europejskich czy arabskich jest bardzo dużo słynnych marek produkujących perfumy, to…

Więcej
Znasz francuskie marki perfum? Perfumy i Francja, czyli poznajmy francuskie marki perfum cz.1

Perfumy i Francja, czyli poznajmy francuskie marki perfum cz.1

Perfumy i Francja… Tak się przyjęło, że jak ktoś wspomina o perfumach, na myśl przychodzi jeden konkretny kraj – Francja. Czy faktycznie jest to kraj głęboko związany z perfumami ?…

Więcej

7 komentarzy na temat “Egzotyczne składniki perfum cz. I


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.