Egzotyczne składniki perfum cz. I

Egzotyczne składniki perfum cz. I

Znacie egzotyczne składniki perfum? Zapraszam na ich przegląd. Dziś przyjrzymy się kilku z nich.

 

Agar – egzotyczny składnik perfum

AGAR znany również pod nazwami OUD lub AOUD – wyjątkowe, szlachetne drewno drzewa aloesowego z gatunku wawrzynkowatych. Występuje głównie w południowo-wschodniej Azji. Cieszy się od lat opinią najdroższego drewna na świecie. Zawiera aromatyczną żywicę, z której po kilkudziesięciu latach rozkładu martwych drzew pozyskuje się agar. Wykorzystuje się go do produkcji leków (opracowywanych wedle receptur medycyny Wschodu), szczególnie leków uspokajających. Dodatkowo agar ma zastosowanie w produkcji luksusowych obrzędowych kadzideł i kosmetyków-afrodyzjaków. W skład żywicy agaru wchodzą duże ilości olejków eterycznych o suchym, gorzkim, przyjemnie kadzidlanym aromacie i wyjątkowych właściwościach relaksujących. Chińczycy, Arabowie, mieszkańcy Indii czy Japonii wykorzystują agar w obrzędach religijnych. Występuje głównie jako składnik zapachów o charakterze orientalnym.

Miłośnicy tego wyjątkowego składnika mogą go znaleźć w takich zapachach jak np.:

 • Rose Oud Yves Rocher (2016)
 • Tiger Oud Roberto Cavalli (2013)
 • Oud & Rose Lanvin (2011)
 • Sweet Oud Al-Rehab (2014)
 • Misk Al Oudh Ajmal (2011)

 

Ambra – egzotyczny składnik perfum

AMBRA – woskowata, szarobrunatna substancja wydalana przez kaszaloty. Znajduje się ją na plażach, przede wszystkim w Australii, Nowej Zelandii i Nowej Kaledonii. Bryły znalezionej ambry rozdrabnia się i rozcieńcza, a następnie zawiesinę wstrząsa się przez ponad rok w specjalnych maszynach. Dopiero tak przetworzona substancja może być wykorzystana do produkcji perfum. Z tego względu ambra jest bardzo drogim surowcem i wykorzystuje się ją tylko w kompozycjach zapachowych najwyższej jakości. Naturalną ambrę spotykamy głównie w zapachach marek "niszowych" oraz marek bardzo luksusowych. Jako wydzielina zwierzęca mało kojarzy się z pięknym zapachem. Swoje walory rozwija dopiero w zmieszaniu z innymi składnikami kompozycji zapachowych. Stanowi dodatkowo doskonały utrwalacz zapachów. Coraz częściej zastępuje się ją zamiennikami syntetycznymi, głównie ambroksanem lub ambretonem. Występuje głównie w zapachach o ciepłym, zmysłowym charakterze.

Ambrę lub jej syntetyczne odpowiedniki możemy znaleźć w takich perfumach jak:

 • Toni Toni Gard (2016)
 • Amber Musk Aerin Lauder (2013)
 • Luna Rossa Carbon Prada (2017)
 • Kenzo World Kenzo (2016)
 • Coral Michael Kors (2015)

 

Bób tonka – egzotyczny składnik perfum

BÓB TONKA zwany też fasolą tonka – nasiona południowoamerykańskiego drzewa Dipteryx odorata. Największymi producentami są Wenezuela, Brazylia oraz Gujana. Nasionka nie są efektowne — są wielkości rodzynek, czarne i pomarszczone, a ich miąższ jest brązowy. Są wyglądem zbliżone do fasoli, więc często bób tonka nazywany jest "fasolą tonka". Zapach nasion jest jednak bardzo przyjemny. Jest połączeniem zapachu wanilii, cynamonu, migdałów i goździków. Sproszkowane nasiona bywają wykorzystywane jako przyprawa do eleganckich francuskich deserów, a pozyskiwany z nich wyciąg stosuje się również jako substancję aromatyzującą. W kuchni bób tonka może zastąpić wanilię. W branży perfumeryjnej ich woń zazwyczaj stanowi bazę zapachu, który, dzięki właściwościom chemicznym ekstraktu z bobu tonka, jest długotrwały. Bób tonka wykorzystywany jest gównie w zapachach orientalnych.

 

 

Perfumy, w których wykorzystano ten składnik to m.in.:

 • Dior Addict Christian Dior (2002)
 • Hoggar Yves Rocher (2005)
 • Angel Thierry Mugler (1992)
 • Powder Flowers Montale (2005)
 • Manifesto YSL (2012)
The following two tabs change content below.
Monika (Feerie)
Monika jest rodowitą warszawianką o ustabilizowanym życiu osobistym i zawodowym. Jej pasją od ponad 20 lat jest wszystko, co związane jest z szeroko pojętym światem zapachów. Z zacięciem powiększa swoją wiedzę na temat historii perfumiarstwa, historii domów perfumeryjnych i marek wypuszczających na rynek perfumy. Interesują ją nie tylko kwestie związane z powstawaniem samych zapachów, ale również ich opakowań, składników używanych do tworzenia kompozycji zapachowych, postacie twórców słynnych kompozycji, ciekawostki związane z branżą perfumeryjną, ewoluowanie trendów dotyczących zapachów. To osoba, dla której perfumy nie są jedynie produktem użytkowym… Są sztuką, która swój początek miała tysiące lat temu, a której zamierzchła historia jest (niestety) ciekawsza niż etap, do którego branża perfumeryjna w XXI wieku doszła. Posiada bogatą kolekcję zapachów, w której znajdują się głównie kompozycje stworzone w latach wcześniejszych. Kolekcjonuje również wydawnictwa związane z tą branżą, pozwalające jej poszerzać zasób wiedzy. W wolnych chwilach zagłębia się w tematykę ziół, kosmetyków i słynnych domów mody. Interesują ją też biografie wielkich kreatorów mody czy historie powstania słynnych marek kosmetycznych. Monika uważa, że każda prawdziwa pasja wzbogaca wewnętrznie człowieka oraz wspomaga jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Sama o sobie mówi: "Pisanie na tematy, które mnie interesują, jest dla mnie swoistą rozrywką i relaksem. Dlatego w styczniu 2016 roku stworzyłam bloga https://perfumowakraina.wordpress.com/, a dodatkowo współpracuję z redakcją Trusted Cosmetics, pisząc artykuły, w których staram się przekazać nieco posiadanej przez siebie wiedzy, a może i "zarazić" czytelników swoją pasją . Mój Mąż ma również swoją wielką pasję (choć z zupełnie innej dziedziny), więc dla mojej wykazuje ogromne zrozumienie, a nawet przyczynia się do jej rozwoju. Swoje uczucia lokuję w moich najbliższych, swoim hobby i zwierzętach, do których mam bardzo emocjonalne podejście. I są to dla mnie trzy najważniejsze dla mnie elementy życia."

Powiązane artykuły

Znasz te nuty perfum? Wyjątkowe jesienne nuty w perfumach

Wyjątkowe jesienne nuty w perfumach

Branża perfumeryjna od kilkudziesięciu lat intensywnie się rozwija. Dziesiątki perfumiarzy starają się zdobyć dla swoich kompozycji jak największe grono odbiorców, wykorzystując do pracy dziesiątki bardzo specyficznych składników. Nuty wykorzystywane przy…

Więcej
Perfumy na jesień dla mężczyzny Idealne perfumy na jesień dla mężczyzn

Idealne perfumy na jesień dla mężczyzn

Chłód jesieni niesie za sobą zmianę garderoby, kosmetyków, a często również stosowanych na co dzień perfum. Niskie temperatury, wiatr czy deszcz sprawiają, że częściej sięgamy po zapachy, które nas rozgrzeją…

Więcej

7 komentarzy na temat “Egzotyczne składniki perfum cz. I


Dodaj odpowiedź

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, trustedcosmetics.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.